Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Καλησπερα στο φόρουμ.
Έχω κάποιες ερωτήσεις για το ταξίδι που θα κάνω τέλος Απριλίου που θα είναι και η πρώτη μας φορά..

Στο αεροδρόμιο τι μπορώ προμηθευτώ εαν γνωρίζετε...πχ είδα για την κάρτα διαδρομών ότι είναι χρήσιμη...μπορώ να την πάρω από αεροδρόμιο? Χρειάζομαι μετρητά ή μπορώ να την αγοράσω με revolut?
Επίσης είδα ότι είναι χρήσιμο να έχεις μια Sim κάρτα Τουρκικού παροχου για το internet..αυτήν μπορώ να την προμηθευτώ από το αεροδρόμιο?
Εαν προσγειωθουμε στις 20.00 πχ πόση ώρα θα χρειαστούμε μέσα στο αεροδρόμιο για τα παραπάνω κ να πάρουμε κ τις βαλίτσες? Να πούνε 1 ώρα...για να έρθει στις 21.00 το αμάξι από το ξενοδοχείο να μας πάρει?

Ότι άλλη συμβουλή για τα διαδικαστικά και την καθημερινότητα που θα μπορούσα να λύσω από το αεροδρόμιο θα με βοηθούσε! Ευχαριστώ 😊
 
Μηνύματα
5
Likes
8
Καλημέρα και απο μένα. Εχθες γυρισα απο 6ημερο ταξιδι στην Πόλη. Παρακάτω τα σημεια που μου εκαναν εντυπωση - τα περισσότερα εχουν ειπωθεί ξανα βεβαια απο τα άτομα της ομάδας.
1. Μηδεν τήρηση μέτρων κατα της πανδημίας (ουτε απο επαγγελματιές οδηγούς και καταστηματάρχες ουτε απο τον απλό κοσμο). Νομίζεις οτι ζεις σε μια προ-Covid εποχή.
2. Οι οδηγοί των ταξί ειναι άκρως επικίνδυνοι ... τρέχουν χωρις αυριο και χρεώνουν πραγματικά όσο θέλουν. Προτείνω να κλείσεις μεταφορά απο πριν ώστε να μην εχεις θεματα (εγω το έκανα μονο στην επιστροφή και το μετάνιωσα που δεν το εκανα και στο πήγαινε).
3. Για να φάς καλα και φτηνα θα πρέπει να βρεις πραγματικά τα μαγαζία που τρώνε οι ντοπιοι και όχι τα τύπου fast food ντονεράδικα με κράχτες. Όποιος θελει μπορώ να του πω 2 μαγαζια που συγκράτησα - πραγματικά μαγαζια για ντόπιους !!!
4. Τρομερή η ασιατικη πλευρά και η περιοχή του Balat - Φανάρι. Αξίζει σίγουρα οι επίσκεψη σε αυτα τα μέρη.
Ελπίζω να βοήθησα !!!
καλησπέρα!!!!αν μπορείτε να μας πείτε τα μαγαζια με φαγητό που πάνε οι ντόπιοι θα μας βοηθαγατε πολυ.για να πάμε στην ασιατική πλευρα στη Χαλκηδόνα χρειάζεται διαβατηριο;Ευχαριστώ
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
καλησπέρα!!!!αν μπορείτε να μας πείτε τα μαγαζια με φαγητό που πάνε οι ντόπιοι θα μας βοηθαγατε πολυ.για να πάμε στην ασιατική πλευρα στη Χαλκηδόνα χρειάζεται διαβατηριο;Ευχαριστώ
Balkan Lokantasi (Περιοχη Ταξιμ)
Katip Mustafa Çelebi, Büyük Parmakkapı Sk. No:1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Τουρκία
Balkan Lokantasi( Sirkeci)
Hobyar, Ankara Cd. 35/A, 34112 Fatih/İstanbul, Τουρκία
Εχω φαει αρκετες φορες, τρωνε ντοπιοι. (έχει ποσά πολλά........)
Όχι δεν χρειαζεται τίποτα, εδω μπορεις να δεις τα δρομολόγια είτε από Karakoy είτε από Eminonu.
Kadıköy - Kabataş Seferi | İstanbul İç Hatları | Şehir Hatları Vapur Seferleri
Kadıköy - Karaköy - Eminönü Seferi | İstanbul İç Hatları | Şehir Hatları Vapur Seferleri
Καλά να περάσετε!!!!!!!!!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
καλησπέρα!!!!αν μπορείτε να μας πείτε τα μαγαζια με φαγητό που πάνε οι ντόπιοι θα μας βοηθαγατε πολυ.για να πάμε στην ασιατική πλευρα στη Χαλκηδόνα χρειάζεται διαβατηριο;Ευχαριστώ
Δεν χρειάζεται διαβατήριο η ασιατική πλευρά.
 
Μηνύματα
5
Likes
8
Balkan Lokantasi (Περιοχη Ταξιμ)
Katip Mustafa Çelebi, Büyük Parmakkapı Sk. No:1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Τουρκία
Balkan Lokantasi( Sirkeci)
Hobyar, Ankara Cd. 35/A, 34112 Fatih/İstanbul, Τουρκία
Εχω φαει αρκετες φορες, τρωνε ντοπιοι. (έχει ποσά πολλά........)
Όχι δεν χρειαζεται τίποτα, εδω μπορεις να δεις τα δρομολόγια είτε από Karakoy είτε από Eminonu.
Kadıköy - Kabataş Seferi | İstanbul İç Hatları | Şehir Hatları Vapur Seferleri
Kadıköy - Karaköy - Eminönü Seferi | İstanbul İç Hatları | Şehir Hatları Vapur Seferleri
Καλά να περάσετε!!!!!!!!!
να στε καλα σας ευχαριστώ πολυ
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Καλησπερα στο φόρουμ.
Έχω κάποιες ερωτήσεις για το ταξίδι που θα κάνω τέλος Απριλίου που θα είναι και η πρώτη μας φορά..

Στο αεροδρόμιο τι μπορώ προμηθευτώ εαν γνωρίζετε...πχ είδα για την κάρτα διαδρομών ότι είναι χρήσιμη...μπορώ να την πάρω από αεροδρόμιο? Χρειάζομαι μετρητά ή μπορώ να την αγοράσω με revolut?
Επίσης είδα ότι είναι χρήσιμο να έχεις μια Sim κάρτα Τουρκικού παροχου για το internet..αυτήν μπορώ να την προμηθευτώ από το αεροδρόμιο?
Εαν προσγειωθουμε στις 20.00 πχ πόση ώρα θα χρειαστούμε μέσα στο αεροδρόμιο για τα παραπάνω κ να πάρουμε κ τις βαλίτσες? Να πούνε 1 ώρα...για να έρθει στις 21.00 το αμάξι από το ξενοδοχείο να μας πάρει?

Ότι άλλη συμβουλή για τα διαδικαστικά και την καθημερινότητα που θα μπορούσα να λύσω από το αεροδρόμιο θα με βοηθούσε! Ευχαριστώ 😊
την κάρτα για τα μέσα δεν χρειάζεται από το αεροδρόμιο να την βγάλεις αν και θεωρώ θα υπάρχει και εκεί κάπου , μπορείς να την αγοράσεις οπουδήποτε σε σταθμούς περίπτερα μίνι μάρκετ κτλ. Υπάρχουν 3 επιλογές γι ίντερνετ :1) ενοικίαση wi-fi router απεριόριστο ίντερνετ με 6€ την μέρα πάνω κάτω συν ένα δεκάρικο για να στο φέρουν στο αεροδρόμιο (rentandconnect, alldaywifi κτλ) 2)τουρκική σιμ που αναλόγως τι πακέτο θα υπάρχει εκεί και έχω την εντύπωση ότι δίνουν μόνο με διαβατήριο 3) αν έχεις κινητό που υποστηρίζει esim υπάρχουν εφαρμογές πχ airalo που με λίγα χρήματα αναλόγως το πακέτο αγοράζεις μβ για εκεί και ενεργοποιούνται όταν συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο το κινητό
Τώρα αν πηγαίνεις στο καινούριο αεροδρόμιο είναι τεράστιο και θεωρώ ια χρειαστείς παραπάνω από μια ώρα αν υπάρχουν και οι βαλίτσες στην μέση . Βέβαια αυτό εξαρτάται και από την κίνηση στο αεροδρόμιο και πολλά αλλά.
 

stelinaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα, πριν πέντε χρόνια είχα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη. Μετά από μεγάλη έρευνα στο site, έβλεπα συνεχώς ένα μαγαζί για φαγητό τύπου self-service. Αποφάσισα να το επισκεφτώ και δίχως αμφιβολία ήταν η καλύτερη επιλογή. Πεντανόστιμο και οικονομικότατο. Το μαγαζί ήταν κοντά στην Αγ. Σοφία, περίπου πέντε λεπτά με τα πόδια, έτρωγαν μόνο Τούρκοι και γύρω δεν είχε αλλά εστιατόρια. Δεν βρισκόταν δηλαδή σε τουριστικό δρόμο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος για να βρω τη διεύθυνση? Σε τωρινή μου έρευνα βλέπω το balkan lokantasi. Αλλά δεν φαίνεται να είναι σε αυτήν την τοποθεσία
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Αύριο επισκεπτόμαστε την Πόλη για 5η φορά τα τελευταία 15 χρόνια. Τις 2 πρώτες φορές πήγαμε οργανωμένα με εκδρομικό και τις 2 επόμενες μόνοι μας με το λεωφορείο. Και αυτή τη φορά θα πάμε μόνοι, με τη διαφορά ότι θα πάμε με Ι.Χ., το οποίο θα χρησιμοποιήσουμε μόνο για το πήγαινε έλα. Μέσα στην Πόλη θα λιώσουμε τις σόλες μας, αν βοηθήσει και ο καιρός (έτσι φαίνεται)!!!
Τις προηγούμενες φορές κινηθήκαμε λίγο πολύ στα γνωστά τουριστικά στέκια. Έχω δει Φανάρι, Πατριαρχείο, Αγια Σοφιά, Παζάρια, κρουαζιέρα στον Βόσπορο κτλ κτλ. Έχω πάει μέχρι και την Ουσκουντάρ απέναντι από τον φανταστικό πύργο του Λεάνδρου για βόλτα και καφέ.

Αυτή τη φορά όμως θα ήθελα πραγματικά να δω κάτι διαφορετικό. Θα μένουμε στην περιοχή Σουλτάν Αχμέτ γιατί έχουμε βρει δωμάτιο με κριτικές 8.5 στην booking, με κάτω από 20ευρώ το βράδυ!

Διαβάζοντας όλες τις καταπληκτικές σας πληροφορίες καταλήγω το 3μερο μου να το διαθέσω ως εξής:
1 μέρα Αρχικά επίσκεψη στη Βασιλική Κινστέρνα. Δεν έχω πάει, την αγνοούσα μέχρι πρόσφατα και θέλω να την επισκεφτώ. Είναι πολύ κοντά και στο ξενοδοχείο μας. Μετά ΜΜΜ για ταξίμ και περπάτημα μέχρι το φανταστικό ξενοδοχείο Τσιραγάν για καφέ με θέα τον Βόσπορο. Συνέχεια προς την περιοχή Ορτάκιοι για φαγητό και βόλτες. Αν υπάρχει διάθεση θα συνεχίσουμε μέχρι και το Μέγα Ρεύμα, που θα ήθελα να το δω.
2η μέρα από το Εμινονού με το φέρι απέναντι στο Καντίκοϊ για φαγητό (διάβασα για ένα μαγαζί με φανταστικό Λαχματζούν), καφέ (διάβασα για έναν κήπο αφιερωμένο στον ποιητή Χικμέτ Ναζίμ), βόλτες και κατάληξη στο Μόδι για βόλτες, τσάι και καφέ ξανά και ξανά!
3η μέρα Πριγκηπόννησα (επιλογή ενός καλύτερα) νωρίς το πρωί (είναι Κυριακή) και επιστροφή στην Ελλάδα.

Για κάποιο βράδυ θα ήθελα να βρω μαγαζιά τύπου Γαλλικής συνοικίας με ζωντανή μουσική.

Θα ήθελα τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αύριο επισκεπτόμαστε την Πόλη για 5η φορά
Η Πόλη ενδείκνυται για λιώσιμο παπουτσιών, το ξέρεις άλλωστε αφού έχεις πάει κι άλλες φορές. Η περιοχή Σουλτάν Αχμέτ είναι πολύ βολική κατ'εμε για να μείνετε, πας παντού με τα πόδια, εγώ τη δεύτερη φορά είχα μείνει λίγο πιο πίσω στο Kumkapi, και μου άρεσε η αίσθηση ότι εμένα ανάμεσα στα σπίτια κατοίκων, και έβλεπα την καθημερινότητα τους, όχι μόνο ξενοδοχεία δηλαδή, βέβαια το Σουλτάν Αχμέτ είναι πιο κέντρο. Και έχει στο πάρκο Kadirga το πιο παραδοσιακό χαμάμ νομίζω της πόλης που πάνε κυρίως ντόπιοι, το Kardiga Hamami.
Στην Κινστερνα καλό θα είναι να πάς νωρίς γιατί συνήθως έχει μεγάλη ουρά αλλά αξίζει...
Για Kadikoy και Moda, δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενική, γιατί ήταν η πρώτη περιοχή που γνώρισα της πόλης, έμεινα, έφαγα, ήπια και την αγαπώ ιδιαίτερα! Και σίγουρα έχει πολλά μαγαζιά για όλα τα γούστα. Τώρα για live που ρωτάς, αν από το άγαλμα του Ταύρου, κλασσικό σημείο συνάντησης και προσανατολισμού στο Kadikoy, αν πάρεις τον δρόμο που ανεβαίνει το τραμ, την General Asim Gunduz, θα βρεις την ορθόδοξη εκκλησία Αγίας Τριάδας, στρίβεις δεξιά και από εκεί ξεκινάει η περιοχή με τα καλύτερα και ποικιλομορφα μπαρ καφέ, για τα δικά μου γούστα βέβαια, με αποκορύφωμα το αγαπημένο Karga Bar, που πολλά έχουν live ανάλογα τις μέρες. Η για τζαζ μουσική το Noasis στο στενό απέναντι από την Οπερα.
Γαλλική συνοικία εννοείς τους δρόμους κάτω από το Λύκειο Γαλατασαράι;
Γιατί κοντά στην Ταξίμ, πίσω από το γαλλικό προξενείο, έχει πολλά μαγαζιά, μπάρ, ζωντανή μουσική, όπως το επίσης αγαπημένο Rasputin.
 
Last edited:

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Από το κλίμα στο forum καταλαβαίνω ότι θα γίνει λαϊκό προσκύνημα στην Πόλη αυτό το τριήμερο. Αναμένεται να αναβιώσουν εποχές 00s που μιλιούνια ελλήνων κάθε Σ/Κ κατέκλυζαν την Πόλη και φράκαραν τα τελωνεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom