Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

SophiArt*

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη -Καππαδο
Άκυρο έφαγαν στο θέμα της κάρτας SIM. Στο κατάστημα πήραμε μόνο μια κάρτα χρησιμοποιώντας το ένα διαβατήριο που είχαμε.
Στη χώρα μπήκαμε όλοι κανονικά με τις ταυτότητές μας.
Ααααα οκ τότε ! Ένας μας έχει διαβατήριο και ίσως θα έχω και εγώ ..θα το μάθω Μ.Πεμπτη ..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, χρησιμοποιεί λατινικό αλφάβητο αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν καταλαβαίνεις γρι για το τι γράφουν, ούτε για προορισμους, ούτε σε ταμπέλες. Οι περισσότεροι μου είπαν πως ενώ το μετρό τους είναι πολύ καλό, αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις, ταλαιπωρείσαι. Κόντος ψαλμός αλληλούια, το Σαββατο που θα πάω με το καλό, θα δω πως θα μου φανεί και όταν επιστρέψω πρώτα ο Θεός θα μπω να γράψω την εμπειρία μου. Καλή Ανάσταση σε όλους!!!!
Αδυνατω να πιστέψω πως άνθρωπος που αναγνωρίζει το αλφάβητο μιας χώρας δυσκολεύεται τόσο πολύ να βρει τον προορισμό του στο μετρό. Στην τελική ζητηστε έναν από τους δεκάδες ανθρώπους που θα είναι δίπλα σας να σας δείξουν το δρόμο για εκεί που θέλετε να πάτε. Μετρό είναι, είτε από τη μία είτε από την άλλη μεριά θα πρέπει να κατευθυνθειτε.
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα ξανά
Θέλω να μου πειτε εαν συμφέρει να πάμε σε κάθε αξιοθέατο εκείνη την στιγμή (πχ ντολπαχτσε ) και να βγάλουμε εισιτήριο από εκεί ή να πάρουμε αυτή την museum pass που με είπαν ή ένα e-pass που είδα στο Ίντερνετ
Είδα ότι η museum pass δεν έχει πολλά αξιοθεατα μέσα (έχει Τόπκαπι ,Πύργο του γάλατα και κάτι αλλά ,όχι όμως ντολμα μπαχτσέ )
Το e-pass το είδα στο Ίντερνετ αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόλογο.
Από κοντά αν πας με είπαν ότι είναι το κάθε αξιοθέατο πιο φθηνά αποτι προσπαθούν να πουλήσουν με τις κάρτες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η προαγορά πολλές φορές συμφέρει γιατί σου εξοικονομεί χρόνο από τις ατελείωτες ουρές, που είναι κανόνας σε μια πόλη όπως αυτή. Να το δεις και να πράξεις όπως νομίζεις, προσωπικά πάντως το μετάνιωσα που δεν είχα κάτι στα χέρια μου, γιατί επιτόπου η αναμονή ήταν τεράστια.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.270
Likes
6.816
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η προαγορά πολλές φορές συμφέρει γιατί σου εξοικονομεί χρόνο από τις ατελείωτες ουρές, που είναι κανόνας σε μια πόλη όπως αυτή. Να το δεις και να πράξεις όπως νομίζεις, προσωπικά πάντως το μετάνιωσα που δεν είχα κάτι στα χέρια μου, γιατί επιτόπου η αναμονή ήταν τεράστια.
Έτσι είναι. Εμείς βγάλαμε το museum pass, το κόστος του οποίου υπερκαλύπτεται με την επίσκεψη σε Τοπ Καπί και Πύργο του Γαλατά για παράδειγμα αλλά πολύ σημαντικό ήταν ότι αποφύγαμε τις τεράστιες ουρές για την έκδοση των μεμονωμένων εισιτηρίων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Επιλέξτε τί θέλετε να δείτε. Σε αντίθεση με παλιότερα, οι τιμές των αξιοθέατων ακρίβυναν κατά πάρα πολύ και ειδικά η τιμή του museum pass δεν συμφέρει πλέον...

Είδα ότι η museum pass δεν έχει πολλά αξιοθεατα μέσα (έχει Τόπκαπι ,Πύργο του γάλατα και κάτι αλλά ,όχι όμως ντολμα μπαχτσέ )
To museum pass περιλαμβάνει εκτός των μουσείων που αναφέρονται στη λίστα στην ιστοσελίδα του και τα περισσότερα από τα παλάτια που τα διαχειρίζεται κανονικά άλλος φορέας (https://www.millisaraylar.gov.tr/en ). Έτσι περιλαμβάνεται και το τοπκαπί και το ντολμάμπαχτσε αλλά χωρίς το χώρο των χαρεμιών όπου χρειάζεται έξτρα εισιτήριο.
Για τα 80+ ευρώ όμως που κοστίζει πλέον, δεν συμφέρει.

Όσο αφορά στο αν κερδίζεις χρόνο, ουσιαστικά μόνο στο τοπκαπί και εκεί στον έλεγχο εισιτηρίων γιατί ο σωματικός έλεγχος στον οποίο σχηματίζεται και εκεί κάποια ουρά, ισχύει για όλους. Στον πύργο του Γαλατά δεν κερδίζεις κάτι σε προτεραιότητα, πόσους να χωρέσει το ασανσέρ...
Αν πάλι θέλεις για την κινστέρνα που τη διαχειρίζεται η δημοτική αρχή, μπορείς να βγάλεις για εκεί προπληρωμένο εισιτήριο από το passo.com.tr
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
881
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας. Θα είμαι Κωνσταντινούπολη με την γυναίκα μου για 5 βραδιές τέλος Ιουλίου.. θα ήθελα ορισμένες ερωτήσεις να κάνω!
1) έχετε να προτείνετε χαμάμ ?
2) υπάρχουν φυσιολογικές παραλίες τριγύρω?
3) θα προτείνατε κάποια ημερήσια ?
 

connosp

Member
Μηνύματα
397
Likes
865
Καλησπέρα σας. Θα είμαι Κωνσταντινούπολη με την γυναίκα μου για 5 βραδιές τέλος Ιουλίου.. θα ήθελα ορισμένες ερωτήσεις να κάνω!
1) έχετε να προτείνετε χαμάμ ?
2) υπάρχουν φυσιολογικές παραλίες τριγύρω?
3) θα προτείνατε κάποια ημερήσια ?
Δες εδώ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
εγώ έχω πάει στο τελευταίο το Kardiga.
 

patsman

Member
Μηνύματα
202
Likes
539
Καλησπέρα σας. Θα είμαι Κωνσταντινούπολη με την γυναίκα μου για 5 βραδιές τέλος Ιουλίου.. θα ήθελα ορισμένες ερωτήσεις να κάνω!
1) έχετε να προτείνετε χαμάμ ?
2) υπάρχουν φυσιολογικές παραλίες τριγύρω?
3) θα προτείνατε κάποια ημερήσια ?
Αν θέλετε να κάνετε μαζί με τη σύζυγο, προτείνω το Cukurcuma Hamami.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
881
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αν θέλετε να κάνετε μαζί με τη σύζυγο, προτείνω το Cukurcuma Hamami.
Tο είδα αυτό , κάπου αναφέρθηκε σε ιστορία... Αλλά μου φαίνονται κάπως υπερβολικά τα 120ευρω για δύο άτομα!!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
881
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Εισιτήρια για topkapi και Ντολμά μπαχτσέ μπορώ να αγοράσω από επίσημο site?? Ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι (δεν θέλω ξενάγηση).. Επίσης είδα πως Αγία Σοφία και Μπλε τζαμί είναι δωρεάν, πρέπει να αγοράσω όμως κάτι ως προς την ώρα που θα εισέλθω??
 

connosp

Member
Μηνύματα
397
Likes
865
Εισιτήρια για topkapi και Ντολμά μπαχτσέ μπορώ να αγοράσω από επίσημο site?? Ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι (δεν θέλω ξενάγηση).. Επίσης είδα πως Αγία Σοφία και Μπλε τζαμί είναι δωρεάν, πρέπει να αγοράσω όμως κάτι ως προς την ώρα που θα εισέλθω??
Δες εδώ
https://www.millisaraylar.gov.tr/Lokasyon/LokasyonDetay?LokasyonId=3
https://www.millisaraylar.gov.tr/Lokasyon/LokasyonDetay?LokasyonId=2
Αγιά Σοφιά και Μπλε Τζαμί λογικά δεν υπάρχει είσοδός, αλλά θα θέλει υπομονή λόγω ουράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.036
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom