Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Στη Γαλλία, το health pass ως προϋπόθεση για την είσοδο σε κάποιους χώρους θα κρατήσει μέχρι τέλη Ιουλίου.
Ισχύει ακομα οτι για εμας ως EU/Schengen μας καλύπτει το EU Covid certificate?? Η ειναι αλλη η διαδικασία? Αν εχω καταλάβει καλα μόνο πολιτες τρίτων χωρών βγαζουν Health Pass σε φαρμακεια έναντι μικρης αμοιβής..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ισχύει ακομα οτι για εμας ως EU/Schengen μας καλύπτει το EU Covid certificate?? Η ειναι αλλη η διαδικασία? Αν εχω καταλάβει καλα μόνο πολιτες τρίτων χωρών βγαζουν Health Pass σε φαρμακεια έναντι μικρης αμοιβής..
Ναι το eu covid certificate φυσικά και καλύπτει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήρα τηλέφωνο την πρεσβεία της Βολιβίας στο Μεξικό και μου είπαν πως παραμένει η 10ημερη καραντίνα, δεν ξέρω αν είναι ανενημερωτοι ή τρέχει κάτι άλλο.
Ως συνήθως, η πρεσβεία ήταν εκτός τόπου και χρόνου...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
...σε καποιες πολιτειες και σε εξωτερικους.
θα μπορουσες να μου πεις σε ποιες;

Το plf του Μεξικου δεν το ζηταρι κανενας, αλλα ειναι υποχρεωτικο και πρέπει και να συμπληρωθεί...
αν δεν σου κανει τον κοπο να παραθεσεις το λινκ.

ευχαριστω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
θα μπορουσες να μου πεις σε ποιες;



αν δεν σου κανει τον κοπο να παραθεσεις το λινκ.

ευχαριστω
Δεν πήγα και σε πολλές πολιτείες, αλλά σε DF, περίχωρα Πόλης Μεξικού και Queretaro η μάσκα ήταν υποχρεωτική μόνο σε εσωτερικούς χώρους.

Αντίθετα, σε Michoacan, Jalisco, Guanajuato είναι υποχρεωτική παντού.

Εδώ είναι η σελίδα για το PLF εισόδου. Φαντάζομαι κάπου εκεί θα είναι και το εξόδου, αλλά δεν ασχολήθηκα, όπως κι αυτοί άλλωστε.
Vuela Seguro
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν πήγα και σε πολλές πολιτείες, αλλά σε DF, περίχωρα Πόλης Μεξικού και Queretaro η μάσκα ήταν υποχρεωτική μόνο σε εσωτερικούς χώρους.

Αντίθετα, σε Michoacan, Jalisco, Guanajuato είναι υποχρεωτική παντού.

Εδώ είναι η σελίδα για το PLF εισόδου. Φαντάζομαι κάπου εκεί θα είναι και το εξόδου, αλλά δεν ασχολήθηκα, όπως κι αυτοί άλλωστε.
Vuela Seguro

Σ ευχαριστω.
Φτιαχνω προγραμμα τωρα, ενας γνωστος μου Μεξικανος μου ειχε πει να προσθεσω και τη Guadalajara μαις και αναφερεις Jalisco. Εσυ τι λες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ ευχαριστω.
Φτιαχνω προγραμμα τωρα, ενας γνωστος μου Μεξικανος μου ειχε πει να προσθεσω και τη Guadalajara μαις και αναφερεις Jalisco. Εσυ τι λες;
Καλή πόλη είναι αλλά εξαρτάται από τι αφήνεις έξω για να τη δεις. Βάλε το πρόγραμμα σου σε άλλο ποστ, να σχολιάσουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Τσεχία κάνεις δεν τσέκαρε το απαιτούμενο plf στην είσοδο οδικώς (Δεν υπάρχει συνοριακός έλεγχος από Αυστρία εξάλλου) , μάσκες μόνο σε εσωτερικούς χώρους, μηδαμινος τουρισμός (στο Cesky Krumlov μέτρησα 6 τουρίστες) , κοιτούν πάντα τα πιστοποιητικά σε εστιατόρια και μπαρ, σχολαστικά κιόλας.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Τσεχία κάνεις δεν τσέκαρε το απαιτούμενο plf στην είσοδο οδικώς (Δεν υπάρχει συνοριακός έλεγχος από Αυστρία εξάλλου) , μάσκες μόνο σε εσωτερικούς χώρους, μηδαμινος τουρισμός (στο Cesky Krumlov μέτρησα 6 τουρίστες) , κοιτούν πάντα τα πιστοποιητικά σε εστιατόρια και μπαρ, σχολαστικά κιόλας.
Χτες έφτασα και εγώ στην Πράγα από Ολλανδία. Κανείς δεν κοίταξε το πιστοποιητικό εμβολιασμού και το PLF ούτε στην Ολλανδία φεύγοντας ούτε φτάνοντας στην Πράγα. (Ήταν δύο τρεις αστυνομικοί μετά τις αποσκευές κατά την άφιξη και έλεγχαν όποιον τους κατέβαινε) Εντελώς διαφορετική εμπειρία από αυτήν που είχα πριν από δύο μήνες ταξιδεύοντας στην Ελλάδα πάλι από Ολλανδία. (Τοτε τα έλεγχαν όλα και στις δύο χώρες)
Στο ξενοδοχείο στην Πράγα ήθελαν οπωσδήποτε πιστοποιητικό και μάσκες στους εσωτερικούς χώρους. Εκεί που ήπιαμε ποτό χτες απλά μας ρώτησαν αν το είχαμε και δεν το τσεκαραν. 😛 Πες μου με πμ που θα βρίσκεσαι τις επόμενες μέρες Γιώργο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο μηδέν έλεγχος για PLF και πιστοποιητικό, πέρασα πιο εύκολα από την άλλη φορά που χα έρθει προ covid.
Κατά τα άλλα στην εστίαση ζητάνε παντού εμβόλιο.
Εντύπωση μου έκανε εδώ στη Λομβαρδία το γεγονός ότι οι Ιταλοί φορούν τη μάσκα σε εξωτερικούς χώρους, σε ποσοστό μάλιστα μεγαλύτερο του 50%.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom