Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
2 chardonnay απο τον νέο κόσμο για ''καλές'' γιορτές: το πυκνό και εξωτικό kumeau river απο την μακρυνή νέα ζηλανδία (27ευρώ) και αριστερά το έντονο με γεύση καραμέλας βουτύρου MARCHAND & BURCH από την τραβελστορίτικη Αυστραλία (22ευρώ) πήραν άριστα και τα δύο. Με βιδωτό μεταλλικό πώμα βεβαίως βεβαίως...
 

Attachments

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Κάβα της Αθήνας έχει προσφορά τα 3 κρασιά που σερβιρίσθηκαν στην δεξίωση του Προεδρικού.Σε σετ τα 3 γύρω στα 40 Ευρώ.


Οι Ετικέτες Της Βραδιάς

Προσφορά -15%!
Σας προσφέρουμε τα κρασιά του επίσημου δείπνου για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική επανάσταση!
Η λίστα που συνόδευσε τα πιάτα του σεφ Λ.Λαζάρου ήταν:
"F" από τον νέο οινοποιό Φοίβο Παπαστρατή στην Εύβοια. Εκφραστικό και απολαυστικό blend από Ασύρτικο και Μοσχάτο, γεμάτο με εσπεριδοειδή, λευκόσαρκα φρούτα και άνθη όπως τριαντάφυλλο.
"Κλειδί" από την τρίτη γενιά του Κτήματος Μιχαηλίδη στην Δράμα. Μια Μαλαγουζιά με βάθος και πολυπλοκότητα, λευκόσαρκα φρούτα, ροδάκινο, κίτρο, τριαντάφυλλο, άνθη εσπεριδοειδών και ανανά.
"Αποσπερίτης" από τη σύγχρονη Οινοποιητική Λειψών, νησί στο Νοτιο-Ανατολικό Αιγαίο. Κρασί φυσικά γλυκό από το λιάσιμο της σπάνιας ποικιλίας Φωκιανό, με αρώματα από μέλι, γλυκό σταφύλι και αποξηραμένα φρούτα.
Τρία εξαιρετικά Ελληνικά κρασιά που αξίζει να ανακαλύψετε!
Καλή απόλαυση!
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είναι πολύ ωραία αυτή η σειρά του οινοποιείου, και το λευκό του είναι πολύ ευχάριστο (Semillon -Sauvignon Blanc). Επίσης εξυπηρετεί πολύ που δεν έχει φελλό, για εκδρομές η αυθόρμητες καταστάσεις!
Χαίρομαι που εγκρίνεις γιατί το διάλεξα λόγω ονόματος :icon_redface:
Θα το τιμήσω σήμερα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το οινοποιείο είναι από τα αγαπημένα μου, η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο κρασί δεν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για τα γούστα μου, αλλά αυτό είναι σίγουρα υποκειμενικό...
Ελπίζω να σου αρέσει!
Καλή απόλαυση!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πριν μερικά χρόνια είχα δοκιμάσει από το οινοποιείο αυτό το μαγικό βουνό. Υπέροχο αλλά τιμή τσουχτερή. Περιμένουμε σχόλια μετά για το μαύρο πρόβατο. (Έξυπνη ετικέτα.)
Τα τελευταία χρόνια είναι λίγο πιο οικονομικό και συμφέρει πολύ για κάποιον να "χτίσει κάβα" όταν τα σούπερ μάρκετ έχουν προσφορές 30-40% (ειδικά για ακριβά, κόκκινα κρασιά).
Νομίζω όμως ότι και γευστικά το συγκεκριμένο δεν είναι τόσο δυνατό όσο μια δεκαετία πριν, αλλά παραμένει σε κάθε περίπτωση σταθερή αξία για την κατηγορία του
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ελπίζω να σου αρέσει!
Καλή απόλαυση!
Ευχαριστώ!

Πριν μερικά χρόνια είχα δοκιμάσει από το οινοποιείο αυτό το μαγικό βουνό. Υπέροχο αλλά τιμή τσουχτερή. Περιμένουμε σχόλια μετά για το μαύρο πρόβατο. (Έξυπνη ετικέτα.)
Νομίζω ότι το μαγικό βουνό το έχω δοκιμάσει, αλλά πάει καιρός....για να καταλάβεις το θυμάμαι από το όνομα πάλι (σε εμένα πιάνει το μάρκετινγκ της ετικέτας :p)!
Μου αρέσουν τα ροζέ πολύ και το μαύρο πρόβατο είναι αρκετά ανοιχτόχρωμο σε σχέση με τα περισσότερα και είναι ο δεύτερος λόγος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον εκτός από την ετικέτα, που όντως τα σπάει! 🐑 ❤ :)

Ας αναστηθουμε και θα πω γνώμη αργότερα. Χρόνια πολλά και καλά να περάσετε όλοι!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
το μαγικό βουνό ερυθρό γνώρισε μεγάλες δόξες την δεκαετία του 90 και μεχρι τα μέσα της επόμενης δεκαετίας, έχω δοκιμάσει αρκετές σοδειές γύρω στο 2000 και ομολογώ οτι ήταν πολύ ενδιαφέρουσες, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα ήταν τσιμπημένο. Το αντίστοιχο cabernet του γειτονικού οινοποιείου με το ίδιο επώνυμο και την ετικέτα cava amethystos στις καλές του χρονιές (πριν το 2005) ήταν συναρπαστικό ειδικά κάποιες χρονιές δεκαετίας του '90 επίσης, άλλο cabernet της περιοχής αγαπημένο για το πάσχα και συνοδευτικό αρνιου κτλ το Οβηλος του κτηματος βιβλία χώρα, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η χρονιά που θα επιλέξετε σε όλα αυτά τα κρασιά. Γενικά πάντως τα μαγικά βουνα απο το 2009 και μετα (εσοδείας) αν και δεν τα εχω δοκιμάσει όλα είδα αρκετά σημαντική πτώση στην ποιότητα και ακόμα μεγαλύτερη στην τιμή, η ετικέτα πωλείται πλέον περίπου -40% απο πριν 10 χρόνια.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
τα ροζέ κρασιά πάντα είχαν μεγάλο ενδιαφέρον πρέπει να προσέχετε να είναι της τελευταιας εσοδείας (2020 τωρα δλδ) ή στην χειροτερη μια χρονιά πριν, πινονται φρεσκα. Δοκιμάστε το κτημα Παυλιδης με πολύ έντονα αρωματα καραμέλας βουτυρου να πλυμμηρίζουν τον ουρανίσκο (τα πολλά βιβλία με επηρέασαν) το ντελικάτο τέχνη οίνου και αυτό με το ποιο φανατικό κοινό του κτηματος βιβλία χώρα που τα τελευταια 3 χρόνια έγινε ποιο ανοιχτοχρωμο και συμβαδιζει με τα αντιστοιχα γαλλικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom