Κρουαζιέρα, να πάω;

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
κατι τετοιες ωρες που ο φυσιολογικος κοσμος κοιμαται,μες στη μαυρη χειμωνια μου ρχονται κατι ιδεες...βασικα σιγα τη χειμωνια,εδω στο νησι εχουμε ενα κουνουπι απ τον σεπτεμβρη και το μεγαλωνουμε σαν παιδι μας.ελεγα μπας και πηγαινα τελος του 2020 οκτωβρη δλδ,να εδω κοντα...
εχει μια κρουαζιερα,μ ενα πανεμορφο καραβι,που παει απο πειραια,αιγυπτο,καιρο,αλεξανδρεια,κυπρο,λιβανο και ισραηλ,επιστρεφει μετα ροδο,κουσαντασι και παλι πειραια......μωρε...να το κανω;δεν ειναι πανακριβο αν σκεφτεις τι προσφερει,συν οτι εγω θελω με τρωει που λενε να παω να δω κατι εκτος ευρωπης,ηθελα ινδια,αλλα θα επιστρεψω με παιδακια,μαιμουδακια,και θα αρρωστησω το ξερω,οχι απο ιους,οσο κι αν θα θελα να παω,αλλα απο πικρα που θα συναντησω εκει...να το κανω;τι λετε,εχει παει κανεις κρουαζιερα;παντως ειναι και το φαγητο μεσα,και επισκεψεις σε μουσεια,κλπ και ποτα και ασφαλεια κυριως.τι λετε ρε παιδια;να το εμπλουτινω το 2020?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
κατι τετοιες ωρες που ο φυσιολογικος κοσμος κοιμαται,μες στη μαυρη χειμωνια μου ρχονται κατι ιδεες...βασικα σιγα τη χειμωνια,εδω στο νησι εχουμε ενα κουνουπι απ τον σεπτεμβρη και το μεγαλωνουμε σαν παιδι μας.ελεγα μπας και πηγαινα τελος του 2020 οκτωβρη δλδ,να εδω κοντα...
εχει μια κρουαζιερα,μ ενα πανεμορφο καραβι,που παει απο πειραια,αιγυπτο,καιρο,αλεξανδρεια,κυπρο,λιβανο και ισραηλ,επιστρεφει μετα ροδο,κουσαντασι και παλι πειραια......μωρε...να το κανω;δεν ειναι πανακριβο αν σκεφτεις τι προσφερει,συν οτι εγω θελω με τρωει που λενε να παω να δω κατι εκτος ευρωπης,ηθελα ινδια,αλλα θα επιστρεψω με παιδακια,μαιμουδακια,και θα αρρωστησω το ξερω,οχι απο ιους,οσο κι αν θα θελα να παω,αλλα απο πικρα που θα συναντησω εκει...να το κανω;τι λετε,εχει παει κανεις κρουαζιερα;παντως ειναι και το φαγητο μεσα,και επισκεψεις σε μουσεια,κλπ και ποτα και ασφαλεια κυριως.τι λετε ρε παιδια;να το εμπλουτινω το 2020?
Είναι ένας τρόπος να δεις στα γρήγορα κάποια μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σου παρέχει φαγητό κι έτσι δεν χαλάς έξτρα για να φας, καφεδες/ποτά χάλια. Ένα έξτρα κόστος είναι οι οργανωμένες εκδρομές αυτό πρέπει να υπολογίσεις.. Πχ στο Κουσαντασι είχε επίσκεψη στην Αρχαία Εφεσσο, δεν ήταν υποχρεωτική αλλά αν ήθελες να πας βόλευε γιατί είχαν κανονισμένο πούλμαν και ξεναγό.. Μας είχε πάει το 2010 80ευρω το άτομο. Στα υπόλοιπα μέρη επειδή ήταν εντός Ελλάδας περιηγήθηκαμε μόνες μας. Τέλος εγώ το έκανα μια φορά, αλλά δεν θα ξαναπήγαινα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Είναι ένας τρόπος να δεις στα γρήγορα κάποια μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σου παρέχει φαγητό κι έτσι δεν χαλάς έξτρα για να φας, καφεδες/ποτά χάλια. Ένα έξτρα κόστος είναι οι οργανωμένες εκδρομές αυτό πρέπει να υπολογίσεις.. Πχ στο Κουσαντασι είχε επίσκεψη στην Αρχαία Εφεσσο, δεν ήταν υποχρεωτική αλλά αν ήθελες να πας βόλευε γιατί είχαν κανονισμένο πούλμαν και ξεναγό.. Μας είχε πάει το 2010 80ευρω το άτομο. Στα υπόλοιπα μέρη επειδή ήταν εντός Ελλάδας περιηγήθηκαμε μόνες μας. Τέλος εγώ το έκανα μια φορά, αλλά δεν θα ξαναπήγαινα.
καλημερα,ακομα χαζευω,στην εφεσσο εχω παει,ηταν περα,για περα ασφαλη και ολη η τουρκια δλδ,αλλα στην αιγυπτο,καιρο,αλεξανδρεια,λιβανο,δε θα τολμουσα να παω μονη μου,το καραβι τι ξερω καθε σεζον περναει απο πατμο,εχει καλο φαγητο και υπεροχες καμπίνες,εγω παντα σολο ταξιδευω,και ειναι μεγαλη υποθεση να μπαινεις σ ενα καραβι και να σε πηγαινει στον προορισμο σου,αλλη φαση το γκρουπ,αλλη το πλοιο,εγω προσωπικα κυριως για ξεναγησεις σε λιβανο και αιγυπτο θα ενδιαφερομουν και κυπρο βεβαια μιας και δεν εχω παει,αλλα για σκεψου,ενα ταξιδι,ασια,αφρικη και ευρωπη ταυτοχρονα...δεν ειναι κακη ιδεα για το τελος του 2020,αυτες οι κρουαζιερες εκει περιπου τελειωνουν παντα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
κατι τετοιες ωρες που ο φυσιολογικος κοσμος κοιμαται,μες στη μαυρη χειμωνια μου ρχονται κατι ιδεες...βασικα σιγα τη χειμωνια,εδω στο νησι εχουμε ενα κουνουπι απ τον σεπτεμβρη και το μεγαλωνουμε σαν παιδι μας.ελεγα μπας και πηγαινα τελος του 2020 οκτωβρη δλδ,να εδω κοντα...
εχει μια κρουαζιερα,μ ενα πανεμορφο καραβι,που παει απο πειραια,αιγυπτο,καιρο,αλεξανδρεια,κυπρο,λιβανο και ισραηλ,επιστρεφει μετα ροδο,κουσαντασι και παλι πειραια......μωρε...να το κανω;δεν ειναι πανακριβο αν σκεφτεις τι προσφερει,συν οτι εγω θελω με τρωει που λενε να παω να δω κατι εκτος ευρωπης,ηθελα ινδια,αλλα θα επιστρεψω με παιδακια,μαιμουδακια,και θα αρρωστησω το ξερω,οχι απο ιους,οσο κι αν θα θελα να παω,αλλα απο πικρα που θα συναντησω εκει...να το κανω;τι λετε,εχει παει κανεις κρουαζιερα;παντως ειναι και το φαγητο μεσα,και επισκεψεις σε μουσεια,κλπ και ποτα και ασφαλεια κυριως.τι λετε ρε παιδια;να το εμπλουτινω το 2020?
Η κρουαζιέρα είναι ένας πολύ συγκεκριμένος τρόπος διακοπών που ή την λατρεύεις ή την μισείς. Είμαι σε αυτούς που δεν την λατρεύουν. :haha: Θεωρώ οτι είναι λίγο ποτ πουρί και στην ουσία δεν βλέπεις τιποτα. Θα προτιμούσαν να διαλέξω έαν προορισμό π.χ Αίγυπτο και να πάω (ακόμα και με πρακτορείο), παρά να πάω σε 10 και να δω λιμάνια. Οικονομικά δε νομίζω οτι θα έχει κάμια τρελή διαφορά το ένα απο το άλλο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η κρουαζιέρα είναι ένας πολύ συγκεκριμένος τρόπος διακοπών που ή την λατρεύεις. Θεωρώ οτι είναι λίγο ποτ πουρί και στην ουσία δεν βλέπεις τιποτα.
Τη λατρευουμε. Αλλα οπως κ τα ταξιδια εν γενει, εχει πολλες πτυχες, μορφες.
Μαλλον πρεπει να αλλαξεις τη θεωρηση σου η να τη διευρυνεις. Ξεκινα να τη φανταζεσαι σαν ενα 5στερο στη Φολεγανδρο..εκει δεν πας για δεις, σωστα? Αυτο το 5στερο λοιπον πλεει στο Αιγαιο. Αν δεν εισαι ο τυπος του 5στερου οκ, αν εισαι ειναι τελειο ομως γιατι η τιμη ειναι ενα κλασμα του πραγματικου 5στερου κ βλεπεις κ ενα σωρο μερη. Τωρα ποσο τα βλεπεις εχει μικρη σημασια γιατι δεν ειναι καν στα πρωτα κριτηρια σου. Αν και δεδομενου οτι αλλοι "βλεπουν" την Κεφαλονια σε 48 ωρες, υποθετω για την Πατμο θελουν 2, αρα η σταση τους υπεραρκει. Ισως πανε κ καμια βολτα σε αλλο νησι...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τωρα ποσο τα βλεπεις εχει μικρη σημασια γιατι δεν ειναι καν στα πρωτα κριτηρια σου.
Αυτή είναι μάλλον η διαφορά μας. ΄Εμένα αυτό ειναι το πρώτο και μοναδικό ίσως κριτήριό μου. Να πάω κάπου για να γνωρισω καινούργια μέρη και εμπειρίες. Αν θέλω να ξεκουραστώ πάω στη Μονεμβασιά στο χωριό μου.
Είμαι του 5*, είμαι και του hostel όμως στην πραγματικότητα δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στην διαμονή, αρκει να είναι καθαρό. Όλα είναι θέμα τιμής. Αν βρω ευκαιρία θα κλείσω κάτι καλό αλλιως όχι καθώς όπου και να μείνω, ουσιαστικά έναν ύπνο κάνω. Οταν κλεινω κάπου πολύ καλά, σχεδόν ψυχααναγκαστικά προσπαθώ να βρω λίγο χρόνο να διαθέσω στο ξενοδοχείο για να μην φύγω και μετά αισθάνομαι οτι πεταξα χρήματά μου.
'Ισως στα 65 (καλά μα μαστε) να αποζητώ μόνο αυτό που λες αλλά στα 35 ούτε καν.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ξεκινα να τη φανταζεσαι σαν ενα 5στερο στη Φολεγανδρο..εκει δεν πας για δεις, σωστα?
Λάθος:lol:
Μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκες σε 5στερο και μάλιστα στο συγκεκριμένο νησί, πράγματα για τα οποία έχω γνώση, κάλλιστα μπορεί κάποιος να πάει για να δει (και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις πιστεύω ισχύει το ίδιο). Δε σημαίνει ότι όλοι όσοι πάνε στα 5στερα είναι για αραγμα στην πισίνα όλη μερα. Προφανώς ειναι θέμα προτιμήσεων του καθενός. Κι εμένα δε μ αρέσει καθόλου το κονσεπτ των κρουαζιερων αλλά προτείνω στη φίλη μας να το κάνει το βήμα, εφόσον είναι κάτι που την καλύπτει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Πηγα κρουαζιερες με το easycruise. 2αστερο θα το ελεγες αλλα αραζε 15-20 ωρες σε καθε λιμανι και μαλιστα στο ωραιοτερο σημειο της πολης γιατι δεν ηταν μεγαλο. Αν ξαναβρω ποτε το 20ωρο σε καθε λιμανι θα ξαναπηγαινα. Δεν πληρωσαμε καμια εκδρομη εξτρα αφου ειχαμε χρονο να παμε μονοι και τρωγαμε μεσα μονο πρωινο. Αυτο το στυλ εμενα μου ταιριαξε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λάθος:lol:
Μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκες σε 5στερο και μάλιστα στο συγκεκριμένο νησί,
Νομιζω οτι καταλαβες την ενδεικτικη αναφορα λογω μεγεθους κ μονο. Κανε το μερος Ηρακλεια αν δεν σου αρεσε..δεν ειναι ολοι του στυλ 4 ιονια νησια σε 4 μερες, καποιοι, ισως ολοι μας, εχουν αναγκη καποτε ενος ριζορτ, ξεκουρασης κ οχι τρεξιματος. Σε αυτους η καλυτερα σε αυτες τις αναγκες, η κρουαζιερα ειναι μια αριστη λυση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Απο αυτο που ειδα απο την εμπειρια μου, ακομη αναρωτιεμαι γιατι δεν το επιλεγουν ως τροπο ταξιδιου οι οικογενειες με πολυ μικρα παιδια. Τρομερα ξεκουραστος τροπος, ασφαλης, βλεπεις τοσα οσα, δεν κοψομεσιαζεσαι στο κουβαλημα βαλιτσων και καροτσιων απο τοπο σε τοπο ουτε διαρκη τσεκ ιν και τσεκ αουτ και σουπερμαρκετ και συνηθως δωρεαν διαμονη και διατροφη για τα παιδια. Αριστη λυση.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
4 ιονια νησια σε 4 μερες, καποιοι
Καλα και εσυ, και αυτό ακραίο είναι. Προφανως και σε πολλούς αρέσει αλλιώς δεν θα υπήρχαν, όπως δεν θα υπήρχαν και τα all inclusive.
ακομη αναρωτιεμαι γιατι δεν το επιλεγουν ως τροπο ταξιδιου οι οικογενειες με πολυ μικρα παιδια. Αριστη λυση.
Συμφωνώ απόλυτα! Για οικογένειες με πολύ μικρά παιδιά καθώς και για ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με μικρές αντοχές είναι οτι πρέπει. Απο να είσαι κλεισμένος σε κανένα 5* all inclusive, καλύτερα κρουαζιέρα να βλέπεις και κανένα μέρος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.621
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομιζω οτι καταλαβες την ενδεικτικη αναφορα λογω μεγεθους κ μονο. Κανε το μερος Ηρακλεια αν δεν σου αρεσε..δεν ειναι ολοι του στυλ 4 ιονια νησια σε 4 μερες, καποιοι, ισως ολοι μας, εχουν αναγκη καποτε ενος ριζορτ, ξεκουρασης κ οχι τρεξιματος. Σε αυτους η καλυτερα σε αυτες τις αναγκες, η κρουαζιερα ειναι μια αριστη λυση.
Πώς είναι άριστη λύση χωρις τρεξιμο οταν σου δινουν καθαρες 6 ωρες για τη Ρωμη ή 12 για την Αβάνα; Απο τη μια θες 5 μερες για τη Βενετια αλλα για τις αλλες είναι άριστη λύση το "πήγα στο κομμωτήριο, είπα στις κύριες ότι ήπια καφέ σε Έφεσο, Ρόδο, Βενετία, Μονακό και Γένοβα σε 6 μερες και παθανε την πλάκα τους". Είναι καλή λύση για κάποιον που είναι κουρασμένος από τη ζωή και θέλει να πιει 5 καφέδες σε ενα πλωτο ξενοδοχειο με ανεση, ναι. Επισης δοκιμη λυση για καποιον που θελει να δει κατι παρα πολυ συγκεκριμένο, πχ πυραμιδες και Έφεσο. Μπορείς και να κάνεις ψώνια σε 5 πόλεις και να τα δείχνεις σε όλες τις κυρίες του κομμωτηρίου, θα σκάσουν από τη ζήλια τους, αυτό επισης. Αλλά ότι προλαβαίνεις εστω να παρεις μια ιδεα απο τα μερη που θα δεις, δε θα το ελεγα. Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που θεωρούν το Κουσκο και πέριξ "υπόθεση σαββατοκυριακου " ...

Επίσης ήταν μια εβδομάδα σε 3 νησιά ως απάντηση σε συγκεκριμένη ερώτηση για άνθρωπο που δε θα ξαναπηγαινε στο Ιόνιο. αλλά δε βαριέσαι λέγε λέγε όλο και κάποιος θα το πιστέψει. Προτείνω την επόμενη να λες ότι ηταν προταση 38 νησιών σε 9 λεπτά, γιατί οχι; Αφού τη λέμε που τη λέμε τη μπούρδα μας, να έχει ένα εφέ βρε αδερφέ. Τόσα κομμωτήρια έχει εκεί έξω... Σε καποιο θα μας διαβάζουν. (Όπου κομμωτήρια βάλτε καφενείο, δεν έχει σεξιστική διάθεση το θεμα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom