Κρασιά του Κόσμου

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ω,μα δεν απαιτούμε τίποτα ιδιαίτερο.
Τι δοκίμασες μόνο πες μας και αν σου άρεσαν για αρχή.
Κι εγώ βρε ψιλοάσχετη είμαι κι έχω πιεί και ξύδια στη ζωή μου και σε ταβέρνες χύμα πίνω πολλάκις αλλά σε forum είμαστε έχει πλάκα να λέμε τη γνώμη μας δε νομίζω οτι θα κριθούμε αυστηρά...οπότε πες μας κι εσύ τι από αυτά που ηπιες σου άρεσε.
Εντάξει λοιπόν. :D

Εγώ στάθηκα αρκετά στην αναφορά σας για τον Torres και περισσότερο σε αυτό:

Γενικώς ότι υπογράφει ο οίκος Torres είναι εγγύηση στα λεφτά του.Συνολικά θεωρώ ότι έχει τα πιο καλά κοστολογημένα κρασιά σε σχέση με την ποιότητα που προσφέρουν σε ολόκληρη την Ελληνική αγορά.
Έτσι, τις προάλλες που είδα σε ένα μπαράκι στη λίστα των λευκών κρασιών το Vina Esmeralda (δεν έχω τόσο εξασκημένο ουρανίσκο ώστε να απολαύσω κόκκινα και ροζέ κρασιά, σπάνια μου αρέσουν) το δοκίμασα και μου άρεσε αρκετά, καθώς είναι πολύ ελαφρύ και φρουτώδες!

Επίσης, διαβάζοντας αυτό


Κατ'αρχήν αυτή τη Πέμπτη έρχονται τα Beaujolais Nouveau (μποζολέ νουβό),τα οποία αξίζουν να πίνονται ολόφρεσκα -γι'αυτό υπάρχουν- με συνοδεία ενός πλατό τυριών.Είναι ιδανικά για μια βραδιά με καλή παρέα και χαλαρή διάθεση.
θυμήθηκα πέρυσι που με είχε σύρει η αδερφή μου σε μια βραδιά beaujolais τέτοια εποχή και μάλιστα σκεφτόμαστε να το επαναλάβουμε και φέτος. Καλό ήταν, χωρίς όμως να ενθουσιαστώ (σας είπα, δεν τρελαίνομαι για κόκκινα κρασιά. Μέχρι στιγμής το κόκκινο που με έχει ικανοποιήσει περισσότερο είναι το Brunello που δοκίμασα την άνοιξη στην Τοσκάνη).

Από εκεί και πέρα, έχω κάνει μία λίστα με κάποια από τα οικονομικά που αναφέρετε με σκοπό να κάνω μια δοκιμή! :D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα brunello είναι πολύ μεστά κρασιά με εντάσεις στο φουλ (οξύτητα,τανίνες,αλκοόλ) και γενικώς "δύσκολο" κρασί για να συμπαθήσει κάποιος άπειρος.

Μου κάνει μάλιστα αίσθηση που πίνεις λευκά και δεν σου αρέσουν τα beaujolais,αφού κάποιοι τα αποκαλούν και ως "τα λευκά κόκκινα" λόγω των ελαφρών αρωμάτων που αναπτύσσουν και δεν θυμίζουν σχεδόν σε τίποτα κόκκινα.

Αυτό έχει να κάνει με την μέθοδο οινοποίησης που ονομάζεται αναερόβιος ενδοκυτταρική ζύμωση ή ανθρακική αναεροβίωση (αγγλ. carbonic maceration) και κατά την οποία διατηρούνται πλήρως τα φρουτώδη αρώματα του σταφυλιού χωρίς την εξαγωγή τανινών.

Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας γκουγκλίσει κανέναν όρο να μάθει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα brunello είναι πολύ μεστά κρασιά με εντάσεις στο φουλ (οξύτητα,τανίνες,αλκοόλ) και γενικώς "δύσκολο" κρασί για να συμπαθήσει κάποιος άπειρος.
Κι όμως μου άρεσε πολύ, τόσο σε μένα όσο και στη φίλη μου που ταξιδέψαμε μαζί, η οποία είναι ακόμα πιο άπειρη από εμένα. :)

Μου κάνει μάλιστα αίσθηση που πίνεις λευκά και δεν σου αρέσουν τα beaujolais,αφού κάποιοι τα αποκαλούν και ως "τα λευκά κόκκινα" λόγω των ελαφρών αρωμάτων που αναπτύσσουν και δεν θυμίζουν σχεδόν σε τίποτα κόκκινα.

Αυτό έχει να κάνει με την μέθοδο οινοποίησης που ονομάζεται αναερόβιος ενδοκυτταρική ζύμωση ή ανθρακική αναεροβίωση (αγγλ. carbonic maceration) και κατά την οποία διατηρούνται πλήρως τα φρουτώδη αρώματα του σταφυλιού χωρίς την εξαγωγή τανινών.



Δεν είναι ότι δεν μου άρεσε, το ήπια ευχάριστα, απλά δεν ενθουσιάστηκα. Thank you για τις πληροφορίες! :)

Να πω επίσης ότι από κόκκινα μου αρέσουν πολύ τα επιδόρπια κρασιά, όπως το Vin Santo που δοκίμασα και πάλι στην Τοσκάνη. Ωραία επιδόρπια κρασιά δοκίμασα και στη Μαδέρα, έφερα μάλιστα και ένα του οίκου Miles, το οποίο δεν έχω ανοίξει ακόμα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να πω επίσης ότι από κόκκινα μου αρέσουν πολύ τα επιδόρπια κρασιά, όπως το Vin Santo που δοκίμασα και πάλι στην Τοσκάνη
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά τα Vin Santo όπως και τα Βινσάντο είναι λευκά κρασιά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά τα Vin Santo όπως και τα Βινσάντο είναι λευκά κρασιά.
Είδες, γι' αυτό δεν θέλω να μιλάω όταν δεν κατέχω κάτι επαρκώς (η ασχετοσύνη φαίνεται)! :oops::oops:

Πάντως δεν μπορείς να πεις, δεν είναι και το λευκότερο λευκό αυτό, δικαιολογούμαι (ελαφρώς) να μου έχει κάτσει ότι ήταν κόκκινο. :haha::oops:

afarm9.staticflickr.com_8164_6976324462_6e97a5505b.jpg
vinsanto
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ε μα βρε maltakia τέτοια λες της κοπέλας και την αποθαρρύνεις...:D
Η αλήθεια είναι οτι το χρώμα τους είναι ψιλοκόκκινο αλλά οφείλεται στο οτι τα σταφύλια λιάζονται πριν στον ήλιο...:)
Πάντως εγώ θα το πω κι ας φάω κράξιμο...το βινσάντο μου αρέσει αλλά γενικά τα κρασιά της Σαντορίνης με αφήνουν λίγο αδιάφορη...μου φαίνονται λίγο μονόπλευρα...πολύ Ασύρτικο ρε παιδί μου και μου αφήνουν μια όξινη μη ευχάριστη γεύση...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ε μα βρε maltakia τέτοια λες της κοπέλας και την αποθαρρύνεις...:D
Η αλήθεια είναι οτι το χρώμα τους είναι ψιλοκόκκινο αλλά οφείλεται στο οτι τα σταφύλια λιάζονται πριν στον ήλιο...:)
Πάντως εγώ θα το πω κι ας φάω κράξιμο...το βινσάντο μου αρέσει αλλά γενικά τα κρασιά της Σαντορίνης με αφήνουν λίγο αδιάφορη...μου φαίνονται λίγο μονόπλευρα...πολύ Ασύρτικο ρε παιδί μου και μου αφήνουν μια όξινη μη ευχάριστη γεύση...
Ευχαριστώ για την υποστήριξη! :D
Περιττό να πω ότι αν και έχω καταντραπεί έχει πονέσει η κοιλιά μου από τα γέλια με την γκάφα μου! :haha:
Anyway, όπως και να 'χει ήταν πολύ εύγευστο κρασάκι! :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Wines | Ouzo | Gifts | Olive Oil | Traditional Greek Products | brettosplaka.com

Μου ρθε στο μυαλο τωρα (δε ξερω αν εχει αναφερθει ) επειδη συνδιαζει εξοδο και δοκιμη κρασιων (εχει μονο ελληνικα βεβαια). Το ποτηρι κρασι ξεκιναει απο 4 ευρω αν θυμαμαι καλα και ανεβαινει αναλογα τη ποιοτητα κ.τλ Είναι μια καλη ευκαιρια για οποιον θελει να κανει ενα τεστ πριν αγορασει ελληνικα κρασακια (και απο οτι βλεπω εχει και e-shop)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να συμπληρώσω κι εγώ το το Fabrica de Vino στα Εξάρχεια
FABRICA DE VINO - Clubs & Bars - αθηνόραμα.gr
το οποίο έχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε κρασιά του ελληνικού αμπελώνα κι ενδιαφέροντα μεζεδάκια κι άλλο ένα που όμως δε το έχω ακόμα τσεκάρει στο Μοναστηράκι κοντά στη Μητρόπολη heteroclito - Cave & Bar a Vin
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ για την υποστήριξη! :D
Περιττό να πω ότι αν και έχω καταντραπεί έχει πονέσει η κοιλιά μου από τα γέλια με την γκάφα μου! :haha:
Anyway, όπως και να 'χει ήταν πολύ εύγευστο κρασάκι! :)
Ναι,σε παρεξηγήσαμε όλοι τώρα μετά από αυτό.
Άντε βρε από'δω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για επιπλέον μόρφωση και πιο ταιριαστό στον ταξιδιωτικό χαρακτήρα του φόρουμ μας ακολουθήστε τα έξι βίντεο που ξεκινάνε με αυτό και μας ξεναγούν σε μερικές από τις σημαντικότερες αμπελοπαραγωγικές ζώνες του πλανήτη.

Η αμερικανίδα παρουσιάστρια και MW (master of wine) είναι λίγο εκνευριστική,για να μην πω τίποτα άλλο,όμως συνολικά αξίζει τον κόπο.

 
Last edited by a moderator:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.286
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
:haha:
Να μας ενημερώσεις όμως μετά...έτσι ωραία όπως τα γράφεις...
αρκεί να μη μας βάλεις σε κανά πειρασμό πάλι...αν και δε βλέπω το επόμενο διάστημα να πίνω κάτι αντίστοιχο...τώρα ψάχνω που θα βρω καλό αγριογούρουνο για να δοκιμάσω το Robust.

έχω καλό αγριογούρουνο...αλλά πως να στο στείλω....?? με ΚΤΕΛ???:haha:

ωστόσο αν δεν βρεις κυνήγι , κι ένα ωραίο μπάρμπεκιου με μπριζόλες και λοιπά κρεατικά , θα είναι τέλειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.398
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom