Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Γειά σας παιδιά. Θα είμαι Κωνσταντινούπολη για τα Χριστούγεννα και ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω τούς περιστρεφόμενους δερβίσιδες σε πραγματικό τεκέ όμως, όχι σε κάποιο θεατρικό σόου από αυτά πού έχει γεμίσει η Πόλη τα τελευταία χρόνια. Γνωρίζετε κάτι? Ευχαριστώ και καλές γιορτές.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ερωτηση:Εισητιρια για Αγια Σοφια από που να κλείσω γιατι μου ειπαν οι ουρες ότι είναι μεγαλες .
Αν δεν είναι κάποια αργία ή το καλοκαίρι, οι ουρές δεν είναι μεγάλες, ούτε αν πας πρωί πριν πλακώσουν τα γκρουπ ή αργά το απόγευμα πριν κλείσει..
Ηλεκτρονικά, το αγοράζεις από εδώ: https://muze.gov.tr/urun-detay?CatalogNo=WEB-AYS01-01-008
Γειά σας παιδιά. Θα είμαι Κωνσταντινούπολη για τα Χριστούγεννα και ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω τούς περιστρεφόμενους δερβίσιδες σε πραγματικό τεκέ όμως, όχι σε κάποιο θεατρικό σόου από αυτά πού έχει γεμίσει η Πόλη τα τελευταία χρόνια.
Καλησπέρα, αρχικά σιγουρέψου ότι πράγματι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις την τελετή και όχι κάποιο σώου, μια που για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ή και προετοιμαστεί πιο μπροστά, μπορεί να φανεί πολύ βαρετή, δεν είναι τουριστική ατραξιόν και μπορεί να διαρκέσει αρκετά...
Πέρα από τα γνωστά τουριστικά, Χοτζάπασα, Σίρκετσι και καναδυό εστιατόρια που έχουν έναν δερβίση που περιστρέφεται για τους επισκέπτες τους επί καθημερινής βάσης, οι στοές πραγματοποιούν την τελετή τους μια φορά την εβδομάδα, οπότε πρέπει να προγραμματίσεις την επίσκεψη προσεκτικά.
Η πιο γνωστή στοά τους στο Τουνέλ έχει νομίζω τελετή την Κυριακή, αλλά και εκείνη κατήντησε πλέον αρκετά τουριστική. Η μεγαλύτερη στοά είναι στο Γενίκαπι αλλά δεν ξέρω κάθε πότε πραγματοποιούν την τελετή τους. Υπάρχουν κάποιες μικρότερες, που όλες δέχονται επισκέπτες, ίσως η πιο ενδιαφέρουσα είναι αυτή στο Σιλιβρίκαπου που έχουν πιο μπροστά και κάποια ομιλία και δέχονται και ερωτήσεις από το κοινό. Κάθε Πέμπτη είναι εκεί η τελετή και έχει είσοδο 30-40 λίρες, δεν θυμάμαι... Στη συγκεκριμένη πηγαίνει και σαν γκρουπ ένα ταξιδιωτικό γραφείο, με πουλμανάκι από το Σουλταναχμέτ, αλλά χρεώνει 30 ευρώ αν πας μαζί τους...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Αν δεν είναι κάποια αργία ή το καλοκαίρι, οι ουρές δεν είναι μεγάλες, ούτε αν πας πρωί πριν πλακώσουν τα γκρουπ ή αργά το απόγευμα πριν κλείσει..
Ηλεκτρονικά, το αγοράζεις από εδώ: https://muze.gov.tr/urun-detay?CatalogNo=WEB-AYS01-01-008

Καλησπέρα, αρχικά σιγουρέψου ότι πράγματι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις την τελετή και όχι κάποιο σώου, μια που για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ή και προετοιμαστεί πιο μπροστά, μπορεί να φανεί πολύ βαρετή, δεν είναι τουριστική ατραξιόν και μπορεί να διαρκέσει αρκετά...
Πέρα από τα γνωστά τουριστικά, Χοτζάπασα, Σίρκετσι και καναδυό εστιατόρια που έχουν έναν δερβίση που περιστρέφεται για τους επισκέπτες τους επί καθημερινής βάσης, οι στοές πραγματοποιούν την τελετή τους μια φορά την εβδομάδα, οπότε πρέπει να προγραμματίσεις την επίσκεψη προσεκτικά.
Η πιο γνωστή στοά τους στο Τουνέλ έχει νομίζω τελετή την Κυριακή, αλλά και εκείνη κατήντησε πλέον αρκετά τουριστική. Η μεγαλύτερη στοά είναι στο Γενίκαπι αλλά δεν ξέρω κάθε πότε πραγματοποιούν την τελετή τους. Υπάρχουν κάποιες μικρότερες, που όλες δέχονται επισκέπτες, ίσως η πιο ενδιαφέρουσα είναι αυτή στο Σιλιβρίκαπου που έχουν πιο μπροστά και κάποια ομιλία και δέχονται και ερωτήσεις από το κοινό. Κάθε Πέμπτη είναι εκεί η τελετή και έχει είσοδο 30-40 λίρες, δεν θυμάμαι... Στη συγκεκριμένη πηγαίνει και σαν γκρουπ ένα ταξιδιωτικό γραφείο, με πουλμανάκι από το Σουλταναχμέτ, αλλά χρεώνει 30 ευρώ αν πας μαζί τους...
Ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό ακριβώς θέλω, να παρακολουθήσω την τελετή. Καλές γιορτές εύχομαι και καλά ταξίδια.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ευχαριστώ πολύ. Ναι αυτό ακριβώς θέλω, να παρακολουθήσω την τελετή
Δες το φυλλάδιό τους για πληροφορίες επικοινωνίας, η τελετή είναι Πέμπτη μόνο..
Η συγκεκριμένη δεν είναι (ή τουλάχιστον δεν ήταν όταν πήγα) τουριστική αλλά δέχεται επισκέπτες και μιλάνε και αγγλικά για συνεννόηση..
Αν δεν θέλετε να πάτε μόνοι σας αλλά με γκρουπ, το παρακάτω γραφείο οργανώνει επισκέψεις εκεί και βλέπω ότι δίνει και Δευτέρες εκτός από Πέμπτες. Ίσως πηγαίνουν σε άλλη στοά τις Δευτέρες, πιθανότατα των Τζεραχί στο Καραγκιουμρούκ..
Για την κεντρική του Γαλατά που κάνουν τελετή τις Κυριακές, μπορείτε να πάτε από το μουσείο στο Τουνέλ και να κλείσετε θέση πιο μπροστά αν υπάρχουν ελεύθερες ή ακόμα και από το biletix (που δείχνει από μόνο του πόσο τουριστικές έγιναν οι τελετές και εκεί. Βλέπω ότι μέσα στις γιορτές έχουν καθημερινά τελετή! :confused:)..
Αν θέλεις πληροφορίες και για άλλες, μικρότερες στοές να σου γράψω μια και είχα ψάξει παλιά, αλλά σε εκείνες δεν έχω πάει ο ίδιος και εκτός της δυσκολίας συνεννόησης μπορεί να μη δέχονται και ξένους, μην ξεχνάς ότι οι στοές είναι στην ουσία μοναστήρια...
 
Last edited:

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Αν δεν είναι κάποια αργία ή το καλοκαίρι, οι ουρές δεν είναι μεγάλες, ούτε αν πας πρωί πριν πλακώσουν τα γκρουπ ή αργά το απόγευμα πριν κλείσει..
Ηλεκτρονικά, το αγοράζεις από εδώ: https://muze.gov.tr/urun-detay?CatalogNo=WEB-AYS01-01-008

Καλησπέρα, αρχικά σιγουρέψου ότι πράγματι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις την τελετή και όχι κάποιο σώου, μια που για κάποιον που δεν έχει διαβάσει ή και προετοιμαστεί πιο μπροστά, μπορεί να φανεί πολύ βαρετή, δεν είναι τουριστική ατραξιόν και μπορεί να διαρκέσει αρκετά...
Πέρα από τα γνωστά τουριστικά, Χοτζάπασα, Σίρκετσι και καναδυό εστιατόρια που έχουν έναν δερβίση που περιστρέφεται για τους επισκέπτες τους επί καθημερινής βάσης, οι στοές πραγματοποιούν την τελετή τους μια φορά την εβδομάδα, οπότε πρέπει να προγραμματίσεις την επίσκεψη προσεκτικά.
Η πιο γνωστή στοά τους στο Τουνέλ έχει νομίζω τελετή την Κυριακή, αλλά και εκείνη κατήντησε πλέον αρκετά τουριστική. Η μεγαλύτερη στοά είναι στο Γενίκαπι αλλά δεν ξέρω κάθε πότε πραγματοποιούν την τελετή τους. Υπάρχουν κάποιες μικρότερες, που όλες δέχονται επισκέπτες, ίσως η πιο ενδιαφέρουσα είναι αυτή στο Σιλιβρίκαπου που έχουν πιο μπροστά και κάποια ομιλία και δέχονται και ερωτήσεις από το κοινό. Κάθε Πέμπτη είναι εκεί η τελετή και έχει είσοδο 30-40 λίρες, δεν θυμάμαι... Στη συγκεκριμένη πηγαίνει και σαν γκρουπ ένα ταξιδιωτικό γραφείο, με πουλμανάκι από το Σουλταναχμέτ, αλλά χρεώνει 30 ευρώ αν πας μαζί τους...
Ευχαριστω πολύ !Δεν μπορουσα με τιποτα να βρω το official site Και θεωρησα ότι υπηρχε καποιο πρόβλημα με την ιστοσελιδα .
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Δες το φυλλάδιό τους για πληροφορίες επικοινωνίας, η τελετή είναι Πέμπτη μόνο..
Η συγκεκριμένη δεν είναι (ή τουλάχιστον δεν ήταν όταν πήγα) τουριστική αλλά δέχεται επισκέπτες και μιλάνε και αγγλικά για συνεννόηση..
Αν δεν θέλετε να πάτε μόνοι σας αλλά με γκρουπ, το παρακάτω γραφείο οργανώνει επισκέψεις εκεί και βλέπω ότι δίνει και Δευτέρες εκτός από Πέμπτες. Ίσως πηγαίνουν σε άλλη στοά τις Δευτέρες, πιθανότατα των Τζεραχί στο Καραγκιουμρούκ..
Για την κεντρική του Γαλατά που κάνουν τελετή τις Κυριακές, μπορείτε να πάτε από το μουσείο στο Τουνέλ και να κλείσετε θέση πιο μπροστά αν υπάρχουν ελεύθερες ή ακόμα και από το biletix (που δείχνει από μόνο του πόσο τουριστικές έγιναν οι τελετές και εκεί. Βλέπω ότι μέσα στις γιορτές έχουν καθημερινά τελετή! :confused:)..
Αν θέλεις πληροφορίες και για άλλες, μικρότερες στοές να σου γράψω μια και είχα ψάξει παλιά, αλλά σε εκείνες δεν έχω πάει ο ίδιος και εκτός της δυσκολίας συνεννόησης μπορεί να μη δέχονται και ξένους, μην ξεχνάς ότι οι στοές είναι στην ουσία μοναστήρια...
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ακρως κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου. Με βοήθησες πολύ. Νάσαι καλά.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τέλος και τα παϊτόνια από τα Πριγκηπόνησα..
Μετά από μια επιδημία μάλης που ξέσπασε πριν λίγες μέρες (θανατηφόρα, μεταδοτική και στον άνθρωπο νόσο των ιπποειδών) εξαιτίας των κακών συνθηκών σταβλισμού των ζώων και θανάτωση αρκετών από αυτά, αποφασίστηκε τρίμηνη απαγόρευση της χρήσης αμαξών στα νησιά..
Σε χθεσινή του συνέντευξη ο Ιμάμογλου για τους έξι μήνες του στη θέση του δημάρχου, δήλωσε ότι από το καλοκαίρι οι μετακινήσεις στα νησιά θα γίνονται πλέον με νέα δημοτικά ηλεκτροκίνητα οχήματα και μόνο 35 άμαξες θα παραμείνουν για τουριστικούς λόγους...

http://www.hurriyetdailynews.com/el...nstead-of-carriages-in-princes-islands-150200
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Τέλος και τα παϊτόνια από τα Πριγκηπόνησα..
Μετά από μια επιδημία μάλης που ξέσπασε πριν λίγες μέρες (θανατηφόρα, μεταδοτική και στον άνθρωπο νόσο των ιπποειδών) εξαιτίας των κακών συνθηκών σταβλισμού των ζώων και θανάτωση αρκετών από αυτά, αποφασίστηκε τρίμηνη απαγόρευση της χρήσης αμαξών στα νησιά..
Σε χθεσινή του συνέντευξη ο Ιμάμογλου για τους έξι μήνες του στη θέση του δημάρχου, δήλωσε ότι από το καλοκαίρι οι μετακινήσεις στα νησιά θα γίνονται πλέον με νέα δημοτικά ηλεκτροκίνητα οχήματα και μόνο 35 άμαξες θα παραμείνουν για τουριστικούς λόγους...

http://www.hurriyetdailynews.com/el...nstead-of-carriages-in-princes-islands-150200
καλυτερα εκτος του οτι ειναι Υπερεκτιμημενα απο 100 ως 150 ευρω η μια βολτα και γεμιζον ακαθαρσιες παντου, το σημειο σταβλισμου τους μεσα στη πολη ειναι στο προαυλιου του Ι.Ν. του Αγιου δε θυμαμαι το ονομα του, μεσα στη πολη ...μπαινεις στην εκκλησια και με το βγαινεις σου ερχονται τα σκατα απο 1000 και πλεον αλογα στα μουτρα....ασε που ειναι και το πιο κεντρικο σημειο της πολης. Επιπλεον η ταχυτητα που τρεχουν ειναι επικινδυνη για ποδηλατες και πεζους σε ολο το νησι και κινδυνευεις.... Καλυτερα με ποδηλατα ή πεζος !!!!!!
 

Mariannader

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τα αξιοθέατα:

Την πρώτη μέρα πήγαμε στην μονή της χώρας από όπου βγάλαμε τη museum card κόστους 220 λιρών για 5 μέρες. Κυκλοφορεί και μια πιο ακριβή για περισσότερες μέρες. Για εμένα είναι must αυτή η κάρτα. Αρχικά συμφέρει οικονομικά μιας και από ότι καταλάβαμε οι είσοδοι στα μουσεία-μνημεια-αξιοθεατα έχουν αυξηθεί. Έτσι οι είσοδοι σε Αγία Σοφία, τοπ Καπί, χαρέμι, μόνη της χώρας αθροίζουν σε περισσότερες από 220 λίρες. Εξίσου σημαντικό είναι ότι σε όλα αυτά έχεις skip the line.

1. Αγία Σοφία: πήγαμε κατά τις 10:30 και δεν είχε ιδιαίτερη ουρά. Πήραμε audio guide που ήταν το μοναδικό μέρος που είχε στα ελληνικά. Το κόστος ήταν περίπου 8€. Τα εξηγούσε όμως πολύ ωραία και άξιζε.

2. Μπλε τζαμί: θέλει οι γυναίκες να φοράνε μαντήλι στο κεφάλι και να μην φαίνονται οι ώμοι καθώς και γενικά οχι σορτσάκι. Στην είσοδο προσφέρουν μαντήλια. Το μεγαλύτερο μέρος του τζαμιού είναι καλυμμένο εσωτερικα και κάνουν εργασίες. Την Παρασκευή ανοίγει για τούς τουρίστες μετά τις 14:30.

3. Βασιλική κινστέρνα : Δέχονται μόνο μετρητά. Ενώ έχουν προσπαθήσει να περάσουν ένα μυστήριακο κλίμα με τη βοήθεια της μουσικής και του φωτισμού το χαλάνε γιατί με το που μπαίνεις έχουν στήσει ένα σκηνικό που σε ντύνουν με στολές και σε βγάζουν φωτογραφίες επί πληρωμή. μαζεύεται λοιπόν κόσμος και έχει βαβούρα

4. Τοπ Καπί : θέλει αρκετή ώρα για να το γυρίσεις. Πήραμε ένα μπουκάλι νερό μικρό 6 λίρες ενώ τό βρίσκεις 1-1,5 λίρα. Η Αγία Ειρήνη που βρίσκεται στον ίδιο χώρο δεν αξίζει αν δεν έχετε βγάλει την κάρτα ώστε να μπείτε χωρίς έξτρα χρήματα.

5. Πατριαρχείο: μου έβγαλε μια κατάνυξη η εκκλησία

6. Μόνη της χώρας : ο πρώτος χώρος που επισκεφθηκαμε και βγάλαμε και την Istanbul card. Πως τα έφτιαχναν ρε παιδιά τα ψηφιδωτά εκείνη την εποχή;;;

7 . Κρουαζιέρα στο Βόσπορο: Πήγαμε με την τυρολ. Όπως μπαίνετε στο καραβάκι να κάτσετε στο δεξί σας χέρι, γιατί ανεβαίνει από την μια μεριά του Βοσπόρου και κατεβαίνει από την άλλη οπότε μόνο η μια μεριά τα βλέπει όλα καθαρά και από κοντά. Έχει μια ξενάγηση στα αγγλικά από τα μεγάφωνα αλλά από την βαβούρα δεν τα πολύ ακούς όλα. Με έκανε λίγο κουδούνι ο αέρας είναι η αλήθεια.

Δεν ανεβήκαμε στο πύργο του Γαλατά μιας και είχε κάτι παραπάνω από τρελή ουρά όσες φορές περάσαμε και δεν μπήκαμε και στο Ντολμά Μπαχτσέ. Η αλήθεια είναι ότι ψιλό μπουχτησαμε από το τοπ Καπί και επειδή δεν είχαμε και τον άπλετο χρόνο προτίμησα με τις βόλτες στις γειτονιές. Θέλαμε να πάμε και στο χορό των δερβίσηδων αλλά δεν διαβάσαμε καλά σχόλια, κόστιζε 20€ το άτομο και οι περισσότεροι λέγανε ότι βαρέθηκαν .
Επιστρέφω με φαγητά και διασκέδαση...
Καλησπέρα σας, όσον αφορα την κάρτα γι
Γεια σε όλη την παρέα!!! Δεν έχω 24 ώρες που επέστρεψα... και σκέφτηκα να κάνω και εγώ τα update μου!!

Κωνσταντινούπολη Αύγουστος 2019

Τα βασικά:

1. Στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης δεν συνάντησα ουρές ούτε υπερβολικούς ελέγχους... ούτε στο μπες ούτε στο βγες. Είχε μια αναμονή στην ουρά της τάξεως των 5'-10'.

2. Μέσα στο νέο αεροδρόμιο υπάρχει κατάστημα της τουρκελ από όπου προμηθευτηκαμε sim card με 150 λίρες και είχαμε 8GB και κάποιες εθνικές κλήσεις όπως και κάποια sms. Τα δεδομένα μας έφτασαν και μας περίσσεψαν για 4 ημέρες με το Google maps συνέχεια ανοιχτό καθώς και χρήση των social media μιας και κάναμε βίντεο κλήσεις με τα μωρά μας! Δεν υπήρχε πακέτο μόνο με ίντερνετ σε συμφέρουσα τιμή. Η τουρκελ ήταν η φθηνότερη που εντοπίσαμε.

3. Πήγαμε στο "υπόγειο" του αεροδρομίου για να πάρουμε το λεωφορείο της havaist με νούμερο 19 με προορισμό την πλατεία Ταξίμ.Αγορασαμε βέβαια πρώτα από τα κιόσκια την Istanbul card που είναι απίστευτα εύχρηστη. Κοστίζει 6λιρες και από εκεί και πέρα προσθέτει όποιο χρηματικό ποσό θέλεις ώστε να έχεις να μετακινησε με τα ΜΜΜ.

3. Είχα διαβάσει ότι είναι πολύ εύκολο να βάλεις χρήματα μόνος σου στήν Istanbul card αλλά πραγματικά δεν θα το έβρισκα αν σε κάποια στάση δεν με βοηθούσε ενα παλληκαρακι. Στα μηχανήματα κάπου στην μέση δεξιά έχει ένα μπεζ πλαίσιο σχήματος παραλληλογραμμου. Απλά την ακουμπάς σου βγάζει στην οθόνη το υπόλοιπο της κάρτας σου βάζεις τα χρήματα που θέλεις και σου εμφανίζει αυτόματα το νέο υπόλοιπο. Δεν χρειάζεται να πατήσεις ούτε ένα κουμπί.

4. Δεν χρησιμοποίησα ταξί (μιας και έχει αναφερθεί στην συζήτηση) αλλά να πω την αλήθεια δεν μου χρειάστηκε. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι άπειρα και πολύ συχνά. Εξυπηρετούν σχεδόν κάθε γωνιά.Γυμνασαμε και τα πόδια μας... και το καταχαρηκαμε. Πολύ περπάτημα και πολύ ανηφόρα και κατηφόρα. Εντυπωσιακό ήταν ότι όλες οι γυναίκες που φαίνονταν ντόπιες ανεξάρτητα από την ηλικία τους και το ντύσιμο τους φορούσαν αθλητικά παπούτσια. Ξεχαστε τα ψιλοτακουνα ή τα στενά άβολα παπούτσια. Ένα καλό αθλητικό και δεν χρειάζονται άλλα παπούτσια.

5. Σχετικά με το συνάλλαγμα όλοι γνωρίζουν ότι στο αεροδρόμιο είναι κλεψιά. Τα εσωτερικά exchange είναι ακόμα μεγαλύτερη κλεψιά από αυτά που βρίσκονται αφότου βγεις από την έξοδο. Την καλύτερη ισοτιμία την είχε στην Ιστικλάλ. Προσοχή να αναφέρει από έξω ότι είναι χωρίς προμήθεια. Χρησιμοποιήσαμε και πιστωτική κάρτα για να πληρώσουμε σε ένα εστιατόριο και η ισοτιμία ήταν της τράπεζας και χωρίς κάποια έξτρα χρέωση.
Καλησπέρα σας, όσον αφορα την κάρτα για το ίντερνετ που πήρατε από το αεροδρόμιο χρειάστηκε διαβατήριο ή αρκεί και η ταυτότητά μας;
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα σας, όσον αφορα την κάρτα γι

Καλησπέρα σας, όσον αφορα την κάρτα για το ίντερνετ που πήρατε από το αεροδρόμιο χρειάστηκε διαβατήριο ή αρκεί και η ταυτότητά μας;
Μόνο με διαβατήριο
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Kαλημερα ,
Χρονια πολλα καλη χρονια σε ολους. Απο αυτα που εχω διαβασει καταλαβα οτι η museum pass αξιζει για επισκεψη σε μουσεις. Ηθελα να ρωτησω το εξης. Καθε ατομο αγοραζει τη δικη του museum pass ή εχει και πακετα πχ για 2 ατομα εισοδο?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η κάρτα επιτρέπει μία είσοδο μόνο σε κάθε μουσείο, άρα κάθε ένας πρέπει να έχει τη δικιά του.
Στις 295 TL που έχει πάει πλέον η κάρτα για τα μουσεία (κοντά 45 ευρώ αυτή τη στιγμή) δε νομίζω να αξίζει αυτήν την περίοδο παρά μόνο αν θέλεις να επισκεφτείς πάνω από 4-5 μουσεία. Γενικά στην αρχή κάθε χρόνου γίνονται ανατιμήσεις και ειδικά η περίοδος του Ιανουαρίου είναι η πιο ακριβή για επισκέψεις μουσείων.
Τα μεμονωμένα εισιτήρια για Αγιασοφιά και Τόπκαπι (χωρίς χαρέμι και άλλες συλλογές) παρέμειναν στις 72 λίρες το καθένα -κοντά 11 ευρώ-. Για Αγιασοφιά μπορείς να βγάλεις και ηλεκτρονικά (έχει και εκπτωση στις 96TL αν βγαλεις και για τα αρχαιολογικά μουσεία μαζί), ενώ για Τόπκαπι δεν δίνεται πλέον η δυνατότητα ηλεκτρονικής αγοράς. Το χαρέμι του τόπκαπι κοστίζει 42 επιπλέον λίρες.
Με αυτά τα δεδομένα, πιστεύω πως για τη συγκεκριμένη περίοδο ίσως δεν αξίζει η έκδοση κάρτας για τα βασικά αξιοθέατα μόνο και για καποιον που δεν εχει πολλές μέρες να επισκεφτεί πολλά μουσεία.
Δεν θα περίμενα να το πω, αλλά για κάποιον που ενδιφέρεται μόνο για τα βασικά, Αγιασοφιά, Τόπκαπι και Κινστέρνα, ίσως η ιδιωτική Istanbul welcome card στα 35 ευρώ να συμφέρει περισσότερο (έχει και ξενάγηση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom