Κύπρος Κυπρος γαμηλιο ταξιδι

Tsimelai

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας. μολις τελειωσα τις ετοιμασιες του γαμου εκτος απο μια. το γαμηλιο ταξιδι. με τον αντρουλη μου θα παντρευτουμε στις 7 σεπτεβριου και αμεσως μετα θελουμε να παμε γαμηλιο ταξιδι. ο αντρας μου επιμενει να παμε στη κυπρο και για λογους οικονομιας και για λογους "απωθυμενου". Τι μου προτεινεται? Μας ενδιαφερει η θαλασσα αλλα και οι περιηγησεις στο νησι. Καλυτερα να εχουμε σαν βαση την παφο, την λεμεσο, ή την λαρνακα? Να μεινουμε στην αγια ναπα και εκει κοντα ή να το αποφυγουμαι λογω κοσμου? Να νοικιασουμε αυτοκινητο ή οχι? Να μεινουμε σε ξενοδοχειο ή ενοικιαζομενο?
Απο καταλυματα βεβαια που εριξα μια ματια στο βοοκινγ μου φαινονται καπως διαφορετικα απο της ελλαδος και πιο ακριβα θα ελεγα.
Help me!!!!
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Η ωρα η καλη!Γιατι να πατε Κυπρο και οχι σε ενα ωραιο ελληνικο νησι?Τι παραπανω μπορει να σας προσφερει?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεδομένου ότι τα γαμήλια ταξίδια λογίζονται σαν μια ιδιαίτερη εμπειρία για ένα ζευγάρι, προσωπικά θα πρότεινα να κάνεις ό, τι περνά από το χέρι σου για να αλλάξεις τη γνώμη του μέλλοντα συζύγου! :p
Ειλικρινά θεωρώ τελείως ακατάλληλη την Κύπρο για κάτι τέτοιο. Είναι μια χαρά για μια σύντομη απόδραση ή σαν ταξίδι "συναισθηματικού βάρους" σε ένα ακριτικό σημείο του Ελληνισμού, αλλά ως εκεί.

Αν θέλετε να πάτε κάπου κοντά και προσιτά δεν κοιτάτε καμιά Ιταλία ή Κων/πολη; Ή και Ελλάδα, Σαντορίνη, Αμοργός, Κέρκυρα είναι κλασικοί ρομαντικοί νησιωτικοί προορισμοί και (πίστεψέ με!) σαφώς ανώτεροι από την Κύπρο.

Όπως και να 'χει, αν εν τέλει πάτε εκεί, θα πρότεινα να μείνετε Λεμεσό, να αποφύγετε ΠΑΣΕΙ ΘΥΣΙΑ την Αγία Νάπα (εκτός κι αν δεν έχετε πρόβλημα με τον βρετανικό κακό τουρισμό) και να περάσετε και στα Κατεχόμενα για να δείτε κάτι διαφορετικό πολιτισμικά. Η Λάρνακα είναι χάλια, η Πάφος συμπαθητική αλλά όχι σε βολικό σημείο για εκδρομές, ενώ έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια για την περιοχή του Ακάμα, η οποία ενδείκνυται για φυσιολάτρες. Η Λευκωσία αξίζει για μονοήμερη απόδραση, ενώ συμπαθητικά είναι τα ορεινά χωριά στο Τρόοδος.

Αλλά γενικά καλύτερα να την αποφύγετε την Κύπρο. :)
 

Tsimelai

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Με εχει φαει να παμε κυπρο... ειναι "παραρτημα απο τις μπαχαμες" λεει... Φοινικες, χρυσες αμμουδιες κλπ. Αποριπτει ελλαδα λογω κρυου!!! Δεν ειμαι κ εγω του ρομαντικου ιδιαιτερα, οποτε ενδιδω για κυπρο. Την εχει μυθοποιησει ειναι η αληθεια -συμφωνα κ μ αυτα που εχω δει κ εχω διαβασει-. Φοβαμαι παντως Αιγαιο τον σεπτεμβριο κι εγω... Μας βλεπω καμμια Βενετια στο τελος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Mην τον πιστευεις το συζυγο. ''Παραρτημα απο τις Μπαχαμες''; Βαλτε πλωρη για αλλου.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ξανά Κούβα!!
η κύπρος είναι υπέροχο μέρος!!δεν ξέρω πόσο κατάλληλο είναι για γαμήλιο ταξίδι, αλλά σίγουρα θα ευχαριστηθείτε την θάλασσα, το καλό φαγητό και γενικά σε καλές τιμές!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Στα θετικά είναι ο πολύ καλός καιρός τον Σεπτέμβριο. Λιγότερη ζέστη και πολύ καλές θάλασσες!Επίσης θα έχει και πολυ λιγότερο κόσμο!
Η Κύπρος μια χαρά είναι για διακοπές το Σεπτέμβριο! Για γαμήλιο όμως ούτε γω θα στο πρότεινα. Θα προτιμούσα κάτι πιο εξωτικό γιατί μπαχάμες σίγουρα δεν ειναι:bleh: Φοίνικες και χρυσές αμμουδιές???? Αλλά υπάρχουν ωραίες παραλίες που θα τις απολαύσεις το Σεπτέμβριο. Για Λευκή άμμο θα πρέπει να πάτε Ααγια Νάπα- Πρωταρα!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Κύπρος του Ελληνισμού, του βυζαντινού πολιτισμού, των ανατολίτικων πολιτισμικών επιρροών, των εξωτικών τοπίων, του απέραντου ζεστού γαλάζιου, των γεύσεων, των ήχων, της συνεύρεσης λαών, της διασκέδασης, των υποδομών, των ενεργών νόμων, του υπαρκτού κράτους προστάτη του πολίτη και του ξένου, της απόλυτης ασφάλειας, του τουριστικού επαγγελματισμού, της φιλοξενίας, των έντιμων Κυπρίων. Δεν θα το μετανιώσετε. Να ζήσετε. Καλά να περάσετε
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Κύπρος του Ελληνισμού, του βυζαντινού πολιτισμού, των ανατολίτικων πολιτισμικών επιρροών, των εξωτικών τοπίων, του απέραντου ζεστού γαλάζιου, των γεύσεων, των ήχων, της συνεύρεσης λαών, της διασκέδασης, των υποδομών, των ενεργών νόμων, του υπαρκτού κράτους προστάτη του πολίτη και του ξένου, της απόλυτης ασφάλειας, του τουριστικού επαγγελματισμού, της φιλοξενίας, των έντιμων Κυπρίων. Δεν θα το μετανιώσετε. Να ζήσετε. Καλά να περάσετε
Τυφλα να εχουν οι διαφημίσεις του ΕΟΤ...!! :haha: πλακα κανω, μου αρεσε ετσι που τα εγραψες!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν καταλαβαίνω το μένος κάποιων εναντίον της Κύπρου. Φίλη tsimelai κατ'αρχάς να ζήσετε και πιστέψτε με ο Σεπτέμβριος είναι ένας υπέροχος μήνας για διακοπές στην Κύπρο. Αν και δεν την έχω γυρίσει όλη, έχω πάει στην Πάφο και μου έχει αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων η εκεί περιοχή. Και είμαι σίγουρος ότι το νησί έχει πολλά να δεις και να καν κάνεις. Σε περίπτωση που το budget σας για γαμήλιο ταξίδι δεν είναι υπερβολικά υψηλό για κάποιο πιο μακρινό ταξίδι, νομίζω πως η Κύπρος είναι μια καλή σκέψη. Σαντορίνη, Κέρκυρα κλπ που προαναφέρθησαν μπορεί κανείς να πάει ανά πάσα στιγμή ειδικά το καλοκαίρι. Σεπτέμβριος-Οκτώβριος- Μάιος είναι καλοί μήνες για Κύπρο.
Εάν τυχόν αποφασίσετε να μείνετε Πάφο, πετάει πια και η Ryanair από Αθήνα με πολύ χαμηλές τιμές
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Κανένα μένος δεν υπάρχει ρε παιδιά... απλά το νησί είναι μέτριο, φτιαγμένο για κοπάδια τουριστών, με ξενοδοχεία αμφιβόλου αισθητικής και τοπίο βιασμένο... συνεπώς ταξίδι του μέλιτος στην Κύπρο μου ακούγεται σαν ανέκδοτο... για να πας τον Οκτώβρη ένα τριήμερο είναι μια χαρά μέρος, για παραπάνω ευχαριστώ δεν θα πάρω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom