Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.763
Likes
1.084
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
τον περασμένο Απρίλιο ήταν προγραμματισμένο ταξίδι στην Καμπανία/Βουργουνδία τελικά ακόμη το βλέπω στον ύπνο μου αλλά αποφάσισα να φέρω ένα μικρό κομμάτι του ταξιδιού στο σπίτι... οι σαμπάνιες είναι όλες μισης φιάλης (για να δοκιμάσω)
η πρώτη αριστερά μέχρι πριν λίγο δεν ήξερα ότι υπάρχει :) αλλά μιλάνε για σαμπάνια απο λευκο σταφύλι chardonnay φυσικά (αυτο σημαινει και το blanc de blancs που γραφει) 18Ε
η δεύτερη είναι το διάσημου οίκου louis roederer κάποιοι μιλανε για μια από τις καλύτερες NV (μη χρονολογημένη) σαμπάνια και μεγάλη αδικία για το ότι ειναι ποιο γνωστός για μία υπέροχη μικρής παραγωγής και απο τις διασημότερες σαμπάνιες που υπάρχουν την crystal (με τιμούλα κάπου 200ευρω) το περιεχομενο αυτης της μισης φιάλης ειναι η κλασσική συνταγη σαμπάνιας δλδ pinot noir, pinot meunier και chardonnay. τιμη μισης φιάλης 20Ε
Η τρίτη είναι ροζέ και ξερω τη μάρκα αλλά δε ξερω τι θα πιώ :) την πηρα για να δοκιμάσω εχει καλες κριτικες, τιμη 23Ε
η τεταρτη είναι από εναν από τους παλαιότερους οικους σαμπάνιες με τρομερη φημη τον οικο gosset και τιμη 21Ε
Ελπίζω να μη σας κουρασα.
1594392268400.png
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Έκτακτη αναφορά, από Ωκεάνια συλλογή: μόλις κατέβηκε ένα Pinot Noir και επιβεβαιώθηκε ακόμη μια φορά η αξία της ποικιλίας. Λίγο πιο σκούρο από το Γαλλικό, πιο γεμάτη γεύση, αλλά στην ουσία ευκολόπιοτο, ευγενές, φραουλένιο Pinot Noir με λίγο γεύση μανιταριού να δίνει μια γίηνη νότα. Καλοί γενικώς οι Νεοζηλανδοί και κάνουν πολλά, ε;

IMG_4219.JPG
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Mama Africa, ήπιαμε και από αυτή.

Πρώτα ένα Πινοτάζ και ένα λευκό Γκαρνάτσα:
IMG_3774.JPG


Και τέλος την πρόταση του @Dr Snoopy για Καμπερνέ Φραν (όμως την πιο οικονομική έκδοση Dolomite του Raats):
IMG_4509.JPG
IMG_4510.JPG


Αξιολόγιση:
Το Πινοτάζ σκούρο χρώμα, με πολύ φρουτώδη κερασένια γεύση. Μέτρια στιφάδα. Απλό και καλό!

Το λευκό Γκαρνάτσα είχε κίντρινο χρώμα. Πορτοκαλάτη γεύση με μια περίεργη επίγευση που θυμίζει λευκό πιπέρι. Ευκολόπιοτο για την ποσότητα αλκοόλ που έχει. Δεν με ενθουσίασε κυρίως λόγω της επίγευσης.

Το Καμπερνέ Φραν έντονο κόκκινο χρώμα. Ξηρό, απαλή γεύση κόκκινου φρούτου, επίγευση που θυμίζει το "καπνιστό" Καμπερνέ Σοβινιόν αλλά στο πιο μαλακό, και αρκετή στιφάδα. Εξαιρετικό.

Τιμές:
Morrisons The Best Pinotage £6.75
Morrisons The Best Grenache Blanc £8.25
Raats Dolomite Cabernet Franc £10.79
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και γκραν φινάλε στον οινικό γύρο μου στον κόσμο με Ηνωμένες Πολιτείες. Μια και ήταν η τελευταία χώρα στην λίστα μου έκανα λίγο πιο ακριβές επιλογές εδώ.

Πρώτα ένα Zinfandel (λέγεται αλλιώς και Primitivo) από την Καλιφόρνια.
IMG_4417.JPG
IMG_4418.JPG


Μετά ένα Πινό γρι (λέγεται αλλιώς και Πινό γκριζιό) από το Όρεγκον.
IMG_4522.JPG
IMG_4523.JPG


Και τέλος μία Ελλνικής καταγωγής Μαλβασία από την Καλιφόρνια.
IMG_4513.JPG
IMG_4514.JPG


Αξιολόγιση:

Το Ζινφαντελ έχει συμπυκνωμένη γεύση που μου θύμισε ...χουρμά και επίγευση λευκής σοκολάτας. Μεσαία πόσοτητα τανίνων. Υπέροχο.

Το Πινό γκρι έχει γεύση που μου θύμισε ...αχλάδι και γη και μεταλικότητα. Το καλύτερο Πινό γκρι που έχω πιεί, κάνει και για φαγητό και για μόνο του.

Η ...ιστορική Μαλβασία (το όνομα βγαίνει από την Μονεμβασιά που ήταν το λιμάνι που το προμήθευε στην υπόλοιπη Ευρώπη) ήταν το πιο ξηρό από τα τρία. Γεύση ανθών, λεμονόχορτο και ελαφρώς αλμυρή επίγευση. Πολύ καλό.

Τιμές:

Brazin Old Vine Zinfandel Lodi £14.99
A to Z - Oregon Pinot Gris £15.79
Birichino Vino - Malvasia Bianca £17.46
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Και τέλος την πρόταση του @Dr Snoopy για Καμπερνέ Φραν (όμως την πιο οικονομική έκδοση Dolomite του Raats)
Χαίρομαι που βρήκες το Καμπερνέ Φραν και σου άρεσε η γεύση του................... :) :clap:
Το Καμπερνέ Φραν έντονο κόκκινο χρώμα. Ξηρό, απαλή γεύση κόκκινου φρούτου, επίγευση που θυμίζει το "καπνιστό" Καμπερνέ Σοβινιόν αλλά στο πιο μαλακό, και αρκετή στιφάδα. Εξαιρετικό.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μας άρεσε πολυ. Επειδη δεν πιωθηκε σε συνθήκες "ελεγχόμενου πειράματος", αλλα με πολλα εξωτερικα ερεθίσματα θα πω μονο οτι μου φανηκε εντονο λεμονατο με ιχνος γηινης και γλυκιας γευσης.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
796
Likes
9.990
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μας άρεσε πολυ. Επειδη δεν πιωθηκε σε συνθήκες "ελεγχόμενου πειράματος", αλλα με πολλα εξωτερικα ερεθίσματα θα πω μονο οτι μου φανηκε εντονο λεμονατο με ιχνος γηινης και γλυκιας γευσης.
Και επειδή για τους οινόφιλους νομίζω ότι Σαντορίνη ίσον Ασύρτικο,προτείνω μερικές δοκιμασμένες Σαντορίνες για αυτούς που αγαπούν τα έντονα λευκά κρασιά
1.Καβαλιέρος 2013,κτήμα Σιγάλα
2.Νυχτέρι 2013,Οινοποίηση Χατζηδάκη
3.Καλίστη Reserve 2012,Μπουτάρης Οινοποιητική
4.Ασύρτικο βαρέλι 2013,Κτήμα Αργυρού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom