Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Παιδια καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι στην ταξιδιωτικη παρεα.

Εχω δυο ερωτηματα. Ταξιδι στην πολη:

1) Eιναι ο Μαρτιος καλη περιοδος?
2) Ειναι ασφαλες πλεον η θα πηγαινεις και θα κοιτας αριστερα και δεξια ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
1) Eιναι ο Μαρτιος καλη περιοδος?
2) Ειναι ασφαλες πλεον η θα πηγαινεις και θα κοιτας αριστερα και δεξια ?
1) Όποια εποχή και να πας καλά είναι. Δε θα πας για... κολύμπι, ώστε να σε επηρεάσει τόσο ο καιρός. Πες ότι είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Δε θεωρείται πάντως peak περίοδος (ο Μάιος και ο Σεπτέμβριος προσωπικά είναι καλύτεροι), αλλά έχει και τα θετικά του (σχετικά χαμηλές τιμές ξενοδοχείων κλπ.)

2) Είναι ασφαλής, ναι. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, αλλά αυτό ισχύει επίσης για το Παρίσι, το Βερολίνο κλπ. κλπ.
 

foluke

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, θέλω επιτέλους να κανω το πρωτο ταξίδι μου στο εξωτερικο.Σκεφτομαι την Κωνσταντινουπολη που είναι κοντα, φθηνα, συνδιαζει ευρωπη με ασια και πολλα αλλα.Σκεφτομαι 4-5 μερες μου αρκουν ;Χοντρικα ποσα λεφτα θα χρειαστω γι' αυτο το διαστημα εκτος αεροπορικων; (ξενοδοχειο καποιο φθηνο κοντα στο κεντρο,Μουσεια,Μ.Μ.Μ, φαγητο-ποτο κλπ )
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Εξαρτάται...
Ξενοδοχείο μπορείς να βρεις με 30 ευρώ, μπορείς και με 130 ή 230 τη βραδιά.
Επίσης φαγητό μπορείς να τη βγάλεις με σάντουιτς από το δρόμο, μπορείς να πας σε high-end εστιατόριο και να πληρώσεις καλό τριψήφιο νούμερο.
Έχεις πάντως πολλές επιλογές ώστε να σου βγει οικονομικό το ταξίδι.
 

foluke

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εξαρτάται...
Ξενοδοχείο μπορείς να βρεις με 30 ευρώ, μπορείς και με 130 ή 230 τη βραδιά.
Επίσης φαγητό μπορείς να τη βγάλεις με σάντουιτς από το δρόμο, μπορείς να πας σε high-end εστιατόριο και να πληρώσεις καλό τριψήφιο νούμερο.
Έχεις πάντως πολλές επιλογές ώστε να σου βγει οικονομικό το ταξίδι.
Καλα ναι θα συμφωνησω ετσι θα γινεται στα περισσοτερα μερη αν οχι σ ολα.Ναι αυτο με ενδιαφερει το οικονομικο ταξιδι σ αυτη την φαση.Δηλαδη 4 διανυκτερευσεις περιπου στα 120 για μουσεια και μεταφορικα αλλα τοσα πιστευω και αλλα 100-150 φαγητο και εξοδους;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Αν τα ποσά που αναφέρεις είναι ανά άτομο, είναι υπεραρκετά (ειδικά για το κομμάτι μουσεία-μετακινήσεις).
Όσον αφορά τη διαμονή παίζει ρόλο και η περίοδος που θα πας. Για παράδειγμα ένα ξενοδοχείο το οποίο το Φεβρουάριο το βρίσκεις στα 40 ευρώ τη βραδιά, το Μάιο μπορεί να έχει 70.
 

foluke

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν τα ποσά που αναφέρεις είναι ανά άτομο, είναι υπεραρκετά (ειδικά για το κομμάτι μουσεία-μετακινήσεις).
Όσον αφορά τη διαμονή παίζει ρόλο και η περίοδος που θα πας. Για παράδειγμα ένα ξενοδοχείο το οποίο το Φεβρουάριο το βρίσκεις στα 40 ευρώ τη βραδιά, το Μάιο μπορεί να έχει 70.
Ναι ανα ατομο για μαρτιο - αρχες απριλιου ενδιαφερομαι!
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Παιδια καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι στην ταξιδιωτικη παρεα.

Εχω δυο ερωτηματα. Ταξιδι στην πολη:

1) Eιναι ο Μαρτιος καλη περιοδος?
2) Ειναι ασφαλες πλεον η θα πηγαινεις και θα κοιτας αριστερα και δεξια ?
Ο Μάρτιος είναι υπέροχη επιλογή γιατί είναι όλα τα πάρκα ανθισμένα! !!! Γενικά η Πόλη την άνοιξη είναι ονειρο!!!!
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα,
σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη γύρω στις 20 Μαρτίου. Έχω βρει εισητήρια με την Pegasus και ήμουν έτοιμη να κάνω την κράτηση αλλά διάβασα ότι έχουν εκλογές δημοτικές και λίγο δίστασα λόγω φόβου για επικείμενες φασαρίες. Έχει τύχει κάποιος σε περίοδο εκλογών στην Πόλη?
Επίσης θα ήθελα αν έχει κάποιος ταξιδέψει πρόσφατα με την pegasus να με ενημερώσει για τις χειραποσκευές και για το πως θα μπορούσα να πάω από αεροδρόμιο προς παλιά πόλη
ευχαριστώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Για την Pegasus, δεν είμαι ο κατάλληλος, ενώ για τη μετακίνηση έχουν δοθεί πολλές απαντήσεις στο forum, ρίξε μια ματιά...
Για το πρώτο κομμάτι της ερώτησης, έχω τύχει σε προεκλογική περίοδο χορούς και πανηγύρια σε δρόμους έξω από προεκλογικά κέντρα, αλλά και προκλογικές συγκεντρώσεις με κλείσιμο δρόμων κλπ.
Αν θυμάμαι οι δημοτικές εκλογές είναι 31 Μαρτίου, απλά επειδή θα έχουν "αέρα εθνικών εκλογών" θα δοθεί μεγάλη βαρύτητα απ'όλα τα κόμματα. Θέμα ασφάλειας δε θα υπάρξει (πλην μικροεπεισοδίων), απλά οι τυχόν συγκεντρώσεις κλπ. ενδέχεται να σας αλλάξουν το πρόγραμμα.
Αν πηγαίνεις για πρώτη φορά, καλύτερα άφησέ το για άλλη χρονική περίοδο.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Για μισή μέρα στην Πόλη, φθάνω το μεσημέρι δηλαδή, τί ενδείκνυται; Εξαιρέσει των μουσείων δηλαδή, τα οποία προφανώς κλείνουν στις 17.00, τί άλλο πρέπει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom