Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Γεια σε όλη την παρέα! Έχω προγραμματίσει ταξίδι με τον σύντροφο μου στην όμορφη Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο ! Σκέφτομαι ανάμεσα στα αξιοθέατα να επισκεφτώ και το sealife Istanbul Ενυδρείο το προτείνετε ή δεν αξίζει τον κοπο ; Επίσης διάβασα στο forum για τοπική sim και φθηνότερη η turkcell γνωρίζεται κάποιο σημείο πώλησης ; Για την κρουαζιέρα στο Βόσπορο από Eminonu με τα καραβάκια μόνο 14:30 η ώρα έχει αναχώρηση ; (Ενδιαφέρομαι για την σύντομη 2 ώρες περίπου,αν γνωρίζει κάποιος το προγραμμα αναχωρήσεων θα με βοηθούσε πολύ να οργανώσω το προγραμμα μου) Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιο εστιατόριο με ζωντανή τοπικη παραδοσιακή μουσική από μερια Eminonu , Hoca Pasa ,Sultanahmet !!
Καλησπέρα έχουμε επισκεφθεί το aquarium στο εμπορικό και ήταν ωραίο αν σας αρέσει κάτι τέτοιο να το δείτε,αν πάτε πρώτη φορά Κωνσταντίνουπολη έχει πολυ πιο ωραια αξιοθέατα να δείτε για Ίντερνετ εγω δεν γνωρίζω συνήθως ζητάω στο ξενοδοχείο και νοικιάζω φορητό Ίντερνετ από το ξενοδοχείο ίσως απαντήσει κάποιος άλλος που να ξέρει,καλά να περάσετε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σε όλη την παρέα! Έχω προγραμματίσει ταξίδι με τον σύντροφο μου στην όμορφη Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο ! Σκέφτομαι ανάμεσα στα αξιοθέατα να επισκεφτώ και το sealife Istanbul Ενυδρείο το προτείνετε ή δεν αξίζει τον κοπο ; Επίσης διάβασα στο forum για τοπική sim και φθηνότερη η turkcell γνωρίζεται κάποιο σημείο πώλησης ; Για την κρουαζιέρα στο Βόσπορο από Eminonu με τα καραβάκια μόνο 14:30 η ώρα έχει αναχώρηση ; (Ενδιαφέρομαι για την σύντομη 2 ώρες περίπου,αν γνωρίζει κάποιος το προγραμμα αναχωρήσεων θα με βοηθούσε πολύ να οργανώσω το προγραμμα μου) Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιο εστιατόριο με ζωντανή τοπικη παραδοσιακή μουσική από μερια Eminonu , Hoca Pasa ,Sultanahmet !!
Γεια. Για ιντερνετ διάβασε και ρώτα εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ίντερνετ-στην-Κωνσταντινούπολη.61900/
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γεια σε όλη την παρέα! Έχω προγραμματίσει ταξίδι με τον σύντροφο μου στην όμορφη Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο ! Σκέφτομαι ανάμεσα στα αξιοθέατα να επισκεφτώ και το sealife Istanbul Ενυδρείο το προτείνετε ή δεν αξίζει τον κοπο ;
Έχω επισκεφτεί την Κωνσταντινούπολη ήδη 5 φορές και πάντα βρίσκω κάτι καινούριο και αξιόλογο να δω ή να κάνω. Δε νομίζω ότι σε μια τεράστια πόλη γεμάτη ερεθίσματα και αξιοθέατα αξίζει να υποστηρίξεις με τα χρήματά σου ένα χώρο αιχμαλωσίας θαλάσσιων ζώων. Η φύση του καρχαρία, της θαλάσσιας χελώνας, των μεδουσών κλπ κλπ δεν τα προορίζει να στριφογυρίζουν άσκοπα πίσω από ένα τζάμι για να καθόμαστε και να τα χαζεύουμε εμείς, ενώ θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε με πολύ πιο δημιουργικά πράγματα σε μια τέτοια πόλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Xαίρετε!
Μήπως ξερετε κάνα μέρος, κάποια υπηρεσία στο κέντρο της πόλης για να αφήσεις την βαλιτσα;
Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν, έχω αφήσει δυο-τρείς φορές στο https://www.istanberry.com/luggage-storage-istanbul (το πιο κοντινό στη Taksim που είχα βρεί όταν έψαχνα).

Ψάχνοντας για το link, όμως, έπεσα πάνω σ' αυτό:
https://bagbnb.com/luggage-storage/istanbul
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν, έχω αφήσει δυο-τρείς φορές στο https://www.istanberry.com/luggage-storage-istanbul (το πιο κοντινό στη Taksim που είχα βρεί όταν έψαχνα).
Eυχαριστω σε μακαρ, συ ο εχων πανδερκες αιωνιο τουριστικοτετοιο ομμα!

Εισαι παιχταρας παμμεγιστος, τα ορια του μιλκι γουεϊ γαλαξιου ημων, δεν χωρουσιν την τιτανοσυνη σου!
 

fenianoe

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα έχουμε επισκεφθεί το aquarium στο εμπορικό και ήταν ωραίο αν σας αρέσει κάτι τέτοιο να το δείτε,αν πάτε πρώτη φορά Κωνσταντίνουπολη έχει πολυ πιο ωραια αξιοθέατα να δείτε για Ίντερνετ εγω δεν γνωρίζω συνήθως ζητάω στο ξενοδοχείο και νοικιάζω φορητό Ίντερνετ από το ξενοδοχείο ίσως απαντήσει κάποιος άλλος που να ξέρει,καλά να περάσετε!
Καλησπέρα έχουμε επισκεφθεί το aquarium στο εμπορικό και ήταν ωραίο αν σας αρέσει κάτι τέτοιο να το δείτε,αν πάτε πρώτη φορά Κωνσταντίνουπολη έχει πολυ πιο ωραια αξιοθέατα να δείτε για Ίντερνετ εγω δεν γνωρίζω συνήθως ζητάω στο ξενοδοχείο και νοικιάζω φορητό Ίντερνετ από το ξενοδοχείο ίσως απαντήσει κάποιος άλλος που να ξέρει,καλά να περάσετε!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, να είσαι καλα!
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα,
Επειδή σε 5 μέρες πετάω για Κωνσταντινούπολη έχει κάποιος να μου προτείνει ένα καλο ζαχαροπλαστειo σχετικά οικονομικό να αγοράσω μπακλαβαδακια; Και αγορές που αξίζει να επισκεφτώ. Για το τελευταίο διάβασα στο topic ότι αξίζει η αιγυπτιακή κ όχι το Grand bazaar.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα,
Επειδή σε 5 μέρες πετάω για Κωνσταντινούπολη έχει κάποιος να μου προτείνει ένα καλο ζαχαροπλαστειo σχετικά οικονομικό να αγοράσω μπακλαβαδακια; Και αγορές που αξίζει να επισκεφτώ. Για το τελευταίο διάβασα στο topic ότι αξίζει η αιγυπτιακή κ όχι το Grand bazaar.
Karakoy Gulluoglu, όχι ακριβώς οικονομικό, αλλά εξαιρετικό.
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Καλησπέρα,
Επειδή σε 5 μέρες πετάω για Κωνσταντινούπολη έχει κάποιος να μου προτείνει ένα καλο ζαχαροπλαστειo σχετικά οικονομικό να αγοράσω μπακλαβαδακια; Και αγορές που αξίζει να επισκεφτώ. Για το τελευταίο διάβασα στο topic ότι αξίζει η αιγυπτιακή κ όχι το Grand bazaar.
Hafiz Mustafa 1864 (υπέροχα γλυκά και σιροπιαστά, εμείς πήραμε από εδω διαφορα)
Karaköy Güllüoğlu (αξίζει να κάτσεις για μπακλαβά με κρέμα ή παγωτό)

Η αιγυπτιακή αγορά είναι το Spice Bazaar και είναι συνέχεια ουσιαστικά του Grand Bazaar. (απόσταση 2 λεπτά). Αξίζει να επισκεφθείς και τα 2!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η αιγυπτιακή αγορά είναι το Spice Bazaar και είναι συνέχεια ουσιαστικά του Grand Bazaar. (απόσταση 2 λεπτά).
Όχι βέβαια, πρόκειται για τελείως ξεχωριστές αγορές, χτισμένες σε διαφορετικές περιόδους και για διαφορετικό λόγο η καθεμιά και θέλεις τουλάχιστον 15 λεπτά να πας από τη μία στην άλλη, ειδικά αν πας προς το καπαλί που έχει ανηφόρα... Ίσως σε μπερδεύουν τα διάφορα χάνια που έχουν αγορές ανάμεσά τους...
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Όχι βέβαια, πρόκειται για τελείως ξεχωριστές αγορές, χτισμένες σε διαφορετικές περιόδους και για διαφορετικό λόγο η καθεμιά και θέλεις τουλάχιστον 15 λεπτά να πας από τη μία στην άλλη, ειδικά αν πας προς το καπαλί που έχει ανηφόρα... Ίσως σε μπερδεύουν τα διάφορα χάνια που έχουν αγορές ανάμεσά τους...
Ναι εννοώ ότι με τα μαγαζάκια που βρίσκεις ενδιάμεσα είναι στην ουσία ενα πράγμα. Δεν φεύγεις από τη φάση αγορας κτλ. Εμένα ετσι μου φανηκε.
Αν δε κάνω λάθος εχουν καμια 500μετρα απόσταση;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ναι εννοώ ότι με τα μαγαζάκια που βρίσκεις ενδιάμεσα είναι στην ουσία ενα πράγμα. Δεν φεύγεις από τη φάση αγορας κτλ. Εμένα ετσι μου φανηκε.
Αν δε κάνω λάθος εχουν καμια 500μετρα απόσταση;
Γύρω στα 700 μέτρα πρέπει να είναι.Σωστά είπε ο @japetus οτι είναι διαφορετικές.Αλλά βέβαια με τα ενδιάμεσα χάνια και τα μαγαζιά τις βλέπεις και σαν συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom