Γαλλία Κυανή Ακτή - Βοήθεια στην οργάνωση ταξιδίου

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ευχαριστώ παααάρα πολύ και πάλι για τις συμβουλές!

Taver, θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την "ομαδοποίηση" των μερών! Φαίνεται αρκετά πιο βολικό και για τις κάρτες. Btw κάρτα για το Departement 6 βγάζω σωστά?

Thalia, σε ευχαριστώ για τα δρομολόγια! Ύστερα από επικοινωνία που είχα με τις ( https://www.lignesdazur.com/en) μου είπαν πως τάποιες από τις γραμμές τις διαχειρίζεται το Departmental Council (https://www.departement06.fr/vous-deplacer-en-bus/lignes-et-horaires-3029.html) . Οπότε ισχύουν όλες κανονικά!

Θα επανέλθω αύριο με μία σούμα από τις σημειώσεις που έχω κρατήσει από το forum με το τι να δω σε αυτά τα μέρη.

Κάποια πρόταση για φαγητό έχετε κατά νου για τις περιοχές? Να τολμήσω και για κάτι πιο ρομαντικό ελέω εορτής ή θα "τσούξει" πολύ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ παααάρα πολύ και πάλι για τις συμβουλές!

Taver, θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την "ομαδοποίηση" των μερών! Φαίνεται αρκετά πιο βολικό και για τις κάρτες. Btw κάρτα για το Departement 6 βγάζω σωστά?
Δε θυμάμαι απ' έξω την αρίθμηση των Departements, βγάζεις για το Alps-Maritimes. Αλφαβητικά πάει η αρίθμηση σε όλη τη Γαλία, οπότε το 6 ακούγεται λογικό.

Κάποια πρόταση για φαγητό έχετε κατά νου για τις περιοχές? Να τολμήσω και για κάτι πιο ρομαντικό ελέω εορτής ή θα "τσούξει" πολύ?
Ναι. Δες εδώ: https://www.travelstories.gr/commun...-Μέλιτος-Κυανή-Ακτή-Παρίσι.56991/#post-658826
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Merci!! Κράτησα και από εκεί σημειώσεις!


Παραθέτω το τι σκονάκι έχω κρατήσει για επισκέψεις πέρα από βόλτες βόλτες βόλτες!!

Nice: πλατεία Massena, πλατεία Garibaldi, παλιά πόλη, Promenade des Anglais για βόλτες και μπάνιο, παλιό λιμάνι , το πάρκο(parc de la Colline) σε ύψωμα δίπλα στην παλιά πόλη με θέα προς την πόλη και τη θάλασσα, το κάστρο με αρχαία ελληνικά ψηφιδωτά με ομηρικούς στίχους,βοτανικός κήπος, Ρώσικος καθεδρικός .

Monaco: καζίνο, ωκεανογραφικό μουσείο, δρόμοι/πίστα του Μονακό, παλάτι, καθεδρικός του Αγίου Νικολάου, La condamine, Le rocher(ο «βράχος» παλιά πόλη) , Fontvieille.

Μπορούμε να μπούμε στο καζίνο μόνο να το δούμε? ?Η όπερα αξίζει για επίσκεψη?

Cannes: Croisette παραλιακή λεωφόρος για βόλτα και μπάνιο, το καστρο της παλιας πολης,palais de festival

Grasse: καθεδρικός Notre Dame du Petit-Puy, βίλα Fragonard, Διεθνές Μουσείο Αρώματος

Αξίζει κάποια ξενάγηση σε Molinard ή Fragonard? Fragonard έχει και στο Eze?


Antibes: εκτός από τις βόλτες, Μουσείο Πικάσσο (10:00π.μ.–6:00μ.μ) ,το σπίτι του Καζαντζάκη, παλιά πόλη, Marineland ίσως. Επίσης μπάνιο σε μία από τις παραλίες . Πρόταση παραλίας για μπάνιο?


Villefranche(βόλτα στο χωριό μέχρι τη Citadelle ), Beaulieu (Villa Kerylos)

Menton: Δεν έχω σημειώσει κάτι συγκεκριμένο.

Eze: βοτανικός κήπος, Fragonard(?),


Saint-Paul-de-Vence: τάφος του Matisse

Διορθώστε με αν έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό!


Συνοψίζοντας!

Λέω το Σάββατο να γυρίσουμε τη Νίκαια.

Τη Κυριακή να πάμε Villefranche, Beaulieu και Menton. Που προτείνετε καλύτερα για μπάνιο?

Δευτέρα το πρωί στη Grasse και μετά στις Κάννες για βόλτα και μπάνιο αν προλάβουμε.

Τρίτη το πρωί Monaco όσο αντέξουμε.

Τετάρτη το πρωί Saint-Paul-de-Vence και μετά Antibes. Πιστεύω προλαβαίνουμε το μουσείο. Ίσως και μπάνιο.

Πέμπτη Eze και μετά Monaco.

Μετά έχουμε Παρασκευή,Σάββατο να κάνουμε repeat ή αν δε προλάβαμε κάτι.


Τα χωριά τα έβαλα όλα πρωί γιατί έχουν δρομολόγια όλα μέχρι τις 7 το απόγευμα περίπου.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επιστροφή στη καθημερινότητα!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και τη βοήθειά σας.

Αποδείχθηκε πολύ καλή η επιλογή για τα συγκεκριμένα μέρη (έχω μια μικρή αμφιβολία για τη Grasse :bleh:)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom