Ταϊλάνδη Κράμπι , νησιά και ασβεστόλιθοι!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από πού ξεθάφτηκε αυτή η ιστορία μετά από τρία χρόνια? Ούτε εγώ δε θυμόμουν οτι υπήρχε! :haha::haha:
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Εεεεε ειδες??? Αμα ψαχνεις βρισκεις!!!
Αντε, βαλε μπρος.
Ο λαος θελει ταιλανδη!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποσο χαιρομαι να διαβαζω την ιατορια ενος μελους που μιλαει ακριβως την ιδια γλωσσα με μενα.Παραλιες ...παραλιες κ παλι παραλιες!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχει περάσει λίγος καιρός :bleh: που ξεκίνησα την ιστορία και λέω να την τελειώσω επιτέλους. Ξέθαψα κάτι φωτογραφίες και το θυμήθηκα :haha::haha: Πιθανόν κάποια νησάκια να μην υπάρχουν πια, νέα να έχουν σχηματιστεί και εκεί που γράφω οτι δεν υπήρχαν δρόμοι, τώρα να έχουν φτιάξει και αεροδρόμιο...
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Είναι απίστευτο....
Αύριο πετάω για Ταυλανδη, και εσύ σήμερα, μετά από τόσο καιρό θυμήθηκες να γράψεις σε αυτό το post!
Σύμπτωση???

Σε λίγες μέρες θα έχω report για 3 άγνωστους στους πολλούς παραδείσους!

Koh Chang, Koh Mak και Koh Kut!!!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει περάσει λίγος καιρός :bleh: που ξεκίνησα την ιστορία και λέω να την τελειώσω επιτέλους. Ξέθαψα κάτι φωτογραφίες και το θυμήθηκα :haha::haha: Πιθανόν κάποια νησάκια να μην υπάρχουν πια, νέα να έχουν σχηματιστεί και εκεί που γράφω οτι δεν υπήρχαν δρόμοι, τώρα να έχουν φτιάξει και αεροδρόμιο...
Και μετά κάποιοι εδώ μέσα παραπονιούνται για δικιά μου μισοτελειωμένη λίγων μόνο μηνών:shock:
Κάλλιο (πολύ) αργά παρά ποτέ, συνέχισε, αγαπάμε Ταϊλάνδη:haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το ταχύπλοο για την εκδρομή στα 4 νησιά έφυγε από την παραλία Noppharat Thara, και η πρώτη στάση ήταν το νησί Tup.
zoi 019 (2).jpg

Το αξιοθέατο εδώ είναι η λευκή λωρίδα άμμου που ενώνει τα νησάκια μινιατούρες Koh Tup και Koh Mor και τα δυό τους με το μεγαλύτερο Koh Kai, γνωστό ως Chicken island που βρίσκεται γύρω στα 500 μέτρα πιο μακριά από τα δύο.
zoi 020.jpg

Κατά την άμπωτη (νωρίς το πρωί που φτάσαμε) μια μικρή αμμώδης νησίδα αναδύεται από τα νερά και ενώνει τα νησιά μεταξύ τους, ενώ όσο περνάει η ώρα το sandbar βυθίζεται και το πιο πιθανό είναι να επιστρέψεις κολυμπώντας από το Chicken. Οι ντόπιοι ονομάζουν το φαινόμενο Talay Waek που σημαίνει διαχωρισμένη θάλασσα.
Με την αναχώρηση το ταχύπλοο περνά πολύ κοντά στο Chicken και σταματά σε συγκεκριμένη γωνία από την οποία ο βράχος του νησιού μοιάζει με κεφάλι κοτόπουλου.
zoi 024 (2).jpg

Επόμενη στάση το Koh Poda, όπου σταματούν τα τουρ για φαγητό.
zoi 026 (2).jpg
zoi 030.jpg

Η παραλία είναι πανέμορφη και το σκηνικό με τον κατακόρυφο βράχο, θυμίζει το νησί του James Bond.
zoi 031 (2).jpg

Τελευταία στάση, η παραλία του Phra Nang Cave, όπου στη μια άκρη της υπάρχει το σπήλαιο αφιερωμένο σε μια πριγκίπισσα-θεότητα με το όνομα Phra Nang.
zoi 2 048-001.jpg

Οι ντόπιοι ψαράδες έρχονται για να ζητήσουν ασφαλή θαλάσσια ταξίδια και αφήνουν ως προσφορά αγαλματίδια από μικρά έως αρκετά μεγαλύτερα σε σχήμα...ότι βλέπετε.
zoi 2 049-001.jpg
zoi 2 050.jpg

Η παραλία είναι πανέμορφη φωλιασμένη σε έναν εντυπωσιακό κολπίσκο. Πολλοί έκαναν αναρρίχηση στους κατακόρυφους βράχους.
zoi 2 051-001.jpg
zoi 2 052-001.jpg

Την επόμενη και τελευταία μέρα πήραμε μια longtail και περάσαμε στην πιο διάσημη τοποθεσία του Κράμπι, την Railay.
zoi 2 055 (2).jpg

Πρόκειται για μια στενή χερσόνησο αποκομένη από το υπόλοιπο Κράμπι με ψηλούς ασβεστολιθικούς βράχους και που έχει δύο παραλίες τη Railay east και Railay west. Επίσης η παραλία Phra Nang που πήγαμε χθες βρίσκεται στην ίδια χερσόνησο, λίγο νοτιότερα και η Tonsai λίγο βορειότερα.
zoi 2 065.jpg

Η χερσόνησος δεν έχει δρόμους ή αυτοκίνητα, μόνο ένα μονοπάτι που ενώνει τις δύο Railay μεταξύ τους καθώς και με τις άλλες δύο (Tonsai,Phra Nang ) .
zoi 2 064 (2).jpg

zoi 2 059.jpg

zoi 2 061.jpg

Η walking street είχε πολύ ωραία μαγαζιά
zoi 041.jpg
zoi 042.jpg

Βρήκα την west πολύ καλύτερη και σαν σκηνικό και για κολύμπι.
zoi 2 058 (2).jpg

zoi 2 062.jpg

zoi 2 063 (2).jpg

Πιθανόν να έπεσα στην στιγμή που η παλίρροια έκανε την east να μοιάζει σαν ένας λασπώδης κολπίσκος με μανγκρόβια.
zoi 045.jpg
zoi 044.jpg

zoi 2 060.jpg

Την επόμενη μέρα οδηγήσαμε προς το Surat thani όπου παραδώσαμε το αυτοκίνητο και διανυκτερεύσαμε στην πόλη.
zoi 2 070.jpg
zoi 2 069.jpg

Επιβιβαστήκαμε το πρωί στο φερυ και το Koh Phangan μας περίμενε
zoi 2 072.jpg

Η ιστορία συνεχίζεται εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είναι απίστευτο....
Αύριο πετάω για Ταυλανδη, και εσύ σήμερα, μετά από τόσο καιρό θυμήθηκες να γράψεις σε αυτό το post!
Σύμπτωση???

Σε λίγες μέρες θα έχω report για 3 άγνωστους στους πολλούς παραδείσους!

Koh Chang, Koh Mak και Koh Kut!!!!!
Και είναι επίσης σύμπτωση οτι εσύ είχες ξεθάψει το θέμα τρία χρόνια αφού το ξεκίνησα??
Να περάσεις σούπερ!! Καλό ταξίδι και εγώ μετράω μέρες για Σιγκαπούρη :clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και μετά κάποιοι εδώ μέσα παραπονιούνται για δικιά μου μισοτελειωμένη λίγων μόνο μηνών:shock:
Κάλλιο (πολύ) αργά παρά ποτέ, συνέχισε, αγαπάμε Ταϊλάνδη:haha:
Έλα να τελειώνουν τις ιστορίες τους μερικοί μερικοί :bleh::haha:
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Και είναι επίσης σύμπτωση οτι εσύ είχες ξεθάψει το θέμα τρία χρόνια αφού το ξεκίνησα??
Να περάσεις σούπερ!! Καλό ταξίδι και εγώ μετράω μέρες για Σιγκαπούρη :clap::clap:
Καλό ταξίδι και σε σένα!
Μόνο Σιγκαπούρη???
Στα νησιά που θα πάω έχεις πάει???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όχι δεν έχω πάει από κείνη την πλευρά, αλλά απ' ότι ξέρω είναι εξαιρετικά! Θα περιμένω εντυπώσεις όταν γυρίσεις.

Εγώ θα ξαναπάω Σιγκαπούρη μετά από δέκα χρόνια να δω πώς έχει αλλάξει, θα μείνω στο γυρισμό και δύο μέρες Ντουμπάι.
Στο ενδιάμεσο ψάχνομαι για αρχιπέλαγος Riau στην Ινδονησία.
Θα ξεκινήσει τέλεια το 2020 :clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ξεκινήσει τέλεια το 2020 :clap::clap:
Εεεε, ναι, :haha: ξεκίνησε τέλεια και συνεχίστηκε αξέχαστα!
Τέλος πάντων θα βάλω και ένα βίντεο από την εκδρομή στα 4 νησιά του Κράμπι. Η ανάλυση είναι η προ δεκαετίας, αλλά μου αρέσει να τα βλέπω και να θυμάμαι τα μέρη όπως ήταν τότε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom