Τουρκία Κωνσταντινούπολη...Τροφή για το μάτι-τροφή για το στομάχι?

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Eχει οντως καλο χιουμορ ο φιλος !
Παιδια και μενα με ξενισαν λιγο αυτα που εγραφε ..αλλα δεν ειναι ολοι πολυταξιδεμενοι ...ουτε ξημεροβραδιαζονται στο φορουμ για να εχουν διαβασει για την Πολη.
Βρηκε ενα φορουμ...ειδε φως και ειπε να κανει μια ερωτηση ο χριστιανος .

ΥΓ Ω ναι στη Μανη βρεχει !!!
Συμφωνώ!!! Τα λες πολύ σωστά!!!
Ας είμαστε μια "Κοινωνία Ανοχής":)

Εγώ πάντως, εκτός που χώθηκα σε μίνι ψητο-σουβλατζίδικο, μέσα, αλλά και πέριξ της Κλειστής Αγοράς, έφαγα μαζί με Τούρκους, σε τραπεζάκια φορμάϊκας κοιτάζοντάς τους κλεφτά και επιζητώντας να παραγγείλω "μία απ' τα ίδια", δοκίμασα και Σάμαλι(!!!).
Πάνω σε άδειο κασάκι από μπύρες, ο "μπάρμπας" είχε στήσει το μακρόστενο ταψί του. Τα "Σάμαλια" γυάλιζαν χρυσαφιά σκούρα στον ήλιο, με το μυγδαλάκι τους, ξεφλουδισμένο-άσπρο, όλα μακρουλά ορθογώνια. Αμέσως μου ήρθαν μνήμες των παιδικών μου χρόνων (δεκαετία '50), που κανα δυο φορές τη βδομάδα κατέβαινε στις γειτονιές του Βόλου, ένας αντίστοιχος "μπάρμπας", πρόσφυγας από τη Ν. Ιωνία μας, μ' ένα ίδιο ταψί. Μαζεύονταν η "μαρίδα" με το πενηνταράκι (ίσως και δεκάρα) στο χέρι, για το Σάμαλι!!! Σφιχτό, αρωματισμένο με μαστίχα...και πάντα λίγο:(. (κι όχι μόνο στη ποσότητα)
Ο Τούρκος, εξελιγμένος, κυριλέ, είχε και ζελατίνη από πάνω ...για λόγους υγιεινης!!! Η τιμή (σε Ευρώ παρακαλώ..), φυσικά, εξωπραγματική, 1Ε:shock:
Τα έδωσα!!!
Τα έδωσα τιμή στον πρόσφυγα της Ν. Ιωνίας του Βόλου των παιδικών μου χρόνων.
Και λέω τα έδωσα, γιατί δε μου έφτασε το ένα, πήρα και δεύτερο ...και αν ξαναπάω, σας λέω: θα ξαπάρω.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωχ τι μας κανεις πρωινιατικα με τις περιγραφες σου!!!!
Και σαλεπακι ωραιο να πιει ο τοπικ σταρτερ ..ζεστο ζεστο και μυρωδατο!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.713
Likes
6.348
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συμφωνώ!!! Τα λες πολύ σωστά!!!
Ας είμαστε μια "Κοινωνία Ανοχής":)

Εγώ πάντως, εκτός που χώθηκα σε μίνι ψητο-σουβλατζίδικο, μέσα, αλλά και πέριξ της Κλειστής Αγοράς, έφαγα μαζί με Τούρκους, σε τραπεζάκια φορμάϊκας κοιτάζοντάς τους κλεφτά και επιζητώντας να παραγγείλω "μία απ' τα ίδια", δοκίμασα και Σάμαλι(!!!).
Πάνω σε άδειο κασάκι από μπύρες, ο "μπάρμπας" είχε στήσει το μακρόστενο ταψί του. Τα "Σάμαλια" γυάλιζαν χρυσαφιά σκούρα στον ήλιο, με το μυγδαλάκι τους, ξεφλουδισμένο-άσπρο, όλα μακρουλά ορθογώνια. Αμέσως μου ήρθαν μνήμες των παιδικών μου χρόνων (δεκαετία '50), που κανα δυο φορές τη βδομάδα κατέβαινε στις γειτονιές του Βόλου, ένας αντίστοιχος "μπάρμπας", πρόσφυγας από τη Ν. Ιωνία μας, μ' ένα ίδιο ταψί. Μαζεύονταν η "μαρίδα" με το πενηνταράκι (ίσως και δεκάρα) στο χέρι, για το Σάμαλι!!! Σφιχτό, αρωματισμένο με μαστίχα...και πάντα λίγο:(. (κι όχι μόνο στη ποσότητα)
Ο Τούρκος, εξελιγμένος, κυριλέ, είχε και ζελατίνη από πάνω ...για λόγους υγιεινης!!! Η τιμή (σε Ευρώ παρακαλώ..), φυσικά, εξωπραγματική, 1Ε:shock:
Τα έδωσα!!!
Τα έδωσα τιμή στον πρόσφυγα της Ν. Ιωνίας του Βόλου των παιδικών μου χρόνων.
Και λέω τα έδωσα, γιατί δε μου έφτασε το ένα, πήρα και δεύτερο ...και αν ξαναπάω, σας λέω: θα ξαπάρω.....
βέβαια!!!μόνο αυτό ο γλυκό είχαμε τότε GKCAPO. σάμαλι σε ξύλινα ταψιά στα διαλείμματα του σχολείου...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
βέβαια!!!μόνο αυτό ο γλυκό είχαμε τότε GKCAPO. σάμαλι σε ξύλινα ταψιά στα διαλείμματα του σχολείου...
...ίδια σειρά είμαστε Καπετάνιε??? Να 'σαι καλά...Να ' μαστε καλά:)
Εννοείται, αυτό το, σχεδόν τραγανό (τι να λέει ...το ραβανί τώρα???) σαμαλάκι, οι νέοι δεν το ξέρουν καν
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.713
Likes
6.348
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
...ίδια σειρά είμαστε Καπετάνιε??? Να 'σαι καλά...Να ' μαστε καλά:)
Εννοείται, αυτό το, σχεδόν τραγανό (τι να λέει ...το ραβανί τώρα???) σαμαλάκι, οι νέοι δεν το ξέρουν καν
μου θύμησες φίλε μου κληρούχα ...τη γεύση του και το άρωμα του.
μα μου φαίνεται πως στην Σαλόνικα κάπου το πήρε το μάτι μου.
στην next άνοδο θα το ελέγξω:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.679
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μου θύμησες φίλε μου κληρούχα ...τη γεύση του και το άρωμα του.
μα μου φαίνεται πως στην Σαλόνικα κάπου το πήρε το μάτι μου.
στην next άνοδο θα το ελέγξω:D
τι μου θυμήσατε !!
αν οι σύζυγοι σας εχουν διάθεση να φτειάξουν έχω ωραία συνταγή για σάμαλι πολίτικο :lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγνώμη, αλλά τι (υποτίθεται πως) έχει το νερό στην ύδρευση της Κων/νούπολης? Μια χαρά νερό είναι. Νομίζετε πως της ΕΥΔΑΠ είναι καλύτερο?

Προσωπικά πίνω εμφιαλωμένο κι εδώ κι εκεί και παντού, αλλά δε μου είναι πρόβλημα να πιω και λίγο από τη βρύση, και το κάνω ενίοτε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γενικώς θα δεις ότι τα standards καθαριότητας τροφίμων, στο κέντρο της Κων/νούπολης τουλάχιστον, είναι πάνω από τα Ελληνικά.

Εννοείτε ΔΕ θα φας σε McDonalds (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν). Ακόμα και στα πιο φτηνά λαϊκά στέκια της πόλης, πχ. τα μαγειρεία στην Istilklal, το φαί είναι κλασεις καλύτερο από των όποιων burger king.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ακόμα και στα πιο φτηνά λαϊκά στέκια της πόλης, πχ. τα μαγειρεία στην Istilklal, το φαί είναι κλασεις καλύτερο από των όποιων burger king.
Αν υποψιαστώ ότι έφαγες και σ' εκείνη την υπόγα δίπλα στο τουνέλ, στην αρχή της Ιστικλάλ, θα πεθάνωωωωω! :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όχι ,αλλά θα φάει οσωνουπω :p
Να προσέχεις! :) Έχει αρκετά και απότομα σκαλοπάτια. Και δεν είναι πάνω στην Ιστικλάλ. Σ'ένα στενάκι κάθετο είναι, στην κατηφόρα που πάει στον πύργο του Γαλατά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να προσέχεις! :) Έχει αρκετά και απότομα σκαλοπάτια. Και δεν είναι πάνω στην Ιστικλάλ. Σ'ένα στενάκι κάθετο είναι, στην κατηφόρα που πάει στον πύργο του Γαλατά.
Ναι ναι γνωρίζω :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.306
Μηνύματα
887.468
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom