Κρήτη

Anonymous

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αφού ανέβασα ένα αριθμό από τις καλύτερες φωτογραφίες μου στο όμορφο αυτό νησί, λέω να σας μεταφέρω και μερικές από τις εντυπώσεις μου από τις διακοπές μου εκεί.

Καταρχήν, το τοπίο είναι αρκετα κοντά στα κυπριακά δεδομένα, όσον αφορά στη βλάστηση και την τοπογραφία. Μόνο που η Κρήτη είναι αρκετά πιο ορεινή, με πιο έντονο ανάγλυφο και φυσική άγρια ομορφιά.

Οι εξωτικές παραλίες της Γραμβούσας (υπάρχουν φωτο) και αλλού (δεν πήγα) είναι δείγματα που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από παραλίες του εξωτερικού...

Η εμπειρία από τους δρόμους όμως της Κρήτης ήταν τρομακτική... πολλές στροφές, επικίνδυνα προσπεράσματα, ελλιπής σήμανση και μέτριας ποιότητας οδόστρωμα. Βέβαια, κάποτε φθάνοντας στον προορισμό μας, ξεχνούσαμε γρήγορα τί τραβήξαμε για να φθάσουμε, η ομορφιά του τοπίου σε αποζημιώνει για την οποιαδήποτε ταλαιπωρία.

Η Κρήτη, μας είπαν, είναι ένας τόπος όπου αν πας, πρέπει να ξαναπάς... εγώ συμφωνώ απόλυτα και σκοπεύω να επιστρέψω με την πρώτη ευκαιρία.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
δεν ξέρω γιατι, αλλά δεν εμφανίστηκε το όνομα μου στο προηγούμενο σχόλιο... αφού με πέταξε έξω η γραμμή της CYTA (ο κυπριακός ΟΤΕ), κάποιο λάθος θα έγινε... για όσους δεν κατάλαβαν η Αγγελική είμαι...

Θα μπορούσα να γραψω και άλλα σχόλια για την Κρήτη, αλλά δε με βοηθά η σύνδεσή μου, είναι πολύ κουραστική.

Συγχαρητήρια σε όλους τους Κρητικούς και Κρητικές του ταξίδια.γρ για τον τόπο καταγωγή τους!!!

Φιλιά
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
[align=justify:1439ef347a]Αγγελική χαίρομαι που σου άρεσε η Κρήτη.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τους δρόμους αλλά κυρίως για την οδήγηση. Θα πάω κι εγώ στις 7 Αυγούστου για λίγες μέρες. Πάμε κάθε χρόνον μιας και είναι ο τόπος καταγωγής της μητέρας μου. Τρέχουνε πάρα πολύ σε δρόμους όπως είπες με στροφές, κάνουνε προσπεράσεις και γενικά αν προσέξεις τα όρια ταχύτητας σε ορισμένα σημεία του εθνικού δρόμου είναι όχι απλώς απαράδεκτα αλλά και επικίνδυνα να τα τηρήσεις. Μιλάω κυρίως για τον εθνικό δρόμο Ηρακλείου-Λασιθίου.
Πάντως είναι μεγάλο νησί και συνδυάζει πολλές ομορφιές είναι η αλήθεια.
Σου εύχομαι να ξαναπάς σύντομα![/align:1439ef347a]
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγγελική ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις και τις φωτογραφίες , είναι πολύ ωραίες.

Τελικά στην πατρίδα μου το Σπήλι πήγες? :lol:
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Από το Σπήλι πέρασα για να πάω στις καταπληκτικές παραλίες της Ακουμιανής Γιαλιάς, νότια του χωριού Ακούμια. Μια από αυτές τις παραλίες είναι και η Τριόπετρα και μια άλλη ο Άγ. Παύλος - βλέπε φωτογραφίες στη γκαλερί, νομός Ρεθύμνου.

Στον Άγιο Παύλο είχε καταπληκτική ηρεμία και τέλειο ηλιοβασίλεμα. Αξίζει να μείνει κάποιος εκεί για καμιά εβδομάδα... με ή χωρίς το ταίρι του. Είναι αρκετά ρομαντικό μέρος και δεν έχει πολλούς τουρίστες.

Οι δρόμοι για να πάει κάποιος είναι αρκετά καλοί, και δεν έχουν πολύ κίνηση.

Στην παραλία της Τριόπετρας υπάρχει η μοναδική ταβέρνα τα Απανέμια, όπου μπορείτε να φάτε καταπληκτικά πιάτα κρητικής κουζίνας. Εγώ πήρα τη "δόση" μου με ένα πιάτο Κοχλιούς Μπουρμπουριστούς και ένα Ντάκο περιποιήμένο... η οικογένεια Κουμαντάκη από τα Ακούμια είναι παραπάνω και από φιλόξενη, ενώ διαθέτουν και δωμάτια προς ενοικίαση, πάνω στο κύμα.

Οι παραλίες αυτές ήταν τόσο ήρεμες, τη στιγμή που φυσούσε τρελά σε όλη τη Βόρεια Κρήτη. Όποιος έχει διαπιστώσει τα αντίθετα, μπορεί να με διαψεύσει.

Τα λέμε, καλές διακοπές σε όλους!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Αγγελικη ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια για τον τοπο μας. Εγω ειμαι απο τον ασωματο (το τελευταιο χωριο πριν την παραλια του πρεβελη). Μαλλον δεν πηγες προς τα εκει γιατι αν ειχες παει δε θα μιλουσες για τον αερα της βορεις κρητης!!! η περιοχη αυτη εχει τοσο αερα που επιδοτουνται τα αιολικα παρκα γιατι φυσαει σχεδον ολο το χρονο και συνηθως περιπου 2 με 3 μποφορ περισσοτερο απ οτι στη βορεια κρητη!!!
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Δε χρειαζεται να με ευχαριστεις...

Η Κρητη ειναι πανεμορφη και το οφειλει και στους κρητικους που τη διατηρουν ετσι οπως ειναι!!

Όντως δεν ηρθα στον ασωματο (Υπάρχει και στην Κυπρο, παρεπιμπτοντως, χωριο με το ιδιο ονομα!), αλλα ποτε δεν ειναι αργα!

Καλως ηρθες στο φορουμ και ελπιζω να μας μεταφερεις και τις δικες σου ταξιδιωτικες εμπειριες! Κρητης ή και εκτος αυτης!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
καλως σας βρηκα!!! :)
παντως μην περιμενεις να διαβασεις και πολλες ταξιδιωτικες εμπειριες απο μενα σε σχεση με τους περισσοτερους εδω μεσα δεν εχω δει τιποτα :(:(:(

Υ.Γ.οποιος θελει οτιδηποτε πληροφοριες (που να φαει και που να παει κυριως, και λιγοτερο που να μεινει κτλ) για χανια και ρεθυμνο εδω ειμαι εγω, μπορει να ρωτησει αφοβα :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Διακοπές στην Κρήτη χωρίς επίσκεψη στην Κνωσό δεν λέει!:haha:
Ενα μικρο φωτογραφικό οδοιπορικό υπάρχει απο σήμερα στην βιντεο γκάλερι του φόρουμ!


http://www.travelstories.gr/vbtubepro.php
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μπραβο Θανο
μας εριξες.....ξερους...
εκανες πολυ καλη δουλεια με το video,και η μουσικη υποκρουση που εβαλες.....ο Νικος Ξηλουρης παραμενει παντα διαχρονικος....και ας εχει ΄φυγει' πολλα χρονια.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κ μιας κ ειμαστε στην λεβεντομάνα Κρήτη
πάμε μια βόλτα και στον αρχαιολογικό χώρο στη Φαιστό!!!

http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=2363

Υ.Γ.: ευχαριστώ Ρέθυμνο για τα καλά σου λόγια! Και ευχαριστώ σε όλα τα μέλη για τα καλά τους λόγια! :cool:
@ διαχειριστές: μπορώ τα ευχαριστώ αυτά να τα εκφράζω με το κουμπάκι το σχετικό. Είναι σωστό;:roll:
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιοτατα τα βιντεο - οπως ολα του thanosth - και παντα με ταιριαστη μουσικη επενδυση. :clap: Πολυ χαρηκα που τα ειδα αφου σε κανενα απο τα ταξιδια μου στην Κρητη δεν ειχα καμερα μαζι..:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom