Γαλλία Ιταλία Μονακό Κυανή Ακτή (Νίκαια,Μονακό)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως υπάρχει καμιά πρόταση και για τη Λιγουρία; Εννοώ στην περιοχή μεταξύ Νίκαιας και Γένοβας.
Σανρεμο η Σαβονα?
Δεν γεμιζουν το ματι οσο η Γενοβα ομως που εχει πολυ ψωμι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σανρεμο η Σαβονα?
Δεν γεμιζουν το ματι οσο η Γενοβα ομως που εχει πολυ ψωμι.
Καλά η Γένοβα είναι στανταρακι στο πλάνο. Μάλλον τελικά σε Μεντον και Μονακό βλέπω να κάθεται η μπίλια. Ευχαριστώ.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως υπάρχει καμιά πρόταση και για τη Λιγουρία; Εννοώ στην περιοχή μεταξύ Νίκαιας και Γένοβας.
Δες την Ventimiglia, Sanremo, San Lorenzo al Mare. Είναι όλες Ιταλία. Δεν ξέρω καθόλου όμως από συγκοινωνίες γιατί εγώ πέρασα με το αμάξι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Νομίζω έχει αναφερθεί το ποσό εύκολα πας στο Μονακό από τη Νίκαια. Υπάρχει τοπικό τρένο κάθε μισή ώρα που κοστίζει 4,9ε η διαδρομή. Η διάρκεια της διαδρομής είναι περίπου μισή ώρα. Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι πόσο δημοφιλής επιλογή είναι ειδικά για τους ντόπιους που πάνε για δουλειά. Σε αυτά τα τοπικά τρένα επιτρέπονται οι όρθιοι και επικρατεί το αδιαχώρητο. Τρομερή σαρδελοποιηση. Οριακά καταφέρνεις να μπεις το πρωί. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται όταν έχει και πολλούς τουρίστες.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
207
Likes
1.025
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Νομίζω έχει αναφερθεί το ποσό εύκολα πας στο Μονακό από τη Νίκαια. Υπάρχει τοπικό τρένο κάθε μισή ώρα που κοστίζει 4,9ε η διαδρομή. Η διάρκεια της διαδρομής είναι περίπου μισή ώρα. Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι πόσο δημοφιλής επιλογή είναι ειδικά για τους ντόπιους που πάνε για δουλειά. Σε αυτά τα τοπικά τρένα επιτρέπονται οι όρθιοι και επικρατεί το αδιαχώρητο. Τρομερή σαρδελοποιηση. Οριακά καταφέρνεις να μπεις το πρωί. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται όταν έχει και πολλούς τουρίστες.
Ισχύει,το ζήσαμε προσφάτως..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.744
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Νομίζω έχει αναφερθεί το ποσό εύκολα πας στο Μονακό από τη Νίκαια. Υπάρχει τοπικό τρένο κάθε μισή ώρα που κοστίζει 4,9ε η διαδρομή. Η διάρκεια της διαδρομής είναι περίπου μισή ώρα. Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι πόσο δημοφιλής επιλογή είναι ειδικά για τους ντόπιους που πάνε για δουλειά. Σε αυτά τα τοπικά τρένα επιτρέπονται οι όρθιοι και επικρατεί το αδιαχώρητο. Τρομερή σαρδελοποιηση. Οριακά καταφέρνεις να μπεις το πρωί. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται όταν έχει και πολλούς τουρίστες.
Κάτι σαν το μετρό του Παρισιού τις ώρες αιχμής που είσαι αγκαλιά με τον διπλανό σου; 🤣🤣
Εγώ αυτό το τρένο το πήρα βράδυ στις 10.30 για την επιστροφή στη Νίκαια, Ιούλιο μήνα και ήμουν καθιστή.
Οπότε όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει ας επιλέξει να μετακινηθεί εκτός ωρών αιχμής και δεν θα έχει πρόβλημα.
Είναι τέλεια λύση για όποιον θέλει να κάνει ημερήσια εκδρομή στο Μονακό από Νίκαια.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Νομίζω έχει αναφερθεί το ποσό εύκολα πας στο Μονακό από τη Νίκαια. Υπάρχει τοπικό τρένο κάθε μισή ώρα που κοστίζει 4,9ε η διαδρομή. Η διάρκεια της διαδρομής είναι περίπου μισή ώρα. Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι πόσο δημοφιλής επιλογή είναι ειδικά για τους ντόπιους που πάνε για δουλειά. Σε αυτά τα τοπικά τρένα επιτρέπονται οι όρθιοι και επικρατεί το αδιαχώρητο. Τρομερή σαρδελοποιηση. Οριακά καταφέρνεις να μπεις το πρωί. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται όταν έχει και πολλούς τουρίστες.
Αυτά συμβαίνουν παντού.
Επίσης υπάρχει αστικό με 1.5 ευρώ που σε πάει παραλιακά και είναι υπέροχη διαδρομή. Ειδικά off-season, είναι τοπ επιλογή
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κάτι σαν το μετρό του Παρισιού τις ώρες αιχμής που είσαι αγκαλιά με τον διπλανό σου;
Τίποτα δεν είναι τόσο ακραίο όσο το μετρό του Παρισιού. Δεν έχω δει πουθενά αλλού να έχει τόσο κόσμο που να μην μπορείς να φτάσεις στην αποβάθρα!

Συμφωνω ότι το τρένο για Μονακό εκτός ωρών αιχμής είναι οκ.

Επίσης υπάρχει αστικό με 1.5 ευρώ που σε πάει παραλιακά και είναι υπέροχη διαδρομή.
Αν εννοείς αυτό που κάνει μια ώρα να φτάσει, προσωπικά προτιμώ να δώσω 3,5ε παραπάνω και να φτάσω μισή ώρα νωρίτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εκλεισα Νικαια δωρεαν εισιτηρια με μιλια για τον Ιουνη, βλεπω τις τιμες στα καταλυματα και θελω να φωναξω "ΦΤΑΝΕΙ, ποσα θα φατε, θα σκασετε".
Μαλλον θα το παω για φθινοπωρο, δεν ειμαστε καλα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εκλεισα Νικαια δωρεαν εισιτηρια με μιλια για τον Ιουνη, βλεπω τις τιμες στα καταλυματα και θελω να φωναξω "ΦΤΑΝΕΙ, ποσα θα φατε, θα σκασετε".
Μαλλον θα το παω για φθινοπωρο, δεν ειμαστε καλα.
Ακριβώς για αυτό το λόγο δεν είχα πάει τελικά πέρσι τον Ιούνιο. Οι τιμές ήταν εξωφρενικές. Αυτήν την περίοδο πάντως, λίγο πριν το καρναβάλι, μου φάνηκαν μια χαρά. Επίσης έχει φθηνές επιλογές για φαγητό η πόλη.

Πέρα από αυτά την βάζω μέσα στις κορυφαίες γαλλικές πόλεις που έχω επισκεφθεί. Θα τα γράψω κάποια στιγμή πιο αναλυτικά.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Τίποτα δεν είναι τόσο ακραίο όσο το μετρό του Παρισιού. Δεν έχω δει πουθενά αλλού να έχει τόσο κόσμο που να μην μπορείς να φτάσεις στην αποβάθρα!

Συμφωνω ότι το τρένο για Μονακό εκτός ωρών αιχμής είναι οκ.



Αν εννοείς αυτό που κάνει μια ώρα να φτάσει, προσωπικά προτιμώ να δώσω 3,5ε παραπάνω και να φτάσω μισή ώρα νωρίτερα.
Ναι αυτό εννοώ. Δεν είναι τόσο τραγικό και η διαδρομή είναι μαγευτική
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom