Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Στο Havabus, από το Sabiha Goksen για Kadikoy, μήπως γνωρίζετε εκτός από μετρητά αν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς εισιτηρίου με πιστωτική? Όσες φορές είχα πάρει στο παρελθόν το λεωφορείο πλήρωνα το εισιτήριο με μετρητά.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Παλιά μπορούσες να πληρώσεις το εισιτήριο με κάρτα στο γραφείο της Havabus στο αεροδρόμιο, μέσα στα λεωφορεία καθώς και από Καντίκιοϊ για αεροδρόμιο δέχονταν μόνο μετρητά. Νομίζω πλέον έχουν εφοδιάσει με μηχανήματα και τους οδηγούς, οπότε μπορείς να πληρώσεις και μέσα στα λεωφορεία με κάρτα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καμια ιδεα προταση για χρηση της Δημοσιας Συγκοινωνιας Καραβακι (istanbulkart) για κοντινη κρουαζιερα βολτα επισκεψη απο Eminonu ή Yenikapi υπαρχει? ( εχω πεταχτει μεχρι Uskudar με την δημοσια συγκοινωνια απο Eminonu με εισητηριο 9 λιρες....ψαχνω κατι αντιστοιχο να σκοτωσω το χρονο μου για ενα απογευμα) με ενδιαφερει να μπορει να γυρισει πισω αν οχι η ιδια η επομενη γραμμη!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Από Γενίκαπι όχι, καθώς από εκεί φεύγουν τα μεγάλα καράβια μόνο. Από Εμίνονου όμως ή απέναντι από το Καράκιοϊ έχεις πολλές επιλογές. Το πιο εύκολο είναι το Καντίκιοϊ όπου αν μείνεις στο πλοίο δεν χρειάζεται να πληρώσεις άλλο εισιτήριο για πίσω. Οι τιμές έχουν πάει πλέον γύρω τις 20 λίρες και ανάλογα με τη διαδρομή κάποιες είναι ακριβότερες. Μπορείς να πας και μέχρι το Χαρέμ από το Σίρκετσι αν θέλεις να δεις πώς είναι τα πλοία που μεταφέρουν και τα αυτοκίνητα. Ωραία επιλογή είναι και το φέρι του Κεράτιου που το παίρνεις από το Καράκιοϊ (έχει κάθε ώρα στις παρά τέταρτο). Αν κατέβεις στο τέρμα στο Εγιούπ μπορείς μετά να επιστρέψεις στο Εμίνονου κατευθείαν με το τραμ. Άλλη επιλογή είναι αυτά που πάνε στο Βόσπορο (και που κατ'εμέ είναι καλύτερα από αυτά που κάνουν την κλασική κρουαζιέρα), κατεβαίνεις όπου θέλεις και επιστρέφεις με το επόμενο.
Μελέτα λίγο το pdf για διάφορες επιλογές.. https://sehirhatlari.istanbul/uploads/dokuman/46-1/tarife.pdf
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Από Γενίκαπι όχι, καθώς από εκεί φεύγουν τα μεγάλα καράβια μόνο. Από Εμίνονου όμως ή απέναντι από το Καράκιοϊ έχεις πολλές επιλογές. Το πιο εύκολο είναι το Καντίκιοϊ όπου αν μείνεις στο πλοίο δεν χρειάζεται να πληρώσεις άλλο εισιτήριο για πίσω. Οι τιμές έχουν πάει πλέον γύρω τις 20 λίρες και ανάλογα με τη διαδρομή κάποιες είναι ακριβότερες. Μπορείς να πας και μέχρι το Χαρέμ από το Σίρκετσι αν θέλεις να δεις πώς είναι τα πλοία που μεταφέρουν και τα αυτοκίνητα. Ωραία επιλογή είναι και το φέρι του Κεράτιου που το παίρνεις από το Καράκιοϊ (έχει κάθε ώρα στις παρά τέταρτο). Αν κατέβεις στο τέρμα στο Εγιούπ μπορείς μετά να επιστρέψεις στο Εμίνονου κατευθείαν με το τραμ. Άλλη επιλογή είναι αυτά που πάνε στο Βόσπορο (και που κατ'εμέ είναι καλύτερα από αυτά που κάνουν την κλασική κρουαζιέρα), κατεβαίνεις όπου θέλεις και επιστρέφεις με το επόμενο.
Μελέτα λίγο το pdf για διάφορες επιλογές.. https://sehirhatlari.istanbul/uploads/dokuman/46-1/tarife.pdf


θελω να μετακινηθω προς Φαναρι - Μπαλατ Κερατιο Κολπο (Golden Corn) θα ειμαστε με φιλη να τρεξουμε τον ΗμιΜαραθωνιο το σαββατοκυριακο.....
Μπορεις να μου πεις ποια γραμμη παιρνω για καραβακι απο EMINONU με ισταλμπουλκαρτ??? θα το κανω πηγαινε να δω τη διαδρομη που θα τρεξουμε μεχρι το Νοσοκομειο του Μπαλατ και το Πατριαρχειο σιγουρα και αν μπορω να γυρισω με Τραμ !!! ειναι Φανταστικη η διαδρομη το θυμαμαι το εχω περπατησει τρεξει και κανει με τραμ!! Μου θυμιζει τη διαδρομη με τραμ Γλυφαδα Φλοισβο Δελτα Φαληρο αλλα ανωτερη αφου απεναντι βλεπεις την Πολη!!!!


Η διαδρομη μου που θα κανω ειναι η ακολουθη και θα ηθελα να δω μερος της και παραλιακα αν γινεται με Μεσο δημοσιας συγκοινωνιας αν γινεται που ειναι και φτηνη!!!
Αν δεν τα καταφερω θα παρω το καραβακι απο Εminonu μεχρι το USKUDAR που εχει φοβερο Ηλιοβασιλεμα και με αλλο καραβακι αλλο 0.5 ευρω πισω στη βαση μου!!!!
Δυστυχως στο Yenikapi που μενουμε δεν εχει τιποτα αξιολογο να δω ουτε με το καραβακι ουτε στα περιξ αλλος ειναι ο λογος που το κλεισαμε ------ σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
28 April Istanbul 21 km half marathon race.jpg
σ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom