Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
βλέπω ξαναζεστάθηκε το θέμα για τα καλά... για λευκό κρασί μη πάτε μακριά έχουμε υπέροχα κρασιά με τιμές από 11-16€ όποιος θέλει να του προτείνω καμμιά εικοσαριά.... επίσης έχουμε αρκετα ερυθρα πολύ αξιόλογα με τιμες από 15-30€ επίσης μπορω να προτέινω μερικά, ειδικεύομαι στα κρασιά της περιοχής μου (γύρω από το παγγαίο άντε μέχρι τον όλυμπο:D) μη σας πιάνει ξενομανία έχουμε υπέροχα κρασιά!! τα κρασια δεν εχουν την φορολόγηση των σκληρων ποτών μη μπερδεύετε φόρους, απλά έχουν πολλούς ενδιάμεσους όπως τα λαχανικα και ενω ξεκιναν σε καλή τιμη από το κτήμα καταλήγουν στη διπλή τιμη στο ραφι.... εκτιμω πολύ το ξυνόμαυρο γι αυτο και πέρσι αγόρασα περιπου 10000φιάλες (άσπρο και κόκκινο) και όχι δεν είμαι αλκοολικός....:D αγαπημενα μου κτηματα: γεροβασιλειου, βιβλια χωρα, αλφα, κ. λαζαριδη, ν. λαζαρίδη, κατσαρου, παυλιδη, τεχνη οινου, συμεωνιδη ( με σειρα προτεραιότητας) επίσης ξέρω ταβερνα στη θεσ/κη όπου έχει τα παραπάνω κρασια σε τιμες από -10% εως -30% απο τιμες κάβας!!! απίστευτο αλλά καρατσεκαρισμενο... την τελευταια φορά κάπως τις ανέβασε αλλά πάλι δε παιζεται... μη ρωτησετε πως το κάνει αυτό δε ξέρω.. όποιος θέλει στοιχειά της ταβερνας (πολύ καλό κρεας) ας στειλει π.μ.;) ε δε τα εχει όλα φθηνότερα, πρέπει να ξερεις καλά τις τιμες αγοράς....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
α να προτεινω και 3 λευκα εισαγωγης μη νομιζετε ότι πινω μονο της περιοχής... φανταστικο κρασι λευκο από ν ζηλανδία το cloudy bay (sauvignon blanc) το ηπια στο μεγαλη βρεττανία μιας και ειχε τιμη πώλησης με συντελεστη μόλις +50% . απο χιλή του Μontes Alpha Chardonnay κι από California του Kendall Jackson Chardonnay. Ειδικα το πρωτο όσοι μπορειτε να δωσετε τα 32 περιπου € μη το χασετε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
...απο χιλή του Μontes Alpha Chardonnay...
Ότι έχω πιει από Montes με έχει ικανοποιήσει πλήρως.Μεγάλο οινοποιείο και γενικώς δύσκολα έχω πέσει σε Χιλιάνικο που να με απογοήτευσε.Όταν λοιπόν θέλουμε να μιλάμε για "μεγάλα" κρασιά ας πιούμε κι ένα Montes Folly.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ότι έχω πιει από Montes με έχει ικανοποιήσει πλήρως.Μεγάλο οινοποιείο και γενικώς δύσκολα έχω πέσει σε Χιλιάνικο που να με απογοήτευσε.Όταν λοιπόν θέλουμε να μιλάμε για "μεγάλα" κρασιά ας πιούμε κι ένα Montes Folly.
και σε εξαιρετικες τιμές σε σχέση με αυτό που πίνεις...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μιλώντας για οινοποιούς,δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τον Ισπανό Miguel Torres.Απίθανα κρασιά (έχουμε ήδη αναφέρει την Esmeralda του) σε καταπληκτικές τιμές.Το Mas La Plana είναι ορόσημο στο χώρο.Για τις δε τιμές,πόσα ελληνικά κρασιά στα 10-15? μπορεί να βρει κανείς που να κάθονται ισάξια δίπλα στο Celeste;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όπου κι αν βρεθείτε στη Γερμανία, δοκιμάστε Riesling από την περιοχή του ποταμού Mosel. Γενικά για το Riesling ισχύει το όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό, αλλά όσο πιο καλό, τόσο πιο ακριβό, οπότε πρακτικά αποφύγετε τα δύο τελευταία χρόνια πριν το ταξίδι σας και από εκεί και πέρα δοκιμάστε στην τύχη οποιονδήποτε παραγωγό θέλετε. Όλοι οι παραγωγοί της περιοχής είναι εξαιρετικοί.
Κι αν δεν τα πάτε καλά με τα λευκά (ειδικά με το Riesling που δε συνδυάζεται καλά με φαγητό παρά μόνο με οστρακοειδή), η διπλανή κοιλάδα του ποταμού Ahr βγάζει ένα εξαιρετικό Pinot Noir...
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα απολυτως απο αλλες χωρες.θεωρω πως η ελλαδιτσα εχει πολυ καλο κρασι ειτε εμφιαλωμενο ειτε χυμα.στα νησια να προτιμαμε το χυμα κρασι..νησια οπως η σαντορινη και η κρητη φημιζονται για το κρασι τους.δεν εχουμε να κανουμε λοιπον τιποτα περισσοτερο απο το να τα δοκιμασουμε!!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
6 χρόνια πέρασα στην Κρήτη... όλα τα χύμα το ένα χειρότερο από το άλλο...
οι Κρητικοί ας αρκεστούν σε ρακί...
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
σαντορινη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
την γνωμη μου λεω ξερεις..ναι ναιιι..σε σενα μιλαω που με καληνυχτιζεις παρα πολυ ευγενικα ομολογω..για πες μας τωρα εσυ που το χεις το θεμα να μαθουμε κι εμεις που δεν εχουμε ιδεα!της κρητης δεν παλευεται το παμε αυτο..και της σαντορινης χαλια ειναι εε??για πες..εσυ τι μας προτεινεις που ξερεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom