Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ό,τι μου μεταφερθηκε απο τις επαφες μου σε αλλες χωρες - συντριπτικο ποσοστο αυτων ειναι mid20s ηλικιακα :

Αγγλία : γκρινιάζουν που ο Μπόρις τους έκλεισε τις παμπ, το χουν ριξει στα house parties και τις εξοδους στα παρκα. Δεν εχουν περιορισει καθολου την κοινωνικη ζωη τους ουτε σκοπευουν να το κανουνε. Ουτε μασκες και λοιπα. Μου μεταφερθηκαν ιστοριες για παππουδες που μαζευονται και τα πινουν σε "στεκια" επισης.

Ισπανία : εχουν φοβηθει απ τις ιστοριες για τις αγριοτητες της αστυνομιας που ειδαν και ακουσαν και καθονται μεσα προς ωρας. Μερικοι ειναι σε φαση "τι να κανουμε εχουμε νεκρους", μερικοι αλλοι ειναι απογοητευμενοι απ τη χωρα τους ("γι αυτο και ειμαστε συμπαθης λαος σε ολους αλλα κανεις δεν θελει να δουλευει και να ζει στη χωρα μας"). Τους εχω λυπηθει οσους γνωστους μου εχουν κολλησει στην Ισπανια, η πιο σκληρη εφαρμογη αστυνομοκρατιας στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη.

Σουηδία : εκει μονο πανεπιστημια εχουν κλεισει τιποτα αλλο, εξαιρετικα χαρουμενη η Βελγιδα φιλη μου που ζει στη Στοκχολμη, μου λεει η καλυτερη επιλογη μου που πηρα τη δουλεια εκει και εφυγα απ το Βελγιο το Φεβρουαριο. Δεν εχουν αλλαξει τη ζωη τους καθολου, η Σουηδικη κυβερνηση απλα δινει συμβουλες, δεν εχει επιβαλλει τιποτα (κοινως, οι ευπαθεις καθιστε σπιτια σας αν θελετε, αν δε θελετε δεν ειναι δικη μας ευθυνη).

Ιταλία (Ρώμη) : αδεια η Ρωμη, οι Ιταλοι σοκαριστηκανε απ αυτα που ειδανε στον Βορρα, το shock effect υπαρχει ακομα. Η αστυνομια δεν εχει φτασει στα ξεφτιλικια της Ισπανιας.

Ιρλανδια : κλειστες οι παμπ και εκει, ομοιως με την Αγγλια δεν πτοουνται οι νεοι και μετεφεραν τη ζωη τους αλλου.

Πολωνια : η κυβερνηση προσπαθει να στησει τις προεδρικες εκλογες εν μεσω της κρισης, μεγαλη ιστορια, πιο πολυ συζητειται αυτο παρα τα περι ιου, τους εχουν βαλει καποια μετρα, η πολωνικη αστυνομια ειναι παντα χαρουμενη να μαζευει προστιμα για ψυλλου πηδημα σε μερικες πολεις με αποτελεσμα αλλου να υπαρχει υπερβαλλοντας ζηλος και αλλου να ειναι ολοι εξω.

Ολλανδία : "ενω το αρχισε καλα ο Ρουτε, ενεδωσε στις υστεριες και μας εκλεισε τις καφετεριες, ετσι παμε στα παρκα να αραξουμε καπνιζοντας χορτο τωρα", "η μητερα μου εχει ηδη υπολογισει τι ζημια θα χει το μαγαζι της και εχει φτιαξει πλανο να την καλυψει σε βαθος 6μηνου", "ευτυχως στοκαρα προμηθεια (χορτου) γιατι εχει τεραστιες ουρες πλεον" , "θα σε δουμε το καλοκαιρι ετσι ; δε θα χετε τιποτα περιεργα μετρα στην Ελλαδα ακομα ;" Nick και Arjen ειστε μουρλοι (στο πιο ολλανδικο στιλ που γινεται) και σας αγαπαω ^^

ΗΠΑ (Bay Area, California) : εχουν χεστει πανω τους οι Καλιφορνεζοι, ο κυβερνητης Νιουσομ ειναι πρωτοστατης της γραμμης "σπιτι, θα πεθανουμε" (εν μερει για να παει κοντρα στον Τραμπ). Δεν ειναι και ευκολο να μετακινηθεις μουλωχτα εκει λογω μεγαλων αποστασεων.

Μεξικό : life as usual. Για οσους ξερουν τους Μεξικανους ειναι πιο κοινωνικοι και εκδηλωτικοι και απο μεσογειακους λαους. Το κρατος εχει παρει καποια μετρα, δεν κανει και πολλα να τα εφαρμοσει, μιλαμε για Μεξικο αλλωστε.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ό,τι μου μεταφερθηκε απο τις επαφες μου σε αλλες χωρες - συντριπτικο ποσοστο αυτων ειναι mid20s ηλικιακα :

Αγγλία : γκρινιάζουν που ο Μπόρις τους έκλεισε τις παμπ, το χουν ριξει στα house parties και τις εξοδους στα παρκα. Δεν εχουν περιορισει καθολου την κοινωνικη ζωη τους ουτε σκοπευουν να το κανουνε. Ουτε μασκες και λοιπα. Μου μεταφερθηκαν ιστοριες για παππουδες που μαζευονται και τα πινουν σε "στεκια" επισης.

Ισπανία : εχουν φοβηθει απ τις ιστοριες για τις αγριοτητες της αστυνομιας που ειδαν και ακουσαν και καθονται μεσα προς ωρας. Μερικοι ειναι σε φαση "τι να κανουμε εχουμε νεκρους", μερικοι αλλοι ειναι απογοητευμενοι απ τη χωρα τους ("γι αυτο και ειμαστε συμπαθης λαος σε ολους αλλα κανεις δεν θελει να δουλευει και να ζει στη χωρα μας"). Τους εχω λυπηθει οσους γνωστους μου εχουν κολλησει στην Ισπανια, η πιο σκληρη εφαρμογη αστυνομοκρατιας στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη.

Σουηδία : εκει μονο πανεπιστημια εχουν κλεισει τιποτα αλλο, εξαιρετικα χαρουμενη η Βελγιδα φιλη μου που ζει στη Στοκχολμη, μου λεει η καλυτερη επιλογη μου που πηρα τη δουλεια εκει και εφυγα απ το Βελγιο το Φεβρουαριο. Δεν εχουν αλλαξει τη ζωη τους καθολου, η Σουηδικη κυβερνηση απλα δινει συμβουλες, δεν εχει επιβαλλει τιποτα (κοινως, οι ευπαθεις καθιστε σπιτια σας αν θελετε, αν δε θελετε δεν ειναι δικη μας ευθυνη).

Ιταλία (Ρώμη) : αδεια η Ρωμη, οι Ιταλοι σοκαριστηκανε απ αυτα που ειδανε στον Βορρα, το shock effect υπαρχει ακομα. Η αστυνομια δεν εχει φτασει στα ξεφτιλικια της Ισπανιας.

Ιρλανδια : κλειστες οι παμπ και εκει, ομοιως με την Αγγλια δεν πτοουνται οι νεοι και μετεφεραν τη ζωη τους αλλου.

Πολωνια : η κυβερνηση προσπαθει να στησει τις προεδρικες εκλογες εν μεσω της κρισης, μεγαλη ιστορια, πιο πολυ συζητειται αυτο παρα τα περι ιου, τους εχουν βαλει καποια μετρα, η πολωνικη αστυνομια ειναι παντα χαρουμενη να μαζευει προστιμα για ψυλλου πηδημα σε μερικες πολεις με αποτελεσμα αλλου να υπαρχει υπερβαλλοντας ζηλος και αλλου να ειναι ολοι εξω.

Ολλανδία : "ενω το αρχισε καλα ο Ρουτε, ενεδωσε στις υστεριες και μας εκλεισε τις καφετεριες, ετσι παμε στα παρκα να αραξουμε καπνιζοντας χορτο τωρα", "η μητερα μου εχει ηδη υπολογισει τι ζημια θα χει το μαγαζι της και εχει φτιαξει πλανο να την καλυψει σε βαθος 6μηνου", "ευτυχως στοκαρα προμηθεια (χορτου) γιατι εχει τεραστιες ουρες πλεον" , "θα σε δουμε το καλοκαιρι ετσι ; δε θα χετε τιποτα περιεργα μετρα στην Ελλαδα ακομα ;" Nick και Arjen ειστε μουρλοι (στο πιο ολλανδικο στιλ που γινεται) και σας αγαπαω ^^

ΗΠΑ (Bay Area, California) : εχουν χεστει πανω τους οι Καλιφορνεζοι, ο κυβερνητης Νιουσομ ειναι πρωτοστατης της γραμμης "σπιτι, θα πεθανουμε" (εν μερει για να παει κοντρα στον Τραμπ). Δεν ειναι και ευκολο να μετακινηθεις μουλωχτα εκει λογω μεγαλων αποστασεων.

Μεξικό : life as usual. Για οσους ξερουν τους Μεξικανους ειναι πιο κοινωνικοι και εκδηλωτικοι και απο μεσογειακους λαους. Το κρατος εχει παρει καποια μετρα, δεν κανει και πολλα να τα εφαρμοσει, μιλαμε για Μεξικο αλλωστε.
Σε αυτό το θέμα περιοριζομαστε σε ανταποκρισεις από το εξωτερικό, αν βρισκόμαστε εκτός Ελλάδας. Υπαρχει άλλο θέμα για αναλύσεις.
Αυτό
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ό,τι μου μεταφερθηκε απο τις επαφες μου σε αλλες χωρες - συντριπτικο ποσοστο αυτων ειναι mid20s ηλικιακα :

Αγγλία : γκρινιάζουν που ο Μπόρις τους έκλεισε τις παμπ, το χουν ριξει στα house parties και τις εξοδους στα παρκα. Δεν εχουν περιορισει καθολου την κοινωνικη ζωη τους ουτε σκοπευουν να το κανουνε. Ουτε μασκες και λοιπα. Μου μεταφερθηκαν ιστοριες για παππουδες που μαζευονται και τα πινουν σε "στεκια" επισης.

Ισπανία : εχουν φοβηθει απ τις ιστοριες για τις αγριοτητες της αστυνομιας που ειδαν και ακουσαν και καθονται μεσα προς ωρας. Μερικοι ειναι σε φαση "τι να κανουμε εχουμε νεκρους", μερικοι αλλοι ειναι απογοητευμενοι απ τη χωρα τους ("γι αυτο και ειμαστε συμπαθης λαος σε ολους αλλα κανεις δεν θελει να δουλευει και να ζει στη χωρα μας"). Τους εχω λυπηθει οσους γνωστους μου εχουν κολλησει στην Ισπανια, η πιο σκληρη εφαρμογη αστυνομοκρατιας στην Ευρωπη αυτη τη στιγμη.

Σουηδία : εκει μονο πανεπιστημια εχουν κλεισει τιποτα αλλο, εξαιρετικα χαρουμενη η Βελγιδα φιλη μου που ζει στη Στοκχολμη, μου λεει η καλυτερη επιλογη μου που πηρα τη δουλεια εκει και εφυγα απ το Βελγιο το Φεβρουαριο. Δεν εχουν αλλαξει τη ζωη τους καθολου, η Σουηδικη κυβερνηση απλα δινει συμβουλες, δεν εχει επιβαλλει τιποτα (κοινως, οι ευπαθεις καθιστε σπιτια σας αν θελετε, αν δε θελετε δεν ειναι δικη μας ευθυνη).

Ιταλία (Ρώμη) : αδεια η Ρωμη, οι Ιταλοι σοκαριστηκανε απ αυτα που ειδανε στον Βορρα, το shock effect υπαρχει ακομα. Η αστυνομια δεν εχει φτασει στα ξεφτιλικια της Ισπανιας.

Ιρλανδια : κλειστες οι παμπ και εκει, ομοιως με την Αγγλια δεν πτοουνται οι νεοι και μετεφεραν τη ζωη τους αλλου.

Πολωνια : η κυβερνηση προσπαθει να στησει τις προεδρικες εκλογες εν μεσω της κρισης, μεγαλη ιστορια, πιο πολυ συζητειται αυτο παρα τα περι ιου, τους εχουν βαλει καποια μετρα, η πολωνικη αστυνομια ειναι παντα χαρουμενη να μαζευει προστιμα για ψυλλου πηδημα σε μερικες πολεις με αποτελεσμα αλλου να υπαρχει υπερβαλλοντας ζηλος και αλλου να ειναι ολοι εξω.

Ολλανδία : "ενω το αρχισε καλα ο Ρουτε, ενεδωσε στις υστεριες και μας εκλεισε τις καφετεριες, ετσι παμε στα παρκα να αραξουμε καπνιζοντας χορτο τωρα", "η μητερα μου εχει ηδη υπολογισει τι ζημια θα χει το μαγαζι της και εχει φτιαξει πλανο να την καλυψει σε βαθος 6μηνου", "ευτυχως στοκαρα προμηθεια (χορτου) γιατι εχει τεραστιες ουρες πλεον" , "θα σε δουμε το καλοκαιρι ετσι ; δε θα χετε τιποτα περιεργα μετρα στην Ελλαδα ακομα ;" Nick και Arjen ειστε μουρλοι (στο πιο ολλανδικο στιλ που γινεται) και σας αγαπαω ^^
Πολύ προβληματισμένη βλέπω την νεολαία μας σήμερα. Έτοιμη να αντιμετωπίσει τους περιορισμούς που τους επιβάλλονται. Έτοιμη να αντισταθεί στα μέτρα καταστολής που έχουν σαν συνέπεια τον περιορισμό της ελευθερίας τους.
Έτσι παιδιά... συνεχίστε. Εσείς θα αλλάξετε τον κόσμο.
Χόρτο και ξερό ψωμί!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
ο Ρουτε.... ενεδωσε στις υστεριες και μας εκλεισε τις καφετεριες, ετσι παμε στα παρκα να αραξουμε καπνιζοντας χορτο τωρα", "η μητερα μου εχει ηδη υπολογισει τι ζημια θα χει το μαγαζι της και εχει φτιαξει πλανο να την καλυψει σε βαθος 6μηνου", "ευτυχως στοκαρα προμηθεια (χορτου) γιατι εχει τεραστιες ουρες πλεον"
Φοβερός ο φίλος σου και ο προβληματισμός του..."αν έχουμε χόρτο"
Σε αντίθεση με την μητέρα του, μια "boomer" που έχει άλλα στο μυαλό της.
Δεν είναι στο ίδιο level....

Ενταξει δεν εχουμε πεδιο συννενοησης. Νομιζω λεγεται χασμα γενεων. Κατσε και φοβησου, ζησε στον κοσμο που ονειρευεσαι.
Έτσι φαίνεται τελικά.Δεν μπορεί κανείς να σας καταλάβει....
Καλά το πάτε!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ας μην κολαστούν περισσότερο οι έγκλειστοι της ιερής καραντίνας του Τσιόδρα. Και μόνο η εικόνα του κόσμου στις παραλίες θα τους έχει ανάψει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Σήμερα Κυριακή των βαιων των καθολικών ,συνελήφθηκαν 2850 άτομα για παράβαση της καραντίνας.Φωτιές στην Κανταμπρια και πλημμύρες στο Σαντιάγκο.Στο SABATELL ετοιμάζουν νοσοκομείο σε κλειστό γυμναστήριο.Λίγο αργά το θυμήθηκαν.Πολλά χωριά έχουν
βάλει οδοφράγματα για να απαγορεύσουν-εμποδίσουν τους επισκέπτες λόγω της μεγάλης εβδομάδας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Ξέχασα.Ενώ μέχρι εχθές έλεγαν ότι υπάρχει επάρκεια στην αγροτική παραγωγή και απλά θα υπάρχει μικροπροβλήματα στις εξαγωγές,σήμερα τα μάζεψαν και είπαν ότι θα υπάρξουν ελλείψεις,γιατί δεν ήρθαν οι εποχιακοί αγροτοεργατες( συνήθως από Πολωνία) για συλλογή της αγροτικής παραγωγής.Ακόμα και προβλήματα στο κούρεμα των προβάτων.Πολλοί κτηνοτρόφοι είπαν ότι θα αναγκαστούν στην μείωση του ζωικού πληθυσμού λόγω έλλειψης βοηθητικών χεριών.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εδώ ο Μπόρις συνεχίζει με κορωνοϊό και για δεύτερη εβδομάδα και μόλις εισήχθει στο νοσοκομείο! Ο συμπαθής υπουργός υγείας έχει αναλάβει να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά, ενώ η επικεφαλής του συστήματος υγείας της Σκωτίας συνελήφθει να σπάζει η ίδια την καραντίνα και να κάνει Σαββατοκύριακο στο χωρίο! Ο Κάρολος ανάρρωσε και μάλιστα εγκαινίασε νέο νοσοκομείο, και η Βασσίλισα έκανε τηλεοπτικό διάγγελμα. Τις άλλες φορές που έκανε ήταν στο θάνατο της Νταϊάνας, της μητέρας της, στον πόλεμο του κόλπου και στην επέτειο των 60 χρόνων της βασιλείας της. Τουλάχιστον συμβάλουν όλοι λίγο στο σπάσιμο της βαρεμάρας. Ο κόσμος πάντως τις τελευταίες μέρες πολύ πειθαρχημένος, αν και σήμερα που είχε ήλιο αρκετοί βγήκαν στο πάρκο για ηλιοθεραπεία - που είχε απαγορευτεί ρητά - και ο υπουργός σκέφεται να σκληρήνει τα μέτρα. Γενικώς πάντως εκτός από τις πρώτες μέρες της καραντίνας, δεν βλέπεις πλέον αστυνομία πουθενά.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στην εντατική ο Μπόρις! Στο πόδι του άφησε τον ψυχάκια υπουργό εξωτερικών. Για να είμαι πιο ακριβής σε αυτό που έγραψα χθες για την αστυνομία, σήμερα που ξόδεψα δύο ώρες έξω είδα κάμποσα περιπολικά να περνάν ελέγχοντας την συμπεριφορά του κόσμου, αλλά δεν είδα πουθενά αν επεμβαίνουν, άλλωστε δεν χρειάστηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom