Τουρκία Κωνσταντινούπολη: "Θα ξαναέρθουμε" είπε

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πόσο σοβαροί επισκέπτες της Πόλης θα ήμασταν αν δεν δοκιμάζαμε τα δυό πράγματα που συνδέονται άμεσα με την κουλτούρα της Ανατολής; Δηλαδή ναργιλέ και χαμάμ! Δεν χρειάστηκε να κάνω και σπουδαία έρευνα γιατί είχα έτοιμες τις προτάσεις από τους καλούς φίλους εδώ. Ξεκινάμε από το Anadolu Nargile Corlulu Ali Paca Medresesi.
Μπαίνοντας από την κεντρική είσοδο βρεθήκαμε σε ένα χώρο που είχε δυό καφενέδες ο ένας απέναντι από τον άλλο. Μας πλησιάζουν δύο Τούρκοι που μας ρωτάνε αν θέλουμε ναργιλέ... μαλώνουν μεταξύ τους... ακολουθούμε τον έναν ... συνειδητοποιώ πως δεν είναι ο χώρος που έχω δει στο φόρουμ ... μεταβολή και πάμε στο άλλο. Το πέτυχα! :D
Δεν είμαι τυχαίο τουριστάκι εγώ, κύριοι! Έρχομαι διαβασμένη!!! :cool::cool:
Κωνσταντινούπολη 106.jpg


Κωνσταντινούπολη 107.jpg


Καλά, πιο πολύ γελούσαμε παρά καπνίζαμε …. Μαζί μας γελούσε και ο φίλτατος θαμώνας, που έκανε στους άντρες μας μάθημα ναργιλέ. Μιλάμε για πολύ γέλιο!!!
Στον χώρο ήμασταν οι μοναδικές γυναίκες αλλά απτόητες πήραμε την ανάλογη πόζα και … ιδού
Κωνσταντινούπολη 119(1).jpg


Ωραία γεύση αφήνει το μήλο! ;)
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συνέχεια, για να κλείσει η ημέρα μας ιδανικά, είχε το Kadirga hamami (στα βήματα των φίλων @vagar78, @sif..... και @mpampis1979)
Οι δύο κυρίες, που δεν μιλούσαν καθόλου αγγλικά, μας έδειξαν ένα κατάλογο με διαφορετικές τιμές και υπηρεσίες. Χωρίς να δώσουμε σημασία επιλέξαμε το πλήρες πακέτο με 65 λίρες. Μετά μας έδειξαν ένα δωμάτιο όπου φορέσαμε το μαγιό μας (ήμασταν οι μόνες με μαγιό), πήραμε το κλειδάκι και στη συνέχεια μας οδήγησαν στα ενδότερα.
Ο Χριστός κι η Παναγία! :eek: Μου κόπηκε η ανάσα από την ζέστη. Ένοιωθα να ασφυκτιώ. Όσο περνούσαν τα λεπτά αισθανόμουν χειρότερα. Λέω πως είναι γραφτό μου να πεθάνω σε … χαμάμ. Η φίλη μου όμως ήταν εντάξει. Όλες οι άλλες δε, μεσ’ την άνεση. Λέω ‘Δε μπορεί, θα το συνηθίσω’ αλλά δεν … Αν ήμουν μόνη μου θα είχα κάνει μεταβολή και θα είχα βγει στον δρόμο τρέχοντας … με το μαγιό :haha:
Τέλος πάντων παίρνοντας βαθιές ανάσες και ρίχνοντας κρύο νερό στο κεφάλι μου συνήλθα λιγάκι. Το μασάζ είναι αλήθεια με χαλάρωσε και με ανακούφισε. Όταν όμως πήγα να σηκωθώ ένοιωθα τόσο εξαντλημένη που εδώ πατούσα - εκεί βρισκόμουν και χρειάστηκα βοήθεια για να βγω από τον χώρο.
Αφού επιβίωσα μπορώ να πω πως η περιπέτεια άξιζε μεν αλλά … ποτέ ξανά!!!! :shock:
Σημείωση: Ο χώρος της υποδοχής στο αντρικό τμήμα (μου επέτρεψαν να μπω) ήταν πιο φωτεινός και προσεγμένος από τον γυναικείο.
Κωνσταντινούπολη 126.jpg


Κωνσταντινούπολη 121.jpg

Η περιποίηση επίσης που είχαν οι άντρες μας καλύτερη.
Συμπεράσματα: α)Δεν είμαστε όλοι το ίδιο ;) β)Το χαμάμ δεν είναι για μένα. :(
Για φαγητό τους πρότεινα το Hira lokantasi ή το Ortaklar lahmacun, που ήταν και το δυό εκεί κοντά. Ήθελαν lahmacun αλλά δυστυχώς ήταν αποτυχία. Μετριότατο φαγητό και κακό σέρβις. Καμιά σχέση με το Bitlisli.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η τελευταία ημέρα
Αφού χαζέψαμε στο Kapali Carsi και τριγύρω, ανηφορίσαμε μέσα από τα στενάκια προς το Τέμενος Σουλεϊμανιγιέ. Εδώ είναι η αληθινή αγορά.
Σάββατο πρωί κι οι ντόπιοι έκαναν τα ψώνια τους. Ό,τι μπορεί κανείς να φανταστεί. Από τρόφιμα μέχρι είδη σπιτιού και ρουχισμού. Φοβερές εικόνες που όμως δεν είχα χρόνο να σταθώ να αποτυπώσω κι έτσι δεν σας έχω το αυθεντικότερο.
Είναι από τα πρώτα σημεία στην λίστα για την επόμενη φορά που θα έρθω. Αφού είδαμε το τζαμί και τον τάφο φύγαμε γιατί έπρεπε να επιστρέψουμε για check-out. Αν πάτε στο τέμενος και έχετε χρόνο θα απολαύσετε τον καφέ σας έξω με υπέροχη θέα.
Κωνσταντινούπολη 141.jpg
Κωνσταντινούπολη 143.jpg



Είχαμε αρκετό χρόνο μέχρι την ώρα της πτήσης κι έτσι πήραμε το καραβάκι και περάσαμε απέναντι στο Kadikoy. Προορισμός μας το Ciya Lokantasi.
Διασχίσαμε την αγορά του Kadikoy που ήταν ασφυκτικά γεμάτη κόσμο. Το ίδιο και οι ψαροταβέρνες. Πετύχαμε όμως άδειο τραπέζι στο Ciya Kebap. Όταν ζήτησα μεζέδες με έστειλε απέναντι στο Ciya Lokantasi, γέμισα δυό πιάτα με ότι ήθελα και τα πήρα στο τραπέζι μας. Μετά από λίγη ώρα απολαμβάναμε το γεύμα μας. Φοβερές γεύσεις, καλές μερίδες, εξυπηρέτηση και η τιμή 240 λίρες!
Κωνσταντινούπολη 145.jpg

Επίλογος
Η Πόλη αποδείχθηκε ανώτερη των προσδοκιών μου. Όσα κι αν διαβάσει κανείς, όσες φωτογραφίες κι αν δει η αίσθηση εκεί είναι μοναδική.
Είναι ένας τόπος που σε κάνει να θες να μείνεις κι άλλο. Είναι τόπος που ενώ βρίσκεσαι εκεί, νοιώθεις ήδη νοσταλγία και την ανάγκη να επιστρέψεις.

Το καταλάβατε, έτσι; Θα ξαναέρθω! Και ελπίζω σύντομα. :rolleyes:
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.206
Likes
25.629
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σου εύχομαι μια μέρα να επιστρέψεις στην Πόλη, με όλη μου την καρδιά!

Ευχαριστούμε για την ιστορία!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Ντινα ποτέ έβαλες ιστορία δε το πήρα χαμπάρι!!
Χάχα μου αρέσει που πήγες διαβασμένη φουλ, εκεί στο χαμάμ πρέπει να μας κάνουν εκπτώσεις εμάς εδω:cool:η φώτο με το Ναργιλέ όλα τα λεφτά :D

Μακάρι να ξαναπάς στο ευχομαι (κάνε στο συζηγο αυτό που βλέπαμε στο Κωνσταντίνο κ Ελένης αν έχεις δει-Βαζουμε το χέρι στις τσέπες κ τι πιάνουμε; αν πιάνουμε κάνα λεφτο ξεκινάμε πες του :bleh:)
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Dina Z θέλω πληροφορίες για το χαμάμ; Που ακριβώς βρίσκεται; Κλεινεις κάποιο ραντεβού; Υπάρχει κάτι αλλο που πρέπει να ξέρω ωγια το συγκεκριμένο; (tips - κλπ)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Dina Z θέλω πληροφορίες για το χαμάμ; Που ακριβώς βρίσκεται; Κλεινεις κάποιο ραντεβού; Υπάρχει κάτι αλλο που πρέπει να ξέρω ωγια το συγκεκριμένο; (tips - κλπ)
Ονομαζεται Kadirga Hamami, βρισκεται στο Sultanahmet (1 χλμ απο το Μπλε Τζαμι) και λειτουργει 8 το πρωι εως 9 το βραδυ. Δεν χρειαζεται να κλεισεις ραντεβου, ειναι καλα ομως να εισαι εκει πριν τις 8 το βραδυ ωστε να εχεις χρονο στη διαθεση σου. Αν το αναζητησεις στο google θα το βρεις αμεσως.

Ειναι πολυ καθαρα και οι ανθρωποι πολυ εξυπηρετικοι παρολο που μιλουν απο ελαχιστα εως καθολου αγγλικα. Το αντρικο τμημα με το γυναικειο ειναι διπλα αλλα εχουν διαφορετικες εισοδους.

Οι περισσοτεροι ειναι γυμνοι (με την πετσετα που σου παρεχουν) αλλα αν θελεις να φορας το μαγιο σου η ενα εσωρουχο ειναι ενταξει.
Μην παραλειψεις φευγοντας να αφησεις ενα φιλοδωρημα 10 λιρων στον ανθρωπο που θα σε περιποιηθει. Ειναι γι αυτους σημαντικο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σου ευχομαι να ξαναπας,ευχαριστουμε για την ιστορια,κι ευχομαι κι εγω να ξαναπαω,για 3 λογους,για το χαμαμ που την πρωτη φορα δεν πηγα,για τον ναργιλε(κι ας εχω κοψει πλεον το καπνισμα) και για το κιουνεφε.....γενικα η κουζινα τους ειναι τελεια.......αλκοολ εχει αλλα οχι παντου κι οχι ολες τις ωρες,μετα τις 10 το βραδυ συνηθως.και σε συγκεκριμενα μαγαζια.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σου ευχομαι να ξαναπας,ευχαριστουμε για την ιστορια,κι ευχομαι κι εγω να ξαναπαω,για 3 λογους,για το χαμαμ που την πρωτη φορα δεν πηγα,για τον ναργιλε(κι ας εχω κοψει πλεον το καπνισμα) και για το κιουνεφε.....γενικα η κουζινα τους ειναι τελεια.......αλκοολ εχει αλλα οχι παντου κι οχι ολες τις ωρες,μετα τις 10 το βραδυ συνηθως.και σε συγκεκριμενα μαγαζια.
Ευχαριστω, καλη μου sinefoula. Το φαγητο ειναι πραγματι καταπληκτικο στις περισσοτερες περιοτωσεις. Οσο για το ναργιλε, δεν εχει καμια σχεση με το τσιγαρο.
Περα απο τον καπνο με τις ιδιαιτερες γευσεις ειναι και το περιβαλλον πολυ ομορφο και η αισθηση της ομαδικοτητας.
Καθονται ολοι κυκλικα με ενα καφεδακι και απολαμβανουν τον καπνο τους ανταλασσοντας και καποιες κουβεντες. Εμπειρια και μονο να βρισκεσαι αναμεσα τους.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ονομαζεται Kadirga Hamami, βρισκεται στο Sultanahmet (1 χλμ απο το Μπλε Τζαμι) και λειτουργει 8 το πρωι εως 9 το βραδυ. Δεν χρειαζεται να κλεισεις ραντεβου, ειναι καλα ομως να εισαι εκει πριν τις 8 το βραδυ ωστε να εχεις χρονο στη διαθεση σου. Αν το αναζητησεις στο google θα το βρεις αμεσως.

Ειναι πολυ καθαρα και οι ανθρωποι πολυ εξυπηρετικοι παρολο που μιλουν απο ελαχιστα εως καθολου αγγλικα. Το αντρικο τμημα με το γυναικειο ειναι διπλα αλλα εχουν διαφορετικες εισοδους.

Οι περισσοτεροι ειναι γυμνοι (με την πετσετα που σου παρεχουν) αλλα αν θελεις να φορας το μαγιο σου η ενα εσωρουχο ειναι ενταξει.
Μην παραλειψεις φευγοντας να αφησεις ενα φιλοδωρημα 10 λιρων στον ανθρωπο που θα σε περιποιηθει. Ειναι γι αυτους σημαντικο.
Dina Z, και κατι ακομη επι του πιεστηριου......τι συμβαινει με χρηση Χρεωστικων Καρτων VISA MAESTO κλπ..... τι συμφερει και τι προμηθεια χρεωσης εχουμε με τη χρηση καρτων? εχεις κατι να προτεινεις? η καποιος αλλος ειδε καμια υπερογκη χρεωση σε καρτες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom