Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Ισχύει ότι στην Γαλικια απαγορευσαν το κάπνισμα σε εξωτερικούς χώρους επειδή φοβούνται ότι ο ιός μεταδίδεται με τον καπνό;
Ναι.Κάνουν διαγωνισμό ανοησίας.Το έφάρμοσαν σήμερα και στα Κανάρια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.998
Είναι κανείς Γαλλία να μας πει τι γίνεται εκεί;

Λένε για Παρίσι και Μασσαλία ειδικά πως είναι "κόκκινες ζώνες"... Για high-risk zones μετάδοσης του ιού λένε....

Επίσης το ΗΒ βάζει σε 14μερη καραντίνα όσους επιστρέφουν από Γαλλία (και Ολλανδία). Εν τω μεταξύ οι Άγγλοι που είναι ήδη Γαλλία διαμαρτύρονται πως δεν το ήξεραν και τώρα θα μπουν καραντίνα επιστρέφοντας από διακοπές, αλλά ο Grant Shapps ( UK Transport Secretary ) λέει πως όσοι αποφάσισαν να πάνε εξωτερικό φέτος, ήξεραν πως πάντα υπάρχει πιθανότητα καραντίνας επιστρέφοντας στη χώρα τους....
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Λένε για Παρίσι και Μασσαλία ειδικά πως είναι "κόκκινες ζώνες"... Για high-risk zones μετάδοσης του ιού λένε....

Έτσι ακριβώς! Έχουν αρχίσει να πιάνουν νούμερα Απριλίου.

Όπως έχω ξαναγράψει αλλαγές γίνονται από ώρα σε ώρα. Μέχρι χθες θυμάμαι να περηφανευονται οι Γάλλοι για το πόσο καλά τα πάνε.

Τώρα είμαι στην Τουλούζ στην οποία έχω δει το πιο αστείο μέτρο μέχρι στιγμής.

IMG_20200814_124630.jpg


Υποχρεωτική μάσκα όχι σε όλο το κέντρο αλλά μόνο σε συγκεκριμένα σημεία και μόνο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα. Τι λογική υπάρχει σε αυτό πραγματικά;

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Επίσης παίζουν συνέχεια τα μέσα τώρα τελευταία ότι σχεδόν το 50% των ασθενών είναι στις ηλικίες 15-44. Χωρίς να δείχνουν και την κατανομή του πληθυσμού στις ηλικίες. Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει όλο αυτό. Δυστυχώς παρακολουθουμε κωμωδία τις τελευταίες μέρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.734
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υποχρεωτική μάσκα όχι σε όλο το κέντρο αλλά μόνο σε συγκεκριμένα σημεία και μόνο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 3 τα ξημερώματα. Τι λογική υπάρχει σε αυτό πραγματικά;
Υπαίθρια πάρτυ. Στο σημείο αυτό που τελειώνει η σκάλα που ανεβαίνει στο promenade του Garrone, μαζεύονται συχνά για πάρτυ (μετά μουσικής).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υπαίθρια πάρτυ. Στο σημείο αυτό που τελειώνει η σκάλα που ανεβαίνει στο promenade του Garrone, μαζεύονται συχνά για πάρτυ (μετά μουσικής).

Ναι οκ. Δεν μου φαίνεται περίεργο που έκαναν υποχρεωτική την μάσκα στο συγκεκριμένο σημείο, γιατί δεν την έκαναν σε όλο το κέντρο δεν καταλαβαίνω. Επίσης γιατί μετά τις 12 αφού και πριν έχει πολυκοσμια!

Το αποτέλεσμα είναι ότι παρόλο που είναι υποχρεωτική και με πρόστιμο, πολλοί δεν την φοράνε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Ναι οκ. Δεν μου φαίνεται περίεργο που έκαναν υποχρεωτική την μάσκα στο συγκεκριμένο σημείο, γιατί δεν την έκαναν σε όλο το κέντρο δεν καταλαβαίνω. Επίσης γιατί μετά τις 12 αφού και πριν έχει πολυκοσμια!

Το αποτέλεσμα είναι ότι παρόλο που είναι υποχρεωτική και με πρόστιμο, πολλοί δεν την φοράνε.
Ισως λαμβανουν υποψη οτι στα παρτι και σε συγκεκριμενες ωρες ο κοσμος δεν ειναι νηφαλιος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επίσης γιατί μετά τις 12 αφού και πριν έχει πολυκοσμια!
Γιατί η νέα τάση στους επιδημιολόγους αυτόν τον καιρό είναι ότι φταίνε αποκλειστικά οι νέοι οπότε πρέπει να τους στερήσουν πράγματα που κάνουν αποκλειστικά αυτοί όπως να ξενυχτάνε μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. Δηλαδή θα περίμενε κάποιος να ήταν υποχρεωτική η μάσκα κυρίως το πρωί που οι ευάλωτοι παππούδες και γιαγιάδες συνωστίζονται στις τοπικές αγορές, στις μπουλανζερί και στα καφέ, αλλά όχι η μάσκα είναι απαραίτητη την ώρα που αυτοί κοιμούνται.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Κάποια updates από Βαλένθια/Μαδρίτη.

Στη Βαλένθια στο μετρό, στις κυλιόμενες, διπλανες σκάλες έχουν πάντα την ίδια φορά, δλδ ή και οι δύο θα ανεβαίνουν ή και οι δύο θα κατεβαίνουν. Δε φημίζομαι για την παρατηρητικότητά μου αλλά σχεδόν αποκλείω το να γινόταν έτσι πριν τον κορώνα. Μάσκα φοράνε όλοι πάντα και παντού και στην παραλία η αστυνομία κάνει βόλτα με κοντά σορτσάκια, για να πάρει λίγο αέρα εεε να ελέγξει αν τηρούνται τα μέτρα. Απ'ότι κατάλαβα, έχουν κάνει και φιλίες, γιατί τους έχω δει πολλές φορές να χαιρετάνε με "μπρο" κίνηση κόσμο.

Πάμε Μαδρίτη τώρα. Αρχικά μέχρι την προηγούμενη βδομάδα, όλα τα μπαρς έκλειναν αυστηρά στη 1 το βράδυ. Πλέον νομίζω δε θα ανοίγουν καν; Επίσης στο Πράντο είσοδος μετα θερμομέτρησης που δείχνει λάθος (χαμηλότερη) τη θερμοκρασία. Το Πράντο επίσης απολαυστικά άδειο, σύμφωνα με τον παρτενέρ μου είχε χρόνια να δει πίνακες του Βελάθκεθ χωρίς κόσμο. Εγώ πρώτη φορά τους έβλεπα ούτως ή άλλως.
Το καλύτερο φυσικά στην Ισπανία γενικά και εν προκειμένω στη Μαδρίτη, είναι ότι για να μπεις στη χώρα δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, εκτός από επιλεκτική θερμομέτρηση, δηλαδή μπάτε σκύλοι αλέστε ΑΛΛΑ οι αρχές συνιστούν σε κατοίκους σε περιοχές της Μαδρίτης όπως Βαγιέκας, Καραμπαντσελ, δηλαδή τις φτωχές περιοχές, να μη βγαίνουν από τα σπίτια τους. Δηλαδή οι τουρίστες ας έρχονται στη χώρα ανενόχλητοι, λεφτά αφήνουν άλλωστε, αλλά τους φτωχούς ας τους κλείσουμε κι έτσι θα λύσουμε το πρόβλημα! Μόνος μας εχθρός, το κιτσαριό των φτωχών :haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...ΑΛΛΑ οι αρχές συνιστούν σε κατοίκους σε περιοχές της Μαδρίτης όπως Βαγιέκας, Καραμπαντσελ, δηλαδή τις φτωχές περιοχές, να μη βγαίνουν από τα σπίτια τους. Δηλαδή οι τουρίστες ας έρχονται στη χώρα ανενόχλητοι, λεφτά αφήνουν άλλωστε, αλλά τους φτωχούς ας τους κλείσουμε κι έτσι θα λύσουμε το πρόβλημα!
Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Θα συνεχίσω την ανταπόκριση με αυτό που συμβαίνει στη δουλειά μου. Αρχικά κι ενώ πολλά ισπανικά πανεπιστήμια έχουν επιστρατεύσει την τηλεργασία ή τουλάχιστον την εργασία με παρουσία αφού πρώτα κάνουν τεστ σε όλους τους εργαζόμενους, το δικό μου πανεπιστήμιο (Universidad Politécnica de Valencia) αναγκάζει το προσωπικό να δουλεύει με παρουσία, μόλις από την 1η Ιουλίου (8 μέρες μετά τη λήξη κ/σης έκτακτης ανάγκης), χωρίς καν να γίνουν τεστ στο προσωπικό. Από πρώτη Σεπτέμβρη δε, ακόμη και άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ή που έχουν στο περιβάλλον άτομα με ευπαθείς ομάδες, πρέπει να δουλέψουν με παρουσία επίσης. Σήμερα μαθαίνουμε από το συνδικάτο ότι υπήρχαν κρούσματα κορονοϊού στο κτήριο της Πρυτανείας και οι τύποι αντί να κάνουν τεστ σε όλο το κτήριο, για να μην πω σε όλο το Πανεπιστήμιο, μιας και το hr και το τμήμα οικονομικών είναι στην Πρυτανεία, απλά κάνουν στον όροφο. Έτσι για να μη λέτε ότι μόνο τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ό,τι να 'ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.684
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom