Ηρακλειά Κουφονήσια Σχοινούσα Κουφονήσια και Σχοινούσα ή Ηρακλειά;;;

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάω για πρώτη φορά στο Κουφονήσι αρχές Αυγούστου και θα ήθελα να το συνδυάσω με άλλο ένα κοντινό νησάκι. Οι συνολικές νύχτες θα είναι 5 και οι συνολικές μέρες 6. Οι 3 νύχτες στα Κουφονήσια είναι αρκετές ώστε να πάμε άλλες 2 στο άλλο νησάκι που θα επιλεχθεί ή θεωρείτε πως η μοιρασιά πρέπει να γίνει 4 προς 1;

Και τώρα περνάμε στην επιλογή του δεύτερου νησιού. Ήμουν ανάμεσα σε Δονούσα, Σχοινούσα, Ηρακλειά. Η Δονούσα μάλλον απορρίπτεται γιατί δεν βολεύει και πολύ η μεταφορά από και προς το Κουφονήσι. Ανάμεσα στα άλλα 2, ποιο γυρίζεται επαρκώς σε 2 μέρες και έχει γαλαζοπράσινα νερά; Μας ενδιαφέρουν τα νερά και οι αποστάσεις καθώς δεν θα πάρουμε αμάξι.
 

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Αγαπητή Eva@travel δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ψάχνω για Κουφονήσι διαμονή αρχές Αυγούστου όπως αναφέρεις ότι θες να πας και εσύ και έχω ακούσει τόσα όχι όσα δεν άκουσαν όλοι οι Ιταλοί το 40. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις και αν θα βρεις θα είναι πανάκριβο. Μιλάμε για τιμές πάνω από €100 τη βραδιά το δίκλινο. Για πέντε διανυκτερεύσεις θα σου πρότεινα Αμοργό που ήμουν πέρυσι ή Φολέγανδρο.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Και εγώ το ίδιο!!! Τα άκουσα τα όχι μου από πολλούς αλλά υπάρχουν 2, 3 που μου δίνουν ελπίδα με τιμές κάτω των 7ο ευρώ... Βέβαια δεν κόβω και το χέρι μου για την ποιότητά τους... Το σκέφτομαι ακόμη!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το πρόβλημα με το Κουφονήσι τον Αύγουστο δεν είναι οι τιμές αλλά το ότι δε θα βρεί χώρο στην παραλία να περάσεις και να μπεις στη θάλασσα... Η κοσμοσυρροή σε ένα τόσο μικρό νησί είναι ασύλληπτη!
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Όπως σου είπαν και τα παιδιά από πάνω στο Κουφονήσι εκτός από τον υπερβολικό κόσμο οι τιμές τον Αύγουστο είναι εξωφρενικές. Προσωπικά θα σου πρότεινα να το κάνετε 3-2 στη διαμονή σας, δηλαδή 3 βράδια κουφονήσι και 2 σε κάποιο άλλο νησί των μικρών Κυκλάδων, εφόσον βέβαια θέλετε οπωσδήποτε να πάτε ΚΑΙ Κουφονήσι.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Στην Ηρακλειά, θα βρείτε ενδιαφέροντα μονοπάτια και ωραίες παραλίες. Η πιο κοντινή είναι αυτή του Αγ.Γεωργίου (στο λιμάνι δηλαδή) με πεντακάθαρα νερά αλλά Αύγουστο λόγω του μεγέθους της θα γίνεται μάλλον χαμός. Η επόμενη παραλία είναι το Λιβάδι, περίπου 20 λεπτά με τα πόδια άσφαλτος. Πολύ όμορφη και μεγάλη παραλία με άμμο. Εννοείται πως αξίζει να πάτε και μία βόλτα με τη βάρκα του Δημήτρη τον γύρο του νησιού και να κάνετε στάση στην Αλιμιά να κάνετε μπάνιο και να δείτε και το βυθισμένο υδροπλάνο.

Στη Σχοινούσα η χώρα είναι χτισμένη ψηλά με συνέπεια να κάνει λίγο πιο δύσκολη τη μετακίνηση από και προς τις παραλίες. Τα περισσότερα δωμάτια έχουν βανάκια και κάθε πρωί μαζεύουν τσούρμο τον κόσμο και τον πάνε στις παραλίες, αυτό δεν είναι τόσο βολικό γιατί πάνε σε συγκεκριμένες παραλίες κάθε μέρα. Υπάρχει βέβαια και το ποδαράτο, στο μισάωρο-σαραντάλεπτο από τη χώρα βρίσκεις ωραία μέρη για μπάνιο με το κορυφαίο για εμένα την παραλία Ψιλή άμμος.

Δονούσα, η αγαπημένη μου μαζί με την Ηρακλειά από τις μικρές Κυκλάδες. Στο νησί υπάρχει δημοτική συγκοινωνία που περνάει κοντά από σχεδόν όλες τις παραλίες του νησιού. Λόγω Αυγούστου και κοσμοσυρροής όμως θα σου πρότεινα να πάτε στις πιο βόρειες, δηλαδή Καλοταρίτισσα, Τρυπιτή κλπ. Το Λιβάδι και ο κέδρος θα έχει κάμπερς και ο χώρος είναι περιορισμένος.

Ότι και να διαλέξετε οι μικρές Κυκλάδες είναι πανέμορφες!
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά όλα όσα μου προτείνετε. Αυτό το θέμα με την κοσμοσυρροή στο Κουφονήσι το έχω ακούσει και αναρωτιέμαι αν συμβαίνει σε ενοχλητικό βαθμό. Δηλαδή είναι τόσο έντονο ώστε να μας χαλάσει τις διακοπές; Είναι λόγος να βγάλω τα Κουφονήσια εντελώς από το μυαλό μου και να περιμένω τη χρονιά που θα κατορθώσω να πάω διακοπές Ιούνιο ή αρχές Ιουλίου που θα είναι πιο ανθρώπινα; Οι τιμές είναι πολύ υψηλές και στη Σχοινούσα. Μόνο στην Ηρακλειά είναι φυσιολογικές.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δηλαδή είναι τόσο έντονο ώστε να μας χαλάσει τις διακοπές; Είναι λόγος να βγάλω τα Κουφονήσια εντελώς από το μυαλό μου
Εξαρτάται από τις προτιμήσεις σου. Εμενα με ενοχλεί και η κοσμοσυρροή της Κύθνου το καλοκαίρι που δεν πιάνει μια σε σχεση με το κουφονησι. Άλλος θέλει να έχει πιο κοσμοσυρροή και απο λεωφορειο στις 5 το απογευμα...
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά όλα όσα μου προτείνετε. Αυτό το θέμα με την κοσμοσυρροή στο Κουφονήσι το έχω ακούσει και αναρωτιέμαι αν συμβαίνει σε ενοχλητικό βαθμό. Δηλαδή είναι τόσο έντονο ώστε να μας χαλάσει τις διακοπές; Είναι λόγος να βγάλω τα Κουφονήσια εντελώς από το μυαλό μου και να περιμένω τη χρονιά που θα κατορθώσω να πάω διακοπές Ιούνιο ή αρχές Ιουλίου που θα είναι πιο ανθρώπινα; Οι τιμές είναι πολύ υψηλές και στη Σχοινούσα. Μόνο στην Ηρακλειά είναι φυσιολογικές.
Εγώ είχα πάει αρχές Σεπτέμβρη στο Κουφονήσι και γινόταν ένας ψιλοπανικός. Δεν θέλω να ξέρω τι γίνεται τον Αύγουστο... στη Σχοινούσα μην κοιτάς μόνο απο booking, κάνε μία αναζήτηση και άρχισε τα τηλέφωνα. Εμείς είχαμε μείνει στο Ηλιοβασίλεμα με νορμάλ τιμές για την εποχή.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Το 2013 την πρώτη φορά που πήγα Αμοργό, είχα πάει και μια μονοήμερη Κουφονήσια. Μιλάω για αρχές Ιούλη. Είχαμε φτάσει πολύ νωρίς το πρωί και τα πάντα ήταν κλειστά. Το κόψαμε ποδαράτο μέχρι ιταλίδα όπου είμασταν όλα κι όλα 3 άτομα. Μετά συνεχίσαμε παλι ποδαράτο μέχρι το πορί όπου είχε μαζέψει κόσμο και γυρνώντας το μεσημέρι στη χώρα περνώντας από Ιταλίδα δεν είχε χώρο ούτε να απλώσεις πετσετα!!
 

Iwannitsa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι σοβαρά όλα όσα μου προτείνετε. Αυτό το θέμα με την κοσμοσυρροή στο Κουφονήσι το έχω ακούσει και αναρωτιέμαι αν συμβαίνει σε ενοχλητικό βαθμό. Δηλαδή είναι τόσο έντονο ώστε να μας χαλάσει τις διακοπές; Είναι λόγος να βγάλω τα Κουφονήσια εντελώς από το μυαλό μου και να περιμένω τη χρονιά που θα κατορθώσω να πάω διακοπές Ιούνιο ή αρχές Ιουλίου που θα είναι πιο ανθρώπινα; Οι τιμές είναι πολύ υψηλές και στη Σχοινούσα. Μόνο στην Ηρακλειά είναι φυσιολογικές.
Καλησπερα! Ποια δωματια βρηκες στην Ηρακλεια γιατι ψαχνω κ εγω για μεσα Αυγουστου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom