Κρουαζιέρα, να πάω;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο αυτο που ειδα απο την εμπειρια μου, ακομη αναρωτιεμαι γιατι δεν το επιλεγουν ως τροπο ταξιδιου οι οικογενειες με πολυ μικρα παιδια. Τρομερα ξεκουραστος τροπος, ασφαλης, βλεπεις τοσα οσα, δεν κοψομεσιαζεσαι στο κουβαλημα βαλιτσων και καροτσιων απο τοπο σε τοπο ουτε διαρκη τσεκ ιν και τσεκ αουτ και σουπερμαρκετ και συνηθως δωρεαν διαμονη και διατροφη για τα παιδια. Αριστη λυση.
Νομίζω η απάντηση στο ερώτημα σου είναι επειδή συνήθως οι γονείς με πολυ μικρά παιδιά (όπως πολλοί φίλοι μου, σε αυτό το ηλικιακό γκρουπ ειμαο) είναι και θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ νέους, οπότε θέλουν να δουν και τις χώρες που επισκέπτονται κι έχουν την ενέργεια να το κάνουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Πώς είναι άριστη λύση χωρις τρεξιμο
2. Επίσης ήταν μια εβδομάδα σε 3 νησιά ως απάντηση σε συγκεκριμένη
1. Η δεν διαβαζεις καλα η αγνοεις τις αναγκες αλλων. Ε δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες. Αλλοι εχουν παιδια, ειναι πιο μεγαλοι κλπ κλπ. Διαβασε λοιπον τι γραφηκε: οσους εχουν αναγκη ριζορτ, ξεκουρασης...
2. Κεφαλονια, Ιθακη, Λευκαδα, Ζακυνθος=4. Γινονται προσπαθειες να ενωθει η Ιθακη κ να γινουν 3 αλλα δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα.
Διασκεδασε το. Η ατακα σου των 4 νησιων σε 7 μερες μαζι με την παγκοσμιου φημης ρωμαικη ψαροσουπα ειναι οι αγαπημενες μου εδω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Πώς είναι άριστη λύση χωρις τρεξιμο οταν σου δινουν καθαρες 6 ωρες για τη Ρωμη ή 12 για την Αβάνα; Απο τη μια θες 5 μερες για τη Βενετια αλλα για τις αλλες είναι άριστη λύση το "πήγα στο κομμωτήριο, είπα στις κύριες ότι ήπια καφέ σε Έφεσο, Ρόδο, Βενετία, Μονακό και Γένοβα σε 6 μερες και παθανε την πλάκα τους". Είναι καλή λύση για κάποιον που είναι κουρασμένος από τη ζωή και θέλει να πιει 5 καφέδες σε ενα πλωτο ξενοδοχειο με ανεση, ναι. Επισης δοκιμη λυση για καποιον που θελει να δει κατι παρα πολυ συγκεκριμένο, πχ πυραμιδες και Έφεσο. Μπορείς και να κάνεις ψώνια σε 5 πόλεις και να τα δείχνεις σε όλες τις κυρίες του κομμωτηρίου, θα σκάσουν από τη ζήλια τους, αυτό επισης. Αλλά ότι προλαβαίνεις εστω να παρεις μια ιδεα απο τα μερη που θα δεις, δε θα το ελεγα. Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που θεωρούν το Κουσκο και πέριξ "υπόθεση σαββατοκυριακου " ...

Επίσης ήταν μια εβδομάδα σε 3 νησιά ως απάντηση σε συγκεκριμένη ερώτηση για άνθρωπο που δε θα ξαναπηγαινε στο Ιόνιο. αλλά δε βαριέσαι λέγε λέγε όλο και κάποιος θα το πιστέψει. Προτείνω την επόμενη να λες ότι ηταν προταση 38 νησιών σε 9 λεπτά, γιατί οχι; Αφού τη λέμε που τη λέμε τη μπούρδα μας, να έχει ένα εφέ βρε αδερφέ. Τόσα κομμωτήρια έχει εκεί έξω... Σε καποιο θα μας διαβάζουν. (Όπου κομμωτήρια βάλτε καφενείο, δεν έχει σεξιστική διάθεση το θεμα).
Καλα δεν χρειαζεται να παει κομμωτηριο η καφενειο κανεις για να το πει. Εχουμε κι εδω στο φορουμ ιστοριες με επισκεψη 2 ωρων σε πολη που παρουσιαζεται ως εξερευνητικο επιτευγμα. Αλλα στο φορουμ δεν ειναι τοσο "μικροαστικη" δραστηριοτητα, σωστα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβασε λοιπον τι γραφηκε: οσους εχουν αναγκη ριζορτ, ξεκουρασης...

Μα σε αυτό συμφώνησα. Διάβαζε λίγο ο,τι γράφουν και οι άλλοι. Ειναιι δυσκολο αλλα Κάνει καλό. Θα τα καταφέρεις.


2. Κεφαλονια, Ιθακη, Λευκαδα, Ζακυνθος=4. Γινονται προσπαθειες να ενωθει η Ιθακη κ να γινουν 3 αλλα δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα.
Διασκεδασε το. Η ατακα σου των 4 νησιων σε 7 μερες μαζι με την παγκοσμιου φημης ρωμαικη ψαροσουπα ειναι οι αγαπημενες μου εδω.

Μόνο που πριν λίγο έγραψες 4 νησιά σε 4 μερες με το γνωστό γκεμπελιστικο ύφος, άσε που ξέχασες να αναφέρεις ότι επρόκειτο για road trip .καλή σου μέρα.
Α περιμένουμε και το πρόγραμμα του Κουσκο και πέριξ σε ένα σαββατοκυριακο . Πρέπει να ξεκινάει κάπως ετσι: "Ξυπνάς και φοράς τη μπερτα σου..."
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλα δεν χρειαζεται να παει κομμωτηριο η καφενειο κανεις για να το πει. Εχουμε κι εδω στο φορουμ ιστοριες με επισκεψη 2 ωρων σε πολη που παρουσιαζεται ως εξερευνητικο επιτευγμα. Αλλα στο φορουμ δεν ειναι τοσο "μικροαστικη" δραστηριοτητα, σωστα?
Δεν ξέρω, οι μαρξιστικοι όροι μου φαίνονται εξορισμού ανόητοι. Δε βρίσκω τίποτε το μικροαστικό σε ένα κομμωτήριο, απ όσο ξέρω όλοι σε κομμωτήρια πάνε, τι ποσοστό ανθρώπων αυτοκουρευεται δηλαδης;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δεν ξέρω, οι μαρξιστικοι όροι μου φαίνονται εξορισμού ανόητοι. Δε βρίσκω τίποτε το μικροαστικό σε ένα κομμωτήριο, απ όσο ξέρω όλοι σε κομμωτήρια πάνε, τι ποσοστό ανθρώπων αυτοκουρευεται δηλαδης;
Ευτυχως,λοιπον, που εδω στο φορουμ δεν ειμαστε τιποτα συνηθισμενοι ανθρωποι, που παμε στο κομμωτηριο και λεμε "Ειδα το Ελσινκι για 3 ωρες, υπεροχη η Σκανδιναβια, κοριτσια" (αναφερω επιτηδες πρωτευουσα που εχει παιξει συστηματικα ως ολογοωρη επισκεψη μετα απο ταξιδι ολογοωρο με πλοιο η και πολυωρο η ως στοπ οβερ πριν την πτηση, αλλα εχουν παιξει κι αλλες πιο κραυγαλεες περιπτωσεις) αλλα τα λεμε στο φορουμ. Ποια η διαφορα με τη σταση κρουαζιεροπλοιου δηλαδη?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο,δεν ειμαι φαν του κομμωτηριου,δεν εχω καν φιλες τετοιου τυπου,και δεν παω κομμωτηριο,μονη μου κουρευομαι,βαφομαι κλπ.απλα θα μου αρεσε σαν ιδεα να δω κατι εκτος ευρωπης εκ του ασφαλους,η αιγυπτος μου κανε κλικ,ροδο,εφεσσο,εχω παει,οπως και το ισραηλ θα μου αρεσε σαν ιδεα,τα χρηματα ειναι καλα,με 700 ευρωπουλακια στο πανω-κατω,βλεπεις κατι αλλο απ την ασφαλεια του πλοιου,ειναι λιγο ποτ-πουρι το καταλαβαινω,αλλα μονη μου,οπως ταξιδευω συνηθως,με τα κουτσοαγγλικα μου και με το χασιμο μου,γενικα,παντα χανομαι και μ αρεσει,αλλα μ αρεσει να χανομαι στην γαλλια πχ,οχι να χαθω στην αιγυπτο,ναι δεν ειμαι για τετοιες περιπετειες πλεον μεγαλωσα.αν ειχα παρεα να ταξιδευει να μου πει ξερεις ρε συ ρενα,παμε αιγυπτο ολοι μαζι,να την δουμε καλα,να γελασουμε και να χουμε και μια περιπετεια θα πηγαινα,αλλα παρεα δεν εχω,αρα για σολο καλο μου κανει.και γιατι οχι να νιωθω λιγο οτι ειμαι σε πλωτο ξενοδοχειο 5αστερο,δε θα με χαλαγε.δεν το εχω ξανακανει παντως για να εχω γνωμη,ενα ονειρο ειπα για το τελος του 2020.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο,δεν ειμαι φαν του κομμωτηριου,δεν εχω καν φιλες τετοιου τυπου,και δεν παω κομμωτηριο,μονη μου κουρευομαι,βαφομαι κλπ.απλα θα μου αρεσε σαν ιδεα να δω κατι εκτος ευρωπης εκ του ασφαλους,η αιγυπτος μου κανε κλικ,ροδο,εφεσσο,εχω παει,οπως και το ισραηλ θα μου αρεσε σαν ιδεα,τα χρηματα ειναι καλα,με 700 ευρωπουλακια στο πανω-κατω,βλεπεις κατι αλλο απ την ασφαλεια του πλοιου,ειναι λιγο ποτ-πουρι το καταλαβαινω,αλλα μονη μου,οπως ταξιδευω συνηθως,με τα κουτσοαγγλικα μου και με το χασιμο μου,γενικα,παντα χανομαι και μ αρεσει,αλλα μ αρεσει να χανομαι στην γαλλια πχ,οχι να χαθω στην αιγυπτο,ναι δεν ειμαι για τετοιες περιπετειες πλεον μεγαλωσα.αν ειχα παρεα να ταξιδευει να μου πει ξερεις ρε συ ρενα,παμε αιγυπτο ολοι μαζι,να την δουμε καλα,να γελασουμε και να χουμε και μια περιπετεια θα πηγαινα,αλλα παρεα δεν εχω,αρα για σολο καλο μου κανει.και γιατι οχι να νιωθω λιγο οτι ειμαι σε πλωτο ξενοδοχειο 5αστερο,δε θα με χαλαγε.δεν το εχω ξανακανει παντως για να εχω γνωμη,ενα ονειρο ειπα για το τελος του 2020.
Καλε μη το περνεις προσωπικα. Κουβεντα να γινεται! Ο καθενας οτι του αρεσει κανει. Αν εσενα σε ευχαριστει αυτο, αυτο θα κανεις! Αν το θεμα παντως ειναι η ασφαλεια, μπορεις να πας με καποιο πρακτορειο. Και ασφαλης θα εισαι κ κοσμο θα γνωρισεις!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλε μη το περνεις προσωπικα. Κουβεντα να γινεται! Ο καθενας οτι του αρεσει κανει. Αν εσενα σε ευχαριστει αυτο, αυτο θα κανεις! Αν το θεμα παντως ειναι η ασφαλεια, μπορεις να πας με καποιο πρακτορειο. Και ασφαλης θα εισαι κ κοσμο θα γνωρισεις!
δεν εχω παει ποτε ταξιδι,ουτε με πρακτορειο,ουτε κρουαζιερα,οπου πηγα πηγα μονη μου,οι πληροφοριες ηταν ολες απ το φορουμ εδω,σε καποια ταξιδια,επλενα πιατα ολο το καλοκαιρι για να παω,τα ελεγα στις συναδελφους λατζερες κλπ και γελαγανε,παιζει να ειμαι η μονη λατζερα,μονογονεας που παει στο παρισι,οχι για να το χει να το λεει,αλλα για να το κανει.ονειρο ζωης η αιγυπτος,αλλα απ το να παω με γκρουπ κινεζων,προτιμω το πλοιο,το συγκεκριμενο πλοιο το χω δει κι ολας απο μεσα,καθε χρονο καλοσοριζει το νησι της πατμου,και μπαινουμε(οχι πια,οταν ειχα τα παιδια μικρα)και χορευουνε νταρι νταρι στο γυαλο πετουν οι γλαροι.ευτυχως τα παιδια μεγαλωσαν και δεν ξαναπηγα βαριεμαι τα βιολια,αλλα το καραβι ηταν ωραιο.το ιδανικο θα ηταν να ειχα παρεα να παμε,αλλα που τετοια τυχη;οι περισσοτεροι κλαιγονται,οι αλλοι μισοι δεν πανε πουθενα,εγω για τα 48 ετσι κι αλλιως,περιπετεια ειναι καθε μου ταξιδι,να αφησω παιδια,να αφησω γατια,να παρω καραβι απο πατμο,οπου κι αν παω,και δεν ειναι κι ωραια αυτα τα καραβια,αν εχω μαζεψει ως τοτε κατι θα το κανω,δεν εχω κανει κρατηση ακομα,εκτος αν βρω κανεναν τρελαμενο με ταξιδια και παμε μαζι,που μεταξυ μας χλωμο το βλεπω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@sinefoula καλή μου, αφού σε καλύπτει η κρουαζιέρα, που για τους λόγους που λες μια χαρά μου φαίνεται, να πας, να περάσεις άψογα και να μας γράψεις και μια ιστορια. Σου ευχομαι να τα καταφέρεις και να γελάνε η να κλαίνε οι λατζερισες.
 
Last edited by a moderator:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
προπερσυ ημουν λατζερα,περσυ μπειμπισιττερ,και φετος απ οτι φαινεται καμαριερα,αν επιζησω απ την λελαπα του καλοκαιριου,θα το κλεισω και θα ανεβασω ιστοριουλα,αν δεν τα καταφερω θα παω με την κορη μου καπου,μια τσεχια ή μια κωνσταντινουπολη ξανα.κατσε να βγουν οι ισπανιες κι οι πορτογαλλιες και οι ουγγαριες για φετος(κλεισμενα αυτα) και στα υπολοιπα εχει ο γιαραμπίς.
 

Attachments

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
δεν εχω παει ποτε ταξιδι,ουτε με πρακτορειο,ουτε κρουαζιερα,οπου πηγα πηγα μονη μου,οι πληροφοριες ηταν ολες απ το φορουμ εδω,σε καποια ταξιδια,επλενα πιατα ολο το καλοκαιρι για να παω,τα ελεγα στις συναδελφους λατζερες κλπ και γελαγανε,παιζει να ειμαι η μονη λατζερα,μονογονεας που παει στο παρισι,οχι για να το χει να το λεει,αλλα για να το κανει.ονειρο ζωης η αιγυπτος,αλλα απ το να παω με γκρουπ κινεζων,προτιμω το πλοιο,το συγκεκριμενο πλοιο το χω δει κι ολας απο μεσα,καθε χρονο καλοσοριζει το νησι της πατμου,και μπαινουμε(οχι πια,οταν ειχα τα παιδια μικρα)και χορευουνε νταρι νταρι στο γυαλο πετουν οι γλαροι.ευτυχως τα παιδια μεγαλωσαν και δεν ξαναπηγα βαριεμαι τα βιολια,αλλα το καραβι ηταν ωραιο.το ιδανικο θα ηταν να ειχα παρεα να παμε,αλλα που τετοια τυχη;οι περισσοτεροι κλαιγονται,οι αλλοι μισοι δεν πανε πουθενα,εγω για τα 48 ετσι κι αλλιως,περιπετεια ειναι καθε μου ταξιδι,να αφησω παιδια,να αφησω γατια,να παρω καραβι απο πατμο,οπου κι αν παω,και δεν ειναι κι ωραια αυτα τα καραβια,αν εχω μαζεψει ως τοτε κατι θα το κανω,δεν εχω κανει κρατηση ακομα,εκτος αν βρω κανεναν τρελαμενο με ταξιδια και παμε μαζι,που μεταξυ μας χλωμο το βλεπω.
Μου αρεσεις! Εισαι μαχητρια ζωης! Μου αρεσουν πολυ αυτοι οι ανθρωποι. Οι περηφανοι, οι δυνατοι που εχουν ονειρα και ορεξη για ζωη! Ουτε εγω εχω παει ποτε με γκουπ αλλα αν φοβομουν για τον οποιοδηποτε λογο, θα το επιχειρουσα. Στα πρακτορεια της Αθηνας, 1-2 φημιζονται για Αιγυπτο, δεν προκειται να βρεις κινεζους καλε. 10-15 ατομα θα ναι, κατα πασα πιθανοτητα ολοι ελληνες. Παρολαυτα αν το εχεις φτιαξει στο μυαλο σου με την φαση της κρουαζιερας, αυτο κανε!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom