Γαλλία Ιταλία Μονακό Κυανή Ακτή (Νίκαια,Μονακό)

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ξαναπήγαινα άνετα όμως... Όλα υπέροχα
Το Μονακό μας άρεσε πολύ. Οι βόλτες που κάναμε τόσο στα σοκάκια με τα μαγαζάκια της παλιάς πόλης όσο και απέναντι κάτω από τους ουρανοξύστες. Για τους φαν της F1 (παρακολουθούσα κυρίως στη Σουμάχερ εποχή) η βόλτα στο "τούνελ" και η γόμα στη στροφή μπροστά από το Fairmont...

Το ωκεανογραφικό μας άρεσε επίσης πολύ, ήταν εμπειρία η δεξαμενή που μπορούσες να ακουμπήσεις τα καρχαριάκια. Είχε και πολύ ωραία θέα από την ταράτσα, αν ανεβήκατε.

Το μοναδικό αρνητικό της μέρας ήταν που ένα πουλί μου είχε κουτσουλίσει το παντελόνι και όλο το απόγευμα περπατούσα κρατώντας ένα τσαντάκι μπροστά από την κουτσουλιά για να μην φαίνεται :haha::haha::haha:
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
260
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλησπερα στην παρεα

Πηγα περσι τετοια εποχη,σε μονακο νικαια και μεντον

Εμενα στην Νικαια ,αφιερωσα 2 μερες εκει,πανεμορφα και η θαλασσα συμπαθητικη για μια βουτια.Η παλια πολη οκ,λιγο καταθλιπτικη και βρωμικη μπορω να πω,αλλα το κομματι της παραλιας σε αποζημειωνει.Περασα απο μεντον μια μερα(το εισιτηριο ισχυει 1.5 ευρω και αυτην την εποχη βρισκεις να καθισεις σχετικα ανετα + οτι δεν εχει κινηση)η παλια πολη αξιζε αρκετα,η παραλια οκ,απλα λογω εποχης ειναι καπως ξενερωτικα αφου ολα τα παραλιακα κλεινουν σιγα σιγα για τον χειμωνα,οποτε μοιαζει πολυ με τα δικα μας παραθαλλασια μερη.Οσον αφορα το μονακο πραγματικα ενθουσιαστηκα,κυριως γιατι ειμαι λατρης της F1 και των supercars.Πολυ ομορφη πολη,υπεροχο το παλατι και ακομα πιο ομορφο το ωκεανογραφικο ,κυριως λογω της θεσης του .

Η παλια πολη του μονακο που βρισκεται που λετε?Κοντα στο δημαρχειο?Ευθεια πανω πχ απο καφε ντε παρι?

Καλημέρα, με άγχωσες. Σκεφτηκα εγω πηγα στην παλιά πολη? Ποια ήταν? Πηγα όμως τελικά. Εαν ομως δεν ειχα πάει θα ήταν σιγουρα λόγος να ξαναταξιδέψω (αραγε ποτε?)
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Καλημέρα, με άγχωσες. Σκεφτηκα εγω πηγα στην παλιά πολη? Ποια ήταν? Πηγα όμως τελικά. Εαν ομως δεν ειχα πάει θα ήταν σιγουρα λόγος να ξαναταξιδέψω (αραγε ποτε?)
Χαχαχ και γω διαβάζοντας τα παραπάνω αγχώθηκα αλλά τελικά όπως είπε ο φίλος, πήγα

Και γω τα ίδια σκέφτομαι... Να βρω αφορμή να περάσω από εκεί, ιδανικά τις μέρες του αγώνα, να πάρουμε λίγο μυρωδιά..
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
από Νίκαια αν θες να πας βόρεια προς Annecy - το google maps βγάζει προτεινόμενη διαδρομή από aix-en-provence και Avignon

υπάρχει άλλη εναλλακτική;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
από Νίκαια αν θες να πας βόρεια προς Annecy - το google maps βγάζει προτεινόμενη διαδρομή από aix-en-provence και Avignon

υπάρχει άλλη εναλλακτική;
Περίπου ίδιος χρόνος αλλά ομορφότερη διαδρομή και ΝΟΜΙΖΩ ελαφρώς χαμηλότερα διόδια θα έχεις αν πας από Nice -> Digne -> Grenoble -> Annecy.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Για future reference, να επιβεβαιώσω αυτό που έγραψε ο taver. Από Νίκαια υπάρχει ένας καταπληκτικός δρόμος για βόρεια, μέσω του πάρκου Verdon. Οδηγείς δίπλα στο ποτάμι, περνάς από χαράδρες (θυμίζει λίγο Καρπενήσι) και μπορείς μέχρι και να κολυμπήσεις σε λίμνες. Προορισμός και για διάφορα mountain sports.

Σημαντικό: θέλει χρόνο, υπομονή, καλό αυτοκίνητο και οδηγό. Επίσης δε θα το έκανα χειμώνα...

20220601_152807.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Η περιοχή γυρω απο τον σταθμό ηταν λιγο κάπως αλλά ακομα και επικινδυνη να ηταν, αν επιστρεφει καποιος σχετικα νωρις, δεν νομιζω να εχει προβλημα. Οσο κατηφοριζεις, ακριβαίνει αρκετά.
Για πες και για την περιοχη Vauban που ειναι ο σταθμος λεωφορειων. Πρεπει να δυανυσουμε 600 μετρα στις 11.30 το βραδυ και δεν νιωθω καθολου καλα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Για πες και για την περιοχη Vauban που ειναι ο σταθμος λεωφορειων. Πρεπει να δυανυσουμε 600 μετρα στις 11.30 το βραδυ και δεν νιωθω καθολου καλα.
Tι να πω, συντρόφισσα. Δεν θα με απέτρεπε , το σκηνικό, αλλά θα είχα και τον νου μου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Ευχαριστω πολυ, αλλαξα τα εισιτηρια του λεωφορειου, γιατι ο νους μου δεν μπορει να τα βγαλει περα με υποπτες φυσιογνωμιες.
Καμια προταση για φαγητο βραδυ που να μη θες ενα νεφρο, οπως μου προτεινει το The Fork?
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
218
Θα είμαι δύο ημέρες στην Νίκαια τον Ιούνη χωρίς να έχω ξαναπάει στην περιοχή. Θα κάνατε μία ημέρα Μονακό η κάπου αλλού η αξίζει δύο ημέρες η νικαια;
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα είμαι δύο ημέρες στην Νίκαια τον Ιούνη χωρίς να έχω ξαναπάει στην περιοχή. Θα κάνατε μία ημέρα Μονακό η κάπου αλλού η αξίζει δύο ημέρες η νικαια;
2 ημέρες τι; Ολόκληρες, μισές, φτάνεις/φεύγεις πρωί/βράδυ;

Η Νίκαια είναι για βόλτα, δεν χρειάζεσαι μέρες για να τη γυρίσεις. Εγώ στο Μονακό θα πήγαινα, έχει ωραία παλιά πόλη (η χερσόνησος γύρω από το παλάτι) και το Ωκεανογραφικό Μουσείο μου άρεσε πολύ. Στο Μόντε Κάρλο (η περιοχή γύρω από το Καζίνο) θα χορτάσει το μάτι σου αυτοκινητάρες, αλλά εγώ θα επικεντρωνόμουν στην παλιά πόλη που είναι ωραία για ημερήσια εκδρομή.

Για εμένα οι Κάννες είναι η απογοήτευση της περιοχής, μου έδινε την εντύπωση πως εκεί έχουν μαζευτεί οι επιδειξίες νεόπλουτοι, κάτι που παραδόξως (μπορεί και όχι τόσο παράδοξο) δεν το είδα στο Μονακό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom