Κροατία Σλοβενία Κροατία ή/και Σλοβενία

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλημέρα, έκλεισα παρορμητικά κάποια πάμφθηνα εισιτήρια για Ζάγκρεμπ τον Απρίλιο και τώρα έχω αρχίσει να εξετάζω το πρόγραμμα. Κατ' αρχήν το Ζάγκρεμπ δεν μας λέει κάτι, οπότε λέμε να μοιράσουμε τις 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις) που έχουμε ως εξής:
- 2 διανυκτερεύσεις Λιουμπλιάνα (με ημερήσια σε Μπλέντ και τριγύρω)
- 2 διανυκτερεύσεις κάπου κεντρικά στην Ίστρια ώστε να δούμε Πιρίν, Ροβίνι κλπ.
Ερωτήματα:
- Νοικιάζοντας αμάξι από αεροδρόμιο Ζάγκρεμπ, ξέρει κάποιος το κόστος για πέρασμα σε Σλοβενία και επίσης αν χρειάζεται βινιέτα για το ενοικιαζόμενο?
- Προτεινόμενο μέρος για διαμονή κάπου κεντρικά για Ίστρια?. Με το σκεπτικό την μια μέρα να δούμε την δυτική πλευρά της και την επόμενη την ανατολική και βουρ για αεροδρόμιο. Σκεφτόμαστε το Motovun, καλά κάνουμε?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα, έκλεισα παρορμητικά κάποια πάμφθηνα εισιτήρια για Ζάγκρεμπ τον Απρίλιο και τώρα έχω αρχίσει να εξετάζω το πρόγραμμα. Κατ' αρχήν το Ζάγκρεμπ δεν μας λέει κάτι, οπότε λέμε να μοιράσουμε τις 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις) που έχουμε ως εξής:
- 2 διανυκτερεύσεις Λιουμπλιάνα (με ημερήσια σε Μπλέντ και τριγύρω)
- 2 διανυκτερεύσεις κάπου κεντρικά στην Ίστρια ώστε να δούμε Πιρίν, Ροβίνι κλπ.
Ερωτήματα:
- Νοικιάζοντας αμάξι από αεροδρόμιο Ζάγκρεμπ, ξέρει κάποιος το κόστος για πέρασμα σε Σλοβενία και επίσης αν χρειάζεται βινιέτα για το ενοικιαζόμενο?
- Προτεινόμενο μέρος για διαμονή κάπου κεντρικά για Ίστρια?. Με το σκεπτικό την μια μέρα να δούμε την δυτική πλευρά της και την επόμενη την ανατολική και βουρ για αεροδρόμιο. Σκεφτόμαστε το Motovun, καλά κάνουμε?
Σλοβενια θέλει βινιετα, ναι και για ενοικιαζομενο, και τη βγάζεις και ονλαιν, Κροατία οχι..
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλημέρα, έκλεισα παρορμητικά κάποια πάμφθηνα εισιτήρια για Ζάγκρεμπ τον Απρίλιο και τώρα έχω αρχίσει να εξετάζω το πρόγραμμα. Κατ' αρχήν το Ζάγκρεμπ δεν μας λέει κάτι, οπότε λέμε να μοιράσουμε τις 5 ημέρες (4 διανυκτερεύσεις) που έχουμε ως εξής:
- 2 διανυκτερεύσεις Λιουμπλιάνα (με ημερήσια σε Μπλέντ και τριγύρω)
- 2 διανυκτερεύσεις κάπου κεντρικά στην Ίστρια ώστε να δούμε Πιρίν, Ροβίνι κλπ.
Ερωτήματα:
- Νοικιάζοντας αμάξι από αεροδρόμιο Ζάγκρεμπ, ξέρει κάποιος το κόστος για πέρασμα σε Σλοβενία και επίσης αν χρειάζεται βινιέτα για το ενοικιαζόμενο?
- Προτεινόμενο μέρος για διαμονή κάπου κεντρικά για Ίστρια?. Με το σκεπτικό την μια μέρα να δούμε την δυτική πλευρά της και την επόμενη την ανατολική και βουρ για αεροδρόμιο. Σκεφτόμαστε το Motovun, καλά κάνουμε?

Εκανα την διαδρομη τον Οκτωβριο

απο τα καλυτερα που εχω μείνει -

Apartments Rozalija, Preddvor, Σλοβενία



απλο , καθαρο , φθηνο

https://www.booking.com/hotel/hr/ap...=df13684e3ea10127;type=total;ucfs=1&#tab-main
 
Μηνύματα
23
Likes
6
Να ρωτήσω κάτι ακόμα να μου πείτε μια γνώμη; Στο Ζάγκρεμπ φτάνουμε στις 18:30 και σκεφτόμουν αφού έχουμε μέρες να πηγαίναμε κατευθείαν Λουμπλιάνα να μεναμε 2 μέρες εκεί ώστε να δούμε και λίμνη Μπλεντ και μετά να επιστρέψουμε Ζάγκρεμπ για να μείνουμε άλλες 2 μέρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε αφού θα φτάσουμε 18:30 Ζάγκρεμπ πες 19:00 με 19:30 θα υπάρχει τρόπος να φύγουμε εκείνη την ώρα για Λουμπλιάνα; Φεύγουν δρομολόγια και από αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ για Λουμπλιάνα; Και αν ναι πιστεύετε θα έχει τόσο αργά;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Να ρωτήσω κάτι ακόμα να μου πείτε μια γνώμη; Στο Ζάγκρεμπ φτάνουμε στις 18:30 και σκεφτόμουν αφού έχουμε μέρες να πηγαίναμε κατευθείαν Λουμπλιάνα να μεναμε 2 μέρες εκεί ώστε να δούμε και λίμνη Μπλεντ και μετά να επιστρέψουμε Ζάγκρεμπ για να μείνουμε άλλες 2 μέρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε αφού θα φτάσουμε 18:30 Ζάγκρεμπ πες 19:00 με 19:30 θα υπάρχει τρόπος να φύγουμε εκείνη την ώρα για Λουμπλιάνα; Φεύγουν δρομολόγια και από αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ για Λουμπλιάνα; Και αν ναι πιστεύετε θα έχει τόσο αργά;
Απο Ζαγκρεμπ φεύγουν λεωφορεια ολη μέρα μεχρι αργά .. Κατεβασε το app FlixBus..
Απο αεροδρόμιο αν φτάνετε Κυριακή νομίζω υπαρχει δρομολόγιο σίγουρα εκει κατα τις 19:30 τις αλλες μέρες δεν γνωρίζω..
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Να ρωτήσω κάτι ακόμα να μου πείτε μια γνώμη; Στο Ζάγκρεμπ φτάνουμε στις 18:30 και σκεφτόμουν αφού έχουμε μέρες να πηγαίναμε κατευθείαν Λουμπλιάνα να μεναμε 2 μέρες εκεί ώστε να δούμε και λίμνη Μπλεντ και μετά να επιστρέψουμε Ζάγκρεμπ για να μείνουμε άλλες 2 μέρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε αφού θα φτάσουμε 18:30 Ζάγκρεμπ πες 19:00 με 19:30 θα υπάρχει τρόπος να φύγουμε εκείνη την ώρα για Λουμπλιάνα; Φεύγουν δρομολόγια και από αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ για Λουμπλιάνα; Και αν ναι πιστεύετε θα έχει τόσο αργά;
Δες και αυτό: GoOpti – trusted by more than 2,000,000 passengers
Είναι shared transfers, μπορεί να σε βοηθήσει
 

ioanalex4

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
x


χαχαχα...αυτά είναι τα καλά....κοίτα είχαμε νοικιασμένο αυτοκίνητο απο Ζάγκρεμπ οπότε λεωφορεία γιοκ...βάλτε στο πρόγραμμα και το Rovinj αλλα και το Motovun....από Ίστρια πάς Cres από το πορθμείο στη Brestova...Cres και Losinj ουσιαστικά είναι ενωμένα και αξίζει να μείνεις και στα δύο αν και εμείς μείναμε μόνο Losinj...εννοείτε είχε κόσμο αρκετό αλλα τέλη Ιουλίου έχει παντού κόσμο...περάσαμε και στο Krk απέναντι αλλά εκεί στην χώρα γινόταν πραγματικά πανικός. Χωρίς τον κόσμο μάλλον καλή είναι η χώρα αλλά φύγαμε γρήγορα...
@el de abajo Σχεδιάζω για μέσα σχεδόν δύο εβδομάδες ένα παρόμοιο ταξίδι. Άφιξη στο Ζάγκρεμπ και μετά με νοικιασμένο αυτοκίνητο προς Rovinj και μετά Rijeka και νησιά Cres και Losinj. Έχεις μήπως κρατήσει κάποιες σημειώσεις για το τι αξίζει σε φαγητό/εστιατόρια εκεί ή τι μπορεί να δει/κάνει κάποιος; :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Με όλες αυτές τις πληροφορίες λίγο μπερδεύτηκα ως προς την κατανομή των μερών. Έχω στην διάθεση μου 3 μέρες, θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ και θέλουμε να δούμε σίγουρα Ζάγκρεμπ, Λιουμπλιάνα και λίμνη Μπλέντ.
Επίσης θα ήθελα μια καλή εταιρία με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα και όλες τις πληροφορίες για αλλαγή χώρας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.604
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γιατί θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να τα κάνετε αυτά; Μέσα στο Ζάγκρεμπ θα δυσκολευτείτε πολύ με τα πάρκιγκ και υπάρχουν ωραιότατες συγκοινωνίες που σας πάνε έυκολα και γρήγορα Λουμπλιάνα και Μπλεντ. Για αλλαγή χώρας οι εταιρείες ενοικίασης συνήθως δεν συναινούν θα πρέπει να μιλήσετε μαζί τους.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
3 μέρες γεμάτες και δύο ημέρες ταξιδιών? Τι ώρα φτάνετε και τι ώρα φεύγετε από το αεροδρόμιο?
Επίσης για τι εποχή είναι κλεισμένο το ταξίδι? Προ η μετά από την αλλαγή της ώρας?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
3 μέρες γεμάτες και δύο ημέρες ταξιδιών? Τι ώρα φτάνετε και τι ώρα φεύγετε από το αεροδρόμιο?
Επίσης για τι εποχή είναι κλεισμένο το ταξίδι? Προ η μετά από την αλλαγή της ώρας?
Το ταξίδι είναι μετά την αλλαγή ώρας, τον επόμενο μήνα. Φτάνουμε Σάββατο απόγευμα στο Ζάγκρεμπ και επιστροφή την Τρίτη μεσημέρι.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Γιατί θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να τα κάνετε αυτά; Μέσα στο Ζάγκρεμπ θα δυσκολευτείτε πολύ με τα πάρκιγκ και υπάρχουν ωραιότατες συγκοινωνίες που σας πάνε έυκολα και γρήγορα Λουμπλιάνα και Μπλεντ. Για αλλαγή χώρας οι εταιρείες ενοικίασης συνήθως δεν συναινούν θα πρέπει να μιλήσετε μαζί τους.
είμαστε οικογένεια με μικρό παιδί. Οπότε το θέλουμε το αυτοκίνητο για την μεταφορά μας στην Σλοβενία. Όσον αφορά το Ζάγκρεμπ το αυτοκίνητο θα το έχουμε παρκαρισμένο στο ξενοδοχείο και θα γυρίσουμε με τα πόδια την πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom