Κύπρος Κυπρος γαμηλιο ταξιδι

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Ε οχι κ Μπαχάμες ---- οι περισσότερες παραλίες είναι ΚΑΤΩ του μετρίου (η Ασπροβάλτα κλάσεις ανώτερη !! ) --- αυτες που αξίζουν είναι προς Αγια Νάπα .. άλλα θα φάτε στη μάπα όλους τους Αγγλάρες που έρχονται γκρουπαριστοί

Δεν καταλαβαίνω το μένος κάποιων εναντίον της Κύπρου.
Δεν ειναι μένος κατα της Κύπρου , έχω πάει πολλές φορές, απλά ΔΕΝ είναι για γαμήλιο ταξίδι , ειδικά αν προέρχεσαι απο Ελλάδα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως αυτό το ξενοδοχείο δεν θα ήταν καθόλου άσχημο για μήνα του μέλιτος
http://www.booking.com/hotel/cy/tha...8834111d6e0790382e6cX4;highlight_room=1718206
Βρίσκεται έξω από την Πάφο σε μια υπέροχη παραλία που λέγεται Κόλπος των Κοραλλίων (ίσως η καλύτερη της ευρύτερης περιοχής)
Και το Ανασσα δεν μου φαίνεται κακό...είναι κοντά στον Ακάμα που έχει και φυσιολατρικό ενδιαφέρον και καλές παραλίες
http://www.booking.com/hotel/cy/ana...8834111d6e0790382e6cX2;highlight_room=2815905
Να αναφέρω πάντως σε όσους δεν γνωρίζουν πως η Πάφος είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ και έχει απίστευτο πολιτιστικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον.
Ας μην είμαστε επομένως αφοριστικοί
Πάντως φυσικά εάν η κοπέλα έχει το budget να πάει και σε πιο εξωτικό προορισμό ακόμα καλύτερα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μεγιστοποιείτε ένα θέμα που δεν υφίσταται... κανένας αφορισμός και καμία αντίρρηση ότι ο αρχαιολογικός χώρος της Πάφου, με τα περίφημα ψηφιδωτά του είναι must to see αλλά... ο φίλος ρώτησε για ένα οικονομικό ταξίδι γάμου και σε αυτό απαντήσαμε... φυσικά και η επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Πάφου επιβάλλεται, αλλά αυτό κάλλιστα μπορεί να γίνει στα πλαίσια του ενός τριήμερου ταξιδιού όπως προανέφερα και όχι κατά την διάρκεια ενός ειδικού ταξιδιού όπως είναι το γαμήλιο... ούτε κατηγορούμε, ούτε σνομπάρουμε την Κύπρο, απλά λέμε το προφανές, ότι το νησί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να δικαιολογεί την απόφαση της πραγματοποίησης ενός special ταξιδιού... όσο για το ANASSA που ανέφερες ας είμαστε ρεαλιστές... πράγματι είναι ένα καταπληκτικό ξενοδοχείο αλλά δεν νομίζω ότι με 350€ την βραδιά που πουλάει μπορεί να είναι σοβαρή πρόταση διαμονής για κάποιον που ψάχνει ένα οικονομικό ταξίδι...
 

mria-123

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Αγαπητή φίλη Tsimelai...
καταρχήν η ώρα η καλή να σου ευχηθώ.
Τώρα για το θέμα του γαμήλιου ταξιδιού σας επειδή είμαι από Κύπρο και μπορώ να σε βοηθήσω θα σου πρότεινα να μείνετε στην Πάφο ή στην Λεμεσό…Οπωσδήποτε πρέπει να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να μπορείτε να μετακινήστε γιατί δεν έχουμε καλά ΜΜΜ εδώ.
Αν αποφασίσετε τελικά για Κύπρο στείλε μου ένα μήνυμα να σου προτείνω καλά ξενοδοχεία και επίσης εστιατόρια και μέρη για να πάτε.
Δική μου γνώμη γαμήλιο ταξίδι κάπου πιο ρομαντικά και κάπου που δεν θα ξαναπάς εύκολα.;) Κύπρο μπορείς να έρθεις όποτε θες.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Πάντως αυτό το ξενοδοχείο δεν θα ήταν καθόλου άσχημο για μήνα του μέλιτος
http://www.booking.com/hotel/cy/tha...8834111d6e0790382e6cX4;highlight_room=1718206
Βρίσκεται έξω από την Πάφο σε μια υπέροχη παραλία που λέγεται Κόλπος των Κοραλλίων (ίσως η καλύτερη της ευρύτερης περιοχής)
Και το Ανασσα δεν μου φαίνεται κακό...είναι κοντά στον Ακάμα που έχει και φυσιολατρικό ενδιαφέρον και καλές παραλίες
http://www.booking.com/hotel/cy/ana...8834111d6e0790382e6cX2;highlight_room=2815905
Να αναφέρω πάντως σε όσους δεν γνωρίζουν πως η Πάφος είναι μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της ΟΥΝΕΣΚΟ και έχει απίστευτο πολιτιστικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον.
Ας μην είμαστε επομένως αφοριστικοί
Πάντως φυσικά εάν η κοπέλα έχει το budget να πάει και σε πιο εξωτικό προορισμό ακόμα καλύτερα
Φανταζομαι πως αν η κοπελα ειχε τη δυνατοτητα να διαθεσει 300-400 ευρω τη βραδια για διαμονη, δεν θα σκεφτοταν καν την επιλογη της Κυπρου, που κατα τα αλλα μπορει να ειναι και υπεροχο νησι...
 

Tsimelai

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ξεχασα να πω οτι εχουμε ηδη παντρευτει με πολιτικο οποτε η λεξη "γαμηλιο" χανει λιγο απο την εννοια της. Προσανατολιζομαι τελικα για Κυπρο. Με επηρεασε το μνμ του GKCAPO, αφου με εξιταρει κ εμενα το σκηνικο ετσι οπως το θετει.
Φθηνα εισητηρια απο θεσσαλονικη υπαρχουν (γυρω στα 200 παρα € για 2 ατομα), φθηνο αυτοκινητο μεσω ρυαναιρ υπαρχει, τωρα ψαχνω ενα καλο κ φθηνο ξενοδοχειο. Δεν θελουμε ιδιαιτερα χαρακτηριστικα αφου θα κανουμε κ τις βολτες μας, οποτε σχεδον για εναν υπνο το θελουμε αλλα τουλαχιστον να σεβεται τον εαυτο του.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ευχαριστώ.
Υπενθύμιση 1`. Η Κύπρος είναι πολλά περισσότερα από παραλία κλπ τα γράφω άλλωστε...
Αν δεν περπατήσεις την παλιά Λευκωσία (εντός των τοιχών) αν δεν επισκεφτείς τους βυζαντινούς της ναούς ...
Παρατήρηση 1. Στην Κύπρο πρέπει να πάμε μια φορά στη ζωή μας
Παρατήρηση 2. Η Κύπρος είναι η Ελλάδα πιο οργανωμένη, πιο ήρεμη, πιο νομοταγής, πιο επαγγελματική κλπ
Και βέβαια υπάρχουν αλλά καταπληκτικά μέρη στον κόσμο αλλά "στην Κύπρο πρέπει να πάμε μια φορά στη ζωή μας..." Χωρίς σχόλια
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Το Σεπτεμβριο οι τουριστες ειναι πολυ λιγοτεροι οποταν μην φοβηθεις να κλησεις και Αγ. Ναπα η Πρωταρα. Οι παραλιες εκει ειναι πολυ ομορφες. Μπορεις να μοιρασεις τις μερες σου σε δυο μερη. Ο Ακαμας αξιζει μια επισκεψη. Η παραλια blue lagoon εχει φοβερα νερα αλλα ειναι δυσκολη η προσβαση. Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να πας με καραβακι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ.
Υπενθύμιση 1`. Η Κύπρος είναι πολλά περισσότερα από παραλία κλπ τα γράφω άλλωστε...
Αν δεν περπατήσεις την παλιά Λευκωσία (εντός των τοιχών) αν δεν επισκεφτείς τους βυζαντινούς της ναούς ...
Παρατήρηση 1. Στην Κύπρο πρέπει να πάμε μια φορά στη ζωή μας
Παρατήρηση 2. Η Κύπρος είναι η Ελλάδα πιο οργανωμένη, πιο ήρεμη, πιο νομοταγής, πιο επαγγελματική κλπ
Και βέβαια υπάρχουν αλλά καταπληκτικά μέρη στον κόσμο αλλά "στην Κύπρο πρέπει να πάμε μια φορά στη ζωή μας..." Χωρίς σχόλια
Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!!!
με αφορμή αυτό το post για γαμήλιο ταξίδι στην Κύπρο κι επειδή δεν νομίζω νάχω χρόνο να γράψω ταξιδ.ιστορία για Κυπρο να πώ τις εντυπώσεις μου από το πρόσφατο μου και πρώτο μου ταξίδι εκεί.
Κατ αρχάς όσοι έχετε πάει Κύπρο πρίν χρόνια και είχατε σχηματίσει μιά..μέτρια εντύπωση να ξαναπάτε τώρα γιατί θα δείτε ένα άλλο πρόσωπο της Κύπρου,τα έργα που έχουν γίνει και ακόμα γίνονται θα σας αφήσουν άφωνους...οπότε μην εκφράζετε έντονη άποψη με βάση αυτά που είχατε δεί ...τότε.
3 πόλεις με τελείως διαφορετικό χαρακτήρα η μία από την άλλη.
Πάφος μικρή και γοητευτική!!το λιμάνι της με το επιβλητικό κάστρο και το υπέροχο αρχαιολογικό πάρκο!!!τέλη οκτωβρίου και οι ξενοδ.μονάδες και τα μαγαζιά στο λιμάνι με πολύ τουρισμό καλό τουρισμό,άγγλους γάλλους στην πλειονότητα.
Λεμεσός...έχετε δεί όσο είχατε πάει ..κάποτε τη μαρίνα που έχει γίνει;;;
η Λεμεσός αποπνέει πλέον την ατμόσφαιρα μιάς κοσμοπολίτικης μοντέρνας πόλης με μαρίνα με παραλια μήκους περίπου 16 χχιλιομέτρων που κατά τόπους βλέπεις συντριβάνια,γλυπτά,μώλους που ακόμα γίνονται και καινούργοι,δεντρύλια έχουν φυτευθεί κλπ τα έργα δηλ είναι σε εξέλιξη ακόμα.
Αλλα φυσικα΄δεν είναι μόνο η παραλία της,πιό μέσα πάς στη λαική της γειτονιά στα σοκκάκια της με τα όμορφα αρχοντικά της και τα ατμοσφαιρικά καφέ -εστιατόρια κλη.Είναι πόλη που συνδιάζει το παλιό με το καινούργιο.
Λευκωσία!!εκεί γίνονται πολλές προσπάθειες ανάπλασης-αναπαλαίωσης παλιών κτιρίων και αξίζουν πολλά μπράβο και σε ιδιωτικές πρωτοβουλίες που έχουν συντελέσει σ αυτή την κατεύθυνση.
Πληκτρολογείστε Ερμου 300 Λευκωσία!και θα δείτε αυτό το εκπληκτικό μοντέρνο καφενείο(στο οποίο είχε αναφερθεί και ο GKAPO)το οποίο το έφτιαξε μιά οικογένεια Κυπρίων αναπαλαιώνοντας ένα παλιό χάνι!και βρίσκεται εκεί στα τείχη κοντά, για τα οποία μίλησε πιό πάνω ο GKAPO.Εκεί που περιδιαβαίνεις τα σοκάκια και βλέπεις τα εγκαταλελειμενα σπίτια εκεί πέφτεις πάνω σ αυτό πέφτεις πάνω σε κάτι ουζερί..σε διαπερνά η συγκίνηση...Απέναντι του έχει γίνει ένα πολιστικό κέντρο.
Η γοητεία αυτής της πόλης σε διαπερνά σε κάθε βήμα της παλιάς πόλης,πολλά γραφικά παραδοσιακά καφέ εστιατόρια και για όλα τα βαλάντια!πίνεις καφεδάκι με 1μιση ευρώ,τρώς χαλουμόπιτες και πίττες φαλαφέλ στο πασίγνωστο αρμένικο εστιατόριο της οδού Ονασαγόρου με 1 και 1μιση ευρώ...
Όσο για τους Κυπρίους έχω να πώ επίσης τα καλύτερα!
Αυτά επιγραμματικά...
Εφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις,σίγουρα θα ξαναπάω και ομολογώ ότι αισθάνθηκα και λίγο άσχημα που τα τελευταία χρόνια ενώ έχω πάει πολλές φορές Τουρκία Κωνσταντινούπολη δεν είχα πάει Κύπρο...Η ryanair νάναι καλά!!!που χάρις σ αυτήν ξεστραβώθηκα..
Οπότε θα πώ κι εγώ ότι είπε και ο GKAPO
Στην Κύπρο πρέπει να πάμε μιά φορά στη ζωή μας!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αγαπητή romantic woman, τα είπες όλα!
Εγώ πριν 4 χρόνια δεν ήξερα κατά που πέφτει η Κύπρος. Ότι λέω είναι από προσωπική οικογενειακή εμπειρία (παιδιά-σπουδές). Οι άνθρωποι είναι μια χαρά. Δεν χαρίζουν τίποτα, να ζήσουν θέλουν κι αυτοί, αλλά είναι σοβαροί επαγγελματίες. Το αυτονόητο κάνουν. Ζητάνε 10 και προσφέρουν 10. Αν τους αφήσουν ήσυχους ... ανάγκη δεν έχουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom