Γαλλία Ιταλία Μονακό Κυανή Ακτή (Νίκαια,Μονακό)

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Θα είμαι δύο ημέρες στην Νίκαια τον Ιούνη χωρίς να έχω ξαναπάει στην περιοχή. Θα κάνατε μία ημέρα Μονακό η κάπου αλλού η αξίζει δύο ημέρες η νικαια;
[/QUOTE
Στο Μονακό, πας με λεωφορείο αστικό από το λιμάνι της Νίκαιας, σε 40 λεπτά και το έσχατο δρομολόγιο απο εκεί είναι το μεσημέρι, τρεις τέσσερις η ώρα. Θεωρώ ότι επιβάλλεται μια επίσκεψη προς το πριγκηπάτο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ναι, εγώ θα πήγαινα. Την πρώτη μερα μπορείς να βολτάρεις στη Νίκαια, το αεροδρόμιο είναι σχεδον στο κέντρο της πόλης, οπότε σε ελάχιστο χρόνο έχεις φτάσει.

Για το Μονακό, πέρα από το λεωφορείο έχει και πολύ συχνά τρένα, οπότε η μετακίνηση είναι εύκολη.

Θα μπορούσες το πρωί να δεις την αλλαγή της φρουράς και η βόλτα στην παλιά πόλη είναι ωραία.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Θα είμαι δύο ημέρες στην Νίκαια τον Ιούνη χωρίς να έχω ξαναπάει στην περιοχή. Θα κάνατε μία ημέρα Μονακό η κάπου αλλού η αξίζει δύο ημέρες η νικαια;
Καλημερα και απο μένα. Η Νικαια είναι πανεμορφη, σιγουρα δυο μέρες δε θα βαρεθείς. Ομως εξαρταται τι σου αρεσει. Εαν θέλεις να είσαι χαλαρος μείνε Νικαια. ΑΛλιως μια μέρα Νικαια και μία Μονακο. Δεν ξέρω πως θα επιλέξει να πας (εαν πας Μονακο) πάντως η διαδρομή (οχι απο την εθνικη) αλλα μέσα απο τα χωριά είναι υπέροχη. Εμείς πήγαμε Αυγουστο και είχε αρκετή κινηση αλλα παρόλα αυτα ευχαριστηθήκαμε τη διαδρομή. Τωρα νομίζω θα είναι καλύτερα, πιο ήσυχα. Για τις Καννες συμφωνώ και εγω , δεν τρελάθηκα. Η Αντίμπ επίσης είναι πού όμορφη αλλα όχι για μια ολοκήρη ημέρα, για μια βόλτα, είναι αλλωστε και πολυ κοντα στη Νικαια, πας και για καφεδάκι.
Αρα κατα τη γνωμη μου σκέψου έαν θέλεις ξεκούραση ή να δείς όσα περισότερα μπορείς. Αχ ποσο ωραιο ταξίδι είναι αυτο!!!!! Να περασεις υπέροχα!!!!!!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
221
Thanks ! Δεν θα έχω αυτοκίνητο οπότε αν πάω κάπου θα προτιμήσω το τραινο.

Τίποτα ωραίο για φαγητό στην Νίκαια έχουμε ;
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
174
Πήγα το 2017 στη Νίκαια, έκατσα 3 ημέρες. Η Νίκαια μου άρεσε πολύ, ο αέρας της πόλης, η αρχιτεκτονική, και όχι μόνο. Αλλά αυτό που αγάπησα και λάτρεψα περισσότερο ήταν ο παραλιακός δρόμος (Prom. des Anglais). Επειδή ήταν Απρίλιος, είχε και αυτο το ανοιξιάτικο αεράκι, ήταν τέλεια. Δεν έχει τύχει να πάω σε άλλη περιοχή/περιφέρεια της Γαλλίας ώστε να συγκρίνω.

Τι άλλο μου άρεσε; Ο λόγος του Κάστρου (Colline du Château), η παλιά πόλη, η αγορά στην παλιά πόλη.

Μια απο αυτές τις τρείς ημέρες, είχα πάει στο Μονακό. Πήγα με το λεωφορείο που φεύγει απο το λιμάνι και πάει απο τον παραλιακό δρόμο, τότε το ticket κόστιζε λίγα ευρώ. Το Μονακό δεν μου άρεσε καθόλου, εκτός του ό,τι μου φάνηκε ακριβό, τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ, δεν ξέρω γιατι να πας, και τι να δείς εκεί.

IMGP0200.JPG
IMGP0210.JPG
IMGP0256.JPG
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Thanks ! Δεν θα έχω αυτοκίνητο οπότε αν πάω κάπου θα προτιμήσω το τραινο.

Τίποτα ωραίο για φαγητό στην Νίκαια έχουμε ;
Καλημέρα, για να ταξιδέψεις στο Μονακο νομιζω το τρένο είναι πολυ καλη επιλογη. Σχετικά με το φαγητό, εμείς πηγαμε το 2019 τότε μας είχε συστήσει η κυρία απο το διαμέρισμα που μέναμε και πηγαμε σε μια πλατεια την Du Pin. Είναι μια μικρη πλατεία που όμως γυρω γυρω και καθ οδόν είναι γεμάτη μπαρ και εστιατόρια. Καποιος πιο εμπειρος σιγουρα όμως ξερει πιο πολλα. Καλα να περασετε!!!!!!
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Θα είμαι δύο ημέρες στην Νίκαια τον Ιούνη χωρίς να έχω ξαναπάει στην περιοχή. Θα κάνατε μία ημέρα Μονακό η κάπου αλλού η αξίζει δύο ημέρες η νικαια;
το ρωτας?εννοειται μοντε καρλο.
και συμφωνω απολυτα με την τελευταια προταση του νικου
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Στο Μονακό, πας με λεωφορείο αστικό από το λιμάνι της Νίκαιας, σε 40 λεπτά και το έσχατο δρομολόγιο απο εκεί είναι το μεσημέρι, τρεις τέσσερις η ώρα. Θεωρώ ότι επιβάλλεται μια επίσκεψη προς το πριγκηπάτο.
πανε την πρωτη για να μην εχεις αγχος για το πως θα γυρισεις.και περνας το βραδυ νικαια και την επομενη μερα
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κάποια πρόταση για στάση και διανυκτέρευση μεταξύ Νίκαιας και Γένοβας; Ιδανικά να συνδέεται με τρένο ή λεωφορείο. Προς το παρόν στο πλάνο είναι η Menton αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι. Αν υπάρχει κάποια ομορφότερη/πιο γραφική περίπτωση ή κάποιο αξιόλογο αξιοθέατο που πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο είμαι όλος αυτιά.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Κάποια πρόταση για στάση και διανυκτέρευση μεταξύ Νίκαιας και Γένοβας; Ιδανικά να συνδέεται με τρένο ή λεωφορείο. Προς το παρόν στο πλάνο είναι η Menton αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι. Αν υπάρχει κάποια ομορφότερη/πιο γραφική περίπτωση ή κάποιο αξιόλογο αξιοθέατο που πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο είμαι όλος αυτιά.
Το μεντον είναι όμορφο και πας με λεωφορείο 1.5 ευρώ κόστος. Είναι για μισή μέρα κατ εμέ αυτή την εποχή καθώς όλα σχεδόν κλείνουν.. Βέβαια παραμένει ζωντανό το ιστορικό του κέντρο. Μπορείς πάντα να περάσεις τη μέρα στο Μονακό και να διανυκτερεύσεις στο μεντον και συνεχίζεις το ταξίδι σου
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το μεντον είναι όμορφο και πας με λεωφορείο 1.5 ευρώ κόστος. Είναι για μισή μέρα κατ εμέ αυτή την εποχή καθώς όλα σχεδόν κλείνουν.. Βέβαια παραμένει ζωντανό το ιστορικό του κέντρο. Μπορείς πάντα να περάσεις τη μέρα στο Μονακό και να διανυκτερεύσεις στο μεντον και συνεχίζεις το ταξίδι σου
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως υπάρχει καμιά πρόταση και για τη Λιγουρία; Εννοώ στην περιοχή μεταξύ Νίκαιας και Γένοβας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom