Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Ας δώσω ανταπόκριση από ΗΠΑ μιας και ειχα καιρό να το κάνω.

Αρχικά να αναφέρω, οχι οτι ενδιαφερει πολλούς αλλά ας το πούμε, ότι ΟΙ ελληνοαμερικανοι άνω των 60 ετών που μένουν στις ΗΠΑ και έχουν πρόσβαση στο taxisnet πλέον μπορούν να αναγνωρίσουν το Αμερικανικό πιστοποιητικό εμβολιασμού στην Ελλάδα, πραγμα σημαντικό για το καλοκαίρι που θα τρέχουν στην Ελλάδα Για διακοπές.

Σε ένα οξύμωρο και χιουμοριστικό η υποχρεωτικότητα σε εμβολιασμό για κλειστούς χώρους, εστίαση καφέ κτλ αποφασίζεται από τη Κομητεία (κάτι σαν περιφερειακή Ενότητα). Η πλάκα είναι οτι άλλες κομητείες το απαιτούν κ άλλες Όχι. Στα σύνορα δλδ από τη μια μεριά επιτρέπεται και από την άλλη Όχι. 😂
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Κατ αρχήν να σας πω, σε όσους δεν έχουν φτάσει ως εδώ ότι είναι ονειρικό. Μέχρι το Όσλο από το Μόναχο σε συνέχεια από Αθήνα και με Lufthansa ήταν όλα αυστηρά, τα σχετικά με μάσκες, αποστάσεις κλπ, από την είσοδο μας στο αεροδρόμιο του Όσλο ΌΛΑ χύμα, μάσκες ελάχιστοι, σαν τους Κινεζοιάπωνες που βλέπαμε προ κοβιντ, ούτε αποστάσεις ούτε πιστοποιητικά, τίποτε απολύτως στην Νορβηγία. Αυτά, και συγγνώμη για το συντακτικό μου... είμαι λιώμα μετά από 16 ώρες οδήγηση σε πο Κιάτο, 3 αεροπλανα, και γενικά ταλαιπωρία.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κατ αρχήν να σας πω, σε όσους δεν έχουν φτάσει ως εδώ ότι είναι ονειρικό. Μέχρι το Όσλο από το Μόναχο σε συνέχεια από Αθήνα και με Lufthansa ήταν όλα αυστηρά, τα σχετικά με μάσκες, αποστάσεις κλπ, από την είσοδο μας στο αεροδρόμιο του Όσλο ΌΛΑ χύμα, μάσκες ελάχιστοι, σαν τους Κινεζοιάπωνες που βλέπαμε προ κοβιντ, ούτε αποστάσεις ούτε πιστοποιητικά, τίποτε απολύτως στην Νορβηγία. Αυτά, και συγγνώμη για το συντακτικό μου... είμαι λιώμα μετά από 16 ώρες οδήγηση σε πο Κιάτο, 3 αεροπλανα, και γενικά ταλαιπωρία.
Καλά να περάσετε.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κατ αρχήν να σας πω, σε όσους δεν έχουν φτάσει ως εδώ ότι είναι ονειρικό. Μέχρι το Όσλο από το Μόναχο σε συνέχεια από Αθήνα και με Lufthansa ήταν όλα αυστηρά, τα σχετικά με μάσκες, αποστάσεις κλπ, από την είσοδο μας στο αεροδρόμιο του Όσλο ΌΛΑ χύμα, μάσκες ελάχιστοι, σαν τους Κινεζοιάπωνες που βλέπαμε προ κοβιντ, ούτε αποστάσεις ούτε πιστοποιητικά, τίποτε απολύτως στην Νορβηγία. Αυτά, και συγγνώμη για το συντακτικό μου... είμαι λιώμα μετά από 16 ώρες οδήγηση σε πο Κιάτο, 3 αεροπλανα, και γενικά ταλαιπωρία.
Για ανταπόκριση από Μόναχο συμπλήρωσες κανένα χαρτί )κάτι σαν plf) η καταργήθηκε από 3/3;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....δεν χρειάζεται τίποτε στην Γερμανία ,ούτε σαν τράνζιτ , ούτε σαν παραμονή.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Για ανταπόκριση από Μόναχο συμπλήρωσες κανένα χαρτί )κάτι σαν plf) η καταργήθηκε από 3/3;
....δεν χρειάζεται τίποτε στην Γερμανία ,ούτε σαν τράνζιτ , ούτε σαν παραμονή.
Ισχύει ναι.. Πλέον εχουν ενημερωθει και οι υπαλληλοι και δε ζητανε τπτ.. Την πρώτη μέρα οτι μπέρδεμα έγινε, έγινε...Μετά ολα καλά..
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Πτήση από Αθήνα για Βέλγιο κανείς έλεγχος ούτε στην Αθήνα ούτε στο Βέλγιο.
Βέλγιο στο αεροδρόμιο με μάσκα μισοί μισοί. Το ίδιο και στο λεωφορείο για λιλ.
Στη Γαλλία κανείς στο δρόμο με μάσκα.
Στο flixbus για Βέλγιο ήταν αυστηροί για την χρήση μάσκας.
Στο δρόμο όμως και στα καταστήματα όλοι χωρίς μάσκα.
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Κατ αρχήν να σας πω, σε όσους δεν έχουν φτάσει ως εδώ ότι είναι ονειρικό. Μέχρι το Όσλο από το Μόναχο σε συνέχεια από Αθήνα και με Lufthansa ήταν όλα αυστηρά, τα σχετικά με μάσκες, αποστάσεις κλπ, από την είσοδο μας στο αεροδρόμιο του Όσλο ΌΛΑ χύμα, μάσκες ελάχιστοι, σαν τους Κινεζοιάπωνες που βλέπαμε προ κοβιντ, ούτε αποστάσεις ούτε πιστοποιητικά, τίποτε απολύτως στην Νορβηγία. Αυτά, και συγγνώμη για το συντακτικό μου... είμαι λιώμα μετά από 16 ώρες οδήγηση σε πο Κιάτο, 3 αεροπλανα, και γενικά ταλαιπωρία.
Ετσι ειναι. Μασκα δεν υπαρχει (οχι οτι υπηρχε και ποτε ιδιαιτερα). Πλεον δεν φορας και στο αεροπλανο σε σκανδιναβικους προορισμους. Φυσικα εντος χωρας εχουν καταργηθει ολα τα μετρα. Ακομα και να εισαι θετικος στον κορονοιο δεν υπαρχει καμια υποχρεωση για καραντινα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Από σήμερα αλλάζουν κάποια πράγματα ως αναφορά τις μάσκες.
Είνια πλέον υποχρεωτικές μόνο σε νοσοκομεία, γηροκομεία, φαρμακεία,
κέντρα υγείας και ότι έχει σχέση με μεταφορές.(Μετρό,ταξί,λεωφορεία,καράβια, αεροπλάνα, τρένα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom