Πολωνία Κρακοβία ή Βαρσοβία

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Προσωπικά το Άουσβιτς είναι κάτι που με στεναχωρεί αφάνταστα (από φωτογραφίες και βίντεο που έχω δει καθώς και περιγραφές που έχω ακούσει) και παρόλο που έμεινα 10 ημέρες στη Πολωνία προτίμησα να μην το επισκεφτώ και ούτε θα συμπεριληφθεί στα μελλοντικά σχέδια μου σε επόμενα ταξίδια στη Πολωνία. Εννοείται ότι δεν προτρέπω κανέναν να μην το επισκεφτεί απλά είναι μία προσωπική άποψη, συναίσθημα, εκτίμηση, παραξενιά, ευαισθησία δεν μπορώ να περιγράψω τι ακριβώς από όλα.....
Ακριβώς αυτά τα συναισθήματα που περιγράφεις προκύπτουν εκεί. Και ακόμα περισσότερα. Απλώς η δική μου προσωπική μου άποψη είναι ότι καθένας θα έπρεπε να έρθει αντιμέτωπος με αυτά. Να νιώσει, να αισθανθεί, να κλονιστει, να αναθεωρήσει. Άλλωστε δεν είναι κάτι τουριστικό. Ξέρεις που πας και είσαι - σχετικά- προετοιμασμενος. Σαφώς όμως ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και εννοείται δεν προσπαθώ να πείσω ούτε εγώ. Συμφωνούμε άλλωστε ότι είναι κάτι μοναδικό.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ακριβώς αυτά τα συναισθήματα που περιγράφεις προκύπτουν εκεί. Και ακόμα περισσότερα. Απλώς η δική μου προσωπική μου άποψη είναι ότι καθένας θα έπρεπε να έρθει αντιμέτωπος με αυτά. Να νιώσει, να αισθανθεί, να κλονιστει, να αναθεωρήσει. Άλλωστε δεν είναι κάτι τουριστικό. Ξέρεις που πας και είσαι - σχετικά- προετοιμασμενος. Σαφώς όμως ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και εννοείται δεν προσπαθώ να πείσω ούτε εγώ. Συμφωνούμε άλλωστε ότι είναι κάτι μοναδικό.
Συμφωνώ απολύτως με όλα όσα γράφεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνούμε άλλωστε ότι είναι κάτι μοναδικό.
Όχι δεν είναι καθόλου μοναδικό. Λίγο προσοχή. Μόνο μέσα στην Πολωνία υπήρχαν 457 (wikipedia) στρατόπεδα συγκέντρωσης και εξολόθρευσης Πολωνών (μεταξύ τους και Εβραίων).
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Μοναδική σαν εμπειρία εννοώ! Άλλωστε πράγματι στρατόπεδα συγκέντρωσης υπήρχαν πολλά και όχι μόνο σε πολωνικό έδαφος
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Βαρσοβια θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και χιόνι και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να την γυρίσετε. Επίσης τα πάρκα της θα είναι, αν όχι χιονισμένα, σίγουρα ξερά και δεν θα τα απολαύσετε καν. Από προσωπική εμπειρία.
Η Βαρσοβία γυρίζεται πανεύκολα ακόμα και με χιόνια και με κρύο (υποθέτω κάποιος που επιλέγει να ταξιδέψει τέτοιες εποχές είναι προετοιμασμένος και για τέτοιες συνθήκες). Ακόμα και το χειμώνα είναι όμορφα τα πάρκα κι αν έχουν χιόνι ακόμα πιο όμορφα. Από προσωπική εμπειρία, έχοντας ζήσει όλες τις εποχές του χρόνου στην πόλη:lol:
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Η Βαρσοβία γυρίζεται πανεύκολα ακόμα και με χιόνια και με κρύο (υποθέτω κάποιος που επιλέγει να ταξιδέψει τέτοιες εποχές είναι προετοιμασμένος και για τέτοιες συνθήκες). Ακόμα και το χειμώνα είναι όμορφα τα πάρκα κι αν έχουν χιόνι ακόμα πιο όμορφα. Από προσωπική εμπειρία, έχοντας ζήσει όλες τις εποχές του χρόνου στην πόλη:lol:
Συμφωνώ απόλυτα. Εμένα μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο είναι προετοιμασμενη η πόλη για τον χειμώνα και τις θερμοκρασίες αυτές. Πέρα από το αλάτι, υπήρχε τροφή για τα ζώα, είχαν καλύψει επιφάνειες χώματος που είχαν σπόρο κτλ. Εξεπλάγην από την οργάνωση.. Αν βρω την φώτο με την κατασκευή για τα πουλάκια θα την βάλω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom