Γενικά Ισλανδία Νορβηγία Φερόε (Νήσοι) Κρήτη - Ισλανδία - Φερόε - Νορβηγία οδικώς. Για πείτε καμία άποψη. :)

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Το λοιπόν, όπως ανέφερα και στο σχετικό θέμα για τα ταξίδια του 2019, την Κυριακή του Πάσχα θα φύγουμε από την Κρήτη με το αυτοκίνητο, θα παραλάβουμε μια οροφοσκηνή και θα πάμε Λάρισα. Για ψήσιμο, βρε! :D

Κι αφού φάμε και πάρουμε ζακέτα από τη μαμά, θα ακολουθήσουμε τη διαδρομή που βλέπετε στους παρακάτω χάρτες, ελπίζοντας ότι θα την παλέψουμε ένα τετράμηνο, και θα είμαστε πίσω στην Κρήτη για τα μπάνια του λαού, περίπου μέσα Σεπτέμβρη.

Από την Ελλάδα ως και τη Δανία, το περιθώριο είναι περίπου 35 μέρες.
Στις 11 Ιουνίου το βαπόρι θα μας πάει Ισλανδία, μετά από τρεις εβδομάδες στα Φερόε, και μετά ξανά Δανία (Hirtshals). Κι από εκεί, ξανά βαπόρι για Νορβηγία, υπολογίζοντας από εκείνη τη μέρα, δυο μήνες συνολικά μέχρι να επιστρέψουμε Ελλάδα. Λέμε για 45-50 Νορβηγία και Σουηδία, και καμιά δεκαριά από Πολωνία προς τα πίσω.

Έχουμε μαρκάρει αρκετά μέρη σε όλη αυτή τη διαδρομή, αν υπάρχουν διάφορες προτάσεις, με χαρά να τις δούμε. Έτσι κι αλλιώς με το αμάξι θα είμαστε, όπου θέλουμε κοιμόμαστε, παρακάμψεις γίνονται. :) Roadtrip 2019 (1).png Roadtrip 2019 (2).png Roadtrip 2019 (3).png Roadtrip 2019 (4).jpg Roadtrip 2019 (5).jpg

Να, παραθέτω κι εδώ το λινκ, ανοίγετε και βλέπετε τα μέρη που έχω μαρκάρει ήδη:
https://goo.gl/maps/xke74HaHtLN2
 
Last edited:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά, φανταστικό αυτό που ετοιμάζεστε να κάνετε!! Μπράβο σας!! Άποψη να καταθέσω δυστυχώς δεν έχω αλλά θα περιμένω με αγωνία τις δικές σας εντυπώσεις από όλο αυτό!! Και πάλι μπράβο σας!!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Tαξίδι όνειρο ζωής με πολύ χρόνο για πολλά πράγματα. Στα είπα και τηλεφωνικά :)
Όνειρο ζωής για μένα, το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε τέλεια. Η σκήνη είμαι σίγουρος ότι θα σας χαρίσει μοναδικές στιγμές απλά λόγω απειρίας να είστε προσεκτικοί στην επιλογή τοποθεσιών για διανυκτέρευσεις. H αλήθεια είναι πως οι προορισμοί πέρα των Βαλκανικών είναι αρκετά ακριβοί αλλά δε σας φοβάμαι. Προσοχή στα θέματα υγείας(να είστε καλυμένοι) στα θέματα ίντερνετ, στα θέματα οδικής ασφάλειας και φυσικά κινητού.

Τωρα για τη διαδρομή σίγουρα αξίζει ένα 3ημερο στο Σαράγεβο εκτός αν θέλετε να πάτε από θάλλασα μεριά. Σκόδρα στην Αλβανία είναι πολύ ωραία για 1-2 μέρες. Μόσταρ για 1 μέρα αντε 2 βαριά βαριά. Κότορ μαγικό και safe και γενικά όλη η διαδρομή αυτή είναι όμορφη. Θα σας την πρότεινα με χίλια αντί της κλασικής από βελιγράδι. Λιχτενστάιν τπτ το ιδιαίτερο, Λουξεμβούργο όμορφο αρκετά. Στη θέση σας ίσως πήγαινα από Μέλανα Δρυμό και την κούκλα νυρεμβέργη. Χοντρικά αυτά. Εδώ θα είμαστε. Θα σας παρακολουθούμε με αγωνία.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Από την Ελλάδα ως και τη Δανία, το περιθώριο είναι περίπου 35 μέρες.
Στις 11 Ιουνίου το βαπόρι θα μας πάει Ισλανδία, μετά από τρεις εβδομάδες στα Φερόε, και μετά ξανά Δανία (Hirtshals). Κι από εκεί, ξανά βαπόρι για Νορβηγία, υπολογίζοντας από εκείνη τη μέρα, δυο μήνες συνολικά μέχρι να επιστρέψουμε Ελλάδα. Λέμε για 45-50 Νορβηγία και Σουηδία, και καμιά δεκαριά από Πολωνία προς τα πίσω.
Α Ξ Ι Ο Ι !!!!!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Tαξίδι όνειρο ζωής με πολύ χρόνο για πολλά πράγματα. Στα είπα και τηλεφωνικά :)
Όνειρο ζωής για μένα, το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε τέλεια. Η σκήνη είμαι σίγουρος ότι θα σας χαρίσει μοναδικές στιγμές απλά λόγω απειρίας να είστε προσεκτικοί στην επιλογή τοποθεσιών για διανυκτέρευσεις. H αλήθεια είναι πως οι προορισμοί πέρα των Βαλκανικών είναι αρκετά ακριβοί αλλά δε σας φοβάμαι. Προσοχή στα θέματα υγείας(να είστε καλυμένοι) στα θέματα ίντερνετ, στα θέματα οδικής ασφάλειας και φυσικά κινητού.

Τωρα για τη διαδρομή σίγουρα αξίζει ένα 3ημερο στο Σαράγεβο εκτός αν θέλετε να πάτε από θάλλασα μεριά. Σκόδρα στην Αλβανία είναι πολύ ωραία για 1-2 μέρες. Μόσταρ για 1 μέρα αντε 2 βαριά βαριά. Κότορ μαγικό και safe και γενικά όλη η διαδρομή αυτή είναι όμορφη. Θα σας την πρότεινα με χίλια αντί της κλασικής από βελιγράδι. Λιχτενστάιν τπτ το ιδιαίτερο, Λουξεμβούργο όμορφο αρκετά. Στη θέση σας ίσως πήγαινα από Μέλανα Δρυμό και την κούκλα νυρεμβέργη. Χοντρικά αυτά. Εδώ θα είμαστε. Θα σας παρακολουθούμε με αγωνία.
Ευχαριστώ ρε Γιώργο!
Κοίτα, εκτός της σκηνής, θα μείνουμε αρκετά και σε ντόπιους μέσω CS. Από κινητό, ίντερνετ, κτλ θα είμαστε οκ, με ινβέρτερ στο αμάξι, λάπτοπ μαζί (για να γράφουμε καθ' οδόν). Ψυγείο καλό θα έχουμε, είδη μαγειρέματος επίσης.
Τώρα, μάλλον δεν θα πάμε παραλιακά από Κροατία, σκέφτομαι μέσω Βοσνίας, οπότε θα το δω για Σαράγεβο.

Από Ουγγαρία - Βελιγράδι θα γίνει η επιστροφή, πιθανόν χωρίς στάση, μιας και θα είμαστε στα τελευταία μας από λεφτά, δύναμη, και η Λάρισα θα είναι κοντά. :D

Μέλανα Δρυμό θα πάμε, σε συνδυασμό με Αλσατία. Εννοώ θα περάσουμε αρκετές μέρες εκεί στα σύνορα Γαλλίας - Γερμανίας, απλά δεν μπορούσα να σχεδιάσω όλο αυτό εύκολα στο χάρτη. Όσο προλαβαίνουμε, θα προσπαθήσουμε να τα δούμε.

Βασικά θα αρχίσω να μοιράζω τις μέρες από τις 11 Ιουνίου (πλοίο για Ισλανδία) και προς τα πίσω, εστιάζοντας κυρίως από Άλπεις και πάνω, αν είναι κάτι να μείνει απ' έξω, θα είναι εδώ τα πιο κοντινά.

Αυτά τα ολίγα, οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται.

Προτάσεις campsites (αν και προτιμάμε το ελεύθερο), φθηνού φαγητού, καφέ, αξιοθεάτων ή δραστηριοτήτων οπουδήποτε, θα εκτιμηθούν δεόντως. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εύχομαι μόνο τα καλύτερα και να περάσετε αξέχαστα :)
αν και δεν αμφιβάλλω γι αυτό :)

Υ.Γ. Ούτε τα μισά δεν μου είπες :haha::haha::haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τον Έκτορα θα τον πάρετε; Γιατί προσφέρομαι για μπειμπι σιττερ, θα καλύψω και τα έξοδά μου,αρκεί να με πάρετε μαζί σας!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εύχομαι μόνο τα καλύτερα και να περάσετε αξέχαστα :)
αν και δεν αμφιβάλλω γι αυτό :)

Υ.Γ. Ούτε τα μισά δεν μου είπες :haha::haha::haha:
Δεν ήθελα να με "κατσαδιάσεις" πριβέ :haha:
Και βασικά, χτες δεν προλάβαινα από τη νύστα, αν το έλεγα θα υπήρχε πολλή κουβέντα, καλή ωρα .:)
Τώρα λοιπόν, ξέρεις ότι θα είμαστε με δικό μας αμαξι, άρα το βάζω όπου θέλω, ή μάλλον όπου πάει. Δεν είναι 4χ4, για αυτό το λέω. Αλλά είναι ψηλό και το έχει γενικά εκτός δρόμου, άρα ο F35 και ο F550 θα είναι σίγουρα μέσα, στην Ισλανδία.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τον Έκτορα θα τον πάρετε; Γιατί προσφέρομαι για μπειμπι σιττερ, θα καλύψω και τα έξοδά μου,αρκεί να με πάρετε μαζί σας!
Μα, χάρη στον Έκτορα γίνεται το ταξίδι, τη "δική του" άδεια θα έχω. :)
Ομολογώ ότι η προσφορα σου είναι δελεαστική, αν το πω της Αλιονας, ειδικά αυτές τις μέρες που βγαίνουν συνεχόμενα δόντια, θα έρθει να σε παραλάβει η ίδια:haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ήθελα να με "κατσαδιάσεις" πριβέ :haha:
Και βασικά, χτες δεν προλάβαινα από τη νύστα, αν το έλεγα θα υπήρχε πολλή κουβέντα, καλή ωρα .:)
Τώρα λοιπόν, ξέρεις ότι θα είμαστε με δικό μας αμαξι, άρα το βάζω όπου θέλω, ή μάλλον όπου πάει. Δεν είναι 4χ4, για αυτό το λέω. Αλλά είναι ψηλό και το έχει γενικά εκτός δρόμου, άρα ο F35 και ο F550 θα είναι σίγουρα μέσα, στην Ισλανδία.
Ωραία!!! Θα πούμε κι άλλα τότε για διάφορα σημεία γιατί έχω και εγώ απορίες για κάποιους χρόνους διαδρομών.
Θα διαβάζω εγώ και για τους δύο μας :haha:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μπορώ να ανεβάσω το χάρτη google, με τα αγαπημένα που έχω μαρκάρει, ώστε να φαίνεται σε όποιον θέλει να τον ανοίξει; Εννοώ όχι απλά σαν screenshot, για να φαίνονται τα μέρη όταν ζουμάρεις.

Ώστε να δείτε τι σκέφτομαι περίπου, και να ρίξετε κι άλλες ιδεες

https://goo.gl/maps/xke74HaHtLN2

Ανοίγει ετούτο και σ' εσάς τους υπόλοιπους, βλέπτε καρδούλες; :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom