Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας!
Ετοιμαζομαι για το πρωτο μας ταξιδι στην Πολη με τον αντρα μου και τον σχεδον 2 χρονων γιο μας. Θα ειναι το πρωτο ταξιδι του μικρου στο εξωτερικο.
Εχω διαβασει πολυ πραμα..θα ηθελα για αρχη ,οποιος ξερει να μου απαντησει σε δυο ερωτησουλες

1)Θα μεινουμε Sultanahmet, στο Hotel Sapphire. Eιναι διπλα στο εστιατοριο Pasazade . Εχετε εντυπωσεις για το ξενοδοχειο και προταςεις για άλλα καλα (αλλα οχι ακριβα) φαγαδικα στην περιοχη;

2)Θελουμε να παμε Πριγκηπο ,στον Αγ.Γεωργιο τον κουδουνά. Πως ακριβως θα το κανουμε και ποση ωρα θα μας παρει. Τι τιμες περιπου παιζουν;

Ευχαριστω!
Τελεια!! επιλογη το Sapphire!!..καλα δωματια ,φανταστικο πρωινο!!!!..ειναι σε ενα ησυχο πεζοδρομο παραλληλα με τον κεντρικο που θα παίρνετε το μετρο για τις μετακινήσεις σας σταση Gulgane ( 3 λεπτα). Διπλα στο Sirkesi αν θελησετε να παρετε το υποθαλάσσιο τραινο και να πατε απένατυ στο Uskudar ( Ασιατικη μερια), η καραβακι για Kadikoy (ασιατικη) με τα ποδια πατε στη Εμινονου σε 10 λεπτα! ( Μολις βγαινεις απο την πορτα του ξενοδοχειου δεξια και ολο ευθεία!!) 10 λεπτα απο Αγια Σοφια ( με τα ποδια)...ειναι οτι καλλίτερο μπορουσατε να διαλεξετε!! Γυρω στη περιοχη θα βρειτε αρκετα εστιατορια λιγο τουριστικα αλλα οκ...αν θελετε το βραδυ να φατε και να ειστε και κοντα στο Hotel . ( τιμες απο 10 -20 ευρώ το ατομο)... Στη Πριγκηπο πας με καραβακι απο το Kambatas 5Τλ το εισιτηριο .. στο Αγ. Γιωργη δεν εχω παει . Αλλα μια μερα να την υπολογίζετε με επιστροφή στη Πολη το απογευματακι. ( Το ξενοδοχειο μην το αλλαξετε για κανενα λόγω ...και καροτσακι εννοειτε για το μωρό)
 
Last edited:

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Έχει κανείς άποψη για αυτά τα 2 ξενοδοχεία??
1) The Peak Hotel (http://www.booking.com/hotel/tr/yenisehirpalas.el.html)
2) Ottopera Hotel (http://www.booking.com/hotel/tr/otto-pera.el.html)

Γιατί να προτιμήσει κάποιος να μείνει στην περιοχή Sultanahmet και όχι taksim??
Μιλάμε για ζευγάρι (30-35 ετών) και ταξίδι 4 ημερών 1-5 Ιουλίου...
Δεν έχω μείνει προσωπικά σε κάποιο από τα 2 ξενοδοχεία, είναι σε καλή περιοχή, το πρώτο σε παράλληλο της istiklal , το δεύτερο λίγο πιο πάνω από την taksim. Στο Ottopera παρά λίγο να μείνω σε κάποια από τις επισκέψεις μου στην Πόλη, το θεωρώ καλύτερο από το Peak.

Μεταξύ των περιοχών Taksim και Sultanahmet έχουν γίνει ομηρικές μάχες στο forum, για πρώτη φορά στην Πόλη βολεύει το Sultanahmet καθώς είναι πιό κοντά στα μνημεία και επίσης δεν ξέρεις πως θα είναι εκείνη την περίοδο η πολιτική κατάσταση στην Τουρκία (οι περισσότερες διαδηλώσεις γίνονται στην Taksim)
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Για να πατε στη Ταξιμ απο αεροδρομιο πιο καλα σας συμφέρει να παρετε το τραινο απο αεροδρομιο να κατεβήτε στην σταση Zeytimpournou και να αλλάξετε εκει να παρετε το Μετρο και να φτασετε εως το τερμα Kambatas..Και μετα να παρετε το μικρο τραινακι που παει κατευθειαν στην Ταξιμ ( περιπου θελετε 1,5 ωρα για αυτο. Αλλιώς παρτε το λεωφορειο Havatas με 10 ΤΛ το ατομο να πατε κατευθεια στη Ταξιμ παλι την ιδια ωρα θα κανετε..παντως δεν θα γλυτώσετε χρονο με ταξι απο Aksarai και θα δωσετε και περισσότερα χρηματα. Αλλα και για Aksarari να πατε παλι στην Zeytimpournou πρεπει να αλλαξετε και να κατεβείτε μετα απο 10 στασεις και εχετε κανει τον μισο δρομο..αλλες 10-11 στασεις ειναι το Kambatas και απο κει στο υπογειο παίρνετε το αλλο και πατε.. ταξιμ , αν δεν εχετε βγαλει "καρτα Istanbul" αυτο θα σας κοστισει 16 Τλ το ατομο με την καρτα θα πληρωσετε τα μισα...δεν ξερω ποσο θα εινα το ταξι απο Aksarai για Ταξιμ αλλα στη καλλίτερη 20Τλ θα σας τα παρει...και θα εχετε δωσει και 12 Τλ για να φτασετε στο Aksarai. ( ασε που 3-4 η ωρα που θα ειστε στους δρομους με ταξι θα γινετε ο χαμός γιατι εκεινη την ωρα σχολανε απο τις δουλειες τους)
Για το παρκο Emirgan μπορειτε να παρετε λεωφορειο ( ταξι δεν το συζηταμε εκτος και αν βρεθει καποιος να κανονιστε τιμη απο πριν αν γραψει το ταξιμετρο μπορει να φτασει και 100ΤΛ Ταξιμ-bebek ειχαμε δωσει πριν 2 χρονια 60ΤΛ και εχει ακομη δρομο πολυ απο εκει ) απο Καμπατας και ειναι περιπου 1 ωρα και κατι αναλογα με την κινηση.. πεφτει λιγο μακρια!! για τοσο λιγο που θα μεινετε..αν παλι θελετε να πατε ξεκινήστε νωρις ( το παρκο νομιζω ανοιγει 8 το πρωι)
Ευχαριστω,

Είδα ότι η γραμμή M1 στο aksaray δεν έχει συνδεθεί ακόμη με την M2 στο yenikapi.Ο σταθμός aksaray είναι κοντά στον Vezneciler που άνοιξε πρόσφατα και σε πάει Taksim. Δεν τον έχω βρει στο Google maps, αλλά από άλλου βλέπω ότι πρέπει να είναι 400 μέτρα απόσταση.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Την Πρωτομαγιά του 2011 που ήμουν στην πόλη τα μμμ υπολειτουργούσαν μέχρι το μεσημέρι κι αυτό γιατί στην Ταξιμ και Ιστικλαλ θα γίνονταν μεγάλη πορεία.Είχαν κλειστεί τα πάντα γύρω από την περιοχή.Για το μετρό όμως δεν γνωρίζω.Αυτή η πορεία βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται κάθε χρόνο και αν επικρατεί η ίδια κατάσταση.Προφανώς οι υπόλοιπες περιοχές πλην του κέντρου δεν επηρεάζονται.
Επίσης τα ανταλλακτήρια ήταν κλειστά.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εμείς θα μείνουμε Σουλταναχμέτ, οπότε δεν επηρεαζόμαστε από πορείες κτλ, αλλά θα ήθελα να βρεθώ στον παλμό των πρωτομαγιάτικων γεγονότων στην Ταξίμ, αν φυσικά έχουν πρόσβαση τα ΜΜΜ. Λες πως μέχρι το μεσημέρι υπολειτουργούσαν τα μέσα, δηλ. αργότερα εξομαλύνθηκαν οι συγκοινωνίες;

Θα βρεθούμε στη Πόλη 30/4 έως 5/5 (διαμονή στο http://www.oldcityhotelistanbul.com/)
και θέλω να φτάξω κάποιο πρόγραμμα, οπότε καλοδεχούμενες οι συμβουλες!:)
Επίσης σκεφτομαι να παρακολουθήσουμε κάποια παράσταση στο http://www.hodjapasha.com/. Εκείνη την περίοδο θα λαμβάνουν χώρα το
Rhythm of the Dance και το Istanbul Dervishes. Ποιο να προτιμήσω; Χρειάζεται να κλείσω από το ιντερνετ εισιτήρια;
Θενκς ιν αντβανς!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευχαριστω,

Είδα ότι η γραμμή M1 στο aksaray δεν έχει συνδεθεί ακόμη με την M2 στο yenikapi.Ο σταθμός aksaray είναι κοντά στον Vezneciler που άνοιξε πρόσφατα και σε πάει Taksim. Δεν τον έχω βρει στο Google maps, αλλά από άλλου βλέπω ότι πρέπει να είναι 400 μέτρα απόσταση.
Ισως να ειναι ευκολο..."ρωτώντας πας στο Πόλη" :) ...Εχω χρησιμοποιήσει την γραμμή αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως θα πας απο Aksaray - Vezneciler...:cool: και απο εκει ειναι πολυ κοντα η Ταξιμ...
 

Attachments

Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα βρεθούμε στη Πόλη 30/4 έως 5/5 (διαμονή στο http://www.oldcityhotelistanbul.com/)
και θέλω να φτάξω κάποιο πρόγραμμα, οπότε καλοδεχούμενες οι συμβουλες!:)
Επίσης σκεφτομαι να παρακολουθήσουμε κάποια παράσταση στο http://www.hodjapasha.com/. Εκείνη την περίοδο θα λαμβάνουν χώρα το
Rhythm of the Dance και το Istanbul Dervishes. Ποιο να προτιμήσω; Χρειάζεται να κλείσω από το ιντερνετ εισιτήρια;
Θενκς ιν αντβανς!
Τελείως διαφορετικες παραστασεις ...Οι Δερβίσηδες πιο μυσταγωγία και κουλτουρα.. αλλα εγω λιγο πριν το τελος εφυγα..Ζαλίστηκα !οι χορευτές ειναι ακριβώς διπλα σου και γυρνανε γυρω-γυρω..αλλα ωραια μουσικη και ατμοσφαιρα αλλα δεν αντεξε το στομαχι μου στη ναυτια... Το Rhythm ?καλα πολυ γελιο!!! τσιφτετελια και λαλαλαϊ..!!! ειναι και ενας χανουμης που χορευει οριενταλ πιο καλα απο χανούμισσα...ενταξυ στολες και χοροί φολκλόρ, αλλα το καταευχαριστήθηκα ..πολυ γελιο!!..διασκεδασα και βγηκα ρε παιδι μου και περπατουσα ευθεια.... Οποτε ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα... εσυ πρεπει να διαλεξεις ανάλογα τα γουστα σου..
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τελείως διαφορετικες παραστασεις ...Οι Δερβίσηδες πιο μυσταγωγία και κουλτουρα.. αλλα εγω λιγο πριν το τελος εφυγα..Ζαλίστηκα !οι χορευτές ειναι ακριβώς διπλα σου και γυρνανε γυρω-γυρω..αλλα ωραια μουσικη και ατμοσφαιρα αλλα δεν αντεξε το στομαχι μου στη ναυτια... Το Rhythm ?καλα πολυ γελιο!!! τσιφτετελια και λαλαλαϊ..!!! ειναι και ενας χανουμης που χορευει οριενταλ πιο καλα απο χανούμισσα...ενταξυ στολες και χοροί φολκλόρ, αλλα το καταευχαριστήθηκα ..πολυ γελιο!!..διασκεδασα και βγηκα ρε παιδι μου και περπατουσα ευθεια.... Οποτε ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα... εσυ πρεπει να διαλεξεις ανάλογα τα γουστα σου..
Ωχ, μη μου λες τέτοια γιατί κι εμένα με πιάνει ναυτία. Να σκεφτείς στην παιδική χαρά ούτε την κούνια που πάει πέρα δώθε δεν μπορώ να κοιτάξω! :p
Όσο για το άλλο σόου με τα τσιφτετέλια, ξενέρωσα απ' την περιγραφή σου.:D
Προτιμώ μυσταγωγία και ζαλάδα παρά ντιριντάχτα. :haha:
Πρέπει να κλείσω από πριν εισιτήρια;
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ωχ, μη μου λες τέτοια γιατί κι εμένα με πιάνει ναυτία. Να σκεφτείς στην παιδική χαρά ούτε την κούνια που πάει πέρα δώθε δεν μπορώ να κοιτάξω! :p
Όσο για το άλλο σόου με τα τσιφτετέλια, ξενέρωσα απ' την περιγραφή σου.:D
Προτιμώ μυσταγωγία και ζαλάδα παρά ντιριντάχτα. :haha:
Πρέπει να κλείσω από πριν εισιτήρια;
Εγω ειχα στειλει ε-μαιλ και ειχα κανει προκρατηση και τα πληρωσα μετα..εκει..(( ααα μα τι λες?? θα χασεις τον χανουμη??..αυτός ηταν ολα τα λεφτα!!:xalara:
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εμείς θα μείνουμε Σουλταναχμέτ, οπότε δεν επηρεαζόμαστε από πορείες κτλ, αλλά θα ήθελα να βρεθώ στον παλμό των πρωτομαγιάτικων γεγονότων στην Ταξίμ, αν φυσικά έχουν πρόσβαση τα ΜΜΜ. Λες πως μέχρι το μεσημέρι υπολειτουργούσαν τα μέσα, δηλ. αργότερα εξομαλύνθηκαν οι συγκοινωνίες;

Θα βρεθούμε στη Πόλη 30/4 έως 5/5 (διαμονή στο http://www.oldcityhotelistanbul.com/)
και θέλω να φτάξω κάποιο πρόγραμμα, οπότε καλοδεχούμενες οι συμβουλες!:)
Επίσης σκεφτομαι να παρακολουθήσουμε κάποια παράσταση στο http://www.hodjapasha.com/. Εκείνη την περίοδο θα λαμβάνουν χώρα το
Rhythm of the Dance και το Istanbul Dervishes. Ποιο να προτιμήσω; Χρειάζεται να κλείσω από το ιντερνετ εισιτήρια;
Θενκς ιν αντβανς!
Eμείς ήμασταν εξαφανισμένοι από το πρωί από την Ιστικλαλ και πήγαμε με τα πόδια Σουλταναχμέτ και επιστρέψαμε απόγευμα οταν όλα είχαν αποκατασταθεί, κι εσύ μου λές θα πας Ταξιμ?Ποιο παλμό πρωτομαγιάτικων γεγονότων:D σαν τι να δείς?Γιατί να ταλαιπωρηθείτε χωρίς λόγο?
Στο άλλο που ρωτάς απάντησε η φίλη vegerazaros.
Πρόγραμμα φτιάξε ανάλογα τα θέλω σας και θα πάρεις και πολλές ιδέες απο ιστορίες του φόρουμ.Αν θες διάβασε και την δική μου http://www.travelstories.gr/community/threads/Çok-güsel-Κωνσταντινούπολη.29306/
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Έχει κανείς άποψη για αυτά τα 2 ξενοδοχεία??
1) The Peak Hotel (http://www.booking.com/hotel/tr/yenisehirpalas.el.html)
2) Ottopera Hotel (http://www.booking.com/hotel/tr/otto-pera.el.html)

Γιατί να προτιμήσει κάποιος να μείνει στην περιοχή Sultanahmet και όχι taksim??
Μιλάμε για ζευγάρι (30-35 ετών) και ταξίδι 4 ημερών 1-5 Ιουλίου...
Εγώ την 1η φορά που πήγα στην Πόλη έμεινα στο Peak. Το ξενοδοχείο στην ουσία έχει 2 πτέρυγες, μια καλή και μια που έχει και καλά και άσχημα δωμάτια. Ζητήστε να σας βάλουν στην καλή πτέρυγα γιατί είναι εμείς που μείναμε στην "άλλη" τα ψιλοείδαμε όλα... αν το προτιμήσετε να τους επισημάνετε ότι θέλετε διπλό κρεβάτι (εμάς μας έδωσαν δυο μόνα που απείχαν 1 μετρό μεταξύ τους) και να προσέξετε το θέμα της καθαριότητας στην τουαλέτα ιδίως.

Αυτά τα γράφω από ιδία εμπειρία (εκδρομή 2 ζευγάρια)

Θα το επέλεγα ξανά αλλά πρώτα θα διευκρίνιζα σε τι δωμάτιο θα με έβαζε
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Τελείως διαφορετικες παραστασεις ...Οι Δερβίσηδες πιο μυσταγωγία και κουλτουρα.. αλλα εγω λιγο πριν το τελος εφυγα..Ζαλίστηκα !οι χορευτές ειναι ακριβώς διπλα σου και γυρνανε γυρω-γυρω..αλλα ωραια μουσικη και ατμοσφαιρα αλλα δεν αντεξε το στομαχι μου στη ναυτια... Το Rhythm ?καλα πολυ γελιο!!! τσιφτετελια και λαλαλαϊ..!!! ειναι και ενας χανουμης που χορευει οριενταλ πιο καλα απο χανούμισσα...ενταξυ στολες και χοροί φολκλόρ, αλλα το καταευχαριστήθηκα ..πολυ γελιο!!..διασκεδασα και βγηκα ρε παιδι μου και περπατουσα ευθεια.... Οποτε ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα... εσυ πρεπει να διαλεξεις ανάλογα τα γουστα σου..
Θα ειμαστε εκει 12-16 Απριλιου και εχουμε κανει κρατηση για τους Δερβισηδες, γιατι φοβηθηκαμε μηπως δεν βρουμε τις μερες που θα ειμαστε εκει. Οι παραστασεις δεν ειναι καθε μερα. Νομιζω οτι Δευτερα δεν εχει. Ετσι οπως το περιεγραψες Vegerazaros μου φαινεται πολυ βαρετο.... δηλ μονο αυτο κανουν? γυρνανε γυρω-γυρω μες τον κοσμο? μαλλον θα εχω φυγει απο το πρωτο τεταρτοo_O
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom