Κουρούτα: Μύκονος της Πελοποννήσου και στη φασαρία;

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Μόλις γυρίσαμε από ΠΣΚ στην Κουρούτα Ηλείας. Πρώτη φορά πήγαμε εκεί, αν και Πατρινοί. Βρήκαμε τελευταία στιγμή ένα αξιοπρεπές δωμάτιο σε αρκετά καλή τιμή, κυριολεκτικά δίπλα στην θάλασσα (2 λεπτά) και φορτώσαμε τα παιδιά, ένα νήπιο και ένα βρέφος, και φύγαμε. Φτάσαμε απογευματάκι και πήγαμε κατευθείαν για μπάνιο. Παίζει να ήταν ένα από τα πιο μαγευτικά μπάνια που έχουμε κάνει σαν οικογένεια. Θάλασσα με ελάχιστο κυματισμό, μπούζι, αλλά μας αρέσει, απέραντη αμμουδιά για το μεγαλύτερο παιδί, μπιτσόμπαρα που όμως ήταν πολύ ήσυχα και διακριτικά (τουλάχιστον αυτόν τον καιρό) και παιχνίδι και βουτιές μέχρι να κρυφτεί τελείως ο ήλιος. Παράδεισος! είπαμε. Ναι.. καλά...
Στις 11 το βράδυ το διπλανό κλαμπάκι (btw το island ήτανε) κάνει soundcheck για την συναυλία που έχει κανονισμένη και τρίζουν τα τζάμια μας. "Έλα μωρέ, soundcheck κάνουνε. Δεν θα την έχουν τόσο δυνατά κανονικά." μου λέει ο σύζηγος που όσο να'ναι κάτι σκαμπάζει από ηχοληψία. Ναι.. καλά...
Στις 1 το βράδυ (!) ξεκινάει η συναυλία και μέχρι τις 4 το πρωί γυρνούσα μέσα στο δωμάτιο σαν την άδικη κατάρα. Οι ωτοασπίδες μου, που πάντα έχω μαζί μου στα ταξίδια, χρησίμευαν απλά να μην με πιάνει πονοκέφαλος από την ένταση. Πήρα την αστυνομία η οποία ήρθε και η ένταση έπεσε σε απλά ανεκτά επίπεδα. Αυτό την Παρασκευή το βράδυ. Γιατί το Σάββατο το βράδυ, ξαναπήραμε την αστυνομία, η οποία ήρθε πάμπολλες φορές μάλλον γιατί κάθε ώρα περίπου σταματούσε η μουσική τελείως για κανα 15' και μετά φτου ξανά μανά να τρίζουν τα τζάμια. Μη πολυλογώ άλλο, δεν κοιμηθήκαμε κανένα βράδυ.

Τη μέρα κούκλα, τη νύχτα πανούκλα λοιπόν η διάσημη Κουρούτα....
Και για να καταλήξω: Επειδή η παραλία μας άρεσε φουλ και φαίνεται ότι σώζεται και κάπως από το κύμα, υπάρχει κάποια άλλη περιοχή που να είναι προσανατολισμένη για εμάς τα παππούδια με παιδιά που έχουμε παράλογες απαιτήσεις, όπως το να κοιμώμαστε τα βράδια;; Μας είπαν για Κακόβατο, αλλά κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι είναι βαθιά η θάλασσα εκεί. Ισχύει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom