Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στην Αυστραλία τουλάχιστον έχουμε τους/τις πρωθυπουργούς κάθε πολιτείας οι οποίοι είναι όλοι θεούληδες, και αποσυμπιέζουν την ένταση με κάθε ευκαιρία:

 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Βόλο είχαμε 4 μερες βροχή χιόνια στο Πήλιο και κρύο ..καλοριφερ στο φουλ..σήμερα αερα και λίγο κρυο απο αύριο άνοιξη λένε..
Φρανκφούρτη πρέπει να μπήκαμε στην τρίτη εβδομάδα ηλιοφάνειας. Χθες έπιασε και 24 βαθμούς και απο Ελλαδα μου στελνανε φωτο απο τζάκι. Περιεργα πραγματα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σημερα εφτασε γραμμα στο σπιτι απο τον Μπορις που μας λεει οτι τα πραγματα θα χειροτερεψουν πριν γινουν καλυτερα και εξηγει τους κανονες τις καραντίνας, τις παροχές του κράτους και πως να πλενουμε τα χερια μας!

67DA98FF-F4C9-4835-A042-DA94C5B864E2.jpeg
372E94B9-4F61-4158-8072-433AD94FC796.jpeg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Η δήμαρχος του Sabadell επιθεωρεί το κατάμεστο νοσοκομείο της πόλης της
και στήνει μονάδα σε κλειστό γυμναστήριο.
Όπως βλέπετε είναι τα κρεβάτια γεμάτα ασθενείς και οι αξιωματούχοι κρατάνε τους κανόνες των υποχρεωτικών αποστάσεων.
15861993604916.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μετά την επίσημη πλέον παράταση της καραντίνας μέχρι 26/04, αρχίζουν ήδη και μιλάνε για παράταση μετά την παράταση. Μία αναφορά λέει πως στην καλύτερη περίπτωση θα βγούμε από την καραντίνα αρχές Ιούνη, μετά από 11 δηλαδή εβδομάδες και στη χειρότερη αρχές Ιούλη, με βάση τα δεδομένα χωρών όπως η Κίνα και με βάση το πότε ενήργησε η Ισπανία σε σχέση με τον 10ο νεκρό της.

Οι δύο συγκάτοικοί μου είναι άνεργοι, έχουν κάνει αίτηση για το επίδομα, όμως δεν τους έχει έρθει απάντηση. Ο ένας μου έλεγε σήμερα ότι θα αναγκαστεί να ζητήσει λεφτά απ'τους δικούς του. Οι δημόσιες υπηρεσίες και οι υπηρεσίες που αφορούν σε επιδόματα είναι αργές, οι κανονικές πληρωμές σε σχολεία κλπ τρέχουν όμως, όπως και τα ενοίκια, οι λογαριασμοί κλπ.

Θέλω τη ζωή μου πίσω...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Οι δύο συγκάτοικοί μου είναι άνεργοι, έχουν κάνει αίτηση για το επίδομα, όμως δεν τους έχει έρθει απάντηση.
Εμένα μου απέρριψαν το επίδομα,το ίδιο και για την γυναίκα μου.Έτσι έκανα παύση εργασιών και επίσημα θα είμαι τεμπέλης. :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εμένα μου απέρριψαν το επίδομα,το ίδιο και για την γυναίκα μου.Έτσι έκανα παύση εργασιών και επίσημα θα είμαι τεμπέλης. :)
Εικάζω ότι θα το κάνουν σε πολύ κόσμο. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που είναι σε πραγματικά κακή οικονομική κατάσταση. Δε γίνεται να συνεχιστεί όλο αυτό έτσι, χωρίς συνέπειες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Εικάζω ότι θα το κάνουν σε πολύ κόσμο. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που είναι σε πραγματικά κακή οικονομική κατάσταση. Δε γίνεται να συνεχιστεί όλο αυτό έτσι, χωρίς συνέπειες.
Κάθε οικογένεια έχει τα δικά της θέματα.Ήδη υπάρχει κόσμος σε αδιέξοδο και υπάρχει θέμα με άνοιγμα μαγαζιών και πλιάτσικου.Ο κόσμος θα κάτσει να πεινάσει;Είμαι πάνω από μήνα χωρίς έσοδα,μόνο έξοδα.Και άντε λες υπομονή θα περάσει.Πόσο;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
στο ραδιοφωνο ακουσα σημερα οτι την Αιθουσα 9 της Εκθεσης διπλα στο αεροδρομιο της Στουτγγαρδης θα την κανουνε λεει "Νοσοκομειο" για ασθενεις με ιο.
Αλλα δεν θα ειναι στο στυλ ΜΕΘ...θα ειναι για περιπτωσεις που πρεπιε να νοσηλευτουν μεν, αλλα οχι με αναπνευστικα προβληματα δε....(η κατι τετοιο τελος παντων)

κατα τα αλλα πηγαμε μια βολτα κ εξω ειχε αρκετο κοσμο....(στα χωραφια)
ολοι τηρουσανε τις αποστασεις ασφαλειας κλπ (πανωα απο 2μ)
πολυ ζεστη ομως...ας ελπισουμε οτι οντως ο καλος καιρος θα βοηθησει στην εξασθενιση του ιου οπως καποιοι λεγανε στις αρχες
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Μετά την μεγάλη απώλεια ηλικιωμένων στα γηροκομεία,η κυβέρνηση οργανώνει σχέδια απομόνωσης και διαχωρισμού υγιών και μη.Άργησαν ένα μήνα.Σήμερα ψηφίστηκε η παράταση της καραντίνας μέχρι τις 26 και μας προετοιμάζουν για άλλες 2 εβδομάδες.
Εν τω μεταξύ έχει χαθεί η μπάλα με τους νεκρούς.Δεκάδες ψάχνουν να βρουν τους νεκρούς συγγενείς τους,χωρίς να τα καταφέρνουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Η δήμαρχος του Sabadell επιθεωρεί το κατάμεστο νοσοκομείο της πόλης της
και στήνει μονάδα σε κλειστό γυμναστήριο.
Όπως βλέπετε είναι τα κρεβάτια γεμάτα ασθενείς και οι αξιωματούχοι κρατάνε τους κανόνες των υποχρεωτικών αποστάσεων. View attachment 306189
Εδώ είχαμε πει για την δήμαρχο του Sabadell που θα έφτιαχνε πρόχειρο νοσοκομείο.
Σήμερα πανηγύριζε ότι το ετοίμασε.
Screenshot_20200409-232926.png

Η τοπική κυβέρνηση της είπε ότι δεν
πληρεί τις τεχνικές προδιαγραφές για
λειτουργία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom