Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

sofia17

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Πρέπει να μεταβώ άμεσα στην πόλη για πρώτη φορά και για μια μόνο μέρα και θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν.
Υπάρχουν καποιοι ' συνοδοι' για βοήθεια με το αζημιωτο φυσικά? Σταμάτησε ένας συνεργάτης να φέρνει εμπόρευμα από εκεί και δεν μπορώ να δουλέψω με κάτι άλλο.
Οπότε πρέπει να παω αμεσα και να εχω κάποιον ή κάποια μαζί μου που θα ξέρει καλά την πόλη και τη γλώσσα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Πρέπει να μεταβώ άμεσα στην πόλη για πρώτη φορά και για μια μόνο μέρα και θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν.
Υπάρχουν καποιοι ' συνοδοι' για βοήθεια με το αζημιωτο φυσικά? Σταμάτησε ένας συνεργάτης να φέρνει εμπόρευμα από εκεί και δεν μπορώ να δουλέψω με κάτι άλλο.
Οπότε πρέπει να παω αμεσα και να εχω κάποιον ή κάποια μαζί μου που θα ξέρει καλά την πόλη και τη γλώσσα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. .
Καλώς ήρθες!

Μια λύση θα ήταν να απευθυνθείς στο Ελληνικό Προξενείο.Υπάρχει καλά οργανωμένο εμπορικό/οικονομικό τμήμα.Πιθανόν να μπορέσουν να σε φέρουν σε επαφή με κάποιον που μιλάει την γλώσσα πχ ΄Ελληνα της Πόλης.
 

Alisa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας, εχουμε ενα ξαφνικο ταξιδι στην Κωνσταντινουπολη και ψαχνω για ξεναγο ελληνοφονο, για τα βασικα , εστο και για μια μερα. Εγραψα σε καποιον που βρηκα, ειναι στα 100 ευρω την ημερα... , για μας ειναι ακριβο. Μηπως ξερει κανεις που να ψαξω ;
Ευχαρηστω !
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλημέρα, έχω κάποιον υπόψιν μου αλλά δεν εχω ιδέα για τιμές, θα σου στειλω πμ.
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλώς σας βρήκα και επίσημα με εγγραφή πλέον.
Έκλεισα εισιτήρια για κωσταντινουπολη 25η Μαρτίου, είμαι ο θοδωρης 31ετων και θα πάω με την γυναίκα παρέα.
Πάμε πρώτη φορά, αρα έχω μερικές ερωτήσεις...
1) Προσγειωνόμαστε αττατουρκ. Είδα ότι μπορώ να πάρω από εκεί Istanbul kart για μέτρο κτλ από εκεί. Ξέρει κανεις αν στο μηχάνημα φόρτισης παίρνει κάρτα η μόνο μετρητά;
2) παίρνω μέτρο και πάω για ταξιμ, συγκεκριμένα κοιτάω αυτό το ξενοδοχείο γιατί μου αρέσει που έχει πολύ καλή θέα και καλή τιμή. Σαν περιοχή εκεί είναι οκ; Ή είναι σαν την Ομόνοια την δικιά μας που φοβάσαι να περπατήσεις μόλις νυχτώσει; https://www.google.gr/maps/place/Ci...2!3m1!1s0x14cab76370e3417f:0x22f2242c453e216f
3) θέλω μέσα σε αλλά να πάω να δω Αγία Σοφιά, μπλε τζαμί, Βασιλική κινστερνα,ντολμα μπαχτσέ κτλ. Υπάρχει κάποια κάρτα αν διάβασα καλά που αξίζει να την πάρω και να γλιτώσουμε ουρές κτλ; Πόσο κοστίζει , από που την παίρνω και σε ποια μέρη την χρησιμοποιώ;



Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Καλώς σας βρήκα και επίσημα με εγγραφή πλέον.
Έκλεισα εισιτήρια για κωσταντινουπολη 25η Μαρτίου, είμαι ο θοδωρης 31ετων και θα πάω με την γυναίκα παρέα.
Πάμε πρώτη φορά, αρα έχω μερικές ερωτήσεις...
1) Προσγειωνόμαστε αττατουρκ. Είδα ότι μπορώ να πάρω από εκεί Istanbul kart για μέτρο κτλ από εκεί. Ξέρει κανεις αν στο μηχάνημα φόρτισης παίρνει κάρτα η μόνο μετρητά;
2) παίρνω μέτρο και πάω για ταξιμ, συγκεκριμένα κοιτάω αυτό το ξενοδοχείο γιατί μου αρέσει που έχει πολύ καλή θέα και καλή τιμή. Σαν περιοχή εκεί είναι οκ; Ή είναι σαν την Ομόνοια την δικιά μας που φοβάσαι να περπατήσεις μόλις νυχτώσει; https://www.google.gr/maps/place/Cihangir+Mahallesi,+Cihangir+Otel,+Arslan+Yatağı+Sk+No:17,+34433+Beyoğlu/İstanbul,+Τουρκία/@41.0334747,28.985472,13z/data=!4m2!3m1!1s0x14cab76370e3417f:0x22f2242c453e216f
3) θέλω μέσα σε αλλά να πάω να δω Αγία Σοφιά, μπλε τζαμί, Βασιλική κινστερνα,ντολμα μπαχτσέ κτλ. Υπάρχει κάποια κάρτα αν διάβασα καλά που αξίζει να την πάρω και να γλιτώσουμε ουρές κτλ; Πόσο κοστίζει , από που την παίρνω και σε ποια μέρη την χρησιμοποιώ;



Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!!!
Παίρνεις όπως και δήποτε αυτή την καρτούλα, αν έχεις σκοπό να πάς σε πάνω απο 2 αξιοθέατα. Γλυτώνεις χρήμα κ χρόνο. Εγώ την είχα πάρει απο την ταξίμ, σε ένα σαν ψιλικατζίδικο με τουριστικά. Τώρα εσύ μπορείς ακόμα κ να την παραγγείλεις να στη στείλουν Ελλάδα έτοιμη, αφού έχεις χρόνο.

https://www.theistanbulinsider.com/what-is-the-istanbul-museum-pass-and-should-i-get-one/

https://www.muze.gov.tr/en/purchase?t=3
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από όσο θυμάμαι παίρνει και κάρτα και το ξενοδοχείο λίγο που είδα μια χαρά είναι και σαν περιοχή.Όσο για το άλλο δεν έχω ιδεα για τα μουσεια γιατί δεν πήρα κάποια κάρτα μιας και ήθελα να δω 2-3 συγκεκριμένα..
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αν κατάλαβα καλά το muze kart δεν είναι για τουρίστες.
Αν είσαι τουρίστας πρέπει να πάρεις museum pass....με το οποίο μπορείς να δεις
  • Hagia Sophia
  • Topkapi Palace and the Harem
  • Hagia Irene
  • Istanbul Archaeological Museums
  • Istanbul Mosaic Museum
  • Museum of Turkish and Islamic Arts
  • Museum of the History of Science and Technology in Islam
  • Chora Church or Mosaic Museum
  • Galata Mevlevi House Museum
  • Yıldız Palace Museum
  • Rumeli Hisar Museum
  • Fethiye Museu
Θα επισκεπτώ μόνο Αγιά σοφιά από τα παραπάνω που μπορείς με την κάρτα.
Είδα όμως στο site που έβαλε ο Βαλάντης ότι έχει και eticket για οποίο μουσείο θες ξεχωριστά...πχ για Αγ σοφιά με 60tl αντί για 40 που έχει στον κισέ αν δεν κάνω λάθος .
Τα λέω καλά;
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λάθος... και αυτή η επιλογή δεν είναι για τουρίστες...
Μάλλον θα ακολουθήσω την επιλογή του vagar78 και θα παίξει κισέ και ουρά...
θα πάω πρωί σχετικά, αρα εύχομαι να μην περιμένω πάνω από 15’
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άποψη μου είναι από τη στιγμή που δεν θα πας σε όλο το συρφετό αυτό να πας μεμονωμένα όπου θέλεις αλλά στην Αγιά Σοφιά όσο πιο νωρίς γίνεται για να μην ταλαιπωρηθείς..Νορμαλ θα είναι η κίνηση πιστεύω ιδιαίτερα αν δεν μιλάμε για πσκ....
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δυστυχώς πέφτει ΣΚ κ Δευτέρα το 3ήμερο 25ης Μαρτίου που θα πάω ...
ελπίζω να μην βρω πολύ κόσμο το πρωί...
Στην χειρότερη αν γίνεται χαμός θα πάω να πάρω την κάρτα που λέει ο Βαλάντης.

Κανένα ωραίο εστιατόριο κοντά στην γέφυρα του Βόσπορου να προτείνετε;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom