Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Προσωπικα επισκεφτηκα την Πολη περσι 3 φορες και φετος εχω δρομολογησει αλλη μια τουλαχιστον στο φεστιβαλ τουλιπας μετα τις εκλογες τις 31.3.

Για οσα ακουγουνται περι προειδοποιήσεων κλπ ....Για οσους θεωρουν επικινδυνη την κατασταση στην γειτονικη χωρα θα πω οτι και τις 3 φορες που επισκεφτηκα την Πολη και αλλη μια που πλησιασα στα 300 χλμ την σεισμικη περιοχη που επληγη με 1,000.000 θυματα και αλλα 10 εκτοπισμενους πουθενα δεν καταλαβα ενιωσα ή αισθανθηκα οτι απειλειται η ζωη μου ή οτι εχει συμβει τετοιος ολεθρος!
ΘΑ ηθελα να ξερω πως θα ηταν η κατασταση στην Ελλαδα αν συνεβαινε τετοιος σεισμος και ποσο λειτουργικη θα ηταν η χωρα!

Οσον αφορα για αυτους που φοβουνται θα πω μονο το εξης. Kαθηστε εδω οσοι φοβαστε να μετακινειστε στους αυτοκινητοδρομους και τα Σιδηροδρομικα δικτυα της Ελλαδας αφου τοσο ασφαλης νιωθετε και αφηστε τους υπολοιπους να παρουν τα ρισκα τους να βρεθουν σε σεισμογενη περιοχη!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να διευκρινήσουμε ορισμένα θέματα:
1ο Ο Λέκκας δεν είναι σεισμολόγος ούτε γεωφυσικός. Πέρα από την θεσμική θέση που κατέχει στην ακαδημαϊκή του θέση είναι καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής & Εφαρμοσμένης Γεωλογίας. Δεν έχει δηλαδή καμιά εξειδίκευση στην πρόγνωση σεισμών ( αν μπορεί να θεωρηθεί ότι υπάρχει κάτι τέτοιο).
2ο Η πρόγνωση σεισμών γίνεται μόνο μέσο-μάκρο πρόθεσμα με την χρήση της στατιστικής κυρίως. Δεν μπορεί κανείς να πει ότι την άλλη βδομάδα θα γίνει σεισμός. Στην καλύτερη να είναι κάποιος τσαρλατάνος.
3ο Ο Λέκκας συνήθως προσέχει και δεν εκστομίζει δυσοίωνα σενάρια. Την δουλειά αυτή την έχουν αναλάβει άλλοι που ενδιαφέρονται για περισσότερη προσωπική προβολή. Πχ ο Τσελέντης (αυτός είναι σεισμολόγος) έχει πάμπολλες φορές «προβλέψει» τρομερά σεισμικά γεγονότα και ιδίως στο Ιόνιο απ’ όπου κατάγεται (Κεφαλονιά).
4ο Οι περιοχές του ρήγματος της Ανατολίας και κατά συνέπεια και η Πόλη δίνουν μεγάλους σεισμούς σχετικά συχνά και δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ειδικές γνώσεις για να πει ότι θα γίνει ένας στο επόμενο χρονικό διάστημα. Όσο πιο πολύ αργεί τόσο πιθανότερο είναι να είναι μεγαλύτερος αυτός ο σεισμός. Το πότε, το που και το πόσο ακριβώς δεν μπορεί να το πει κανείς!
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γιατί τόση ένταση και γιατί η σύγκριση με τη χώρα μας; chill
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσωπικα επισκεφτηκα την Πολη περσι 3 φορες και φετος εχω δρομολογησει αλλη μια τουλαχιστον στο φεστιβαλ τουλιπας μετα τις εκλογες τις 31.3.

Για οσα ακουγουνται περι προειδοποιήσεων κλπ ....Για οσους θεωρουν επικινδυνη την κατασταση στην γειτονικη χωρα θα πω οτι και τις 3 φορες που επισκεφτηκα την Πολη και αλλη μια που πλησιασα στα 300 χλμ την σεισμικη περιοχη που επληγη με 1,000.000 θυματα και αλλα 10 εκτοπισμενους πουθενα δεν καταλαβα ενιωσα ή αισθανθηκα οτι απειλειται η ζωη μου ή οτι εχει συμβει τετοιος ολεθρος!
ΘΑ ηθελα να ξερω πως θα ηταν η κατασταση στην Ελλαδα αν συνεβαινε τετοιος σεισμος και ποσο λειτουργικη θα ηταν η χωρα!

Οσον αφορα για αυτους που φοβουνται θα πω μονο το εξης. Kαθηστε εδω οσοι φοβαστε να μετακινειστε στους αυτοκινητοδρομους και τα Σιδηροδρομικα δικτυα της Ελλαδας αφου τοσο ασφαλης νιωθετε και αφηστε τους υπολοιπους να παρουν τα ρισκα τους να βρεθουν σε σεισμογενη περιοχη!
τι έπαθες; Χαλάρωσε.
Δεν έχουμε δικαίωμα να φοβόμαστε τους σεισμούς δηλαδη; Η μπορούμε να φοβόμαστε μόνο εντός συνόρων;
προσωπικα έπεσε το σπιτι μου το 99 και κόντεψαν να ακρωτηριάσουν τον πατέρα μου που τον πλάκωσε ένας τοίχος όταν πήγε να σώσει ένα παιδάκι.
Έχω κάθε δικαίωμα οπως όλοι να έχουμε οποία φοβια θελουμε.
Η απάντηση «καθίστε σπιτάκι σας η μείνετε να χρησιμοποιείτε τους σιδηροδρόμους της Ελλάδας»
και τα σχετικά, δεν είναι καν δόκιμη ουτε αρμόζουσα στην Ελλάδα των τελευταίων ετών που καθένας μας εχει ακούσει για τουλάχιστον έναν γνωστό του που είχε συσχετιστεί με τις τραγωδίες των τελευταίων χρόνων.
Το μόνο που έχω να πω σε αυτούς που απαντάνε έτσι σε ανθρώπους που μοιράζονται τις φοβίες τους στην Ελλάδα του 24 είναι ντροπή σας.
Ντροπή «Σου» στην προκειμένη περίπτωση γιατί σε σένα απαντάω μην τους πάρει όλους η μπάλα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
τι έπαθες; Χαλάρωσε.
Δεν έχουμε δικαίωμα να φοβόμαστε τους σεισμούς δηλαδη; Η μπορούμε να φοβόμαστε μόνο εντός συνόρων;
προσωπικα έπεσε το σπιτι μου το 99 και κόντεψαν να ακρωτηριάσουν τον πατέρα μου που τον πλάκωσε ένας τοίχος όταν πήγε να σώσει ένα παιδάκι.
Έχω κάθε δικαίωμα οπως όλοι να έχουμε οποία φοβια θελουμε.
Η απάντηση «καθίστε σπιτάκι σας η μείνετε να χρησιμοποιείτε τους σιδηροδρόμους της Ελλάδας»
και τα σχετικά, δεν είναι καν δόκιμη ουτε αρμόζουσα στην Ελλάδα των τελευταίων ετών που καθένας μας εχει ακούσει για τουλάχιστον έναν γνωστό του που είχε συσχετιστεί με τις τραγωδίες των τελευταίων χρόνων.
Το μόνο που έχω να πω σε αυτούς που απαντάνε έτσι σε ανθρώπους που μοιράζονται τις φοβίες τους στην Ελλάδα του 24 είναι ντροπή σας.
Ντροπή «Σου» στην προκειμένη περίπτωση γιατί σε σένα απαντάω μην τους πάρει όλους η μπάλα.
Να ντρέπομαι εγώ για ποίον λόγο;;; κάντο μου λίγο Λιάνα γιατί δεν σε έπιασα....
Όποιος φοβάται κάθεται στα αβγά του και δεν φοβίζει τους υπόλοιπους.... Ηρέμησε λίγο γιατί ο φόβος δεν είναι καθόλου καλός σύμβουλος.
Επίσης αν φοβάσαι για κάτι.... καλύτερα να το μοιραστείς με ειδικούς συμβούλους και όχι στη σελίδα με πληροφορίες ανταλλαγής πληροφοριών για την Πόλη!
 
Last edited:

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να ντρέπομαι εγώ για ποίον λόγο;;; κάντο μου λίγο Λιάνα ρε φίλε γιατί δεν σε έπιασα....
Όποιος φοβάται κάθεται στα αβγά του και δεν φοβίζει τους υπόλοιπους.... Ηρέμησε λίγο γιατί ο φόβος δεν είναι καθόλου καλός σύμβουλος.
Επίσης αν φοβάσαι για κάτι.... καλύτερα να το μοιραστείς με ειδικούς συμβούλους και όχι στη σελίδα με πληροφορίες ανταλλαγής πληροφοριών για την Πόλη!
Πρώτον δεν είμαι ούτε φίλος σου ούτε γένους αρσενικου.
Δεύτερον Έγραψα ξεκάθαρα ότι έχω κλείσει ταξίδι και βγαίνουν συνεχώς άρθρα και ειδησεις , ακόμα και από παγκόσμιους φορείς, για επερχόμενο σεισμό στην Κωνσταντινούπολη τα οποία με τρόμαξαν.
Δεν είναι πληροφορία αυτό για την Πόλη?!?!
Η αφορά καποια άλλη πόλη του κόσμου;;;;
Η λογοκρισία, η χολή, η αρνηση, η ισχυρογνωμοσύνη και η τοξικότητα ειναι θεματα που χρειάζονται τη συμβολή ειδικού και να τα κοιτάξεις άμεσα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πρώτον δεν είμαι ούτε φίλος σου ούτε γένους αρσενικου.
Δεύτερον Έγραψα ξεκάθαρα ότι έχω κλείσει ταξίδι και βγαίνουν συνεχώς άρθρα και ειδησεις , ακόμα και από παγκόσμιους φορείς, για επερχόμενο σεισμό στην Κωνσταντινούπολη τα οποία με τρόμαξαν.
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται! Κατσε σπιτι αν φοβασαι τι περιμενεις να σου πουμε εδω μεσα ? (οτι εχουμε πληροφορια οτι θα γινει σεισμος στις ..../...../.... μεγεθους τοσων Ριχτερ?
Εγραψα ξεκαθαρα χωρις να το δωσεις σημασια οτι βρεθηκα περσι 3 φορες στην Κωνπολη (Απριλιο - Οκτωβριο Νοεμβριο) και αλλη μια φορα εφτασα μεχρι 300 χλμ απο την εστια του σεισμου που εξολοθρεψε 750.000 ανθρωπους και 10.000.000 του εκτοπισε απο τις κατοικιες του με σεισμο οχι 7,5 αλλα μεγαλυτερο ... Και στην υπολοιπη χωρα τα παντα λειτουργουσαν Ρολoϊ....

Θα ξαναπαω τον Απριλιο που η Πολη ειναι η πιο ομορφη απο ολες τις εποχες του ετους να συμμετασχω σε αγωνα δρομου Ημιμαραθωνιο της Κωνπολης για (για 7η φορα συμμετεχω στην Πολη) που φτανει μεχρι το Φαναρι εισοδο του Οικουμενικου Πατριαρχειου και το Νοσοκομειο του Balat και διασχιζει την Γεφυρα του Γαλατα ενω διερχεται ολη την παραλιακη διαδρομη του Βοσπορου! Το εκανα και περσι και νομιζω ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει καποιος αγωνιστικα στην Κωνπολη τον Απριλιο!
Την ιδια Περιοδο διοργανωνεται και το φεστιβαλ Τουλιπας σε ολα τα παρκα της Κων/πολης απο τα μικροτερα Sultanahmet - Gulhane ως τα πολυ ....μεγαλυτερα μητροπολιτικο παρκο Κωνπολης Emigre και ειλικρινα πιστευεις οτι βρισκεσαι σε αλλο μερος του κοσμου (ισαξιο του Αμστερνταμ) Το θεαμα ειτε περασει κανεις απο μικρο ειτε μεγαλο ειναι σαν παραμυθι και δειχνει ποσο κουλτουρα εχει ο Δημος αυτος στο θεμα Παρκα και ποσο η Τουλιπα σαν ανθος ειναι συνυφασμενη με την Οθωμανικη κουλτουρα και πολιτισμο πολυ πριν την υιοθετησουν αλλοι λαοι και την κανουν εθνικο συμβολο!

σχετικη σελιδα Istanbul Tulip Festival 2024. How to enjoy it! - Istanbul Place

Istanbul Tulip Festival 2024: a celebration of spring - Visit Istanbul

και μερικες φωτογραφιες απο την συμμετοχη στο γεγονος και τις τουλιπες τον Απριλιο (2023) απο την Βασιλευουσα
 

Attachments

Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πλέον είμαστε εντελώς εκτός θέματος. Κάποια μηνύματα θα διαγραφούν.
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
18
Likes
50
Εγω θα παω Κωνσταντινουπολη για πρωτη φορα 15 - 21 Ιουλιου και δεν με σταματαει τιποτα. Ενταξει δεν ειπαμε να παει κανεις εκδρομη στο Χαρκοβο ουτε σε καμια Αφρικανικη χωρα που σκοτωνονται οι φυλες. Με το που θα πατησω το ποδι μου σε αυτην την ιστορικη πολη ολα τα αν θα κανει σεισμο, αν θα γινει βομβιστικη επιθεση στην Ιστικλαλ (ευτυχως τετοια γεγονοτα πλεον εχουν καιρο να εμφανιστουν) θα πανε στο πισω πισω μερος του κεφαλιου μου😎
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εμείς φεύγουμε την Παρασκευή για road trip 2 εβδομάδων στην Τουρκία και δεν κρύβω ότι έχω αγχωθεί με όσα διαβάζω.. βέβαια και να ακυρώσω δε θέλω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom