Τουρκία Κωνσταντινούπολη: "Θα ξαναέρθουμε" είπε

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Dina Z, και κατι ακομη επι του πιεστηριου......τι συμβαινει με χρηση Χρεωστικων Καρτων VISA MAESTO κλπ..... τι συμφερει και τι προμηθεια χρεωσης εχουμε με τη χρηση καρτων? εχεις κατι να προτεινεις? η καποιος αλλος ειδε καμια υπερογκη χρεωση σε καρτες?
Χρησιμοποιησα οπως παντα εκτος ευρωζωνης την χρεωστικη της Εθνικης με 1% ανα συναλλαγη. Στην αναληψη μετρητων χρεωνει παλι 1% ανα αναληψη με ελαχιστη χρεωση τα 3 ευρω και μεγιστη τα 5. Συμφερει σιγουρα περισσοτερο απο τις αλλες τραπεζες αλλα αν δεν εχεις Εθνικη να ρωτησεις την τραπεζα σου για τις χρεωσεις.
Σε καθε περιπτωση πρεπει να τους ενημερωσεις οτι θα κανεις χρηση στο εξωτερικο γιατι ισως χρειαστει να την ενεργοποιησουν.
Παντως εμενα και τον αντρα μου που εχει πιστωτικη της Alpha δεν μας εχουν χρεωσει ποτε κατι παραπανω.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στην αναληψη μετρητων χρεωνει παλι 1% ανα αναληψη με ελαχιστη χρεωση τα 3 ευρω και μεγιστη τα 5.
Με διορθωνω: Στην αναληψη χρεωνει 2%.:icon_redface:

Οπως ειπα πριν εκτος ευρωζωνης η Εθνικη συμφερει περισσοτερο. Στην Κων/πολη χρησιμοποιησα την χρεωστικη της για ολες τις αγορες και εβγαλα και δυο φορες μετρητα απο ΑΤΜ για εισιτηρια και οπου χρειαζομουν ψιλα.

Παντως @Pierre_1976 , ενημερωσου απο την τραπεζα σου για να ξερεις τι χρεωνει σε αγορες και αναληψη μετρητων (συναλλαγμα) ωστε να μην βρεθεις προ εκπληξεων.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@Dina Z θα θελα μερικες πληροφοριες για τη διαδρομη με το καραβακι που κανετε..μπηκα στο σιτε της εταιριας και χαθηκα λιγο..ποια διαδρομη επελεξες και ποσο σου στοιχισε?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πολύ ωραια ιστορια! Και εγω θελω να παω Κωνσταντινουπολη καποια στιγμη! Το κιουνεφε τα σπαει σαν γλυκο, και δεν είναι τοσο ξενη γευση, κανει και το κοσμικον στην Αθηνα αλλα όχι με κρεμα από τυρι! Το φαγα και γω με κρεμα από τυρι προσφατα σε ένα πολύ καλο τουρκικο εστιατοριο στο Λονδινο και οφειλω να ομολογησω ότι είναι ακομα καλυτερο! Και είμαι και γω δυσκολος με το φαι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Dina Z θα θελα μερικες πληροφοριες για τη διαδρομη με το καραβακι που κανετε..μπηκα στο σιτε της εταιριας και χαθηκα λιγο..ποια διαδρομη επελεξες και ποσο σου στοιχισε?
Το site δεν το είχα δει καθόλου. Τα καραβάκια της Turyol φεύγουν από το Eminonu, περνάνε στην άλλη πλευρά της γέφυρας του Γαλάτα, παίρνουν κόσμο κι από εκεί και μετά ξεκινάει η κρουαζιέρα που διαρκεί δυό ώρες.
Η ρότα του πλοίου: Έπλευσε βόρεια παράλληλα με την δυτική ακτή του Βοσπόρου μέχρι το Rumeli Hisari, πέρασε απέναντι στο Anadoluhisari και μετά νότια, παράλληλα με την ανατολική ακτή έως τον Φάρο του Λεάνδρου (Kiz Kulesi).

Το κόστος ήταν 12 λίρες/άτομο. Εισιτήρια βγάζεις στα ταμεία μπροστά στις δύο αποβάθρες (ανάλογα ποιά σε εξυπηρετεί). Εχει μεγάλες ταμπέλες, θα το δεις. Εγώ κάνοντας βόλτα, είχα ρίξει μια ματιά στα δρομολόγια και μισή ώρα πριν, είμασταν εκεί και τα βγάλαμε (δεν είμαι βέβαιη αν δέχονται και κάρτες).

Ντυθείτε πολύ καλά και καθίστε επάνω στα πρώτα καθίσματα της πλώρης. Είναι τέλεια! :)
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Το site δεν το είχα δει καθόλου. Τα καραβάκια της Turyol φεύγουν από το Eminonu, περνάνε στην άλλη πλευρά της γέφυρας του Γαλάτα, παίρνουν κόσμο κι από εκεί και μετά ξεκινάει η κρουαζιέρα που διαρκεί δυό ώρες.
Η ρότα του πλοίου: Έπλευσε βόρεια παράλληλα με την δυτική ακτή του Βοσπόρου μέχρι το Rumeli Hisari, πέρασε απέναντι στο Anadoluhisari και μετά νότια, παράλληλα με την ανατολική ακτή έως τον Φάρο του Λεάνδρου (Kiz Kulesi).

Το κόστος ήταν 12 λίρες/άτομο. Εισιτήρια βγάζεις στα ταμεία μπροστά στις δύο αποβάθρες (ανάλογα ποιά σε εξυπηρετεί). Εχει μεγάλες ταμπέλες, θα το δεις. Εγώ κάνοντας βόλτα, είχα ρίξει μια ματιά στα δρομολόγια και μισή ώρα πριν, είμασταν εκεί και τα βγάλαμε (δεν είμαι βέβαιη αν δέχονται και κάρτες).

Ντυθείτε πολύ καλά και καθίστε επάνω στα πρώτα καθίσματα της πλώρης. Είναι τέλεια! :)
Βασικα ειδα τα δρομολογια στο σιτε απλα με τις ονομασιες μπερδευτηκα..η διαδρομη που διαλεξες λογικα ειναι το βοσπορος τουρς,εκτος και αν εχεις το εισιτηριο και δεις πανω τη διαδρομη λεει..ωραια αρα θα τα κανονισω εκει αυτα,σ ευχαριστω πολυ!☺
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Βασικα ειδα τα δρομολογια στο σιτε απλα με τις ονομασιες μπερδευτηκα..η διαδρομη που διαλεξες λογικα ειναι το βοσπορος τουρς,εκτος και αν εχεις το εισιτηριο και δεις πανω τη διαδρομη λεει..ωραια αρα θα τα κανονισω εκει αυτα,σ ευχαριστω πολυ!☺
Ναι αυτό είναι. Επειδή η εταιρία αυτή κάνει και δρομολόγια όπως η αστική, είχαν αναρτημένο κι ένα πίνακα που έδειχνε με εικόνες την ρότα του πλοίου.
Πάντως είναι κι άλλες εταιρίες που κάνουν το τουρ, οπότε νομίζω είναι καλύτερα να το αποφασίσεις επί τόπου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@Dina Z καλησπερα ειδα οτι πηγατε στο Ντολμαμπαχτσε,μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για τα εισιτηρια;τα κλεισατε καπου ονλινε;;γιατι διαβασα οτι μπαινεις ανα γκρουμπακια και οχι μεμονομενα αλλα δε βρισκω καπου να τα αγορασω
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Dina Z καλησπερα ειδα οτι πηγατε στο Ντολμαμπαχτσε,μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για τα εισιτηρια;τα κλεισατε καπου ονλινε;;γιατι διαβασα οτι μπαινεις ανα γκρουμπακια και οχι μεμονομενα αλλα δε βρισκω καπου να τα αγορασω
Τα αγορασαμε επι τοπου και δεν μπηκαμε σε κανενα γκρουπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom