Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Περνάμε σε δύο λευκά της Ανατολικής Μεσογείου:

Ένα ποικιλίας Narince από την Ανατολική Θράκη
View attachment 319196
View attachment 319197


Και ένα ποικιλίας Ασύρτικο από την Σαντορίνη
View attachment 319199 View attachment 319198

Τελικά αποδείχθηκαν πολύ παρόμοια κρασιά. Και τα δύο με μια "γήινη" γεύση, χωρίς έντονη γεύση φρούτου. Το Νατίντσε με λιπαρή γεύση ...μανιταριού και το Ασύρτικο με απεπαίσθητη γεύση γρέιπφρουτ. Τα κόκκινα της Ανατολικής Μεσογείου που δοκίμασα την προηγούμενη φορά μου έκαναν καλύτερη εντύπωση. Ισοπαλία και συνολικά 2-1 υπέρ Ελλάδας.

Σε συσκευασία τα Τούρκικα έσκισαν πάντως. Το Ναρίντσε έχει πίσω απεικόνιση αρχαίου ρυτού του πολιτισμού των Οδρυσών. Πίνεις και μορφώνεσαι ταυτόχρονα.
τα κρασιά του συνεταιρισμού της Σαντορίνης (santo wines) είναι πολύ αναβαθμισμένα σε σύγκριση με πριν 15 χρόνια, το grande reserve assyrtiko είναι φανταστικό, οι χρονιές 2016 και 2017 έβγαλαν καταπληκτικά κρασιά (για την Ελλάδα μιλάω) σε αντίθεση με την 2018 που οι έντονες βροχοπτώσεις επηρρέασαν πάρα πολύ την ποιότητα του καρπού, δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει και στην Σαντορίνη αλλά είναι πολύ πιθανών, αν πετύχετε στο μάρκετ/καβα κρασια της σαντορίνης 2016(πρωτίστος) αλλά και 2017 μη διστάσετε, έχουν αρκετά χρόνια ζωής και εξέλιξης ακόμη. Αγαπημένες μου ετικέτες που έχω φορτώσει αρκετά: θαλασσίτης (απλός δεξαμενής) θαλασσίτης wild ferment και του αγαπημένου Σιγάλα (πάλι απλό δεξαμενής την μπλε ετικέτα δλδ). Οι συγκεκριμένες ετικέτες είναι κρασιά παγκόσμιας κλάσης συγκρινονται άνετα με κάποια των 40-50ευρώ. Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί δεν προτείνω και τα αντίστοιχα βαρελίσια η απάντηση είναι ότι δεν πιστευω ότι αξίζει κάποιος να πληρώσει +40% περίπου στην τιμή και να μην αναβαθμίσει το τελικό αποτέλεσμα. είναι τόσο υψηλή η ποιότητα των σταφυλιών του ασσύρτικου που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει ουσιαστικά λόγος χρήσης βαρελιού. Αν πάντως κάποιος επιθυμεί βαρελίσιο η πρόταση μου ειναι το grand reserve santo wines.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
τα κρασιά του συνεταιρισμού της Σαντορίνης (santo wines) είναι πολύ αναβαθμισμένα σε σύγκριση με πριν 15 χρόνια, το grande reserve assyrtiko είναι φανταστικό, οι χρονιές 2016 και 2017 έβγαλαν καταπληκτικά κρασιά (για την Ελλάδα μιλάω) σε αντίθεση με την 2018 που οι έντονες βροχοπτώσεις επηρρέασαν πάρα πολύ την ποιότητα του καρπού, δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ισχύει και στην Σαντορίνη αλλά είναι πολύ πιθανών, αν πετύχετε στο μάρκετ/καβα κρασια της σαντορίνης 2016(πρωτίστος) αλλά και 2017 μη διστάσετε, έχουν αρκετά χρόνια ζωής και εξέλιξης ακόμη. Αγαπημένες μου ετικέτες που έχω φορτώσει αρκετά: θαλασσίτης (απλός δεξαμενής) θαλασσίτης wild ferment και του αγαπημένου Σιγάλα (πάλι απλό δεξαμενής την μπλε ετικέτα δλδ). Οι συγκεκριμένες ετικέτες είναι κρασιά παγκόσμιας κλάσης συγκρινονται άνετα με κάποια των 40-50ευρώ. Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί δεν προτείνω και τα αντίστοιχα βαρελίσια η απάντηση είναι ότι δεν πιστευω ότι αξίζει κάποιος να πληρώσει +40% περίπου στην τιμή και να μην αναβαθμίσει το τελικό αποτέλεσμα. είναι τόσο υψηλή η ποιότητα των σταφυλιών του ασσύρτικου που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει ουσιαστικά λόγος χρήσης βαρελιού. Αν πάντως κάποιος επιθυμεί βαρελίσιο η πρόταση μου ειναι το grand reserve santo wines.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Δοκιμάζοντας και μετά διαβάζοντας τα σχόλιά σας αισθάνομαι ότι κάνω fast-track οινική μάθηση. Νομίζω είναι χρήσιμα και για άλλους εδώ σαν κι εμένα που είμαστε βασικά μπιροπότες και κάνουμε δειλά βήματα στον χώρο του κρασιού. Βάζω κι εδώ έναν αστερίσκο για τα ασύρτικα.
Μια απορία που έχω είναι στο ότι όλα τα κρασιά που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα λένε "Περιέχει θειώδη". Υπάρχει κάτι αξιόλογο να δοκιμάσω χωρίς θειώδη για να καταλάβω την διαφορά;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Σ' ευχαριστώ πολύ. Δοκιμάζοντας και μετά διαβάζοντας τα σχόλιά σας αισθάνομαι ότι κάνω fast-track οινική μάθηση. Νομίζω είναι χρήσιμα και για άλλους εδώ σαν κι εμένα που είμαστε βασικά μπιροπότες και κάνουμε δειλά βήματα στον χώρο του κρασιού. Βάζω κι εδώ έναν αστερίσκο για τα ασύρτικα.
Μια απορία που έχω είναι στο ότι όλα τα κρασιά που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα λένε "Περιέχει θειώδη". Υπάρχει κάτι αξιόλογο να δοκιμάσω χωρίς θειώδη για να καταλάβω την διαφορά;
η νέα σαρωτική μόδα στα κρασιά είναι αυτά που λεγονται nature ή organic (δεν ειναι το ίδιο άλλο φυσικά άλλο βιολογικής καλλιέργειας) δεν είναι μόδα που ήρθε για να φύγει... τα κρασιά βιολογικής καλλιέργειας δεν έχουν θειώδη (δεν νομίζω να παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη γεύση) τα ''φυσικά'' κρασιά είναι κρασιά ελάχιστης ανθρώπινης παρέμβασης είτε μιλάμε για αμπέλι είτε μέχρι το τελικό προιόν, εννοειται απαγορεύεται δια ροπάλου χρήση συντηρητικών και πρόσθεση οποιουδήποτε άλλου συστατικού. Ισως κάποια στιγμή να ακούσεις καταξιωμένους Έλληνες παραγωγούς να δηλώνουν δικιολογημενα δλδ τα δικα μας τα κρασιά δεν ειναι φυσικά ? τι ειναι τεχνητά? η ουσία είναι ότι σε αρκετές περιπτώσεις το αποτέλεσμα το γευστικό που προκύπτει ειναι εντελώς διαφορετικό και πάντα, από προσωπική εμπειρια το λέω, στην αρχη ένα πολύ διαφορετικό κρασί συναρπάσει...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Υ View attachment 319247
Μια και ανέφερε ο Λευτέρης για τα nature, ένα Xarel.lo αξιοπρεπές από το μάρκετ σε χαμηλή τιμή.
κι εγώ που περίμενα να ανεβάσεις ένα που θα λέγεται panpan και θα είναι από σταφύλια που μάζεψες με τα χεράκια σου από εκεί γύρω..... αν τελικά το κάνεις και βάλεις στην ετικέτα κάποιο γαιδουροειδές επιφυλάσσομαι του δικαιώματος να ζητήσω ποσοστά επι των πωλήσεων. (natura gaidoura)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στα Αγγλικά κρασιά έκανα την τιμή που τους αξίζει. 187 ml.

Ένα λευκό ποικιλίας Bacchus από το Κεντ.
IMG_3521.JPG
IMG_3522.JPG


Ξεβαμένο χρώμα. Γεύση πράσινων βοτάνων που δεν θυμίζουν τόσο κρασί. Ενδιαφέρον αλλά δεν μετάνιωσα που δεν αγόρασα ολόκληρο μπουκάλι.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Στα Αγγλικά κρασιά έκανα την τιμή που τους αξίζει. 187 ml.

Ένα λευκό ποικιλίας Bacchus από το Κεντ.
View attachment 319259 View attachment 319260

Ξεβαμένο χρώμα. Γεύση πράσινων βοτάνων που δεν θυμίζουν τόσο κρασί. Ενδιαφέρον αλλά δεν μετάνιωσα που δεν αγόρασα ολόκληρο μπουκάλι.
το εντυπωσιακό δεν είναι ότι υπάρχουν αγγλικά κρασιά αλλά ότι τα παραγουν σε μέγεθος φιάλης συμβατης με την υπολοιπη ευρώπη!! (είμαι πολύ κακός το ξέρω) χάθηκε να βγαλουν μία δική τους φιάλης 242,50 ml? πάει χάλασαν κι αυτοί....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
και μιάς και μιλήσαμε για φυσικά κρασιά, οι οικος louis roederer ενας από τους σημαντικότερους οίκους σαμπάνιας μετά απο 50 περίπου χρόνια έβγαλε καινούργια ετικέτα η οποία πρόσφατα έγινε δώρο για τα γενεθλιά μου :) στην ωραιότερη συσκευασία που εχω δει ποτέ. Η Brut Nature είναι μια χρονολογημένη σαμπάνια του οίκου, που έχει όμως μερικά σπάνια χαρακτηριστικά. Έτσι, είναι η πρώτη νέα ετικέτα που δημιουργεί ο οίκος μετά την δεκαετία του 1970, όταν δημιούργησε την Cristal Rosé. Είναι ένα κρασί φτιαγμένο αποκλειστικά από σταφύλια βιοδυναμικής καλλιέργειας (όπως πια και η Cristal Rosé), αλλά και η μόνη Roederer που δεν έχει προσθήκη dosage, άρα την απολαμβάνουμε όπως είναι: ‘φυσική’ – για αυτό και ονομάστηκε Nature. Τέλος, το λαμπερό μυαλό του ιδιοκτήτη Frédéric Rouzaud συνεργάστηκε με ένα άλλο κορυφαίο ταλέντο για την δημιουργία αυτού του κρασιού, τον ‘μύθο’ Philippe Starck. Μάλιστα, ο Starck δεν είχε να κάνει μόνο με τον σχεδιασμό της φιάλης, αλλά συμμετείχε και στην παραγωγική διαδικασία! (απο το site aioloswines) θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή να την ανοίξω να σας πω εντυπώσεις.
 

Attachments

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.675
κι εγώ που περίμενα να ανεβάσεις ένα που θα λέγεται panpan και θα είναι από σταφύλια που μάζεψες με τα χεράκια σου από εκεί γύρω...
Μπα,τις απόπειρες τις σταμάτησα εδώ και καιρό.Απλά δεν το έχω.

Μην το λες απότομα.Προετοίμασε μας πρώτα.

αν τελικά το κάνεις και βάλεις στην ετικέτα κάποιο γαιδουροειδές επιφυλάσσομαι του δικαιώματος να ζητήσω ποσοστά επι των πωλήσεων. (natura gaidoura)
Έχεις χάσει τα δικαιώματα.Το γαιδούρι είναι το έμβλημα της Καταλωνίας ,όπως ο ταύρος για την Ισπανία.Υπάρχουν πολλές ετικέτες .
61rMEd5eVEL._AC_SX522_.jpg
71erxssxYZL._AC_SY679_.jpg
2013-tetu-grenache.png
330717_00_1.jpg

Ακόμα και μπύρα.
https://www.google.gr/search?q=vino...=img&ei=IvfjXvmiOo-sadPKo5AE&bih=625&biw=1366
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
απότι αντιλαμβάνομαι πρέπει να έχει σίγουρα τουλάχιστον έναν βαθμό ευγενείας, κάτι σε Δούκας, Κόμης, Βαρώνος και σίγουρα είναι και (ιπ)πότης. δεν περίμενα να έχει τόσες ετικέτες προς τιμήν του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom