Κρουαζιέρα με ποταμόπλοιο!!!

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Φτάνοντας το καλοκαίρι στο τέλος του, νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αρχίσουμε να οργανώνουμε τις φθινοπωρινές αλλά και τις Χριστουγεννιάτικες αποδράσεις μας.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να θίξω άλλον έναν τομέα της κρουαζιέρας που είναι σχεδόν άγνωστος στην Ελλάδα: την κρουαζιέρα με ποταμόπλοιο.
Και πιο συγκεκριμένα, μιας και αναφέρθηκα στο διάστημα των εορτών, μιλάω για κρουαζιέρα όπως στον Δούναβη ή στον Ρήνο, όπου στις όχθες τους βρίσκονται πολλές γραφικές πόλεις και χωριουδάκια με χριστουγενιάτικες αγορές και γενικά γιορτινή ατμόσφαιρα.
Περιμένω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα καθώς και προτάσεις, αν υπάρχουν, για κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη περιοχή.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στον Ρηνο γινονται πολλες κρουαζιερες. Ηταν να κανω και εγω μια φετος το καλοκαιρι, αλλα δεν εκατσε. Μια πολυ αγαπητη διαδρομη ειναι απο τη Βονη εως το Konigswinter, μια τοποθεσια με αμπελωνες. Η περιοχη ονομαζεται " επτα λοφοι" και ειναι γεματη πυργους και καστρα.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πριν από 5 μέρες ήμουν στο Bodrum στην Τουρκία. Από εκεί και ίσως και από άλλα λιμάνια στα παράλια ξεκινούν 7ήμερες ή 4ήμερες κρουαζιέρες. Είναι γνωστές σαν Μπλέ κρουαζιέρες (Mavi Yolculuk ) με τιμές που είναι και αρκετά χαμηλότερες από αντίστοιχες ξενοδοχείων. Ειδικά όπως μου είπε ντόπιος ξενοδόχος η περίοδος μετά τις 15 Σεπτεμβρίου είναι η καλύτερη περίοδος για τις κρουαζιέρες, καθώς ενώ ο καιρός είναι ακόμη καλός, μειώνονται και οι τιμές και ο κόσμος στις παραλίες που δένουν τα σκάφη για μπάνιο και ύπνο. Τα σκάφη είναι καλοτάξιδα πανέμορφα ξύλινα παραδοσιακά ιστιοφόρα με 4 ή 5 δίκλινες καμπίνες με λουτρό και στην τιμή περιλαμβάνονται όλα τα γεύματα. Το αστείο ή τραγικό είναι ότι τα καρνάγια της Τουρκίας προμηθεύουν με σκάφη τα νησιά της Δωδεκανήσου όπως με πληροφόρησε καπετάνιος στην Κώ που κάνει ημερήσιες εκδρομές με ένα τέτοιο σκάφος.
 
Last edited by a moderator:

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πριν από 5 μέρες ήμουν στο Bodrum στην Τουρκία. Από εκεί και ίσως και από άλλα λιμάνια στα παράλια ξεκινούν 7ήμερες ή 4ήμερες κρουαζιέρες. Είναι γνωστές σαν Μπλέ κρουαζιέρες (Mavi Yolculuk ) με τιμές που είναι και αρκετά χαμηλότερες από αντίστοιχες ξενοδοχείων. Ειδικά όπως μου είπε ντόπιος ξενοδόχος η περίοδος μετά τις 15 Σεπτεμβρίου είναι η καλύτερη περίοδος για τις κρουαζιέρες, καθώς ενώ ο καιρός είναι ακόμη καλός, μειώνονται και οι τιμές και ο κόσμος στις παραλίες που δένουν τα σκάφη για μπάνιο και ύπνο. Τα σκάφη είναι καλοτάξιδα πανέμορφα ξύλινα παραδοσιακά ιστιοφόρα με 4 ή 5 δίκλινες καμπίνες με λουτρό και στην τιμή περιλαμβάνονται όλα τα γεύματα. Το αστείο ή τραγικό είναι ότι τα καρνάγια της Τουρκίας προμηθεύουν με σκάφη τα νησιά της Δωδεκανήσου όπως με πληροφόρησε καπετάνιος στην Κώ που κάνει ημερήσιες εκδρομές με ένα τέτοιο σκάφος.




Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, αλλά νομίζω οτι αναφέρεσαι σε κρουαζιέρες με πλοιο και όχι με ποταμόπλοιο.
 
Last edited by a moderator:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, αλλά νομίζω οτι αναφέρεσαι σε κρουαζιέρες με πλοιο και όχι με ποταμόπλοιο.
Πράγματι αναφέρομαι σε κρουαζιερα με πλοίο, αλλά όπως έγραψες και πιο πάνω

" καθώς και προτάσεις, αν υπάρχουν, για κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη περιοχή."

σκέφτηκα να το αναφέρω. (Τα ειχα και φρέσκα).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φτάνοντας το καλοκαίρι στο τέλος του, νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αρχίσουμε να οργανώνουμε τις φθινοπωρινές αλλά και τις Χριστουγεννιάτικες αποδράσεις μας.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να θίξω άλλον έναν τομέα της κρουαζιέρας που είναι σχεδόν άγνωστος στην Ελλάδα: την κρουαζιέρα με ποταμόπλοιο.
Και πιο συγκεκριμένα, μιας και αναφέρθηκα στο διάστημα των εορτών, μιλάω για κρουαζιέρα όπως στον Δούναβη ή στον Ρήνο, όπου στις όχθες τους βρίσκονται πολλές γραφικές πόλεις και χωριουδάκια με χριστουγενιάτικες αγορές και γενικά γιορτινή ατμόσφαιρα.
Περιμένω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα καθώς και προτάσεις, αν υπάρχουν, για κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη περιοχή.
Οι κρουαζιέρες στο Νείλο είναι επίσης κλασσικές.
Ένα site με πληροφοριες για αντίστοιχες κρουαζιέρες: European River Cruises, European River Cruise, Europe River Cruises, Europe River Cruise, River Cruise Europe

Επίσης, σε πολλούς ποταμούς και κανάλια στην Ευρώπη (π.χ. Canal du Midi) η πλεύση είναι ελέυθερη και δε χρειάζεται άδειες, διπλώματα καπετάνιου κλπ. Μια εναλλακτική είναι η εννοικίαση σκάφους και self-made κρουαζιέρα στους ποταμούς αυτούς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φτάνοντας το καλοκαίρι στο τέλος του, νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να αρχίσουμε να οργανώνουμε τις φθινοπωρινές αλλά και τις Χριστουγεννιάτικες αποδράσεις μας.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να θίξω άλλον έναν τομέα της κρουαζιέρας που είναι σχεδόν άγνωστος στην Ελλάδα: την κρουαζιέρα με ποταμόπλοιο.
Και πιο συγκεκριμένα, μιας και αναφέρθηκα στο διάστημα των εορτών, μιλάω για κρουαζιέρα όπως στον Δούναβη ή στον Ρήνο, όπου στις όχθες τους βρίσκονται πολλές γραφικές πόλεις και χωριουδάκια με χριστουγενιάτικες αγορές και γενικά γιορτινή ατμόσφαιρα.
Περιμένω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα καθώς και προτάσεις, αν υπάρχουν, για κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη περιοχή.
αν και δεν έχω πάει ποτέ δεν προτείνω κρουαζιέρα στη Γερμανία χειμώνα. ο καιρός είναι ευμετάβλητος και μπορείο να αντιμετωπισεις βροχή για πολλές μερες ή και λασπόχιονο. πέρα από το κρύο φυσικά που θα είναι απαγορευτικό για να μείνεις έξω. το καλοκαίρι αλλάζουν τα πράγματα και γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. οι καλύτερες ποταμίσιες πάντως νομίζω ότι γίνονται πλέον στον Yangtze στην Κίνα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Γνωρίζει κανείς αν μπορει να χρησιμοποιήσει κάποιος ποταμόπλοιο σαν μεταφορικό μέσο για να πάει απο μια χώρα σε μιαν άλλη; (πχ. αυτες που διαβρέχει ο Δούναβης)
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Zετα μου μόλις γυρίσαμε από Μπρατισλάβα-Βιέννη. Από Μπρατισλάβα πήγαμε Βιέννη με ποταμοπλοιο-καταμαραν-εσυ κανεις το αντιστροφο αν θες να το κανεις σαν μονοημερη εκδρομη.Η διαδρομη ηταν ευχαριστη,μια ωρα και ενα τέταρτο.Υπαρχουν και καποιες πολλων ημερων οργανωμενες απο γραφεια,βλεπω οτι κοστιζουν αρκετα και δεν ξερω αν αξιζουν τον κοπο.Αλλα -οπως λεει κι ο taver- καταπληκτικη κρουαζιερα αυτη του Νειλου-αν σου κανει για Χριστουγεννα!?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.984
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom