Κορσική με αυτοκίνητο

palexop

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ετοιμάζουμε ενα ταξειδάκι την Μεγάλη Εβδομάδα, Ανκονα Λιβόρνο Κορσική.

Τι πληροφορίες ή εμπειρίες υπάρχουν, κύρια για την ασφάλεια των αυτοκινήτων στην Κοσρική? Κάποιο όμορφο - ιδιαιέτερο μέρος ή διαδρομή!!!!!
Περιμένω απαντήσεις & καλά ταξείδια......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ετοιμάζουμε ενα ταξειδάκι την Μεγάλη Εβδομάδα, Ανκονα Λιβόρνο Κορσική.

Τι πληροφορίες ή εμπειρίες υπάρχουν, κύρια για την ασφάλεια των αυτοκινήτων στην Κοσρική? Κάποιο όμορφο - ιδιαιέτερο μέρος ή διαδρομή!!!!!
Περιμένω απαντήσεις & καλά ταξείδια......
εγω δεν μπορω να βοηθησω. εκτος ακτοπλοικων. αν και με καμμία από τις 2 εταιρείες δεν έχω προσωπική εμπειρία, οποτε θα περιμένουμε τις εμπειρίες σου και από το πλοίο (ιδιαίτερα απ' αυτό..). με καίει η απορία :Express ή φάλαινα?:D:D:D
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Ετοιμάζουμε ενα ταξειδάκι την Μεγάλη Εβδομάδα, Ανκονα Λιβόρνο Κορσική.

Τι πληροφορίες ή εμπειρίες υπάρχουν, κύρια για την ασφάλεια των αυτοκινήτων στην Κοσρική? Κάποιο όμορφο - ιδιαιέτερο μέρος ή διαδρομή!!!!!
Περιμένω απαντήσεις & καλά ταξείδια......
Kαλη επιλογη.Ημουν τον Σεπτεμβρη.Περασα απο Λιβορνο βορεια Σαρδηνια γυρισα τρεις μερες εκει και υστερα περασα στην νοτιο κορσικη κανοντας τον γυρο του νησιου.Προβλημα με το αυτοκινητο δεν ειχα κανενα και ουτε αισθανθηκα κατι που να με ανησηχησε.Η δυτικη πλευρα του νησιου ειναι ολο στροφες και αποκρημνους δρομους με υπεροχη θεα προς την θαλασσα.Η αν. πλευρα ειναι επιπεδη χωρις κατα την γνωμη μου να εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.Η ενδοχωρα με ψηλα βουνα και υπεροχη φυση.Το μερος που σας προτεινω να επισκεφθειτε οποσδηποτε ειναι το Bonifacio στο νοτο.Εχει φυσικη ομορφια και θα δειτε εικονες πολυ σπανιες.Καλο σας ταξειδι!!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
εγω δεν μπορω να βοηθησω. εκτος ακτοπλοικων. αν και με καμμία από τις 2 εταιρείες δεν έχω προσωπική εμπειρία, οποτε θα περιμένουμε τις εμπειρίες σου και από το πλοίο (ιδιαίτερα απ' αυτό..). με καίει η απορία :Express ή φάλαινα?:D:D:D
Samion, το μηνυμα αυτο τότε ειναι για σενα..
Προσφατα γυρισα απο Σαρδηνία, όπου είχα πάει με τη "φάλαινα" που αναφέρεις, δηλαδή την εταιρεία Moby.
Την προτίμησα πιο πολύ για την πλάκα και το γενικοτερο κονσεπτ της εταιρειας, αν και πάντα ήθελα να ανέβω σε ενα απο τα πλοία "Express" :) που γραφεις της GNV που τα εβλεπσ παλιοτερα να φευγουν καθε μερα από τη Γενοβα πηγαινοντας μεχρι την Τυνησία.

Πήρα το πλοίο απο Τσιβιταβέκια για Όλμπια και μου εκανε εντυπωση η πληθωρα εταιριων που κανουν διαδρομες Ιταλία - Σαρδηνία, εκτός των δύο που αναφέρεις ειναι στο παιχνίδι και η SNAV, η Tirennia και η Corsica / Sardinia ferries.

Μια επίσκεψη στον ιστότοπο της εταιρείας Μομπυ αρκει για να καταλάβει κανείς το κονσεπτ της εταιρείας. Όλα τα πλοία τους ειναι καλυμμένα με ήρωες κομικς των looney tunes, και στο εσωτερικό τους νομίζεις ότι είσαι σε μια τεράστια παιδική χαρά. Τα πάντα ειναι βαμμένα με ζωηρά χρώματα, αγάλματα με τα καρτουνς παντου, γιγαντοοθόνες που προβαλουν συνεχως παιδικά, παιδότοποι, μαγαζια, πισίνες, ψυχαγωγικά προγραμματα με χορό και μουσική για παιδιά όλα σε κάνουν να νιώθεις ότι είσαι σε κάτι σαν ντίσνευλαντ.
Ομολογώ ότι ήταν πολύ εντυπωσιακό και είχε πολύ πλάκα, σίγουρα αν κάποιος έχει παιδάκια θα κάνει πολύ καλά να επιλέξει αυτήν την εταιρεία, είναι και ταχύτατα τα πλοία, όμως μπορει για κάποιον να ειναι και κουραστικό...
Και εξηγουμαι... Περισσότεροι απο ένα στους τρεις επιβάτες στο πλοίο ήταν παιδάκια.. Πρώτη φορά έβλεπα τόσα παιδάκια μαζεμένα (ήταν και γεμάτο το πλοίο). Παιδάκια που φώναζαν, έτρεχαν, έπαιζαν, τραγουδούσαν, παιδάκια που εριχναν τα πατατάκια και τα αναψυκτικά στο πάτωμα με το προσωπικό να καθαρίζει από πίσω τους, χαμός!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, το μηνυμα αυτο τότε ειναι για σενα..
Προσφατα γυρισα απο Σαρδηνία, όπου είχα πάει με τη "φάλαινα" που αναφέρεις, δηλαδή την εταιρεία Moby.
Την προτίμησα πιο πολύ για την πλάκα και το γενικοτερο κονσεπτ της εταιρειας, αν και πάντα ήθελα να ανέβω σε ενα απο τα πλοία "Express" :) που γραφεις της GNV που τα εβλεπσ παλιοτερα να φευγουν καθε μερα από τη Γενοβα πηγαινοντας μεχρι την Τυνησία.
Πήρα το πλοίο απο Τσιβιταβέκια για Όλμπια και μου εκανε εντυπωση η πληθωρα εταιριων που κανουν διαδρομες Ιταλία - Σαρδηνία, εκτός των δύο που αναφέρεις ειναι στο παιχνίδι και η SNAV, η Tirennia και η Corsica / Sardinia ferries.
thnks japetus για την άψογη ανταπόκριση!μας λείπει όμως το όνομα του πλοίου που πήγες. δεν πιστεύω να πήρες την Αριάδνη μας?
κι εγώ Moby θα διάλεγα για να δω το κόνσεπτ της εταιρείας από κοντά.ενδιαφέρον. το ξενοδοχειακό πώς σου φάνηκε? η GNV υστερεί λίγο σ' αυτό, χειρότερη από τα δικά μας της Αδριατικής, ανώτερη όμως στην ψυχαγωγία. δεν έχω πάει Σαρδηνία, Σικελία μόνο.
οι άλλες είναι ένα σκαλί πιο κάτω. ειδικά οι 2 πρώτες που είπες αντιμετώπιζαν ως πρόσφατα μια θάλασσα οικονομικών προβλημάτων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Αν εννοεις το Αριαδνη Παλάς, δηλ. το Moby Tomy, όχι δεν ήταν αυτό. Εγώ ταξίδεψα με το το Moby Freedom. Αρκετά καλό πλοίο, ταξιδευαμε με μεση ταχυτητα σχεδον 25 κομβους, εφυγε με μισαωρη καθυστερηση την οποια καλυψε στην πενταωρη διαδρομη. Άλλα πλοια της ίδιας γραμμης την κανουν τη νυχτα σε 9 ωρες.
Καμπινες παρα πολλες, και απο οσο προλαβα να δω πολυ καλο σερβις και πολυς κοσμος τις διαλεγε γιατι ειχαν μικρα παιδια. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειχε 2 ντεκς γκαραζ, 4 με καμπινες και τα υπολοιπα δυο ο χωρος κινησης των επιβατων.
Επίσης μου εκανε εντυπωση ο αριθμος των επιβατων που ειχαν σκυλια μαζι τους αλλα γενικα νομιζω οι ιταλοι εχουν κατι με τα σκυλια μαζι τους στις διακοπες. Ειδα μεχρι και διαφημισεις ξενοδοχειων που προσφερουν ειδικη πισινα για τετραποδα...

Για τις αλλες εταιρειες δεν ξερω πολλα, αλλα απο φυλλαδια που υπηρχαν στο σταθμο του λιμενα, ειδα οτι ειχαν τρελλες προσφορες αν κλεισεις νωρις, για να μπορεσουν να ανταγωνιστουν την μομπυ. Πχ 2 ενηλικοι, 2 παιδια και αυτοκινητο 55 ευρω, ενω εγω εδωσα 70 μονο για δυο ενηλικες..
Το σιγουρο ειναι οτι αν εχεις παιδια και θελεις να περασουν καλα, η moby ειναι πολυ καλη επιλογη...
 

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
κωστας

Ετοιμάζουμε ενα ταξειδάκι την Μεγάλη Εβδομάδα, Ανκονα Λιβόρνο Κορσική.

Τι πληροφορίες ή εμπειρίες υπάρχουν, κύρια για την ασφάλεια των αυτοκινήτων στην Κοσρική? Κάποιο όμορφο - ιδιαιέτερο μέρος ή διαδρομή!!!!!
Περιμένω απαντήσεις & καλά ταξείδια......
γεια σου τελικα πηγες Κορσικη; εγω το καλοκαιρι ημουν 1μηνα Σαρδινια με ιχ αν θελεις κατι το καλοκαιρι σκοπευω 1 μηνα Σικελια.αν ξερεις κατι για κορσικη γραψε μου ειχα βρει καποιους γαλλους και μου προτειναν Σικελια αντι Κορσικη:clap:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα! σχεδιάζουμε να πάμε Κορσική, Πάσχα 2018 για το Rally de Corse - WRC Κορσική. Bastia. (Από Θεσσαλονίκη) 3 άτομα με αυτοκίνητο. 1η επιλογή οδικώς μέσω Σερβίας κλπ μέχρι βόρεια Ιταλία (ίσως Livorno - Bastia )
2η επιλογή με καράβι από Ηγουμενίτσα Bari και μετά οδικώς μέχρι Νάπολη - Bastia.
Υπάρχει κάποια καλή ιδέα?
Ευχαριστώ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Για να το δούνε τα παιδιά που έχουν ταξιδέψει προς τα εκεί... και να σου απαντήσουν!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Λοιπόν μέχρι να το δει κάποιος ας σου πω μερικά πράγματα που σίγουρα πρέπει να λάβεις υπ'οψιν πριν αποφασίσεις:
Το κόστος: οδικώς εχεις βενζινη+ διοδια+ βιενετες+ διανυκτερευση + πάρκινγκ(αν χρειαστεις) +φαγητό
αλλιως ακτοπλοϊκά +( βενζινη- διοδια λιγότερα) χωρίς διανυκτερευση
Τον χρόνο: θα το κάνεις εκδρομή? Να δεις και κάποια πράγματα ενδιάμεσα? Απο ότι είδα μιλάμε για 2000 χλμ Υπάρχει χρόνος ή πρέπει να φτάσεις γρήγορα? Πόσες μέρες έχετε? Οδηγείτε και οι τρεις?
Τέλος σας αρέσουν τα οδικά? Πόσες ώρες θα οδηγείτε? Σας είναι εύκολο να το οργανώσετε ? Δρόμοι GPS, στάσεις, ξενοδοχεία, αξιόπιστο αυτοκίνητο, κτλ.
Ίσως να μπορείτε να πατε οδικώς να γυρίσετε με πλοίο ή το αντίθετο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom