Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θέλω να πιστεύω ότι είναι λίγο παχιά λόγια.Τις τελευταίες ημέρες βλέπω ελλιπέστατη
αστυνόμευση.Ακόμα και στα μάρκετ,πλήρη αδιαφορία.Του στυλ εκεί είναι τα γάντια
πάνε βάλε.Ούτε απολυμαντικά ,ούτε τίποτα.Μάλιστα σήμερα που πήγα σε τρία διαφορετικά μάρκετ
γιατί έψαχνα κάτι συγκεκριμένο,στο ένα δεν είχε σεκιούριτι,στο δεύτερο τα γάντια ήταν μόνο
μέγεθος σμολ και ο σεκιούριτι μου είπε πέρνα δεν τρέχει τίποτα.Στο Sant Celoni που έκανα
μια βόλτα,είδα πολλά μαγαζιά ανοιχτά και κάποια μισοανοιχτά.
Καλά η ανοησία που είπαν ότι τα μαγαζιά θα ανοίξουν με το σύστημα των ραντεβού το έχουν
τερματίσει.Πχ θα κλείνω ραντεβού στις 9.15 να πάρω πλυντήριο ,στις 10 να αγοράσω σώβρακα
και στις 1030 παπούτσια.
Μου ήρθε μήνυμα από την ιδιωτική ασφάλιση που έχω,ότι από εχθές λειτουργούν πλέον όλα τα ιατρεία με ραντεβού.Μέχρι τώρα ήταν με τηλεδιάσκεψη και τις συνταγές τις έστελναν με μέιλ.
Αντιθέτως τα κρατικά παραμένουν κλειστά στα ραντεβού ή στους επανελέγχους.
Μόνο τα επείγοντα.
Σίγουρα ο κόσμος έχει χαλαρώσει, κυρίως γιατί δεν αντέχει άλλο. Το Σάββατο στο ιχθυοπωλείο μια γυναίκα έλεγε πως οι γονείς της από βδομάδα θα βγουν γιατί έχουν από τις 19 του Μάρτη κλεισμένοι στο σπίτι και δεν αντέχουν άλλο. Ο κόσμος γενικά έχει αρχίσει να τα παίζει και είναι λογικό, είναι εξοντωτικό αυτό που κάνουν. Ελπίζω να μην είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα και δυσοίωνα όσο ανακοίνωσαν, αλλά άμα το είπαν πώς να το πάρουν πίσω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Aν κατάλαβα καλά, ξένος στη χώρα δεν μπαίνει πριν τις 22 Ιουνίου δηλαδή, κι αυτό στην καλύτερη;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
αλλά άμα το είπαν πώς να το πάρουν πίσω;
Ρίχνουν το μπαλάκι στις αυτονομίες και τους λένε κάντε ότι νομίζετε.
Δεν αντέχουν οικονομικά.Παρακαλάει για κυβέρνηση εθνικής ενότητας και δεν θέλει κανείς.
Ήδη συζητάνε για αγωγές εναντίον του κράτους για παράνομες απαγορεύσεις κυκλοφορίας,
καταχρήσεις εξουσίας και δεν ξέρω τι άλλο νομικό μπορούν να βρούνε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Aν κατάλαβα καλά, ξένος στη χώρα δεν μπαίνει πριν τις 22 Ιουνίου δηλαδή, κι αυτό στην καλύτερη;
Δε μίλησαν ακόμη για άνοιγμα των συνόρων, αλλά αν μέχρι τις 22 Ιουνίου παίζεται αν θα πάμε από τη μια πόλη στην άλλη, λίγο απίθανο ταυτόχρονα να ανοίξουν τα σύνορα προς τα έξω. Πιστεύω (και ελπίζω) από μέσα Ιούλη και αν...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Aν κατάλαβα καλά, ξένος στη χώρα δεν μπαίνει πριν τις 22 Ιουνίου δηλαδή, κι αυτό στην καλύτερη;
Σόρρυ Γιώργο,δεν σου έχω απάντηση γιατί δεν πολυάκουσα ειδήσεις .Είχε ωραία ημέρα και ήμουν όλο έξω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εδώ αναλυτικά
https://www.elmundo.es/espana/2020/04/28/5ea86cd6fdddff479a8b45cc.html
υγ. Στο μεταξύ όντως κάνει απίστευτα ωραίες μέρες. Στη Βαλένθια έφτασε σήμερα τους 26 και θα χτυπήσει 30αρι το σουκού. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω φουσκωτή πισίνα :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Δε μίλησαν ακόμη για άνοιγμα των συνόρων, αλλά αν μέχρι τις 22 Ιουνίου παίζεται αν θα πάμε από τη μια πόλη στην άλλη, λίγο απίθανο ταυτόχρονα να ανοίξουν τα σύνορα προς τα έξω. Πιστεύω (και ελπίζω) από μέσα Ιούλη και αν...
Εχω πτηση 17 Ιουλη για Ισπανια. Παπαλα μαλλον, σηκωνω μανικια για τη συζητηση περι voucher σε αλλο νημα...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω πτηση 17 Ιουλη για Ισπανια. Παπαλα μαλλον, σηκωνω μανικια για τη συζητηση περι voucher σε αλλο νημα...
Για Ιούλη δε ξέρω. Όταν δουν πόσο θα έχει πέσει η οικονομία ίσως άρουν τα μέτρα. Κι εγώ έχω 22 Ιούλη για Θεσσαλονίκη (δε ξέρω πόσες φορές το έχω γράψει σ'αυτό το φόρουμ αλλά το έχω καημό) και ακόμη ελπίζω. Ελπίζω στην ελληνική πρεσβεία της Μαδρίτης βασικά, γιατί για τουρισμό δύσκολα νομίζω να ανοίξουν σύνορα μέχρι τότε. Εκτός κι αν ο θεός, ήλιος καλοκαιρινός κάνει το θαύμα του και εξασθενήσει ο ιός λόγω ζέστης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως στην Αίγυπτο μια χαρά ζέστες έχει και βλέπω έξαρση των κρουσμάτων.
Και στην Κούβα τα ίδια, απ ό,τι έλεγαν στην ενημέρωση μόλις σε ποσοστό 20% περιορίζει η ζέστη την εξάπλωση του ιού.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εδώ ο Μπόρις είναι απασχολημένος να "γεννάει" παιδιά. Σήμερα γεννήθηκε το 6ο ή 7ο του συνολικά που είναι το 2ο ή 3ο του εκτός γάμου, με 3η ή 4η διαφορετική γυναίκα (κανείς δεν ξέρει τον ακριβή αριθμό). Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα παρουσιαστεί στην Βουλή ή αν θα δώσει την παραμικρή ένδειξη για το πότε θα χαλαρώσουν τα μέτρα και με ποιο ακριβώς τρόπο. Αντίθετα οι ανεξάρτητες αρχές των συστατικών χωρών αρχίζουν να το παίνρουν πάνω τους: Η Σκοτία έχει αρχίσει να δίνει ήδη οδηγίες. Συνίσταται αυτοσχέδια μάσκα από ύφασμα, μπαντάνα κτλ. όταν μπαίνεις σε μαγαζιά και μέσα μεταφοράς. Κάτι που λέει και ο δήμαρχος του Λονδίνου εδώ και μια εβδομάδα. Ενώ στην Ουαλία, λόγω των πολλών αναλογικά νεκρών, σφίξανε κάπως τις οδηγίες για άσκηση λέγοντας ότι πρέπει να γίνεται σε κοντινή απόσταση από το σπίτι σου, με ειδική αναφορά στους ποδηλάτες. Σήμερα θα αρχίζουν να προσθέτουν στην καταμέτρηση των θανάτων και αυτούς που έγιναν εκτός νοσοκομείων, πχ. γηροκομία. Ήδη οι αριθμοί φαίνονται πάνω από τις προηγούμενες προβλέψεις με πάνω από 5500 έξτρα νεκρούς μέχρι στιγμης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom