Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κατι εχεις μπερδεψει!! :bleh: δεν φτιαχνουν κιουνεφε στο Hafiz Mustafa γιατι για να φτιαχτει κιουνεφε θελει κουζινα εν λειτουργία εκεινη την στιγμη . Αυτοι εχουν εργαστηριο Η αλλο γλυκο θα εννοεις ή αλλο μαγαζι.. :)
Τι να σου πω...κιουνεφέ νομίζω φάγαμε, στο μαγαζί που είναι πάνω στη στάση του τραμ (το διώροφο) απέναντι από το σταθμό των τραίνων (βλέπεις συγκράτησα ονόματα:D) στο Eminonu. Ζεστό ζεστό και πεντανόστιμο...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Βρήκα και στο νετ πειστήρια του εγκλήματος! :bleh:

Κόοοοοολααασηηηηηηηηηηηηηη
Τρεχουν τα σαλια μου απο τωρα.!!.. Οταν παω λοιπον τον Ιουλιο θα το ζητησω στο μαγαζι στο Σιρκεσι...μαζι με μια καφεδαρα!!! :) μια και ολο μπακλαβάδες τρωω εκει.. Αν και ακομη εχω επιφυλάξεις οτι φτιαχνουν κιουνεφε..στη αλυσίδα των Hafiz.. :) :) οχι οτι εχει σημασια για αλλους..περισσότερο για μενα...γιατι μ αρεσει πολυ το κιουνεφε και αν ηταν δυνατον θα ετρωγα μονο αυτο το γλυκο ever!!! :haha:
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και συνεχίζω...
7. Αν τυχόν θελήσετε μετά την επίσκεψη σας στο Dolmabahce να τραβήξετε προς Ορτακιόι (όπως εμείς καλη ώρα) συμβουλεύω να πάτε Καμπατας κι από κει να πάρετε κάποιο λεωφορείο (είναι η αφετηρία εκει) γιατί η επόμενη στάση είναι στο Μπεσίκτας. :shock: Εμείς ξεποδαριαστήκαμε δηλαδή. Και προς θεού μην το επιχειρήσετε Κυριακή! Το μποτιλιάρισμα είναι απίστευτο! (πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι :icon_evil:)
Πάντως το Ορτακιόι θα σας αποζημιώσει για τη ταλαιπωρία.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
8. Η τηλεφωνική επικοινωνία στην Πόλη είναι πικρή ιστορία. Η Vodafone χρεώνει 3 ευρω τις εξερχόμενες κλήσεις και 1.39 τις εισερχόμενες το λεπτό. Και τα μηνύματα 0.40. (Οι αριθμοί που δίνω μπορεί να έχουν ελάχιστη απόκλιση). Μη μου στεναχωριέστε, υπάρχει λύση και γι' αυτό!:clap:
Εμείς πήραμε από ένα περίπτερο στη Σουλταναχμετ (ανάμεσα σε Αγιά Σοφιά και Μπλε τζαμί) μια καρτούλα εκπτωτική για διεθνείς κλήσεις (από αυτές που ξύνεις και εμφανίζεται ένας κωδικός). Είναι απίστευτα οικονομική! Εγραφε πως είναι 50 μονάδων δηλ. 60' για κλήσεις σε σταθερά στην Ε.Ε και 15' (νομίζω) σε κινητά). Κι όλα αυτά μόνο με 10 λίρες! Εμείς πάντως μιλούσαμε καθημερινά για 6 μέρες 2 φορες τη μέρα με Ελλάδα και δεν την καταναλώσαμε.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Και συνεχίζω...
7. Αν τυχόν θελήσετε μετά την επίσκεψη σας στο Dolmabahce να τραβήξετε προς Ορτακιόι (όπως εμείς καλη ώρα) συμβουλεύω να πάτε Καμπατας κι από κει να πάρετε κάποιο λεωφορείο (είναι η αφετηρία εκει) γιατί η επόμενη στάση είναι στο Μπεσίκτας. :shock: Εμείς ξεποδαριαστήκαμε δηλαδή. Και προς θεού μην το επιχειρήσετε Κυριακή! Το μποτιλιάρισμα είναι απίστευτο! (πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε κουρεμένοι :icon_evil:)
Πάντως το Ορτακιόι θα σας αποζημιώσει για τη ταλαιπωρία.
Απο Dolmabahce προς Ορτακιόι είναι περίπου 2 χλμ σε ευθεία με αρκετό όπως είπες μποτιλιαρισμα.
Εμείς πήραμε ταξί και μας προτεινε να κάνουμε παράκαμψη (+1 περίπου χλμ) για να γλιτώσουμε την κίνηση αφού μπήκε με το κινητό του σε traffic cams.
Σε 5 λεπτά μας είχε αφήσει 200-300 μέτρα από το τζαμί για να μην μπλέξει και αυτός στην κίνηση, με 10 λίρες.
Αν και εκεί που μας άφησε δεν είχε κίνηση , με το που κατεβήκαμε μια κατηφόρα είδαμε ένα απίστευτο μποτιλιαρισμα.
Νοητά αν η ευθεία Dolmabahce προς Ορτακιόι είναι η βάση ενός τριγώνου , η παράκαμψη ήταν να ανεβούμε στην κορυφή και να κατέβουμε πάλι για να φτάσουμε στην άλλη πλευρά .
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι να σου πω; Εμένα πάντως η διαδρομη με περπατημα μες στη ντάλα και κατάκοπη μου φάνηκε ατελείωτη! Μόνο δυο χλμ, ε; Μμμμμμ:rolleyes:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
8. Η τηλεφωνική επικοινωνία στην Πόλη είναι πικρή ιστορία. Η Vodafone χρεώνει 3 ευρω τις εξερχόμενες κλήσεις και 1.39 τις εισερχόμενες το λεπτό. Και τα μηνύματα 0.40. (Οι αριθμοί που δίνω μπορεί να έχουν ελάχιστη απόκλιση). Μη μου στεναχωριέστε, υπάρχει λύση και γι' αυτό!:clap:
Εμείς πήραμε από ένα περίπτερο στη Σουλταναχμετ (ανάμεσα σε Αγιά Σοφιά και Μπλε τζαμί) μια καρτούλα εκπτωτική για διεθνείς κλήσεις (από αυτές που ξύνεις και εμφανίζεται ένας κωδικός). Είναι απίστευτα οικονομική! Εγραφε πως είναι 50 μονάδων δηλ. 60' για κλήσεις σε σταθερά στην Ε.Ε και 15' (νομίζω) σε κινητά). Κι όλα αυτά μόνο με 10 λίρες! Εμείς πάντως μιλούσαμε καθημερινά για 6 μέρες 2 φορες τη μέρα με Ελλάδα και δεν την καταναλώσαμε.
Πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να διαφημίσω την cosmote (μακριά από εμένα), απλά επειδή με έχει βολέψει πολύ στο εξωτερικό: υπάρχει το cosmote traveller με το οποίο καταναλώνεις τον δωρεάν χρόνο ομιλίας του προγράμματός σου συν άλλα 1,5 ευρώ για κάθε εξερχόμενη ή εισερχόμενη κλίση, για Τουρκία. Μάλιστα τώρα τρέχει προσφορά στο 1 ευρώ/κλήση. Για Ε.Ε είναι τα μισά λεφτά. Έτσι με αυτό και με free wi-fi, όπου το βρω, έχω πάψει να ασχολούμαι με το θέμα επικοινωνία.
http://www.cosmote.gr/cosmoportal/p...ced_Cosmote_Traveller_bus/section/Roaming_Bus
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
2, 5 χλμ την βγάζει το Google map και όντως είναι κουραστική διαδρομή, κυρίως (νομίζω) γιατί δεν έχει και κάτι να δεις, περπατάς δίπλα στα (πολλά) αυτοκίνητα, σε στενό (σε μεγάλο μέρος της) πεζοδρόμιο και δεν βλέπεις καθόλου τη θάλασσα. Εμείς για να πάμε ortakoy πήραμε ταξί και μας πήγε από την μεγάλη παράκαμψη που λέει και ο φίλος πιο πάνω πολύ γρήγορα, μας πήρε δε 15 τλ προσυμφωνημένα. Ένας άλλος να φανταστείτε μας είχε ζητήσει 35 τλ επειδή είχε κίνηση (και θα μας πήγαινε από την κίνηση). Είχαμε την κακή ιδέα να γυρίσουμε με τα πόδια, σέρνοντας και την κορούλα μας (6,5 ετών) και το μετανιώσαμε φυσικά. Η βόλτα στο Ortakoy, κατά τη γνώμη μου πάντα, αξίζει. Το ίδιο και η δοκιμή kumpir. Όταν αποκαλυφθεί και το τζαμί θα είναι τέλεια!!!
Όσο για τις χρεώσεις των κινητών, πήγαμε σαν τα πρόβατα για σφαγή... Ούτε το έψαξα και μιλούσα αρκετά με Ελλάδα (άφησα δύο μικρά πίσω γαρ). Περιμένω με τρόμο τον λογαριασμό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να μην σας φανεί κουραστική η διαδρομή μέχρι το Ortakoy μπορείτε να περάσετε μεσα απο παρκο Yildiz καταπράσινο την ανοιξη και να κανετε μια σταση για ενα καφε ή ενα σνακ σε ενα απο τα κιοσκια του ( το κιόσκι της Μαλτας ειναι το πιο γνωστό )
Καθώς διασχίζετε το παρκο ( ειναι λίγο ανηφορικό η αλήθεια ειναι ) και βγαίνετε στο δρόμο αντικρυζετε απο ψηλά τη γέφυρα και κατηφορίζετε προς Ortakoy
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τρεχουν τα σαλια μου απο τωρα.!!.. Οταν παω λοιπον τον Ιουλιο θα το ζητησω στο μαγαζι στο Σιρκεσι...μαζι με μια καφεδαρα!!! :) μια και ολο μπακλαβάδες τρωω εκει.. Αν και ακομη εχω επιφυλάξεις οτι φτιαχνουν κιουνεφε..στη αλυσίδα των Hafiz.. :) :) οχι οτι εχει σημασια για αλλους..περισσότερο για μενα...γιατι μ αρεσει πολυ το κιουνεφε και αν ηταν δυνατον θα ετρωγα μονο αυτο το γλυκο ever!!! :haha:
το καλύτερο κιουνεφέ το τρώω στο Saray , με καιμάκι απο πάνω!!!!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom