Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
κινεζικο,σωστα?
εχω το ιδιο,μια χαρα μεχρι τωρα,το ΄΄ τακτοποίησα'' βεβαια με μερικα προγραμματακια αλλα ετσι κ αλλιως ειχε ερθει ετοιμο.
50ε το πηρα :haha:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά βοήθεια!

Με έχει φάει ένα παιδί να του βρω χάρτες για Τουρκία για το Destinator.
Δεν μπορώ να βρώ τίποτα...

Καμμιά βοήθεια?? Έστω σε pm...
 

piniatoros

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Μαύρης Θάλασσας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Χάρτες για Nuvi 250

Επειδή θα κάνουμε το γύρο της Μαύρης Θάλασσας το φθινόπωρο, ψάχνω αξιόπιστους χάρτες για το Garmin ( nuvi 250 ).
Κυρίως Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ρωσία και Γεωργία.
Έχει κάποιος σχετική εμπειρία ;
Έχει κάποιος εμπειρία άν υπάρχουν αξιόπιστοι χάρτες για άλλο navigator ( πχ Mio, MLS Destinator, κλπ ) και κατηγορία τιμής... ;
Βασικά, με ενδιαφέρουν χάρτες πόλεων, όχι οδικό δίκτυο -αυτό υπάρχει πάνω κάτω και στο CityNavigator.
Ευχαριστώ πολύ.
Βασίλης.-
 

Tolis-gef

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδιά βοήθεια!

Με έχει φάει ένα παιδί να του βρω χάρτες για Τουρκία για το Destinator.
Δεν μπορώ να βρώ τίποτα...

Καμμιά βοήθεια?? Έστω σε pm...
Φίλε μου θα σε απογοητεύσει ο Destinator για Τουρκία, καλλίτερα να δεις κάτι σε τομ-τομ ή Igo ...
Πήγα 4-5 φορές Τουρκία και δυσκολεύτηκα.

Ένα απλό ψάξιμο στο google θα βρεις κατευθείαν χάρτη για Τουρκία.
 

piniatoros

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Μαύρης Θάλασσας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
GPS σε χώρες Ανατολικής Ευρώπης & Ασίας

Επανέρχομαι για τη βοήθειά σας στο θέμα των χαρτών GPS.
Αν και έχω "φάει τον κόσμο" δεν βρίσκω ικανοποιητικούς χάρτες της NAVTEQ για πόλεις της Ρωσίας, Ουκρανίας, Γεωργίας κλπ.
Και πιστεύω πως δεν θα 'βρω.
Συνεπώς δεν βλέπω μεγάλη βοήθεια από το Nuvi.
Έχω καταλάβει πως υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί κινητό τηλέφωνο ( πχ Nokia 72 ) με GPS χάρτες.
Άν έχω καταλάβει καλά, ( φυσικά με κόστος... πόσο άραγε...; ) μπορείς να κατεβάζεις όπου βρεθείς χάρτες ( της GoogleEarth ;; ) πέρα απ' αυτούς που λέει η Nokia ότι δίνει δωρεάν, οπότε στα δύσκολα έστω με κόστος θα βρείς άκρη.
Είναι αλήθεια ;
Δηλαδή μπορείς να κατεβάσεις ( εφ' όσον φυσικά έχεις σήμα ) οποιοδήποτε χάρτη οποιασδήποτε πόλης του κόσμου ;;.
Αν κάποιος ξέρει σίγουρη απάντηση, θα είμαι υπόχρεος !
Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Φίλε μου θα σε απογοητεύσει ο Destinator για Τουρκία, καλλίτερα να δεις κάτι σε τομ-τομ ή Igo ...
Πήγα 4-5 φορές Τουρκία και δυσκολεύτηκα.

Ένα απλό ψάξιμο στο google θα βρεις κατευθείαν χάρτη για Τουρκία.
tom tom μια χαρα ειναι για τουρκια-
Turkey v8.50
Download 43.6 MB
Detailed map of Turkey
Map coverage statistics:
- countries covered: Turkey
- additional information: 63% of the street network for the entire country with a dense road connector network linking all other towns and cities.
- additional information: over 285,000 kilomitres of road, over 163,000 points of interests and over 11% house numbers are included in the map.
- additional information: over 7,000km of road improvements since last release.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Επανέρχομαι για τη βοήθειά σας στο θέμα των χαρτών GPS.
Αν και έχω "φάει τον κόσμο" δεν βρίσκω ικανοποιητικούς χάρτες της NAVTEQ για πόλεις της Ρωσίας, Ουκρανίας, Γεωργίας κλπ.
Και πιστεύω πως δεν θα 'βρω.
Συνεπώς δεν βλέπω μεγάλη βοήθεια από το Nuvi.
Έχω καταλάβει πως υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί κινητό τηλέφωνο ( πχ Nokia 72 ) με GPS χάρτες.
Άν έχω καταλάβει καλά, ( φυσικά με κόστος... πόσο άραγε...; ) μπορείς να κατεβάζεις όπου βρεθείς χάρτες ( της GoogleEarth ;; ) πέρα απ' αυτούς που λέει η Nokia ότι δίνει δωρεάν, οπότε στα δύσκολα έστω με κόστος θα βρείς άκρη.
Είναι αλήθεια ;
Δηλαδή μπορείς να κατεβάσεις ( εφ' όσον φυσικά έχεις σήμα ) οποιοδήποτε χάρτη οποιασδήποτε πόλης του κόσμου ;;.
Αν κάποιος ξέρει σίγουρη απάντηση, θα είμαι υπόχρεος !
Ευχαριστώ,
Βασίλης.
η καλυτερη λυση για μεμονωμενη χρηση περιοχων που δεν σε καλυπτουν οι υπαρχοντες πλοηγοι ειναι google maps μεσω iphone
κατεβαζεις τις περιοχες που θελεις στο κινητο απο πριν ,εχεις φτιαξεις ηδη την διαδρομη και οταν φτασεις εκει που εχεις χαρτη το ανοιγεις και σε παει απο τη διαδρομη που θελεις .Το χρησιμοποιησα προσφατα οχριδα που δεν εχουν καλυψη τα υπολοιπα προγραματα
κοιτα ομως automapa (εχει καλη καλυψη)
AutoMapa :: AutoMapa Europe - zawarto�ζ
και tomtom
TomTom, portable GPS car navigation systems
 

piniatoros

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Μαύρης Θάλασσας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σ' ευχαριστώ πολύ leon00.
Θα ψάξω στην κατεύθυνση που λές.
Βασίλης.- ;)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ας δωσουμε τη πρωτη μας εφαρμογη για κατοχους συσκευων κινητης τηλεφωνιας τεχνολογιας Android:)
HotelsByMe
Eιναι δωρεαν και μπορειτε να τη κατεβασετε απο το Android Market.
Η εν λογω εφαρμογη μας παρουσιαζει τα ξενοδοχεια που βρισκονται γυρω μας με φωτο, κατηγορια,τιμη και δυνατοτητα online κρατησης.

παρτε μια γευση
ai55.tinypic.com_j7w51z.jpg
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Επανέρχομαι για τη βοήθειά σας στο θέμα των χαρτών GPS.
Αν και έχω "φάει τον κόσμο" δεν βρίσκω ικανοποιητικούς χάρτες της NAVTEQ για πόλεις της Ρωσίας, Ουκρανίας, Γεωργίας κλπ.
Και πιστεύω πως δεν θα 'βρω.
Συνεπώς δεν βλέπω μεγάλη βοήθεια από το Nuvi.
Έχω καταλάβει πως υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί κινητό τηλέφωνο ( πχ Nokia 72 ) με GPS χάρτες.
Άν έχω καταλάβει καλά, ( φυσικά με κόστος... πόσο άραγε...; ) μπορείς να κατεβάζεις όπου βρεθείς χάρτες ( της GoogleEarth ;; ) πέρα απ' αυτούς που λέει η Nokia ότι δίνει δωρεάν, οπότε στα δύσκολα έστω με κόστος θα βρείς άκρη.
Είναι αλήθεια ;
Δηλαδή μπορείς να κατεβάσεις ( εφ' όσον φυσικά έχεις σήμα ) οποιοδήποτε χάρτη οποιασδήποτε πόλης του κόσμου ;;.
Αν κάποιος ξέρει σίγουρη απάντηση, θα είμαι υπόχρεος !
Ευχαριστώ,
Βασίλης.
γινεται αυτο αλλα θα εχεις τεραστιο κοστος...
ουτε καν να το σκεφτεσαι δηλαδη...
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Επειδή θα κάνουμε το γύρο της Μαύρης Θάλασσας το φθινόπωρο, ψάχνω αξιόπιστους χάρτες για το Garmin ( nuvi 250 ).
Κυρίως Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ρωσία και Γεωργία.
Έχει κάποιος σχετική εμπειρία ;
Έχει κάποιος εμπειρία άν υπάρχουν αξιόπιστοι χάρτες για άλλο navigator ( πχ Mio, MLS Destinator, κλπ ) και κατηγορία τιμής... ;
Βασικά, με ενδιαφέρουν χάρτες πόλεων, όχι οδικό δίκτυο -αυτό υπάρχει πάνω κάτω και στο CityNavigator.
Ευχαριστώ πολύ.
Βασίλης.-
Εγω χρησιμοποιω wayfinder 6 σε nokia comunicator εχει αναλυτικη πλοηγηση πολεων σε Βουλγαρια Τουρκια και Ρωσια στη Ρουμανια εχει τις βασικες οδους των πολεων εκτος Βουκουρεστιου που εχει αναλυτικη πλοηγηση και Γεωργια δεν εχει τιποτα και Ουκρανια βασικους δρομους της Οδησου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom