Τουρκία Κωνσταντινούπολη διαμονή

Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θέλω τα φώτα σας σχετικά με το ταξίδι που ετοιμάζω για τις αρχές Νοέμβρη στην Κωνσταντινούπολη. Την πόλη την έχω ψάξει σχετικά από το Google Earth, έχω διαβάσει πληροφορίες στο forum και σε οδηγούς, αλλά δυσκολεύομαι να διαλέξω περιοχή να μείνω. Τι προτείνετε λοιπόν, την Παλιά Πόλη που είναι και τα περισσότερα αξιοθέατα κοντά ή προς την Πλατεία Ταξίμ, που θα είναι πιο ζωντανά το βράδυ(για φαγητό και ποτό)?
Ευχαριστώ..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με λίγα λόγια,Σουλταναχμέτ ασυζητητί.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αν θέλεις έντονη νυχτερινή ζωή, Ταξίμ. Αν θέλεις γραφικότητα και αυθεντικό Κων/πολίτικο στοιχείο, Σουλταναχμέτ. Η τελευταία όμως νεκρώνει το βράδυ. Η περιοχή Ταξίμ θυμίζει Ομόνοια και Ερμού. Προτείνω για την πρώτη σου φορά στην Πόλη την περιοχή Σουλτάναχμέτ, προτιμώ τα ήσυχα, ατμοσφαιρικά στενά της το βράδυ με τους φωτισμένους μιναρέδες από την φασαρία της Ιστικλάλ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ψηφιζω κι εγω σουλταναχμετ για το πρωτο σου ταξιδι. Προσωπικα μου αρεσει πολυ να τριγυρναω τα μνημεια το βραδυ οταν εχει κοπασει ο θορυβος απο τα πληθη και ο φωτισμος δινει αλλη διασταση στο χωρο. Αν παλι θελεις διασκεδαση και θορυβο δεν σου απαγορευονται, με ενα ταξι πας οπου θελεις.
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Επειδή και μεις θα πάμε τον άλλο μήνα έχω το ίδιο δίλημμα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να κάτσω στην παλία πόλη όταν θα την γυρίσω σε μια μέρα και τις υπόλοιπες μέρες που θα κάτσω θα πηγαίνω προς Ταξίμ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
κατά την προσωπική μου άποψη,η καλύτερη λύση για διαμονη στην Πόλη ειναι το Πέραν(οχι ταξιμ αλλά αρκετά πιο κάτω ,απο το μέσο της Ιστικλαλ και κάτω)...διπλα στην Ιστικλαλ ,το γαλατά και τη γυρω περιοχή αλλά και λιγα λεπτα απο τη γέφυρα του γαλατα,με το τουνελ,που περνωντας τη πας στην παλιά πολη ....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
γιατί να κάτσω στην παλία πόλη όταν θα την γυρίσω σε μια μέρα
Άμα γυρίσεις την παλιά πόλη σε μια μέρα έλα μετά να μας πεις τι θυμάσαι από αυτά που είδες.
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Όχι θα κάτσω μια μέρα μέσα στην Αγιά Σοφια για να γράψω βιβλίο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βοήθειά σου!!

Πάντως δεν το είπα ειρωνικά.Έχει πολύ πράγμα να δεις η παλιά πόλη.Αν δεν σε ενδιαφέρει να την περάσεις απλώς τρέχοντας τότε θα φας πάνω από μια μέρα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδή και μεις θα πάμε τον άλλο μήνα έχω το ίδιο δίλημμα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να κάτσω στην παλία πόλη όταν θα την γυρίσω σε μια μέρα και τις υπόλοιπες μέρες που θα κάτσω θα πηγαίνω προς Ταξίμ.

Τότε αγαπητή μου γιατί ρωτάς? Αφού έχεις αποφασίσει να γυρίσεις σε μια μέρα στην παλιά πόλη μην έχεις κανένα δήλημμα... κλείσε στο Ταξίμ... και μεταξύ μας σιγά την παλιά πόλη... τι έχει να δεις? μια παλιοεκκλησία, κάτι αρχαία, ένα ψωροπαλάτι και κανα δυό τζαμιά της συμφοράς... σε μισή μέρα τα γύρισες όλα...
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
κατά την προσωπική μου άποψη,η καλύτερη λύση για διαμονη στην Πόλη ειναι το Πέραν(οχι ταξιμ αλλά αρκετά πιο κάτω ,απο το μέσο της Ιστικλαλ και κάτω)...διπλα στην Ιστικλαλ ,το γαλατά και τη γυρω περιοχή αλλά και λιγα λεπτα απο τη γέφυρα του γαλατα,με το τουνελ,που περνωντας τη πας στην παλιά πολη ....
και εγώ αυτό θα σου πρότεινα. αυτό βασικά είχαμε κάνει κ εμείς.
και σίγουρα η παλιά πόλη δεν γυρίζεται σε μία μέρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom