Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.747
Ένα άλλο θέμα είναι οι οι κανόνες είναι πλέον τελείως διαφορετικοί σε Αγγλία, Σκωτία, Ουαλία, Β. Ιρλανδία. Στην Αγγλία μπορείς να πας στην δουλειά σου, στην Β. Ιρλανδία θα μπορείς να βρεθείς με άλλους 6 έξω, στην Σκωτία ισχύει η ίδια καραντίνα που ίσχυε σε όλη την χώρα και δεν θα αλλάξει για 10 μέρες, και στην Ουαλία ισχύει ακόμα η πιο σκληρή καραντίνα με μικρές αποστάσεις μετακίνησης. Δ
Το ίδιο είναι κι εδώ και ακόμα χειρότερα.Π.χ.
Στην Καταλονία,ενώ έπρεπε να μπούμε στις 11 του μηνός στην φάση 1 υπάρχουν περιοχές που είναι
ακόμα φάση 0.Μάλιστα επειδή άνοιξαν με περιορισμούς κάποια μαγαζιά την αποκαλούν φάση 0,5.
Ο διαχωρισμός των περιοχών στην αρχή είχαν πει θα είναι κατά νομό.Μετά είπαν θα είναι υγειονομικές περιοχές και στο τέλος κατέληξαν σε γεωγραφικές περιοχές.Κι ενώ η γεωγραφική
περιοχή που βρίσκομαι εγώ είχε χαρακτηριστεί φάση 1,εχθές χώρισαν την περιοχή μου στα 2
κι εγώ είμαι στην φάση 0,5 αν βγώ από την αριστερή πλευρά του σπιτιού και φάση 1 αν βγώ από την
δεξιά μεριά του σπιτιού.Η άλλη παράνοια.Συζητάνε να φοράμε γάντια και μάσκες σε ανοιχτούς και κλειστούς χώρους.Μέχρι τώρα ήταν μέσα σε κλειστούς χώρους,τώρα θέλουν να το επεκτείνουν
και στις πλατείες.
Πάντως την δευτέρα όλα τα μέρη της Καταλονίας που είναι φάση 0 πάνε φάση 1,κάποιες που είναι
στην φάση 1 θα παραμείνουν ενώ κάποιες από 1 θα πάνε 2.
Κάθε δευτέρα θα κοιτάμε τους χάρτες που μπορούμε να μετακινηθούμε.
Άκουσα στην Γαλλία τα σχολεία ξαναέκλεισαν λόγω αύξησης των κρουσμάτων.Αν έχουμε κάποιον
από Γαλλία ας μας το επιβεβαιώσει ή όχι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στην Δουνκερκη μοιρασαν σε όλους τους κατοίκους δύο δωρεάν μάσκες. Μάλιστα πήγαν πόρτα πόρτα για να τις μοιρασουν. Στο φάκελο με τις μάσκες έχει και οδηγίες πως να τις πλενεις χωρίς να χαλάσουν.

Τα ποδήλατα του Δήμου τα οποία μπορείς να χρησιμοποιείς δωρεάν έχουν αποσυρθεί από τις στάσεις για να μην μοιράζονται πολλοί το ίδιο ποδήλατο. Όμως μπορείς να νοικιασεις ένα ποδήλατο δωρεάν απ'το Δήμο για τους επόμενους 3 μήνες. Φυσικά υπάρχει περιορισμένος αριθμός.

Βέβαια το πιο τρελό μέτρο που ισχύει σε όλη την Γαλλία είναι ότι διδακτορικοι-μεταδιδακτορικοι-ερευνητες μπορούν να κάνουν αίτηση για να επεκτείνουν τον συμβόλαιό τους 1-2 μήνες αν επηρεάστηκε η έρευνα τους απ'τον covid, ενώ δεν σταμάτησαν να πληρώνονται ολόκληρο το μισθό σε αυτό το διάστημα!

Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να κάνω ένα ποστ με τα Best of σε προνόμια/δικαιώματα/επιδόματα κλπ που έχω δει στην Γαλλία. Μένεις άγαλμα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στην Δουνκερκη μοιρασαν σε όλους τους κατοίκους δύο δωρεάν μάσκες. Μάλιστα πήγαν πόρτα πόρτα για να τις μοιρασουν. Στο φάκελο με τις μάσκες έχει και οδηγίες πως να τις πλενεις χωρίς να χαλάσουν.

Τα ποδήλατα του Δήμου τα οποία μπορείς να χρησιμοποιείς δωρεάν έχουν αποσυρθεί από τις στάσεις για να μην μοιράζονται πολλοί το ίδιο ποδήλατο. Όμως μπορείς να νοικιασεις ένα ποδήλατο δωρεάν απ'το Δήμο για τους επόμενους 3 μήνες. Φυσικά υπάρχει περιορισμένος αριθμός.

Βέβαια το πιο τρελό μέτρο που ισχύει σε όλη την Γαλλία είναι ότι διδακτορικοι-μεταδιδακτορικοι-ερευνητες μπορούν να κάνουν αίτηση για να επεκτείνουν τον συμβόλαιό τους 1-2 μήνες αν επηρεάστηκε η έρευνα τους απ'τον covid, ενώ δεν σταμάτησαν να πληρώνονται ολόκληρο το μισθό σε αυτό το διάστημα!

Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να κάνω ένα ποστ με τα Best of σε προνόμια/δικαιώματα/επιδόματα κλπ που έχω δει στην Γαλλία. Μένεις άγαλμα!
Να πω εδώ ότι αυτό το τελευταίο διαπραγματεύεται και στην Ισπανία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Αν ενώ έλεγαν για τουλάχιστον 1-1,5 χρόνο για εμβόλιο, βγει πιο σύντομα τελικά, θα φουντώσουν οι αντιεμβολιαστές-γενικώς όχι μόνο Γερμανία- γιατί θα θεωρούν πως δεν έχει τεσταριστεί αρκετά....
Να τονίσω- επειδή ίσως έγινε παρεξήγηση- πως το παραπάνω ποστ είναι ξεκάθαρα παρατήρηση και όχι θέση υπέρ ή κατά του εμβολιαστικού ή αντιεμβολιαστικού κινήματος, καθώς θεωρώ πως ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τα παιδιά του και τον εαυτό του.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.747
https://www.catalannews.com/society...YSHCtbIo-KJ-h3NypatA0NECxcY54UXh9QC5jEzwHP1oMΗ Βαρκελώνη από την Δευτέρα στην φάση 1.Επιτέλους.
Η ανισόρροπη δήμαρχος σκέφτεται να κλείσει τις παραλίες που κάνει μπάνιο ο κόσμος,γιατί
μαζεύονται πολλοί.
Αναθεωρήθηκε το 30% πληρότητα στα καφέ σε 50% από Δευτέρα.
Η περιοχή της Ταραγόνα μπαίνει στην φάση 2,ενώ η Χιρόνα παραμένει στην φάση 1.
Άσχετο.
Από Δευτέρα θα είμαι νόμιμος να μετακινούμαι μέσα στο ίδιο μου το οικόπεδο.
Όλο βόλτες θα είμαι. :haha: :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
https://www.catalannews.com/society...YSHCtbIo-KJ-h3NypatA0NECxcY54UXh9QC5jEzwHP1oMΗ Βαρκελώνη από την Δευτέρα στην φάση 1.Επιτέλους.
Η ανισόρροπη δήμαρχος σκέφτεται να κλείσει τις παραλίες που κάνει μπάνιο ο κόσμος,γιατί
μαζεύονται πολλοί.
Αναθεωρήθηκε το 30% πληρότητα στα καφέ σε 50% από Δευτέρα.
Η περιοχή της Ταραγόνα μπαίνει στην φάση 2,ενώ η Χιρόνα παραμένει στην φάση 1.
Άσχετο.
Από Δευτέρα θα είμαι νόμιμος να μετακινούμαι μέσα στο ίδιο μου το οικόπεδο.
Όλο βόλτες θα είμαι. :haha: :haha:
Δες το θετικά! Αν έχεις τέτοιο σπίτι που πιάνει 2 δήμους και μεγάλο οικόπεδο είναι σαν να είσαι βόλτα σε πλατεία/πάρκο. :)

Εμείς που είμαστε οι πιο πολλοί σε διαμερίσματα,στη διάρκεια της καραντίνας μέχρι το μπαλκόνι βγαίναμε βόλτα....:rolleyes:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.747
https://parcs.diba.cat/documents/10...8_EN.pdf/1386b2c6-531d-4a9b-aa0f-788ee523fa15
Δες το θετικά! Αν έχεις τέτοιο σπίτι που πιάνει 2 δήμους και μεγάλο οικόπεδο είναι σαν να είσαι βόλτα σε πλατεία/πάρκο. :)
Όχι καλέ,το σπίτι δεν είναι μεγάλο,,ούτε το οικόπεδο.Απλά από σύμπτωση τα σύνορα των δύο δήμων
περνάνε μέσα από το οικόπεδο και μάλιστα ο ένα δήμος είναι στον νομό Βαρκελώνης και ο άλλος
νομό Χιρόνας.Πιο μπέρδεμα δεν γίνεται. :haha: :haha:
Και βόλτα πήγαινα (κρυφά) κάθε μέρα στον εθνικό δρυμό του Montseny
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
https://parcs.diba.cat/documents/10...8_EN.pdf/1386b2c6-531d-4a9b-aa0f-788ee523fa15
Όχι καλέ,το σπίτι δεν είναι μεγάλο,,ούτε το οικόπεδο.Απλά από σύμπτωση τα σύνορα των δύο δήμων
περνάνε μέσα από το οικόπεδο και μάλιστα ο ένα δήμος είναι στον νομό Βαρκελώνης και ο άλλος
νομό Χιρόνας.Πιο μπέρδεμα δεν γίνεται. :haha: :haha:
Και βόλτα πήγαινα (κρυφά) κάθε μέρα στον εθνικό δρυμό του Montseny
καμμία σχέση με μάλαγα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom