Γεωργία Κουταϊσι

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλημέρα σας,

Σήμερα μπήκα να χαζέψω λίγο στο διαδίκτυο το πρωί και κατέληξα να κλείσω κάτι εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Κουταίσι που βρήκα στα τριάντα ευρώ και το θεώρησα καλή ευκαιρία να πάω ένα τετραήμερο τον Οκτώβριο σε αυτήν την περιοχή.

Οι ερωτήσεις μου έχουν ως εξής.

1. Διάβασα στο διαδίκτυο σε αρκετές σελίδες ότι με ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες μπορείς να ταξιδέψεις κανονικά. Αν κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει θα ήμουν ευγνώμων.

2. Επειδή η πτήση φτάνει τα μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα είδος shuttle ή πώς μπορώ γενικά να μετακινηθώ στο κέντρο της πόλης εκείνη την ώρα.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία εννοείτε πως είναι ευπρόσδεκτη.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Κάποια από τα δρομολόγια εδώ, αλλά λογικά θα υπάρχουν μίνι βαν μετά από κάθε άφιξη.
http://www.georgianbus.com/

Το Κουτάισι συνδυάζεται με το Βατούμι σε ένα τετραήμερο; Είναι προτιμότερο να μείενει κάποιος Κουτάισι και να επισκφθεί π.χ. τη Βάρτζια; Αν γνωρίζει κάποιος από Γεωργία, ας απαντήσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για το θέμα της ταυτότητας υπάρχουν απαντήσεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Με-διαβατήριο-ή-ταυτότητα-στην-Γεωργία.51665/

Για λοιπά θέματα, καθώς δεν έχω παέι στη Γεωργία, ρίξτε μια ματιά παρακάτω, ίσως βοηθηθείτε:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=328
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=328
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
@ tupacgr13:

Επίσημη απάντηση για την είσοδο στη Γεωργία από την επίσημη ιστοσελίδα του αρεοδρομίου του Κουτάισι:
Citizens of Member States of the European Union may enter Georgia with a travel document, as well as with an identity card issued by a Member State of the European Union. The identity card shall contain the name, surname, date of birth and a photo of the person.
kutaisi.aero/Passport-control

Επίσης η Georgian Bus Company πρόσθεσε και τα νέα δρομολόγια της wizz air, μαζί αυτό και της Θεσσαλονίκης.

Πρόσεξτε το εικονίδιο της ιστοσελίδας του αεροδρομίου! Σας θυμίζει τίποτε;;; :haha:
 
Last edited:

penelopka

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολα τα νησιά του κόσμου!
Χαίρεται!
Πήγες τελικά Κουταίσι? Κι εγώ σκέφτομαι ένα τετραήμερο το Νοέμβριο. Αν μπορείς γράψε πως πέρασες, που πήγες και αν αξίζει για τόσες μέρες..
Ευχαριστώ!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Το Κουτάισι συνδυάζεται με το Βατούμι σε ένα τετραήμερο; Είναι προτιμότερο να μείενει κάποιος Κουτάισι και να επισκφθεί π.χ. τη Βάρτζια; Αν γνωρίζει κάποιος από Γεωργία, ας απαντήσει.
4 ημέρες γεμάτες;
Βάρτζια ανάλογα την εποχή πάντα.

4 ημέρες θα επέλεγα: Τιφλίδα - Καζμπέγκι - Τιφλίδα,
Τιφλίδα - Νταβίντ Γκαρέτζα - Τιφλίδα
Τιφλίδα - Γκόρι - Κουταίσι
Τιφλίδα - Μπορτζόμι - Κουταίσι
Κουταίσι - Μπατούμι - Γκόνιο
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
4 ημέρες γεμάτες;
Βάρτζια ανάλογα την εποχή πάντα.

4 ημέρες θα επέλεγα: Τιφλίδα - Καζμπέγκι - Τιφλίδα,
Τιφλίδα - Νταβίντ Γκαρέτζα - Τιφλίδα
Τιφλίδα - Γκόρι - Κουταίσι
Τιφλίδα - Μπορτζόμι - Κουταίσι
Κουταίσι - Μπατούμι - Γκόνιο
Θανάση έκλεισα και εγώ για Νοέμβρη αλλά ακόμη δεν αποφάσισα αν θα πάω, η χώρα λειτουργεί κανονικά τον χειμώνα ή κατεβάζει ρολά?!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Θανάση έκλεισα και εγώ για Νοέμβρη αλλά ακόμη δεν αποφάσισα αν θα πάω, η χώρα λειτουργεί κανονικά τον χειμώνα ή κατεβάζει ρολά?!
Ότι δουλευει, δουλευει. Άλλα όχι όλη. Καζμπέγκι, Μπατούμι, Τιφλίδα, Κουταισι και άλλες σίγουρα θα δουλέψουν. Βάρτζια, λίγο δύσκολο.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπόν ακόμα δεν έχω πάει, αύριο το βράδυ θα είμαι Κουταϊσι. Το πρόγραμμα που αποφάσισα να ακολουθήσω είναι το εξής. Την πρώτη μέρα Τετάρτη θα δω την πόλη καθώς και το "Bagrati Cathedral" αλλά και το "Galati monastery" που είναι σε κοντινή απόσταση από την πόλη. Την επόμενη μέρα θα επισκεφθώ μάλλον το "Upper Svaneti" ένα μικρό χωριό καμιά εκατοσταριά χλμ. μακριά και την τελευταία μέρα θα πάω στην σπηλιά του Προμηθέα που κάπου διάβασα στο διαδίκτυο ότι είναι ωραίο μέρος. Σάββατο θα χαλαρώσω και θα κάνω καμιά βόλτα μέχρι την ώρα αναχώρησης.

Τώρα τις εντυπώσεις θα σας τις πω όταν γυρίσω. Γενικά πάντως ως τώρα τα μεταφορικά έχουν στοιχίσει 30 ευρώ(wizz) και 24 ευρώ πλήρωσα για 4 βράδια στο "Hostel Bude". Νομίζω ότι για 4 μέρες το πρόγραμμα είναι αρκετά εύκολο. Τώρα για εντυπώσεις θα σας πω όταν γυρίσω θα τραβήξω και μερικές φωτογραφίες(αν και πρέπει να είμαι στους χειρότερους 10 φωτογράφους παγκοσμίως οπότε δεν υπόσχομαι τίποτα).

Μόλις είδα βασικά ότι η περιοχή του Svaneti είναι ένα ταξίδι μόνη της και χρειάζεται σίγουρα 4-5 μέρες οπότε δεν θα την επιλέξουμε αυτή τη φορά!
 
Last edited by a moderator:

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Περιμένουμε εντυπώσεις! Είμαι στην ίδια φάση, με ψήνουν πολύ οι χαμηλές τιμές από Θεσσαλονίκη αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω Νοέμβριο...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπόν μόλις γύρισα χθες βράδυ. Δεν ανοίγω καινούριο thread θα τα γράψω εδώ.

Ξεκίνησα από Θεσσαλονίκη Τρίτη βράδυ. Δεν είχα καλή πτήση καθώς είχαμε καθυστέρηση κυρίως λόγω του γεγονότος ότι πολλοί συνεπιβάτες δεν είχαν ταξιδέψει με αεροπλάνο και ειδικά με "low cost" εταιρίες με αποτέλεσμα οι αποσκευές καμπίνας να είναι σε μερικές περιπτώσεις πραγματικά μεγάλες. Βέβαια η αεροπορική σε ένδειξη καλής θέλησης μιας και απ' ότι ενημερώθηκα το Κουταϊσι είναι ο πιο καινούριος προορισμός της Wizz δεν έκοβε καμιά χειραποσκευή. Επίσης στην περιοχή της Γεωργίας επικρατούσαν αρκετά δυνατοί άνεμοι το βράδυ με αποτέλεσμα μια περιπετειώδη πτήση.

Φτάνοντας εκεί έχει "shuttle bus" ακριβώς μέσα στο αεροδρόμιο και υπάρχει μετά από κάθε πτήση. Κοστίζει 5 λάρι(2 ευρώ) και σε πηγαίνει ακριβώς στο μέρος που μένεις. Απλά καλό είναι το μέρος που μένετε να ζητήσετε να σας το γράψουν σε ένα χαρτί στην τοπική γλώσσα διότι εκεί δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά. Όταν λέω καθόλου εννοώ ποτέ και πουθενά. Φτάνοντας στο χόστελ που έμενα(hostel bude) ήταν ακόμα ανοιχτό το μπαρ ενώ μαζί μου στο ταξί που έμενα είχα και έναν Ιρλανδό που θα μέναμε τελικά στο ίδιο δωμάτιο. Γενικά μετά τις 7-8 το βράδυ μην περιμένετε να δείτε τίποτα να κινείται εκεί. Απόλυτη ερημιά. Το χόστελ ήταν κάτι παραπάνω από τίμιο σε πολύ καλή τοποθεσία. Κόστιζε 6 ευρώ το βράδυ ενώ τα παιδιά μέσα μιλούσαν αγγλικά. Το κακό βέβαια είναι ότι δεν σου δίνουν κάποιου είδους χάρτη. Το μόνο που μου είπαν ήταν βγες έξω από το χόστελ, κατευθύνσου αριστερά στο κέντρο και αυτό είναι το μόνο που υπάρχει.

Την πρώτη μέρα έκανα αρκετές βόλτες στην πόλη. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι οι εξωπραγματικά χαμηλές τιμές. Μια τυρόπιτα στο δρόμο κόστιζε 0.8-1 λάρι(0.30-0.40 λεπτά του ευρώ). Τα αξιοθέατα μέσα στην πόλη είναι λίγα. Είναι το άγαλμα του Δαυίδ που είναι περίπου 15 λεπτά από το κέντρο, Η λευκή γέφυρα που επίσης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και το μοναστήρι Bagrati που είναι περίπου 25 λεπτά από το κέντρο και προσωπικά πάλι δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση καθώς στα μάτια μου ήταν απλά μια πολύ όμορφη εκκλησία(δεν είμαι κάποιος γνώστης αρχιτεκτονικών ρυθμών ή κάτι τέτοιο οπότε η γνώμη μου είναι υποκειμενική). Γενικώς η πόλη για πάνω από μία μέρα δεν είναι. Ο πραγματικός όμως θησαυρός κρυβόταν στις περιοχές γύρω από την πόλη.

Βαδίζοντας στην πόλη την πρώτη μέρα βρήκα μια πινακίδα που έλεγε διοργάνωση εκδρομών. Στην πραγματικότητα εννοούσαν ότι είναι ένα κανονικό καθημερινό αμάξι που νοικιάζεις έναν οδηγό και έναν ξεναγό(ο θεός να τον κάνει) και σε πάνε τριγύρω. Αν είσαι μόνος σου κοστίζει 20 ευρώ ενώ αν βρεις και έναν ακόμα κάνει 10 ευρώ. Φροντίστε να δώσετε ένα ακριβές σημείο συνάντησης διότι αλλιώς δεν θα τους βρείτε ποτέ. Μιλάμε στεκόμουν ανάμεσα σε 50 άτομα με τα χέρια ψηλά και μια φωτογραφική κάμερα στα χέρια για να μπορέσουν να με βρουν μιας και δεν είχαν κανένα αναγνωριστικό στοιχείο πάνω τους.

Την πρώτη μέρα είχα μαζί μου και μια κοπέλα από την Ουγγαρία οπότε η μέρα πέρασε όμορφα. Οδηγός ήταν ο Σεργκέι(περίπου 65-70 χρονών) που μας έφερνε μανταρίνια(καλή φάση χεχε) και ο Νικολάι που τον φώναζα Νίκο που ήταν και ο ξεναγός μας. Το μόνο που έκανε ήταν να μας δείχνει το κτίριο με το χέρι. Πράγμα που έκανε την ξενάγηση πολύ αστεία. Ξεκινήσαμε με μοναστήρι του Bagrati που είχα πάει και την προηγούμενη μέρα και είναι και στη λίστα της Ουνέσκο και το μοναστήρι του Gelati που επίσης είναι στην λίστα της Ουνέσκο και που επίσης δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα. Από εκεί και πέρα ξεκίνησαν τα πολύ ωραία όμως. Μας πήγανε στο μοναστήρι Motsameta το οποίο είναι σε μια εκπληκτική τοποθεσία πάνω από ένα φαράγγι. Η θέα ήταν μαγευτική και το μοναστήρι πάλι όχι κάτι που δεν έχετε ξαναδεί. Μετά πήγαμε στην σπηλιά Sataplia στην οποία υπήρχαν αποτυπώματα δεινοσαύρων. Η ξενάγηση εκεί(πάλι όχι στα αγγλικά) περιλαμβάνει την είσοδο σε μία σπηλιά, μετά περπατάς πάνω σε ένα γκρεμό σε ένα μονοπάτι με αποτέλεσμα να οδηγείσαι σε μια γυάλινη γέφυρα στην κορυφή του υψώματος που εκεί σαν επιβράβευση έχει μια θέα που θυμίζει "Lion King". Αυτό το μέρος άξιζε τον κόπο γενικά ήταν πολύ όμορφη διαδρομή. Στο τέλος της ημέρας πήγαμε και στις σπηλιές του Προμηθέα ένα σύμπλεγμα 17 σπηλιών, 900 μέτρα κάτω από το έδαφος όπου μόνο οι 6 είναι προσβάσιμες. Εκεί είχαμε και την μοναδική αγγλική ξενάγηση. Το σπήλαιο έχει ιδιαίτερο γεωλογικό ενδιαφέρον και είναι πολύ όμορφο. Μέσα έχει πολύ υγρασία και χρειάζεται λίγο προσοχή ώστε να μην γλιστρήσει κανείς.

Τη δεύτερη μέρα δεν βρήκα κάποιον να έρθει μαζί μου οπότε και πήγα μόνος μου. Ξεκινήσαμε από το φαράγγι Okatse. Απλά μαγικό. Ήταν κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ. Ξεκινάς ένα μονοπάτι 2,2 χιλιομέτρων μόνος σου όπου μέσα έχει ελεύθερα ζώα(αγελάδες, γουρούνια, κατσίκια κτλ). Μετά από αυτό περπατάς πάνω στο φαράγγι σε ένα κρεμαστό σιδερένιο μονοπάτι για περίπου 1,5 χιλιόμετρο. Η θέα είναι μαγευτική και το όλο τοπίο καταπληκτικό. Βλέπεις δέντρα μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου και στο τέλος ο επιβλητικός Καύκασος να εκτείνεται πάνω από τα σύννεφα. Δεν το συστήνω απλά θα έλεγα ότι πρέπει να πάτε εκεί. Μετά κάνεις άλλα 2,2 χιλιόμετρα στο πρώτο μονοπάτι για να γυρίσεις πίσω. Μετά από αυτό πήγαμε στο φαράγγι Martvili. Εκεί μπορείς να κάνεις βαρκάδα στο ποτάμι για περίπου 20 λεπτά και κοστίζει 4 ευρώ. Πρόκειται για το highlight της εκδρομής. Το τοπίο είναι πανέμορφο. Μετά μπορείς και να κάνεις μια μικρή βόλτα στο φαράγγι με τα πόδια. Πολύ όμορφο μέρος. Στο τέλος της εκδρομής είδα και το μοναστήρι Martvili που επίσης μιας και ήμουνα ψόφιος από όλη αυτή τη φυσική δοκιμασία δεν θα έλεγα ότι του έδωσα τη δέουσα προσοχή.

Αυτά ήταν σε ότι αφορά τα αξιοθέατα εντός και λίγο εκτός Κουταϊσι. Σε άλλες πόλεις δεν πρόλαβα να πάω γιατί έκατσα μόνο 5 μέρες. Άκουσα όμως πολύ καλά λόγια για τα χωριά Σβανέτι οπότε κάποια στιγμή θα ξαναπάω οπωσδήποτε.

Σχετικά με την κουζίνα. Το τοπικό τους φαγητό είναι τα χιμκάλι. Είναι ζύμη τυλιγμένη σαν πουγκί και μέσα έχει ή κρέας ή πατάτα ή τυρί ή μανιτάρι. Τα βρήκα ουδέτερα. Δεν τρελάθηκα αλλά δεν ήταν και άσχημα. Επίσης έχουν πολύ ωραία ψητά. Οι τιμές στα εστιατόρια είναι πολύ χαμηλές. Το καλύτερο που βρήκα ήταν το "El Depo" κοντά στην λευκή γέφυρα. Οι τιμές ήταν πάρα πολύ καλές(το πιο ακριβό πιάτο κοστίζει 2.7 ευρώ περίπου) και θα δείτε ότι είναι γεμάτο από locals. Ένα άλλο επίσης καλό και το πιο ακριβό που μπόρεσα να βρω ήταν το Palaty που έχει και στίγμα στο google maps. Είχε και εκεί εξαιρετικό φαγητό αν και ήταν περισσότερο γκουρμέ.

Αυτό που αγάπησα όμως περισσότερα εκεί ήταν τα ποτά. Τα κρασιά τους είναι καταπληκτικά όπως και οι μπύρες που κοστίζουν σε πολλά μέρη 1.5 λάρι(0.60 λεπτά) η μισόλιτρη. Εκείνο όμως που πρέπει να δοκιμάσετε είναι η βότκα από μέλι που φτιάχνουν. Δάκρυα με κατακλύζουν ακόμα και σήμερα. Απλά καταπληκτική. Τα περισσότερα βράδια κοιμόμουν σαν πουλάκι απ' ότι καταλάβατε χαχαχαχα. Οι τουρίστες στην περιοχή ελάχιστοι και συχνάζουν κυρίως στο "Enzo bar" κάτω από το hostel bude. Εκεί έβρισκα κάθε βράδυ παρέα και το πηγαίναμε μέχρι τις 3,4 το πρωί.

Για το γυρισμό μπορείτε να πάρετε ή ταξί που κάνει 8 ευρώ ή να πάτε με το λεωφορείο(μια εμπειρία μόνο του για όσους δεν είναι πολυταξιδευμένοι). Το παίρνεις πίσω από τα Mc Donalds στην οδό Chavchadze και κοστίζει 3 λάρι(1,2 ευρώ).

Οι Γεωργιανοί σαν λαός μου έκαναν ιδιαίτερα καλή εντύπωση. Τίμιοι και φιλικοί. Αυτό που με εκνεύρισε εξαιρετικά ήταν η ατελείωτη χρήση της κόρνας στους δρόμους. Τρομερά εκνευριστικό πράγμα να ακούς ανά 3 δευτερόλεπτα κορνάρισμα.

Γενικώς η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να πάει κάποιος. Πολλά πράγματα υπάρχουν για να δείτε και δεν είναι ένας συνηθισμένος προορισμός. Επίσης εγώ συνολικά με όργια στα μπαρ και στα εστιατόρια ξόδεψα συνολικά 218 ευρώ(συμπεριλαμβανομένων αεροπορικών εξόδων και κόστους διαμονής) για 4 βράδια. Ό,τι άλλο χρειάζεστε ρωτήστε απλά δεν είχα παραπάνω χρόνο να γράψω και άλλα πράγματα και έγραψα μόνο τα βασικά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Σε άλλες πόλεις δεν πρόλαβα να πάω γιατί έκατσα μόνο 5 μέρες
Αυτό ήταν δική σου επιλογή ή υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι? γιατί εγώ θέλω να πάω σε τρεις πόλεις και όλες σε διαφορετικές κατευθύνσεις από το Κουταίσι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom