Ιταλία Κροατία Σλοβενία Κροατία - Σλοβενία οδικώς... από Ιταλία

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Χαιρετώ τους συμφορουμίτες! Έχουμε καιρό να τα πούμε γιατι μετά από εγκυμοσύνη και μωρο έκλεισα ένα χρόνο χωρίς ταξιδάκι.. Πέρασε πολύ γρήγορα μπορώ να πω.. Και τώρα ετοιμάζουμε το πρώτο ταξιδι μαζί με την μπουμπού μας. Έχουμε κανει ένα πλάνο γιατί σε 3 μέρες πετάμε αλλά αλλαγές μπορούμε να κάνουμε οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας ως προς τις διαδρομές-διανυκτερεύσεις.
- Πρώτη μέρα φτανουμε Βενετία με aegean στις 9.40π.μ.. Έχουμε κλείσει αυτοκίνητο (μεγάλο να χωράει καρότσι και βαλίτσες), το παίρνουμε από το αεροδρόμιο και διανυκτερευουμε στο Μέστρε (σε ξενοδοχείο με ιδιωτικό πάρκινγκ). Βενετία έχω ξαναπάει, μια μερα θα κάτσουμε και την άλλη μερα το πρωί φεύγουμε.
- Από Βενετία πάμε οδικώς στην Ριέκα, όπου θα συναντηθούμε με φιλικό ζευγάρι (οι αντρες θα πάνε γηπεδο να δουν την ΑΕΚ).. Καμιά συμβουλή για αυτή τη διαδρομή; Πόσο παίρνει περίπου; Θα μείνουμε σε διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης.
- Την τρίτη μέρα μετά το check out θα φύγουμε για λίμνες plitviche.. Πιστεύω θα φτάσουμε μεσημερακι και θα μας πάρει κανενα τετραωρο να τις δούμε.. Είναι ευκολες εκει οι διαδρομές με καρότσι; Αν φεύγουμε γύρω στις 6 το απόγευμα που βολευει να διανυκτερεύσουμε; (με στόχο την επόμενη μέρα να πάμε Λιουμπλιάνα).. Σκεφτομαι να μη μείνουμε στις λίμνες και να μοιρασουμε τη διαδρομή της επόμενης μέρας.. Να μείνουμε δηλαδή κάπου κοντα στα σύνορα (π.χ. Vinica ή Metlika), και ναχουμε άλλη 1μιση ώρα δρόμο την άλλη μέρα ως Λιουμπλιάνα (σύμφωνα με το rome2rio)..
-Την τέταρτη μέρα νωρίς το μεσημέρι θα είμαστε Λιουμπλιάνα.. Εδώ σκεφτομαι ή να κάτσουμε 4-5 ώρες να δούμε την παλιά πολη και το κάστρο, ή να μη κάτσουμε καθολου και να πάμε στη λίμνη Bled (βλέπω ειναι 40 λεπτά οδικώς).. Αλλά αξιζει η λίμνη αφού με το μωρο δε θα μπορούμε να κανουμε δραστηριότητες παρά μόνο βόλτες και φαγητό;.. Όπου και να πάμε τελικά, γύρω στις 7μ.μ. θα πρέπει να φευγουμε γιατι θα διανυκτερευσουμε σε ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο της Βενετίας , η πτηση μας ειναι 10.25 το πρωί της πέμπτης μέρας..

Αν είχαμε άλλη μία μέρα θα ήταν ιδανικά.. Τωρα θα μαστε λίγο στο τρεξιμο, αλλα τουλαχιστον θα εχουμε όλες τις μερες αυτοκίνητο.. Η μικρή μας είναι πολύ ήσυχη στο αυτοκίνητο, οπότε μεχρι 3ωρο (που αρχίζει να πεινάει) μπορούμε να κανουμε διαδρομή συνεχόμενη.. Ακουω συμβουλές-προτασεις..
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πιστεύω θα φτάσουμε μεσημερακι και θα μας πάρει κανενα τετραωρο να τις δούμε.. Είναι ευκολες εκει οι διαδρομές με καρότσι;
Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω. Όσους είδα με καρότσι εκτός από το μωρό κουβαλούσαν στα χέρια και το καρότσι. Οι διάδρομοι είναι κυρίως ξύλινοι, από μικρούς κορμούς δέντρων, αρκετά στενοί και έχει και αρκετά σκαλιά. Ο κόσμος δε είναι τόσο πολύς, που ένα καρότσι θα δημιουργήσει ακόμη μεγαλύτερο "μποτιλιάρισμα".
Εγώ θα σου συνιστούσα να μην το πάρεις καθόλου και να μεταφέρετε εναλλάξ με τον σύζυγο το μωρό με μάρσιπο, αν αυτό βέβαια είναι εφικτό.
Καλά να περάσετε στο πρώτο σας ταξίδι με την "μπουμπού" σας.
 
Last edited:

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Εχω την εντυπωση οτι ο καιρος ειναι βροχερος αυτη τη στιγμη σε εκεινα τα μερη. Τσεκαρε τον. Ισως χρειαστει να περιοριστουν οι εξωτερικοι χωροι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.. Mε μαρσιπο είναι καλη ιδέα.. Μεχρι τώρα που έπρεπε να κοιταει το μωρο προς εμας δε της αρεσε αλλά τωρα που θα μπει αναποδα και θα χαζευει γύρω μπορει να της αρέσει.. Θα το δοκιμάσω.. Γενικά είναι ασφαλείς οι βόλτες εκεί; Γιατί με το μωρο αγκαλιά και να περναμε από κορμους δεντρων δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! :p Ο καιρός πάντως βλέπω είναι οκ τη Παρασκευη που θα πάμε Πλιτβίτσε.. ήλιος αλλά ψυχρούλα, χωρίς βροχή..
Για λίμνη Bled δε το βλέπω πάντως.. 4 με 13 δειχνει και βροχές για το Σάββατο..
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.. Mε μαρσιπο είναι καλη ιδέα.. Μεχρι τώρα που έπρεπε να κοιταει το μωρο προς εμας δε της αρεσε αλλά τωρα που θα μπει αναποδα και θα χαζευει γύρω μπορει να της αρέσει.. Θα το δοκιμάσω.. Γενικά είναι ασφαλείς οι βόλτες εκεί; Γιατί με το μωρο αγκαλιά και να περναμε από κορμους δεντρων δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! :p Ο καιρός πάντως βλέπω είναι οκ τη Παρασκευη που θα πάμε Πλιτβίτσε.. ήλιος αλλά ψυχρούλα, χωρίς βροχή..
Για λίμνη Bled δε το βλέπω πάντως.. 4 με 13 δειχνει και βροχές για το Σάββατο..
Δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο ή επικίνδυνο εξαρτάται βέβαια από πόση πολυκοσμία έχει. Ρίξε καμία ματιά στο
youtube να δεις πως είναι οι διαδρομές και αποφασίζεις.
Τα ξύλινα μονοπάτια πάντως δεν τα θεωρώ επικίνδυνα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.. Mε μαρσιπο είναι καλη ιδέα.. Μεχρι τώρα που έπρεπε να κοιταει το μωρο προς εμας δε της αρεσε αλλά τωρα που θα μπει αναποδα και θα χαζευει γύρω μπορει να της αρέσει.. Θα το δοκιμάσω.. Γενικά είναι ασφαλείς οι βόλτες εκεί; Γιατί με το μωρο αγκαλιά και να περναμε από κορμους δεντρων δε μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα! :p Ο καιρός πάντως βλέπω είναι οκ τη Παρασκευη που θα πάμε Πλιτβίτσε.. ήλιος αλλά ψυχρούλα, χωρίς βροχή..
Για λίμνη Bled δε το βλέπω πάντως.. 4 με 13 δειχνει και βροχές για το Σάββατο..

εγω θα προτεινα να μεινεις στη Λουμπλιανα ολες τις ωρες και μερες απο το να πας στη Bled! δε λεω ομορφα ειναι αλλα θα χασεις πολυτιμο χρονο στις μετακινησεις κλπ! Οσον αφορα τη διαδρομη στις λίμνες που υποδεικνυονται απο την Ουνεσκο θα κανεις την απλη διαδρομη των 6 χλμ μεχρι τον μεγαλο καταρακτη που ειναι βατη και ευκολη απλα δε μπορεις να μεταφερεις τροχοφορο μεσα στο παρκο οπως πολυ σωστα υπεδειξε ο vasiliss!
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Η Λιουμπλιάνα μου φανηκε πολύ ενδιαφερουσα τις λιγες ωρες που έκατσα!! Η Μπλεντ ομορφη αλλά αν δεν κάνεις τίποτα και κατσεις απλώς στην οχθη για καφέ προτίμησε την Λιουμπλιάνα!
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Καλησπέρα παιδιά
Για τουρ στις δαλματικες ακτές και Λιουμπλιάνα στις 13 Ιουλίου τι λετε;
Έχει αυτή τη ζέστη με την υγρασία και δεν αντέχεται;
Θέλουμε να δούμε αξιοθέατα κάτι διαφορετικό από τη χώρα μας δεν μας ενδιαφερουν τα μπάνια όσον αφορά αυτό το ταξίδι αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό λόγω καιρού
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλησπέρα παιδιά
Για τουρ στις δαλματικες ακτές και Λιουμπλιάνα στις 13 Ιουλίου τι λετε;
Έχει αυτή τη ζέστη με την υγρασία και δεν αντέχεται;
Θέλουμε να δούμε αξιοθέατα κάτι διαφορετικό από τη χώρα μας δεν μας ενδιαφερουν τα μπάνια όσον αφορά αυτό το ταξίδι αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό λόγω καιρού

Ζέστη και υγρασία ναι! Μπάνιο δεν το βλέπω γιατί στις λίγες μέτριες παραλίες συρρέουν χιλιάδες..Δρόμοι μέτριοι με κίνηση το Σ/Κ υπερβολική.Η Λουμπλιάνα ΥΠΕΡΟΧΗ και αν συνδυαστεί και με λίμνες Πλίβιτσε κτλ ο.κ ..Ντουμπρόβνικ πολύ τουριστικό ακριβό και ίσως υπερεκτιμημένο αν και όμορφο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom