Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.021
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σπύρο, υπάρχει πιο απλός τρόπος να θέσεις το ερώτημα:

Ψάχνουμε unofficial χάρτες Ιαπωνίας στα Αγγλικά για Garmin (συμβατούς με τη σειρά City Navigator NT). Official χάρτες υπάρχουν μόνο στα Γιαπωνέζικα....

Αν δε βρούμε, τότε προτείνετε κάτι για το κινητό...:)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για χάρτες δεν ξέρω τίποτα, ούτε εγώ είχα βρει για navigon ή igo. Στο Τόκιο όμως δεν χάνεσαι εύκολα. Σε κάθε μεγάλη διασταύρωση έχουν χάρτες στους δρόμους που σε καθοδηγούν πολύ εύκολα. Μάλλον είναι πολύ χαοτική και γι' αυτούς η πόλη και τους χρειάζονται...
 

babis1980

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Είμαι ο Μπάμπης, νέο μέλος και έχω μερικές απορίες. Προκαταβολικά ζητάω συγνώμη γιατί είμαι άσχετος με τα gps και με τους Η/Υ.

Έχω ένα Turbo-X i50 GPS μόνο με ελληνικούς χάρτες και το επόμενο ταξίδι μου θα κάνω είναι στην Βαρκελώνη. Επειδή θα νοικιάσουμε αμάξι για να πάμε 2ήμερο στο τολέδο έλεγα αν μπορώ να περάσω χάρτες της ισπανία στο gps μου. Βρήκα από torrent χάρτες της Teleatlas για όλη την ευρώπη. Οι ερωτήσεις μου:

1) Το gps χρησιμοποιεί το πρόγραμμα giniusdriver. Μπορεί να δει τους χάρτες της Teleatlas; Ακούω ότι είναι απο τους καλύτερους για ευρώπη. Ισχύει αυτό;
2) Είναι ευκολη διαδικασία να τους περάσω ή πρεπει πρωτα να το "ξεκλειδώσω";
3) Υπάρχει περιπρωση να χαλάσει και να χαθεί την εγγύηση;
4) Διαβάζοντας βλέπω ότι το iGo είναι πολύ καλό πρόγραμμα πλοήγησης. Μπορώ να το περάσω και αυτό; Μπορεί το gps να έχει δύο προγραμματα πλοήγησης ταυτόχρονα;
5) Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο προβλημά μου που δεν έχω σκεφτεί; Δεκτές όλες οι συμβουλές....

Ευχαριστώ όλους τους φίλους και φιλες για τις απαντήσεις σας. Καλά και ασφαλή ταξίδια να έχουμε!
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
κανε μια δοκιμη κ βαλε το χαρτη που βρηκες μεσα το φακελο Maps.
λογικα το gps σου θα εχει καρτα ετσι βαλτην στο pc σου,ή εναλλακτικα το συνδεεις με ενα usb.
αν δεν κανω λαθος καποια gps μπορουν να δουλευουν και με 2 προγραμμτα πλοηγησης,βεβαια δεν θα το συνιστουσα.
το igo το εχω και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.νομιζβ οτι ειναι οτι πρπει για αρχαριους.
για καποιους οι χαρτες της τελεατλας ειναι οι καλυτεροι,αλλα αυτο παλι ειναι αντικειμενικο.αλλωστε η βαρκελωνη ειναι μεγαλη πολυ και δεν θα χεις προβλημα οτι χαρτη και να βαλει θα ειναι σιγουρα καλα ενημερωμενος.
βεβαια περα απο χαρτες θελεις και Pois.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σπύρο, υπάρχει πιο απλός τρόπος να θέσεις το ερώτημα:

Ψάχνουμε unofficial χάρτες Ιαπωνίας στα Αγγλικά για Garmin (συμβατούς με τη σειρά City Navigator NT). Official χάρτες υπάρχουν μόνο στα Γιαπωνέζικα....

Αν δε βρούμε, τότε προτείνετε κάτι για το κινητό...:)
1η προσπαθεια.
ριξε μια ματια εδω
Japan Garmin Map (English) v2.1 | -:: Malaysia Mobile Tech News ::-
αν δε βοηθησει...βλεπουμε.:rolleyes:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σας παιδιά! Είμαι ο Μπάμπης, νέο μέλος και έχω μερικές απορίες. Προκαταβολικά ζητάω συγνώμη γιατί είμαι άσχετος με τα gps και με τους Η/Υ.

Έχω ένα Turbo-X i50 GPS μόνο με ελληνικούς χάρτες και το επόμενο ταξίδι μου θα κάνω είναι στην Βαρκελώνη. Επειδή θα νοικιάσουμε αμάξι για να πάμε 2ήμερο στο τολέδο έλεγα αν μπορώ να περάσω χάρτες της ισπανία στο gps μου. Βρήκα από torrent χάρτες της Teleatlas για όλη την ευρώπη. Οι ερωτήσεις μου:

1) Το gps χρησιμοποιεί το πρόγραμμα giniusdriver. Μπορεί να δει τους χάρτες της Teleatlas; Ακούω ότι είναι απο τους καλύτερους για ευρώπη. Ισχύει αυτό;
2) Είναι ευκολη διαδικασία να τους περάσω ή πρεπει πρωτα να το "ξεκλειδώσω";
3) Υπάρχει περιπρωση να χαλάσει και να χαθεί την εγγύηση;
4) Διαβάζοντας βλέπω ότι το iGo είναι πολύ καλό πρόγραμμα πλοήγησης. Μπορώ να το περάσω και αυτό; Μπορεί το gps να έχει δύο προγραμματα πλοήγησης ταυτόχρονα;
5) Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο προβλημά μου που δεν έχω σκεφτεί; Δεκτές όλες οι συμβουλές....

Ευχαριστώ όλους τους φίλους και φιλες για τις απαντήσεις σας. Καλά και ασφαλή ταξίδια να έχουμε!
1.οι χαρτες της teleatlas θα σε καλυψουν.εγω ισπανια χρησιμοποιησα navteq που ηταν καταπληκτικοι.το ginius τους τρεχει αλλα θα δικιμασεις αν τους βλεπει...
2.μια δοκιμη θα σου λυσει την απορια. να το ξεκλειδωσεις....με visual gps.αν εχεις εμπειρια καντο θα μεινεις με ορθανοιχτο το στομα:D
3.οχι
4.μπορεις αλλα θελει μια σχετικη ευχερεια.αν η συσκευη σου ειναι 480χ272 θαχεις...δωρακι:D
5....η συμβουλη μου...iGO Primo με Νavteq;)
 

gewrgia247

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια θελω βοηθεια...εχω το συστημα πλοηγησης tibo b1000...και δεν μπαινει καθολου στην πλοηγηση παρα μονο στις ρυθμησεις...κανω κατι λαθος ή παιζει να εχει καποιο προβλημα....οπως καταλαβατε ειμαι ασχετη με το θεμα...επισης το gps χρησιμοποιει το ginius driver deluxe edition...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παιδια θελω βοηθεια...εχω το συστημα πλοηγησης tibo b1000...και δεν μπαινει καθολου στην πλοηγηση παρα μονο στις ρυθμησεις...κανω κατι λαθος ή παιζει να εχει καποιο προβλημα....οπως καταλαβατε ειμαι ασχετη με το θεμα...
εχει χαθει το path στο .exe αρχειο του προγραμματος.
αυτο συμβαινει ειτε γιατι το σκαλισες,ειτε γιατι εχεις βαλει χαρτη σπασμενο ειτε γιατι καταστραφηκε η SD.

ΠΡΟΤΑΣΗ.αν εχεις κρατησει backup μετεφερε το περιεχομενο της καρτας στο pc σου ,βαλε το backup στη καρτα και τρεχτο. αν δεν....elansys δυστυχως.
 

babis1980

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
αν η συσκευη σου ειναι 480χ272 θαχεις...δωρακι:D
5....η συμβουλη μου...iGO Primo με Νavteq;)
Είναι όντως 480x272 ..... θα μου πεις τι δώρακι με περιμένει ή θα πρέπει να κάνω την εγκατάσταση του iGo πρωτα; Δεν κρατιεμαι.....:haha:

Αρα για να καταλάβω..... τους χάρτες του αντιγράφω απλά στην microsd του gps; Αν μου τους δει έχει καλώς. Αν όχι, τι;

Όσον αφορά το iGo, κατεβάζω το virtual gps; είναι δωρεάν; τι ακριβώς κάνει αυτό το πρόγραμμα;

Απ'ότι είδα μάλλον υπάρχει το igo primo με navteq χαρτες σε torrent:clap:.
Αντε να δουμε τι θα κανουμε.....δεν εχω ξαναπάει Βαρκελώνη και είμαι πολύ ενθουσιασμενος....και απ'ότι ακούω το τολέδο είναι πανέμορφο....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
η βαρκελωνη μπαμπη δε χρειαζεται αμαξι,εχει μετρο που σε πηγαινει παντου. το δε αεροδρομιο ειναι κοντα στη πολη και εχει λεωφορεια που σε μεταφερουν στη plaza espanya .
για τολεδο θα χρειαστεις.

για να τρεξει ενα προγραμμα πλοηγησης περαν του προεγκατεστημενου, πρεπει να το ξεκλειδωσεις. αν τα καταφερεις ...τα υπολοιπα ειναι πολυ απλα.
 

babis1980

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
off topic : Ναι το ξέρω ότι δεν θα χρειαστώ αμάξι για την Βαρκελώνη. Αν όμως κανει καλό καιρό θα νοικιάσουμε σκουτεράκι....νομίζω ότι ένα μηχανάκι είναι ένας καλός τρόπος να "απολαύσεις" την πόλη, κυρίως λόγω αρχιτεκτονικής. Θα δούμε. Για το τολέδο θα νοικιάσουμε αμαξι για την διαδρομή! Αχ, δεν κρατιέμαι.....

On topic : δοκίμασα να βάλω τους χάρτες της Teleatlas στην flash αλλα δεν τους βλέπει. Τι κάνω τώρα; Μηπως πρέπει να χρησιμοποιήσω πρώτα το virtual gps;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.927
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom