Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Για πείτε προτάσεις για φαγητό στην Κωνσταντινούπολη ,ωραία μπριζόλαδικα
Αν και έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια αρκετά steakhouses, η Τουρκία δεν έχει κουλτούρα μπριζόλας, το μοσχαρίσιο κρέας σπάνια το ψήνουν, ζήτα dana antrikot σε ψησταριές, αλλά και πάλι δεν μοιάζει με τη μοσχαρίσια όπως την έχουμε συνηθίσει). Συνήθως μοσχάρι μπαίνει στα κεμπαμπ σαν κιμάς αναμιγμένος με άλλα κρέατα, ή μαγειρεύεται... Για το λόγο αυτό και τα μεγάλα και ακριβά μπριζολάδικα -που κάποια έχουν εξαιρετικές κριτικές-, δεν προσφέρουν την ίδια ποιότητα κάθε φορά στα πιάτα τους, μια και το σωστό steak έχει να κάνει με σωστή και συνεχή ποιότητα σε όλα τα στάδια, με πιο σημαντικά αρχικά από τον κτηνοτρόφο, τον χασάπη και τη σωστή προετοιμασία και μόνο στο τέλος τον ψήστη.
 
Last edited by a moderator:

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Αν και έχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια αρκετά steakhouses, η Τουρκία δεν έχει κουλτούρα μπριζόλας, το μοσχαρίσιο κρέας σπάνια το ψήνουν, ζήτα dana antrikot σε ψησταριές, αλλά και πάλι δεν μοιάζει με τη μοσχαρίσια όπως την έχουμε συνηθίσει). Συνήθως μοσχάρι μπαίνει στα κεμπαμπ σαν κιμάς αναμιγμένος με άλλα κρέατα, ή μαγειρεύεται... Για το λόγο αυτό και τα μεγάλα και ακριβά μπριζολάδικα -που κάποια έχουν εξαιρετικές κριτικές-, δεν προσφέρουν την ίδια ποιότητα κάθε φορά στα πιάτα τους, μια και το σωστό steak έχει να κάνει με σωστή και συνεχή ποιότητα σε όλα τα στάδια, με πιο σημαντικά αρχικά από τον κτηνοτρόφο, τον χασάπη και τη σωστή προετοιμασία και μόνο στο τέλος τον ψήστη.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και εγώ που νόμιζα ότι ειχαν παράδοση στις μπριζόλες.Αν θυμηθεις κανένα εστιατόριο η καφέ που δεν πρέπει να χάσω με τίποτα επίσκεψη ευπρόσδεκτο 😀
 

EviTan

Member
Μηνύματα
436
Likes
3.137
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αν θυμηθεις κανένα εστιατόριο η καφέ που δεν πρέπει να χάσω με τίποτα επίσκεψη ευπρόσδεκτο
Αν πας Kadikoy, να επισκεφτεις το Karga Bar, ειναι σε μια γειτονιά γεμάτη μαγαζιά και μπαρ, ένα τετραώροφο παλιό κτίριο, με πισω αίθριο για καφέ, στο τρίτο όροφο μπορείς να φας τοπικά πιάτα ημέρας, και παλιά στον τέταρτο έκανε live. Πολλές μπύρες και κρασιά και τζάκι! Λιγη προσοχή στο πως θα βρεις την εισοδο... ειναι μια μικρή ξυλινη πόρτα ημιυπογείου! (Μουσική και στυλ, blues, rock... για να μην περιμένεις κατι κυριλέ)
 
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπέρα σας,
όντας άνεργη τώρα είπα να το εκμεταλλευτώ και να κάνω ένα ταξίδι στην όμορφη Κωνσταντινούπολη. Οφείλω να πω πως έχω ενδοιασμούς καθώς το ταξίδι θα το κάνω μόνη μου και έχοντας και την κλασσική Ελληνίδα μάνα να μου λέει πως "είναι επικίνδυνα"😝.Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς το τι χρειάζεται για να μπω στη χώρα,έχω ακούσει πως χρειάζεται μονάχα ταυτότητα και όχι διαβατήριο ισχύει; επίσης σε ποια περιοχή μου προτείνετε να πάω, σε ποιο ξενοδοχείο, που μπορώ να πάω για ψώνια,ποιο αξιοθέατο να επισκεφτώ κλπ.Επίσης δεν είμαι εμβολιασμενη θα υπάρξει πρόβλημα; Όσο περισσότερες πληροφορίες μου δώσετε ειλικρινά τόσο καλύτερο, θα με βοηθήσετε πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων☺
 
Last edited:

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Καλησπέρα σας,
όντας άνεργη τώρα είπα να το εκμεταλλευτώ και να κάνω ένα ταξίδι στην όμορφη Κωνσταντινούπολη. Οφείλω να πω πως έχω ενδοιασμούς καθώς το ταξίδι θα το κάνω μόνη μου και έχοντας και την κλασσική Ελληνίδα μάνα να μου λέει πως "είναι επικίνδυνα"😝.Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς το τι χρειάζεται για να μπω στη χώρα,έχω ακούσει πως χρειάζεται μονάχα ταυτότητα και όχι διαβατήριο ισχύει; επίσης σε ποια περιοχή μου προτείνετε να πάω, σε ποιο ξενοδοχείο, που μπορώ να πάω για ψώνια,ποιο αξιοθέατο να επισκεφτώ κλπ.Επίσης δεν είμαι εμβολιασμενη θα υπάρξει πρόβλημα; Όσο περισσότερες πληροφορίες μου δώσετε ειλικρινά τόσο καλύτερο, θα με βοηθήσετε πολύ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων☺
έχω επισκεφτεί προ κοβιντ την πόλη αλλά θα ξαναπάω τον επόμενο μήνα, μπορώ να πω ότι από τον γάλατα μέχρι την ταξιμ που κυκλοφορούσα βράδυ δεν ειχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορείς με ταυτότητα κανονικά να μπεις δεν χρειάζεται διάβατηριο. Όσο αφορά το θέμα του εμβολίου έχω πληροφορηθεί ότι εκεί δεν ζητάνε πουθενά πιστοποιητικά παρά μόνο στο αεροδρόμιο θα το χρειαστείς για το πήγαινε και για το έλα ! Θα σου πρότεινα να μείνεις στην περιοχή Μπεγιογλου εγώ ειχα μείνει κοντά στην ταξιμ και το ίδιο θα κάνω και τώρα και είχε βολέψει παρά πολύ. Από αξιοθέατα σίγουρα το ντολμα μπαχτσέ αξίζει πολύ, αγία σοφία, βόλτα στην περιοχή του γάλατα και στο μπαλατ και απέναντι ουσκουνταρ και καντικοι!
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
σαββατο 23/4 μεγαλο σαββατο ειδα οτι εκει εχουν αργια απ οτι ειδα.σημαινει οτι μαγαζια παζαρια κλπ θα ειναι κλειστα???πχ να μην κανονισω εκεινη την μερα να παω παζαρια η καποιο χωρο που θα εχει εισοδο ??επισης αν γνωριζει καποιος αν θα γινει το μεγαλο σαββατο λειτουργια για την ανασταση? στο φαναρι στον ναο αγιου Γεωργιου ειναι??αν ναι τι ωρα γινεται εκει??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.444
Likes
4.446
σαββατο 23/4 μεγαλο σαββατο ειδα οτι εκει εχουν αργια απ οτι ειδα.σημαινει οτι μαγαζια παζαρια κλπ θα ειναι κλειστα???πχ να μην κανονισω εκεινη την μερα να παω παζαρια η καποιο χωρο που θα εχει εισοδο ??επισης αν γνωριζει καποιος αν θα γινει το μεγαλο σαββατο λειτουργια για την ανασταση? στο φαναρι στον ναο αγιου Γεωργιου ειναι??αν ναι τι ωρα γινεται εκει??
Αργία το Μεγάλο Σάββατο?
Στην Τουρκία?
Πόσα θες να μας τρελάνεις?
Λειτουργία γίνεται και σε άλλες εκκλησίες (συνήθως, προ covid). Στείλε αν θες pm λίγες μέρες πριν να δω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.444
Likes
4.446
Sorry, εστίασα στο Μ. Σάββατο, όχι στο 23 Απριλίου.
Είναι δημόσια αργία, πολλά μαγαζιά είναι κλειστά (κατά βάση τα πιο "παραδοσιακά"), αλλά αρκετά παραμένουν ανοιχτά (πχ Istiklal).
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
σαββατο 23/4 μεγαλο σαββατο ειδα οτι εκει εχουν αργια απ οτι ειδα.σημαινει οτι μαγαζια παζαρια κλπ θα ειναι κλειστα???πχ να μην κανονισω εκεινη την μερα να παω παζαρια η καποιο χωρο που θα εχει εισοδο ??επισης αν γνωριζει καποιος αν θα γινει το μεγαλο σαββατο λειτουργια για την ανασταση? στο φαναρι στον ναο αγιου Γεωργιου ειναι??αν ναι τι ωρα γινεται εκει??
23 Απριλίου είναι το τσοτζούκ μπαϊράμι, ημέρα των παιδιών. Κατά κύριο λόγο σχολική εορτή όπου οι μαθητές κάνουν εκδηλώσεις, η αγορά, τα μουσεία και οι υπόλοιπες υπηρεσίες δουλεύουν κανονικά.
Το Μεγάλο Σάββατο γίνεται ασφαλώς λειτουργία σε πολλές ρωμέικες εκκλησίες της Πόλης, συνήθως στις μικρότερες είναι πιο κατανυκτικά. Εδώ υπάρχουν ακόμα και εστιατόρια-πατσατζίδικα που σερβίρουν ειδικά για τη μέρα μαγειρίτσα...
Το αναλυτικό πρόγραμμα των λειτουργιών για όλες τις εκκλησίες δημοσιεύεται από το Πατριαρχείο λίγες μέρες πιο μπροστά στην πολίτικη εφημερίδα 'Απογευματινή'. Αν θέλεις, μόλις δημοσιοποιηθεί να το παραθέσουμε, αλλιώς μπορείς να προμηθευθείς φύλλο της εφημερίδας σε έντυπη μορφή από το ζαχαροπλαστείο Uc yildiz στο Πέραν Uc Yildiz · Hüseyinağa, Dudu Odaları Sk. No:7, 34435 Beyoğlu/İstanbul, Turquie (Να αγοράσεις και ακιντέδες).
 

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Καλησπερα στην ομάδα.Εχω προγραμματίσει ένα ταξίδι για Κωνσταντινούπολη τέλος Απριλίου πρώτη φορά και θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα αυτή την εποχή...σχετικά με την αντιμετώπιση των Τούρκων προς στους Έλληνες τουρίστες.Εχουν παρατηρηθεί θέματα κακής συμπεριφοράς...εθνικιστικά κτλ? Ρωτάω γιατί έχω κάτι φιλαράκια που έχουν πάει αρκετές φορές και μου είπαν ότι η εποχή λόγο Τριβωνιανού των σχέσεων Ελλάδας Τουρκίας δεν είναι καλή...οποιαδήποτε σχόλια ευπρόσδεκτα...Ευχαριστώ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.444
Likes
4.446
Καλησπερα στην ομάδα.Εχω προγραμματίσει ένα ταξίδι για Κωνσταντινούπολη τέλος Απριλίου πρώτη φορά και θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα αυτή την εποχή...σχετικά με την αντιμετώπιση των Τούρκων προς στους Έλληνες τουρίστες.Εχουν παρατηρηθεί θέματα κακής συμπεριφοράς...εθνικιστικά κτλ? Ρωτάω γιατί έχω κάτι φιλαράκια που έχουν πάει αρκετές φορές και μου είπαν ότι η εποχή λόγο Τριβωνιανού των σχέσεων Ελλάδας Τουρκίας δεν είναι καλή...οποιαδήποτε σχόλια ευπρόσδεκτα...Ευχαριστώ!
Όπως ήταν και παλιότερα, δεν έχει αλλάξει κάτι.
Μια χαρά μας αντιμετωπίζουν, τουλάχιστον στην Κωνσταντινούπολη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.860
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom