Κροατία Σλοβενία Κροατία ή/και Σλοβενία

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
x
@el de abajo μεχρι να το δεις εκλεισα δωματιο και λεωφορεια. 3 μερες Rijeka που βολευε και βλεπουμε τι θα δουμε απο νησια η την Pula.
χαχαχα...αυτά είναι τα καλά....κοίτα είχαμε νοικιασμένο αυτοκίνητο απο Ζάγκρεμπ οπότε λεωφορεία γιοκ...βάλτε στο πρόγραμμα και το Rovinj αλλα και το Motovun....από Ίστρια πάς Cres από το πορθμείο στη Brestova...Cres και Losinj ουσιαστικά είναι ενωμένα και αξίζει να μείνεις και στα δύο αν και εμείς μείναμε μόνο Losinj...εννοείτε είχε κόσμο αρκετό αλλα τέλη Ιουλίου έχει παντού κόσμο...περάσαμε και στο Krk απέναντι αλλά εκεί στην χώρα γινόταν πραγματικά πανικός. Χωρίς τον κόσμο μάλλον καλή είναι η χώρα αλλά φύγαμε γρήγορα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
x


χαχαχα...αυτά είναι τα καλά....κοίτα είχαμε νοικιασμένο αυτοκίνητο απο Ζάγκρεμπ οπότε λεωφορεία γιοκ...από Ίστρια πάς Cres από το πορθμείο στη Brestova...Cres και Losinj ουσιαστικά είναι ενωμένα και αξίζει να μείνεις και στα δύο αν και εμείς μείναμε μόνο Losinj...εννοείτε είχε κόσμο αρκετό αλλα τέλη Ιουλίου έχει παντού κόσμο...περάσαμε και στο Krk απέναντι αλλά εκεί στην χώρα γινόταν πραγματικά πανικός. Χωρίς τον κόσμο μάλλον καλή είναι η χώρα αλλά φύγαμε γρήγορα...
Ειδα και λεωφορεια της Arriva για Pula που μου φαινεται πολυ ελκυστικη. Θα δουμε.
Φωτια και λαυρα τα κροατικα λεωφορεια. Ας ειναι καλα η flixbus για τα βασικα απο Ιταλια σε Ιστρια.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
δεν ξέρω αν είδες...έκανα διόρθωση...νομίζω το Rovinj είναι άχαστο αλλά αν μπορείς πάνε και Motovun...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
δεν ξέρω αν είδες...έκανα διόρθωση...νομίζω το Rovinj είναι άχαστο
Ειναι μικρη η αποσταση απο Pula. Θα δουμε εκει τι παιζει με τα λεωφορεια. Για την ωρα βλεπω λιγα δρομολογια τη μερα απο Rijeka εκτος αν πυκνωσουν κι αλλο το καλοκαιρι.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Ειναι μικρη η αποσταση απο Pula. Θα δουμε εκει τι παιζει με τα λεωφορεια. Για την ωρα βλεπω λιγα δρομολογια τη μερα απο Rijeka εκτος αν πυκνωσουν κι αλλο το καλοκαιρι.
ααα και μια που το θυμήθηκα...στην Pula, αν σου αρέσουν αυτές οι φάσεις, έχει το κέντρο πολιτισμού (λίγο σαν κατάληψη είναι, αλλά Kreuzberg ), Karlo Rojc...αξίζει νομίζω να πας για βόλτα, φώτογραφίες κτλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.777
Καλα, κατσε να βρεθει λεωφορειο γιατι οι συγκοινωνιες που βλεπω ειναι ανεκδοτο. Οι διαμονες στην Pula ακυρωσιμες ως εναν μηνα πριν το ταξιδι αν ειναι οικονομικες η παμε στα 100+ το δικλινο κι αν σ αρεσει.
Ζορικη περιπτωση η Ιστρια.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχω κλείσει και εγω για Σλοβενία μέσω Ζαγκρεμπ. Θα έχουμε 3 γεμάτες μέρες Σλοβενία (+ ένα βράδυ που θα την περάσουμε σίγουρα Λιουμπλιανα + μισή μέρα που θα περάσουμε στο Ζάγκρεμπ προς αναμονή της πτήσης).

Από τις 3 θα αφιερώσω μια ολόκληρη Λιουμπλιάνα, αλλά για τις άλλες δύο έχω μπερδευτεί. Θα έχουμε αμάξι για τα εκτός Λιουμπλιάνας.
Σίγουρα θα ήθελα να πάω σε ένα από τα γνωστά σπήλαια (να προτιμήσω Skocjan ή Postojna?) θα ήθελα να δω λίγο από τη ακτή (κάποια από Piran, Koper, Isola, Trieste ποια?) αλλά και βουνά φαράγγια (ένα από τα Tolmin, Great Soca, Vitgar, Mostnica) και λίμνες (Bled, Bohinj) στα βόρια (@GTS για πες κάτι παραπάνω για την καταπληκτική φύση).

Καταλαβαίνω ότι θα είναι από λίγο έως πολύ πιεσμένο, δεν μας κουράζει το τρέξιμο απλά να προλάβει να μας μείνει και καμια εικόνα.
Ουσιαστικά ρωτάω αν πιστεύετε πως πρέπει να επιλέξω μεταξύ βουνων/φαραγγιών ή ακτής και να κάνω μόνο το ένα από τα 2. Από την άλλη, αν βγαίνει το λίγο απόλα τι θα θεωρούσατε άχαστο από τα παραπάνω (ή και κάτι άλλο που δεν έχω υπόψη)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.123
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Έχω κλείσει και εγω για Σλοβενία μέσω Ζαγκρεμπ. Θα έχουμε 3 γεμάτες μέρες Σλοβενία (+ ένα βράδυ που θα την περάσουμε σίγουρα Λιουμπλιανα + μισή μέρα που θα περάσουμε στο Ζάγκρεμπ προς αναμονή της πτήσης).

Από τις 3 θα αφιερώσω μια ολόκληρη Λιουμπλιάνα, αλλά για τις άλλες δύο έχω μπερδευτεί. Θα έχουμε αμάξι για τα εκτός Λιουμπλιάνας.
Σίγουρα θα ήθελα να πάω σε ένα από τα γνωστά σπήλαια (να προτιμήσω Skocjan ή Postojna?) θα ήθελα να δω λίγο από τη ακτή (κάποια από Piran, Koper, Isola, Trieste ποια?) αλλά και βουνά φαράγγια (ένα από τα Tolmin, Great Soca, Vitgar, Mostnica) και λίμνες (Bled, Bohinj) στα βόρια (@GTS για πες κάτι παραπάνω για την καταπληκτική φύση).

Καταλαβαίνω ότι θα είναι από λίγο έως πολύ πιεσμένο, δεν μας κουράζει το τρέξιμο απλά να προλάβει να μας μείνει και καμια εικόνα.
Ουσιαστικά ρωτάω αν πιστεύετε πως πρέπει να επιλέξω μεταξύ βουνων/φαραγγιών ή ακτής και να κάνω μόνο το ένα από τα 2. Από την άλλη, αν βγαίνει το λίγο απόλα τι θα θεωρούσατε άχαστο από τα παραπάνω (ή και κάτι άλλο που δεν έχω υπόψη)
Κι εγώ στο πρόσφατο ταξίδι μου Σλοβενία-Ζάγκρεμπ πέρασα ουσιαστικά 3+ μέρες Σλοβενία και το έκανα όπως σκέφτεσαι κι εσύ. Μία μέρα Λιουμπλιάνα και δύο πέριξ με αμάξι. Στο πρώτο daytrip πήγαμε στις λίμνες Bled και Βοhinj και από εκεί στον καταρράκτη Savica. Η φύση υπέροχη, ειδικά η διαδρομή Bohinj-Savica. Και οι δύο λίμνες είναι πολύ όμορφες. Η μεν Bled αρκετά τουριστική, η Βοhinj έχει πιο άγρια ομορφιά και λιγότερο κόσμο. Αξιόλογη και η ανάβαση προς τον καταρράκτη. Στο γυρισμό περάσαμε και από από κάποια χωριουδάκια που ήταν αρκετά γραφικά.

Τη δεύτερη μέρα πήγαμε στο σπήλαιο Postojna (και στο δίπλα χωριό) και από εκεί κάναμε εκδρομή Piran και πέριξ. Το Piran αξίζει πολύ, πανέμορφο με ενετικό αέρα. Όσο για σπήλαια εμένα μου είχε κάτσει να πάω στο συγκεκριμένο (το οποίο είναι τεράστιο και πολύ αξιόλογο) και δε μετανιώνω για την επιλογή μου.

(Γενικά στη Σλοβενία τίποτα δεν το θεωρώ άχαστο, ιδιαίτερα για όσες-ους έχουν ταξιδέψει αρκετά στην Κεντρική Ευρώπη. Είναι όμορφη χώρα, αλλά δεν βλέπεις κάτι που δεν έχεις ξαναδεί. Προσωπικά μου άρεσε που είδαμε "λίγο από όλα" στις εκδρομές που κάναμε και πήρα μια σφαιρική άποψη της χώρας.)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω κλείσει και εγω για Σλοβενία μέσω Ζαγκρεμπ. Θα έχουμε 3 γεμάτες μέρες Σλοβενία (+ ένα βράδυ που θα την περάσουμε σίγουρα Λιουμπλιανα + μισή μέρα που θα περάσουμε στο Ζάγκρεμπ προς αναμονή της πτήσης).

Από τις 3 θα αφιερώσω μια ολόκληρη Λιουμπλιάνα, αλλά για τις άλλες δύο έχω μπερδευτεί. Θα έχουμε αμάξι για τα εκτός Λιουμπλιάνας.
Σίγουρα θα ήθελα να πάω σε ένα από τα γνωστά σπήλαια (να προτιμήσω Skocjan ή Postojna?) θα ήθελα να δω λίγο από τη ακτή (κάποια από Piran, Koper, Isola, Trieste ποια?) αλλά και βουνά φαράγγια (ένα από τα Tolmin, Great Soca, Vitgar, Mostnica) και λίμνες (Bled, Bohinj) στα βόρια (@GTS για πες κάτι παραπάνω για την καταπληκτική φύση).

Καταλαβαίνω ότι θα είναι από λίγο έως πολύ πιεσμένο, δεν μας κουράζει το τρέξιμο απλά να προλάβει να μας μείνει και καμια εικόνα.
Ουσιαστικά ρωτάω αν πιστεύετε πως πρέπει να επιλέξω μεταξύ βουνων/φαραγγιών ή ακτής και να κάνω μόνο το ένα από τα 2. Από την άλλη, αν βγαίνει το λίγο απόλα τι θα θεωρούσατε άχαστο από τα παραπάνω (ή και κάτι άλλο που δεν έχω υπόψη)
Για μένα η λίμνη Μπλεντ είναι μαγικό μέρος, είχα πάει Ιούνιο του 2015 και δεν υπήρχε ψυχή. Κάτι θα βρείτε κ τριγύρω που να σας αρέσει!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.123
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για μένα η λίμνη Μπλεντ είναι μαγικό μέρος, είχα πάει Ιούνιο του 2015 και δεν υπήρχε ψυχή. Κάτι θα βρείτε κ τριγύρω που να σας αρέσει!
Απρίλη γινόταν χ-α-μ-ο-ς. Θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μεγάλο τουριστικό μπαμ η χώρα και είναι αρκετά διαφορετικά ακόμα και σε σχέση με λίγα χρόνια πριν. Τυχεροί όσοι την είδατε πριν γίνει "trendy". Λιουμπλιάνα-Μπλεντ και Postojna πολύς κόσμος και πολλά γκρουπ! Bohinj, Savica και Piran ήταν πολύ καλύτερη η κατάσταση.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σας ευχαριστώ και τους 2! Λογικα θα δοκιμάσω το τουρλου και απλα θα αποφασίσω για τα μέρη.

@underwater, να φανταστώ ότι είχατε βάση και όλες τις διανυκτερεύσεις στην Λιουμπλιάνα έτσι?

Αρχές Σεπτέμβρη θα πάω εγώ, ας ελπίσουμε να έχει ξεμπουκώσει κάπως.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom