Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Τα περισσότερα καταστήματα και αξιοθέατα θα είναι ανοιχτά, οι αργίες στην Τουρκία κατά βάση αφορούν δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες κλπ.
Δε θυμάμαι για μουσεία και αγορές, θα πρέπει να τσεκάρεις για το καθένα ξεχωριστά
 
Μηνύματα
11
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
bora bora
εχω παει Πολη πανω απο 6 φορες..ειναι πανεμορφη..αποψη μου η καλυτερη περιοδος να την δεις ειναι σεπτεμβρη και μετα ανοιξη..εχει πολλα μερη..οσο αφορα τα μουσεια κλπ εχουν ειδικες τιμες εκει..εννοειται θ παρετε καραβακι για πριγκιπονησα..υπαρχουν διαφορα..αναλογα σε ποια νησια θελετε να κατεβειτε..το καλο ειναι οτι τα καραβακια ειναι ολη μερα μεχρι αργα το βραδυ..απλα ισως σαββατο κ κυριακη αλλαζει τ ωραριο
επισης μην φατε σε πολυ τουριστικα μερη..δεν αξιζει..αν δειτε σοκακια στ κεντρο με προσοχη παντα πηγαιντε..
μην πιασετε προφανως κουβεντα γι πολιτικα κλπ..ειναι ευκολο να πεσετε στην παγιδα τους..
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Καλησπέρα κ από εμένα. Γυρίσαμε προχτές μετά από 5ημερη διαμονή στην πόλη! Όλα ήταν υπέροχα! Από τιμές σίγουρα έχουν αυξηθεί όλα, αλλά κ πάλι για εμάς είναι ακόμα φθηνά. Η istanbul card συμφέρει κ κοστίζει σαν πλαστικό 50ΤΛ ενώ την φορτίζεις όσο εσυ θέλεις. Η κάθε διαδρομή είναι μαξ 9ΤΛ. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις παντού.. λεωφορεία, καραβάκια, τραμ, μετρό κτλ. Για τις συναλλαγές μας χρησιμοποιήσαμε μόνο Revolut ενώ τραβήξαμε μετρητά με 0 προμήθεια από τα κόκκινα atm της Ziraat Bankası. Καρτα sim με internet πήραμε από την istiklal 25GB με 20€, ενώ εάν κάποιος έχει συσκευή με e-sim μπορεί να χρησιμοποιήσει 10GB με περίπου 9,5€ μέσω της εφαρμογής Airalo. Σε όλα τα αξιοθέατα υπήρχαν υπερβολικές ουρές που όμως έφευγαν σχετικά γρήγορα. Για την είσοδο σας στην Αγ.Σοφια χρειάζεται μαντίλι για τις γυναίκες και παντελόνι για τους άνδρες. Μην αγχώνεστε όμως, λίγο μετά τον έλεγχο, υπάρχουν αυτόματοι πωλητές που με 10Τλ μπορείτε να βρείτε μαντίλα μιας χρήσης και όχι να την πληρώσετε απέξω 100Τλ+. Το ίδιο ισχύει και για τους αντρες. Μπορείτε να βρείτε στα αυτοματα μηχανήματα ένα τύπου μπουρνούζι μιας χρήσης που θα καλύπτει τα πόδια σας εάν φοράτε βερμούδα. Όσο για νυχτερινή ζωή, πλέον το galata port είναι μονόδρομος! Εξαιρετικό μέρος για ποτό βόλτα ή φαγητό. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν θα περνάτε τους δρόμους από την μια μεριά στην άλλην. Σας πατάνε στην κυριολεξία.. καλύτερα να περιμένετε όπως πρέπει το πράσινο ανθρωπάκι. Από φαγητά λίγο πολύ ξερετε το να προτιμήσετε καθώς το ντονέρ κ το κεμπάπ είναι στα τοπ. Ωστόσο όταν θα είστε κοντά στο galata port ή στην taksim, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε την πατάτα kumpir από το εξαιρετικό
Safiş Kumpir ve Waffle
+90 212 843 73 52
https://maps.app.goo.gl/6k6LRsXpSxmvzsdV6?g_st=ic . Το μεγάλο παζάρι τις Κυριακές είναι κλειστά ενώ κ τις καθημερινές κλείνει στις 19:00. Για τα αξιοθέατα αξίζει αρκετά η Βασιλική Κιστερνα η οποία άνοιξε ξανά πρόσφατα ανακαινισμένη. Τελος εάν σας μείνει χρόνος μπορείτε να κάνετε κ μια βόλτα από το mall of istanbul το οποίο όμως με τα μέσα μεταφοράς είναι περίπου 45λ από το κέντρο της Κωνσταντινούπολης.
 
D

Delmem38110

Guest
Ωστόσο όταν θα είστε κοντά στο galata port ή στην taksim, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε την πατάτα kumpir από το εξαιρετικό
Safiş Kumpir ve Waffle
+90 212 843 73 52
https://maps.app.goo.gl/6k6LRsXpSxmvzsdV6?g_st=ic .
πως μπορείς να προτείνεις ένα τέτοιο μαγαζί σε κάποιον στην μέση του πουθενά να πάει να φάει πατάτα από τη στιγμή που τα εστιατόρια με εξαιρετικό και φτηνό φαγητό και σέρβις είναι παντού.
από τις φωτό που έχει στο ίντερνετ το εν λόγω φαστφουντάδικο φαίνεται χάλια.
είναι ιεροσυλία να πας στην πόλη και να μην φας καλά.
τα εστιατόρια είναι όλα σχετικά φτηνά ακόμα για τα πορτοφόλια μας.
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
πως μπορείς να προτείνεις ένα τέτοιο μαγαζί σε κάποιον στην μέση του πουθενά να πάει να φάει πατάτα από τη στιγμή που τα εστιατόρια με εξαιρετικό και φτηνό φαγητό και σέρβις είναι παντού.
από τις φωτό που έχει στο ίντερνετ το εν λόγω φαστφουντάδικο φαίνεται χάλια.
είναι ιεροσυλία να πας στην πόλη και να μην φας καλά.
τα εστιατόρια είναι όλα σχετικά φτηνά ακόμα για τα πορτοφόλια μας.
Κλαίω με το σχόλιο σου. Ωστόσο, Αδερφέ εσυ μην πας εκεί… εγώ απλά πρότεινα τι δοκιμάσαμε στην περιοχή κοντά εκεί πέρα. Πραγματικά παρότι είναι μικρό Μαγαζι είχε εξαιρετική πατάτα κ αυτό το είπε όλη η παρέα κ όχι μόνο εγω.
 
D

Delmem38110

Guest
Κλαίω με το σχόλιο σου. Ωστόσο, Αδερφέ εσυ μην πας εκεί… εγώ απλά πρότεινα τι δοκιμάσαμε στην περιοχή κοντά εκεί πέρα. Πραγματικά παρότι είναι μικρό Μαγαζι είχε εξαιρετική πατάτα κ αυτό το είπε όλη η παρέα κ όχι μόνο εγω.
πας στην πόλη και τρως πατάτα σε ένα άθλιο φαστφουντάδικο που βρήκες τυχαία η ίσως ήταν κοντά στο μέρος που έμενες και το προτείνεις σε όλους μας να πάμε να το βρούμε και να φάμε πατάτα......
που στην Πόλη;;;;;;
με όλα τα καλούδια που προσφέρει.
συνέχισε να κλαις
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
πας στην πόλη και τρως πατάτα σε ένα άθλιο φαστφουντάδικο που βρήκες τυχαία η ίσως ήταν κοντά στο μέρος που έμενες και το προτείνεις σε όλους μας να πάμε να το βρούμε και να φάμε πατάτα......
που στην Πόλη;;;;;;
με όλα τα καλούδια που προσφέρει.
συνέχισε να κλαις
Όπου κ να πας έχει εξαιρετικό φαγητό η Κωνσταντινούπολη. Ωστόσο εφόσον έχω δοκίμασε κάτι το οποίο άρεσε κ στα 5 άτομα προτιμώ να το προτείνω παρά να κρίνω χωρίς να έχω δοκιμασει. Για αυτό άλλωστε είπα ότι εάν είναι κάποιος κοντά στην περιοχή ας το δοκιμάσει. Δεν έχω κανένα κέρδος.. την γνώμη μου είπα! Κ όσο δεν σου αρέσει αυτό θα συνεχίσω να γελάω μαζί σου. Κάνε μας την χάρη λοιπόν κ απλά προσπέρασε ότι δεν σου αρέσει… Καλό βράδυ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το εν λόγο κατάστημα είδες που είναι; μπορεί να έχει και 500 ανηφόρες.
αλλά δεν πας στη Πόλη να φας πατατα.
Ναι, ένα τετράγωνο από το Van Kahvaltı Evi είναι, απαραίτητο σταθμό κάθε επίσκεψής μου στην Πόλη...
Εννοείται ότι με καλό προγραμματισμό, το προσεγγίζεις κατηφορίζοντας κι όχι ανηφορίζοντας :)
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
το εν λόγο κατάστημα είδες που είναι; μπορεί να έχει και 500 ανηφόρες.
αλλά δεν πας στη Πόλη να φας πατατα.
Εάν πας από istiklal δεν έχει καθόλου ανηφόρες κ είναι περίπου 5-6λ με τα πόδια.. εάν πας από galata port έχει ανηφόρες κ είναι περίπου 10λεπτα περπάτημα.. Επίσης η πατάτα είναι τοπικό τους street food και μια δοκιμή αξίζει να κανείς όπου την βρεις κ όχι μόνο στο συγκεκριμένο Μαγαζι. Όπως αξίζουν κ τα γεμιστά μύδια κτλ κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom